Strona 1 z 1

Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

: 03 mar 2019, 00:09
autor: jan.mis60
Witam
od kilku lat borykam się z bólem brzucha.
Ból zaczął się w okolicy pachwiny trwało to kilka lat. Ból pojawiał się sporadycznie, przypominało to rwanie. Po badaniach u różnych specjalistów, którzy nic nie stwierdzili , trafiłem do gastrologa z powodu silnego bólu brzucha i wymiotowaniu krwia. Po badaniu gastrologicznym stwierdził on nadżerki przepisał antybiotyki. Pomogło to na 2 lata.
Ból w okolicach pachwiny powrócił wraz z nim pojawił ból w okolicy lewego podbrzusza. Kolejna gastoskopia wykazała Gastritis chronica levi gradu, brak nadżerek. Dostałem controloks zażywałem przez pół roku ale ból w lewym podbrzuszu pozostał , żołądek w miare ok. leczyłem się też ziemnaikami. Po pół roku lekarz zrobil kolonoskipie wyszło: polypus inflammatorius intestini crassi (na wyrostku) oraz probabiliter excisio non completa(wyrostek). Jelito cienkie - enteritis chronica activa levi gradu a na jelicie grubym colitis chronica activa levi gradu. Dostałem salofalk po 3 mc doszedł do tego entocort przez miesiąc. Podczas zażywania salofalku pojawił się łuszczenie skóry palcu, które po pewnym czasie samo zeszło.Ogólnie salofalk brałem przez 6mc.
W czasie kuracji dostałem silnego bólu brzucha , po zażyciu leków ziołowych na przeziębienie gastoskopia wykazała Gastritis chronica levi gradu=> leki na zobojętnienie.
Podczas ostaniej wizyty u gastrologia, lekarz postanowił abym zakończył leczenie salofalkiem - ból był odczywany sporadycznie był w skali od 1-10 na 0,5 -1. Sądziłem, ze to poprawa. Niestety po odstawieniu leków ból w podbrzuszu powrocił w skali i obszarze znacznie większym niż przed leczeniem, uczucie pieczenia , kłócia, ścisku, wzdecia w zależności od posiłku. Spanie tylko na prawym boku. Nigdy nie miałem biegunek , waga nie spadła. W trakcie leczenia zażywałem przez kilka dni kwas małsowy ale powodował on duże wzdęcia. Po odstawieniu salofalku pojawiło się łuszczenie skóry - czy to reakcja organizmu na zaprzestanie stosowania leku?
Boli/ściska również w okolicy żołądka.
Czy to możliwe , że leki maskowały problem a choroba dalej w sposób utajniony się rozwijała?
Proszę o pomoc , wskazówki rady w dalszym leczeniu, postępowaniu oraz namiary na sprawdzonego lekarza w woj. pomorskim/zachodnio-pomorskim.
Proszę o wyjaśnie co znaczą łaciskie nazwy chorób. Lekarze tylko mówią , że zapalnie jelit i z tym trzeba żyć.

Pozdrawiam Jan

Re: Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

: 05 mar 2019, 18:49
autor: Anette28
jan.mis60 pisze:
03 mar 2019, 00:09
Czy to możliwe , że leki maskowały problem a choroba dalej w sposób utajniony się rozwijała?
tak to możliwe
wszędzie masz przewlekły stan zapalny trochę mnie dziwi, że nie diagnozują w kierunku Crohna, dlatego, że ta choroba dotyczy całego układu pokarmowego
Zacytuje tutaj słowa koleżanki Noelia:
"Skoro masz stan zapalny w jelicie cienkim, to koniecznie musisz to dalej zdiagnozować.
Mąż miał tomografię z 3 kontrastami (dożylnie, do wypicia oraz wlewka) i opis jest bardzo dokładny - widać, że nie ma np. pogrubiałych ścian jelit, zwężeń, ropni, przetok itp.
Inne badania jelita cienkiego to np. rezonans (spróbuj gdzieś indziej, co to za argument w ogóle z ich strony?!), enterokliza, enterografia, endoskopia kapsułkowa, enteroskopia dwubalonowa, jejunoskopia, EUS (endoskopowe USG) - masz jeszcze dużo możliwości, żeby zobaczyć, co jest grane."

Dobrze sprawdzić jeszcze kalprotektynę, crp

Re: Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

: 06 mar 2019, 17:14
autor: Noelia
jan.mis60 pisze:
03 mar 2019, 00:09
Proszę o wyjaśnie co znaczą łaciskie nazwy chorób.
  • gastritis chronica levi gradu - "przewlekłe zapalenie śluzówki żołądka, lekkiego (małego) stopnia"
  • polypus inflammatorius intestini crassi (na wyrostku) - "polip zapalny jelita grubego" (polip zapalny = polip rzekomy = pseudopolip -> takie pseudopolipy często występują w NZJ, nie są to zmiany nowotworowe, tylko właśnie zapalne)
  • probabiliter excisio non completa (wyrostek) - "prawdopodobnie wycięty (pobrany) nie w całości (niecałkowicie)" -> czyli ten polip zapalny prawdopodobnie nie został całkowicie wycięty z tego wyrostka - pewnie był tam trudny dostęp podczas tej kolonoskopii
  • enteritis chronica activa levi gradu - "przewlekłe aktywne zapalenie jelita cienkiego, lekkiego (małego) stopnia"
  • colitis chronica activa levi gradu - "przewlekłe aktywne zapalenie jelita grubego, lekkiego (małego) stopnia"
jan.mis60 pisze:
03 mar 2019, 00:09
Po odstawieniu salofalku pojawiło się łuszczenie skóry - czy to reakcja organizmu na zaprzestanie stosowania leku?
Może być to efekt leku albo jego odstawienia, u każdego są inne reakcje.
Ale trzeba wziąć pod uwagę, że wszelkie zmiany skórne mogą być też powikłaniem pozajelitowym NZJ.
Anette28 pisze:
05 mar 2019, 18:49
Zacytuje tutaj słowa koleżanki Noelia:
Tak, to jakiś mój stary post, ale tutaj również jak najbardziej pasuje :roll:
Anette28 pisze:
05 mar 2019, 18:49
wszędzie masz przewlekły stan zapalny trochę mnie dziwi, że nie diagnozują w kierunku Crohna, dlatego, że ta choroba dotyczy całego układu pokarmowego
Anette28 pisze:
05 mar 2019, 18:49
Dobrze sprawdzić jeszcze kalprotektynę, crp
Zgadzam się z Anette :roll:
Musisz znaleźć kompetentnego gastroenterologa i pogłębić diagnostykę.
Postaraj się o skierowanie na jakieś badanie obrazowe jelita cienkiego, np. enterografię lub enteroklizę - rezonans lub tomografia (lepiej RM, bo dokładniejszy i nieszkodliwy, ale niestety jest trudniej dostępny).
Oznacz kalprotektynę metodą ilościową (wykonują chyba w każdym laboratorium sieciowym jak Alab czy Diagnostyka, ale niestety badanie nie jest refundowane) oraz krew utajoną w kale.
Z krwi CRP, OB, żelazo, HGB, próby wątrobowe + morfologia.
Niezależnie od diagnozy warto byłoby brać jakiś dobry probiotyk, np. Vivomixx.

Pozdrawiam :)

Re: Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

: 06 mar 2019, 22:08
autor: jan.mis60
Dziękuje za dobre rady z pewnością do nich sie zastosuje :smile:
Pozdrawiam Jan

Re: Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

: 07 mar 2019, 12:32
autor: BlackRose
Tez mam bóle w pachwinie przypominające rwanie -jakbym o sobie czytała. Z jednej strony od jelit -prawa pachwina bo od kątnicy. A z drugiej od biodra mi tak ból promieniuje mam zdiagnozowana artropatię ibd, czyli chorobę stawów od mojego kochanego Crohna taki prezent :/