Co bierzecie przy zaostrzeniach ??

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Przemek84
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Co bierzecie przy zaostrzeniach ??

Post autor: Przemek84 » 27 wrz 2007, 17:03

Witam w sierpniu po trzech miesiacach ciaglego odwiedzania wc trafilem do szpitala gdzie zdiagnozowano u mnie CU dostalem Encorton i Sulfalazyne na szczescie bardzo dobrze reaguje na leki i po 4 dniach nie bylo juz zadnych obiawow wszystko bylo dobrze przez jakis miesiac az gastrolog przepisal mi zelazo (6 tabletek ascofaru na dobe ) po trzech dniach bardzo silne zaostrzenie 40 stopni , bardzo sile tetno sluz i duzo krwi wziolem 8 sulfalzyn w 10 h i nic , potem 6 tabletek encortonu i po 4 godzinach zaczelo przechodzic i po 2 dniach wszystko wrocilo do normy z wyjatkiem sluzu ktory mam do tej pory . Encorton powoli odstawialem zgodnie z zaleceniami lakarza i doszedlem do 2 tabletek .
Wczoraj bylem u innego gastrologa bo ze starym jest bardzo zly kontak a pozatym zrazilem sie do niego przez to zelazo , i pani doktor kazala mi zmiejszac dawke encortonu do zera a zamiast sulfalazyny dostalem salofalk 3x2 , a jak mi sie pogorszy to mam brac 3x3 , tyle ze wyjezdzam do innego miasta na miesiac i co zrobie jak dostane zaostrzenia a jezeli salofalk dziala tak jak sulfalazyna to nie za wiele mi to pomoze , a jak bedzie tak jak ostatnio to nie bede w stanie isc do lekarza a zaostrzenie przychodzi niespodziewanie 2 h i ze zdrowego :) zamieniam sie w dogorywajacego ;/, ma ktos jakies pomysly co w takim wypadku zrobic , prosilem pania doktor zeby mi wypisala rezerwowa recepte na encorton a ona ze nie bo nie zdrowe a pozatym lepiej nie miec bo moze kusic zeby brac ( tak jak by mi to przyjemnosci sprawialo ;/)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Przemek84, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD

Re: Co bierzecie przy zaostrzeniach ??

Post autor: -Ania- » 27 wrz 2007, 17:16

Faktem jest, ze żelazo podawane dosutnie moze przyczyniac sie do zaostrzenia. Najlepsza droga podawania żelaza to dożylnie. Jesli nie ma takiej mozliwosci to doustnym lepiej tolerowanym lekiem jest sorbifer durules. Ale na to tez nie ma reguly, ze po tym zaostrzenia nie bedzie.

widze, ze sam zwiekszasz sobie dawki encortonu i to o bardzo duzo w malym czasie. Ja bym sie na to nie odwazyła. Moze dojdziesz do porozumienia z jakims dobrym gastrologiem, i np. jak cos sie bedzie dzialo, to zadzwonisz do niego, i on zadecyduje, a nie ty.

Poza tym bardzo silne tętno moze byc rowniez przy niedoborze potasu, co przy sterydoterapii czesto sie zdarza.

Miedzy sulfasalazyną a salofalkiem jest duza róznica, bo na sulfe czesto się jest uczulonym, i moze pani dr doszla do tego wniosku, ze xle na nią reagujesz, wiec zmienila na salofalk.

Moim jedynym pomyslem na to, co robic gdy przychodzi zaostrzenie to wlasnie zadzwonienie do lekarza, no albo udanie sie na dyżur do przychodni/ izbe przyjec.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Graga
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Graga » 27 wrz 2007, 17:23

Kiedy mam zaostrzenie biorę Encorton, ale nigdy na własną rękę, zawsze po rozmowie z lekarzem - przynajmniej telefonicznej. Bardzo dobrze mieć lekarza, z któtym można się skonsultować telefonicznie, a w Twoim przypadku byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie, skoro wyjeżdżasz do innego miasta. Może spróbuj w ten sposób umówić się z Twoim obecnym lekarzem albo znaleźć takiego, który zgodzi się na to rozwiązanie.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: aleksandra12 » 27 wrz 2007, 17:48

-Ania- pisze:sorbifer durules. Ale na to tez nie ma reguly, ze po tym zaostrzenia nie bedzie.
Ha. Sorbifer+ja=wielki ból :)

Autorowi nie pomogę, nie mam doświadczenia, mnie to od razu do szpitala biorą ;/
Pozdrawiam, Aleksandra

Przemek84
Początkujący ✽✽

Post autor: Przemek84 » 27 wrz 2007, 22:53

Nie tak do konca sam , po wyjsciu ze szpitala poszedlem do gastrologa ktory przepisal mi zelazo i kazal powoli schodzic z encortonem co siedem dni o jedna tabletke mniej z 3 tabletek do 0 i jak bym mial nawrot to wrocimy z encortonem do 6 tabletek tak jak w szpitalu i znowu powoli schodzic , zaostrzenie dostalem w sobote wieczorem , nagle w 2 czy 3 godziny mnie "scielo" nie mialem z nim kontaktua sulfalazyna nie pomagala wiec zrobilem tak jak mi mowil potem nie moglem sie z nim skontaktowac i dlatego zmienilem lekarza do ktorego moge zadzwonic w kazdej chwili problem tylko problem polega na tym ze teraz bede 200 km od domu i jezeli cos bedzie nie tak to owszem zadzwonic moge ale recepty na cokolwiek telefonicznie mi nie przepisze , normalnie to nie problem jednak jezeli bede sie czuc tak jak ostatnio to sam nie jestem w stanie udac sie do lekarza po recepty itd dlatego chcialem zeby mi pani dr przepisala recepte na wszelki wypadek a ja ja moge przywiezc jezeli nie bedzie mi potrzebna ale na wszelki wypadek wolal bym miec takie zabezpieczenie :) , dlatego zadalem to pytanie jak inni sobie z tym radza .Jezeli chodzi o sulfalazyne to ja napewno na nia uczulony nie jestem czulem sie po niej ok jedyny argument to to ze ogolnie sulfalazyna ma wiecej skutkow ubocznych a pozatym ze w europie juz sie jej praktycznie nie przepisuje .

Krol Sedesu :)
Debiutant ✽

Post autor: Krol Sedesu :) » 28 wrz 2007, 23:39

mam podobny problem , jade na wakacje do maroko , biore tylko asacol, czuje sie niezle, ale cieknie ze mnie .
zazwyczaj sluz i krew,,,,ostatnio zaczyna kapac coraz wiecej,,,

mam dwa dni do wyjazdu i nie wiem jak to rozwiazac,,,,bede wdzieczny za kazda podpowiedz..

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 wrz 2007, 20:57

Ja bym przed wyjazdem poszła do lekarza. jechanie w zaostrzeniu nie jest dobrym pomysłem. lekarz możę wprowadzić sterydy np we wlewkach (zależy to od tego ile jelita masz zajęte), albo sterdy ogólne, albo czopki. Bez konsultacji wyjazd odradzam, aczkolwiek są osoby, która na wyjeździe czują się lepiej.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

bynio
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: bynio » 29 wrz 2007, 22:00

Witamina PP czyli nikotyna załatwia sprawę........
bynio

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 wrz 2007, 22:11

Witamina PP (inaczej Witamina B3, Niacyna) wspólna nazwa dwóch związków: kwasu nikotynowego i amidu kwasu nikotynowego. Wzory strukturalne możana znalęść np w wilkipedii
nikotyna to 3-[2-(N-metylopirolidyno)]pirydyna
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 30 wrz 2007, 14:54

Ja mam nieśmiałe pytanie, mam nadzieję że wpasowałam się choć trochę w temat...
Ponieważ dopracowałam się zaostrzenia, włączono mi steryd - Metypred - w dawce 16 mg, 8 rano, 8 wieczorem. Ale zorientowałam się że większość z Was bierze inaczej - tylko rano. Co ja mam o tym myśleć? Zmienić sobie sama - całość rano, czy zostawić jak jest? Wiem, że nie jest to duża dawka, ale bardzo chciałabym, żeby pomogła jak najszybciej...
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 30 wrz 2007, 14:59

kabran pisze:Ale zorientowałam się że większość z Was bierze inaczej - tylko rano.
Mi lekarz jak ustalił dawkę rano i wieczór to tak brałam mimo że inni brali tylko wieczorami, większość pisze
tu http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... &start=180

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 01 paź 2007, 08:51

Wielkie dzięki, Mikrusiu! Na Ciebie zawsze można liczyć. BTW idę dziś na konsultacje, może się dopytam "u źródła"... :grin:
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: inkaska » 16 lis 2007, 10:26

ja mam wlasnie nagłe pogorszenie i nie ma w aptekach nigdzie ani asamaxu ani salofalku, czy oni poszaleli???
mnie boli i mam krwiste bolace biegunki a nie moge dostac leków chyba zaraz sie rozplacze s tego wszystkiego!!!
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Awatar użytkownika
sztaba
Aktywny ✽✽✽
województwo: pomorskie
miasto: Słupsk
Kontakt:

Post autor: sztaba » 16 lis 2007, 10:49

inkaska pisze:nie ma w aptekach nigdzie ani asamaxu ani salofalku
często tak jest, że trzeba czekać aż sprowadzą lek do apteki. Ale to trwa max 1 dzień roboczy. Po prostu - jak w aptece powiedzą że nie ma, to zapytaj na kiedy mogą mieć. I wtedy ci sprowadzą. Nie wiem jak z salofalkiem (nigdy nie brałem), ale asamax w hurtowniach jest i nie ma problemu z jego sprowadzeniem do apteki.
Z blisko czteroletniego doświadczenia już wiem, że nia ma co biegać od apteki do apteki, tylko zamówić w najbliższej i poczekać.
Teraz na szczęście aptekę mam w pracy "po sąsiedzku" (sąsiednie boxy w markecie) - jak idę rano do pracy to wchodzę do nich, pokazuję receptę i oni mówią "jest" albo "będzie po południu" :-)

Awatar użytkownika
Gwiazdozaur
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Gwiazdozaur » 16 lis 2007, 11:08

ja podczas zaostrzen dostaje steryd prednisolone, w tym tygodniu wlasnie koncze zaczynalem od 8(5 mg) dziennie i zjechalem do jednej jeszcze 3 dni i koniec, na razie jest super zadnych bolacych brzuchow biegunek nic oby tak dalej :))
Let's All Get Drunk Tonight & Don't Rock My Boat

"...i mieć uniesioną głowę w świecie gdzie każdy przechodzień może się okazać wrogiem..."

Biorę: Salofalk 500mg [3/0/3],

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”