Strona 1 z 1

Którego lekarza posłuchać?

: 16 wrz 2019, 19:18
autor: Endrion
Hej. Od dwóch lat choruję na CU. Od kwietnia pojawiło mi się kolejne zaostrzenie. Na początku mój gastrolog z Rzeszowa zalecił stosować Cortiment który nie przyniósł efektów, dlatego zamieniliśmy go na Encorton 40mg/doba. Niestety po zakończeniu leczenia Encortonem pozostał jeszcze lekki stan zapalny więc powróciliśmy do Cortimentu. Po raz kolejny Cortiment nie przyniósł efektów, objawy zaostrzenia przybrały na sile. Aktualnie mam ból brzucha, śluz, krew w stolcu, kilkanaście wizyt w toalecie w ciągu dnia, jedyne tabletki jakie przyjmuje to Asamax 500 6x dziennie.

Do tej pory leczyłem się u gastrologa w Rzeszowie. Od początku mówił, że w przypadku jakiejś choroby (grypy itp) unikać antybiotyków bo mogą one doprowadzić do powrotu zaostrzenia bądź pogorszenia trwającego. Niestety aby do niego się dostać muszę zaplanować go co najmniej 1,5 miesiąca wcześniej, dodatkowo mieszkam w Krakowie dlatego aby się do niego dostać muszę specjalnie wziąć dzień wolny w pracy.

Lekarz rodzinny polecił mi doktora Edwarda Sito w Krakowie. Byłem dziś u niego na wizycie, ponieważ zaostrzenie przybiera na sile a boje się, że im dłużej będę czekał na kolejne leczenie u mojego gastrologa z Rzeszowa, będzie gorzej. Jednym ze sposobów leczenia CU doktora Sito, jest włączenie antybiotyków do terapii.

I teraz mam mętlik... Jeden przestrzega przed antybiotykami i zaleca sterydy, drugi natomiast stosuje antybiotyki i stara się unikać Encortonu ( Zespół Cushinga itp ). Zaleca również zrobić gastroskopię na obecność bakterii helicobacter p. . Do tej pory miałem wykonywaną kolonoskopię (na samym początku) i rektoskopię przy każdej wizycie u gastrologa w Rzeszowie. Jako, że nigdy nie miałem dolegliwości żołądkowych nie przeprowadzono u mnie gastroskopii.
Lekarz w Rzeszowie jest młodym lekarzem (ok 40 lat) natomiast doktor Sito ma około 70 lat, więc ta metoda leczenia może być różna.

Przy ostatniej wizycie u gastrologa w Rzeszowie, doktor powiedział, że jeśli leczenie Cortimentem ( który był trzecim etapem leczenia) nie przyniesie efektów ( a nie przyniosł) trzeba będzie wprowadzić leczenie immunosupresyjne.

Czy ktoś jest w stanie chociaż trochę mnie naprostować na którąś ze stron ?

Re: Którego lekarza posłuchać?

: 17 wrz 2019, 17:19
autor: romek
Profesor Bartnik w swojej broszurze o nzj pisał o stosowaniu antybiotyków, ale tylko przy CD.

Re: Którego lekarza posłuchać?

: 17 wrz 2019, 21:26
autor: Endrion
romek pisze:
17 wrz 2019, 17:19
Profesor Bartnik w swojej broszurze o nzj pisał o stosowaniu antybiotyków, ale tylko przy CD.
A więc mamy 1:0 dla gastrologa z Rzeszowa :D