Czy to Crohn? Proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
irie
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Czy to Crohn? Proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników

Post autor: irie » 21 cze 2018, 15:52

Dzień dobry!

Długo wahałam się, czy napisać ten post, ale bardzo mnie męczy ta kwestia, a kolonoskopia dopiero za 3 tygodnie, więc proszę o pomoc (i wyrozumiałość).

Problemy z jelitami i żołądkiem mam odkąd pamiętam, już w wieku 6 lat miałam prześwietlenie żołądka, z którego nic nie wyszło, lekarz stwierdził, że to "nerwica". Kiedy miałam 8 lat miałam wycinany wyrostek robaczkowy - to było ponad 20 lat temu, więc nie zrobiono żadnego badania histopatologicznego, ot, wyrostek i tyle. Ale objawy miałam nadal, trzy lata później miałam gastroskopię, gdzie wyszedł refluks, dostałam standardowo Controloc. Ten Controloc brałam jakieś 15 lat non stop, bo ciągle miałam zgagę (oprócz tego okresowo Debridat, Duspatalin, Tribux itd.).
Boli mnie nieustannie w prawym boku, mam straszne gazy i wzdęcia, biegunki. Mam bardzo silne parcie na stolec i jak poczuję, że muszę iść do łazienki, to mam dosłownie sekundę, żeby ją znaleźć. Oprócz tego bardzo często robią mi się afty, mam problem z oczami (bardzo suche/zapalenie), mam niedoczynność tarczycy, przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego (miałam 7 operacji i nic, nadal tak samo). Mam także zdiagnozowane SIBO (jak na razie jestem po jednej serii Xifaxanu, za niedługo zaczynam drugą), zapalenie żołądka i przełyku, refluks. Brałam z przerwami Flukonazol, bo miałam powracające grzybice pochwy, badanie na Candidę (z kału) ujemne, pasożyty też ujemne. Mam duży problem ze stanami depresyjnymi i lękowymi, jestem po psychoterapii, ale ciągle przyjmuję Pregabalinę (około półtora roku).
Podczas gastroskopii miałam pobierane wycinki i nie stwierdzono, że mam celiakię. Przeciwciała miałam badane tylko z jednej grupy Anty-tGt (ujemne). Jestem na diecie Low fodmap, bezglutenowej i bez nabiału, i chociaż jest mi nieco lepiej, to objawy wciąż się utrzymują. Najgorzej jest zwłaszcza rano.

W oparciu o tę "historię" proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników:
    ASCA dodatnie w grupie IgG, ujemne w IgA

Przeciwciała przeciw drozdzom piekarskim IgA (ASCA IgA) - 8,3 Units
    ujemny: 0,0 - 20,0 Units

Przeciwciała przeciw drozdzom piekarskim IgG (ASCA IgG) 38,5 Units
    ujemny: 0,0 - 20,0 Units
    watpliwy: 20,1 - 24,9 Units
    dodatni: >= 25 Units
      Kalprotektyna w kale (ilosciowo) 17,90 μg/g <50,00 - nieobecna
        CRP niskie - 0,17

Czy takie wyniki badań mogą wskazywać na Crohna czy raczej na celiakię? Czy jeszcze coś innego? Kolonoskopię mam za 3 tygodnie, czekam też na wyniki badania DNA pod kątem Celiakii.
        Czy są jeszcze jakieś badania, które powinnam zrobić?

Bardzo dziękuję za pomoc.
        Pozdrawiam serdecznie,
        Monika

Awatar użytkownika
        Noelia
        Moderator
        Choroba: CU u partnera
        województwo: łódzkie

Re: Czy to Crohn? Proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników

Post autor: Noelia » 21 cze 2018, 23:12

Hej, witaj na Forum :roll:
        irie pisze:
        21 cze 2018, 15:52
        Czy takie wyniki badań mogą wskazywać na Crohna czy raczej na celiakię? Czy jeszcze coś innego?
        Pytasz w tytule "czy to Crohn?" - póki co nic jakoś szczególnie na to nie wskazuje.
        Twoje objawy pasują do wielu chorób, a choroby mogą też współistnieć ze sobą, np. możesz mieć IBS + SIBO + celiakię.
        Wyniki kalprotektyny oraz CRP są idealnie w normie, co sugeruje, że w jelicie nie ma stanu zapalnego.
        Ale dopiero pełna kolonoskopia pokaże, jak wygląda śluzówka jelita i "co tam się w środku dzieje".
        Tylko dopilnuj, żeby pobrali wycinki hist-pat (biopsję), najlepiej z każdego odcinka okrężnicy oraz z końcówki jelita krętego (ileum terminale - bardzo częsta lokalizacja CD).
        Nawet z miejsc "na oko" zdrowych.
        Nie wszystkie zmiany są widoczne makroskopowo (na monitorze podczas kolonoskopii), dlatego trzeba zbadać pod mikroskopem pobrane fragmenty błony śluzowej.
        irie pisze:
        Podczas gastroskopii miałam pobierane wycinki i nie stwierdzono, że mam celiakię.
        Te wycinki powinny być pobrane z dwunastnicy/jelita cienkiego w okresie, gdy jadłaś gluten.
        Tylko wtedy wynik jest miarodajny.
        irie pisze:
        Czy są jeszcze jakieś badania, które powinnam zrobić?
        Przede wszystkim to znajdź dobrego gastroenterologa - skoro mieszkasz w Warszawie, to może Poradnia Chorób Jelita w MSWiA na Wołoskiej.
        Przydałoby się jakieś badanie obrazowe (MRI, TK, USG) - pokaże dodatkowo stan jelita cienkiego oraz okolicznych narządów, np. wątroby, trzustki, nerek.
        Najlepiej rezonans - najdokładniejszy i totalnie nieszkodliwy.
        Może być z tzw. opcją jelitową - enterokliza lub enterografia.
        Mój mąż miał np. enteroklizę MRI, TK z 3 rodzajami kontrastu, EUS (endoskopowe USG) oraz różne "tradycyjne" USG.
        irie pisze:
        badanie na Candidę (z kału) ujemne, pasożyty też ujemne.
        A posiew bakteriologiczny, krew utajona :?:

Można też oznaczyć poziom zonuliny oraz laktoferyny w kale.
        Mąż korzystał z jakiegoś pakietu "w kierunku chorób zapalnych jelit" (nie pamiętam dokładnej nazwy tego pakietu) w którymś "sieciowym" laboratorium (chyba ALAB) - było to badanie ogólne kału, krew utajona, kalprotektyna, zonulina, laktoferyna, elastaza trzustkowa oraz ocena resztek pokarmowych.

Jeszcze różne testy na nietolerancje i alergie pokarmowe, wodorowe testy oddechowe itd.

Poczytaj też Poradnik żywieniowy, jest tam wiele przydatnych wskazówek.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że szybko znajdziesz rozwiązanie swoich problemów :)

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu dla osób bez diagnozy: Izba przyjęć.
        Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
        Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
        Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”