CD - Czy to zaostrzenie?

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mumik
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

CD - Czy to zaostrzenie?

Post autor: mumik » 10 kwie 2015, 11:20

Od wczoraj utrzymuje sie u mnie temperatura w granicach ok. 39 st. .
Zadnych objawow grypy typu kaszel, katar, bolace gardlo.
Kilkakrotne proby zbicia goraczki nie powiodly sie. Dopiero sen sprawil chwilowe zejscie temperatury. Teraz znowu 38,6. Dodatkwo odczuwam niezbyt silny bol w okolicach mieksca usunietego wyrostka.
Prosze o informacje czy to moze byc zaostrzenir? Jak w takim przypadku postapoc? Udac sie do lekarza rodzinnwgo czy od razu smigac na sor w szpitalu?
Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Re: CD - Czy to zaostrzenie?

Post autor: kaskaaa1502 » 10 kwie 2015, 11:57

Ja może jestem panikarą, ale jak cos się dzieje to pierwszym krokiem jest telefon do mojego gastro. Mówie co się dzieje i on decyduje co mam dalej robić. do tej pory najczęściej to był od razu SOR i szpital :(
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 kwie 2015, 20:26

Trudno coś doradzić, bo brak jest jakichkolwiek danych. np gdzie jest, był zlokalizowany Crohn. Ból w miejscu usuniętego wyrostka (kiedy usunięty??) może być niezwiązany z podwyższoną temperaturą, a może też być objawem stanu zapalnego okolicy kątniczo-krętniczej.
To dokąd zależy jaki rodzinny i jaki SOR w pobliżu. Obecnie bardzo częste są infekcje bez innych objawów poza gorączką.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 10 kwie 2015, 21:59

mnie od czasu do czasu zdarzają się takie gorączki, jak ja to mówię, bez powodu. Rano czuję się normalnie, po południu zaczyna mnie coś pobierać, temp. rośnie do 39 i tak jet z pół nocy. Następnego dnia czuję się normalnie, jakby nigdy nic. Ale jest to zawsze taki jeden dzień. U Ciebie utrzymuje się od wczoraj, więc może trzeba to skonsultować ...
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

mumik
Debiutant ✽

Post autor: mumik » 11 kwie 2015, 08:47

Trudno coś doradzić, bo brak jest jakichkolwiek danych. np gdzie jest, był zlokalizowany Crohn. Ból w miejscu usuniętego wyrostka (kiedy usunięty??) może być niezwiązany z podwyższoną temperaturą, a może też być objawem stanu zapalnego okolicy kątniczo-krętniczej.
To dokąd zależy jaki rodzinny i jaki SOR w pobliżu. Obecnie bardzo częste są infekcje bez innych objawów poza gorączką.
To jest to samo miejsce i podobny (ale dużo mniejszy) ból jak przy diagnozie CD w grudniu ub. roku.
Wyrostek został usunięty 8 lat temu. Myślę, że to nie ma powiązania.
Gorączka dalej się utrzymuje, byłem wczoraj u rodzinnego i dostałem skierowanie na badania krwi z crp i do szpitala w razie pogorszenia ogólnego stanu.
Wynik badania odbieram za godzinę.

Dodakowo od 1 kwietnia zmieniłem pentase na salofalk. Być może to był błąd. :smutny:

mumik
Debiutant ✽

Post autor: mumik » 18 kwie 2015, 15:49

Czesc,
pol roku od diagnozy, moje obawy potwierdzily sie - to bylo zaostrzenie. Od tygodnia przebywam w szpitalu, gdzie trafilem z fatalnymi wynikami krwi crp na poziomie 180 (norma 0-6) + ok. polowa wskaznikow podstawowego badania poza kryterium.
Obylo sie bez operacji, zostal ponownie wlaczony steryd, tym razem encorton.
Zobaczymy co dalej, w moim przypadku nie bylo na co czekac i dobrze, ze podjalem szybkie dzialanie i trafilem niezwlocznie do szpitala.
Dzieki za odpowiedzi w tym temacie. Pozdro :)

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: kaskaaa1502 » 18 kwie 2015, 22:49

mumik, trzymam kciuki, żeby szybko postawili Cię na nogi i życzę jak najkrótszego pobytu na "wczasach". Nie wiem jak Ty, ale ja nienawidzę leżakować, chyba co za duzo to niezdrowo ;) Niech moc będzie z Tobą ;)
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
alate
Moderator
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 19 kwie 2015, 14:43

mumik,
ja podejrzewałam u Ciebie nietolerancję na leki, u mnie taka bezobjawowa, wysoka temperatura, zazwyczaj oznaczała odrzut leku
ale "na szczęście " to zaostrzenie
trzymaj się w tym szpitalu, wiadomo, że to nie hotel 5*, ale przeżyć trzeba, trudno..
ja w poniedziałek znów się udaję na oddział
7-my raz w tym roku :mrgreen:
Crohn ? Z tym da się żyć !

mumik
Debiutant ✽

Post autor: mumik » 23 kwie 2015, 19:15

Dziękuję raz jeszcze za słowa otuchy. Już mnie wypuścili do domu, choć nie ukrywam, że kolejny raz po powrocie do "żywych" czuje się totalnie rozbity i słaby psychicznie. Podobnie zresztą jak pół roku temu. No ale trudno, trzeba się pozbierać i żyć dalej.

Przy okazji chciałbym zadać kilka pytań i rozwiać pewne wątpliwości związanych z moją hospitalizacją i dalszym leczeniem. Jeśli ktoś będzie w stanie mi podpowiedzieć lub pomóc w jakiś sposób to będę wdzięczny.

Mój crohn zajął się końcowym odcinkiem jelita cienkiego, powodując jego zwężenie na długości ok. 7 cm. Mimo, iż badanie USG nie wykazało jakichś poważnych zmian, lekarze zastanawiali się nad operacją - usunięciem tego kawałka jelita. Podjęli jednak ostatecznie decyzję o wdrożeniu leczenia sterydami - aktualnie Entocort 50 mg/doba i schodzenie z dawki o 5 mg/tydzień + Pentasa 4x1 g.

Zostałem jednak zaniepokojony informacją o ewentualnej konieczności operacji w niedalekiej przyszłości, ponieważ może pojawić się jakaś niedrożność jelita co skutkować będzie niezwłocznym zgłoszeniem się do szpitala i podjęciem jakiś konkretnych już działań.

Co to w praktyce może oznaczać? Czy ktoś może był/jest w podobnej sytuacji? Na co uważać i czy to przysłowiowa "tykająca bomba" czy raczej nie ma się co spinać?

W szpitalu również przepisano mi Pentasę informując, że brany przeze mnie wcześniej Salofalk nie uwalnia się w jelicie cienkim, tylko na początku grubego. W związku z czym jest nieodpowiednim lekiem dla mnie. Ta informacja również troche mnie zdziwiła, gdyż moja gastrolog sama ok. miesiąc temu zaproponowała przejście na właśnie Salofalk. Komu wierzyć?

Być może to trochę chaotycznie brzmi. Mam nadzieję jednak, że jest w miarę zrozumiałe.
Nie zostałem dobrze doinformowany w szpitalu, a przyznam szczerze, że chciałbym wiedzieć na czym stoję. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”