Objawy Crohn'a

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kamil P
Debiutant ✽
Choroba: CD

Objawy Crohn'a

Post autor: Kamil P » 27 lut 2006, 13:02

Niedawno trafiłem na forum, a lektura jest naprawdę ciekawa. Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że każdy z nas mimo tej samej choroby dźwiga zupełnie inne objawy. W porównaniu do wielu z Was mam zupełnie inne przypadłości związane z crohnem. Może warto by zebrać wszystkie nasze objawy w jednym temacie. Jeżeli uznacie to za sensowne to dopiszcie swoje.

Jedzenie
- jem praktycznie wszystko beż żadnych ubocznych skutków. Jeżeli zjem coś ciężko strawnego (smażona kiełbasa, surowe warzywa) odczuwam delikatny ból i czuję, że coś mi się w jelitach przesuwa. Nie jest to jednak tak uciążliwe, żebym sobie odmawiał przyjemności. Jedyny skutek uboczny picia piwa jest taki, że czuje się pełny inne alkohole w żaden sposób nie wpływaja na moją chorobę przynajmniej nie odczuwalnie. Jedyną rzeczą, której unikam to pieczony ser. Po nim naprawdę czuję się gorzej ( zapiekanki itp.). Ale jeżeli zjem pizze to nie czuje żadnych następstw chociaż ser w niej jest. Prze lata choroby odkryłem jedną prawidłowość, której staram się przestrzegać – jeść często w małych ilościach. Kiedy zjem dużo na raz np.: dwudaniowy obiad to czuje się pełny i jelitka mi się prężą.

Wypróżnienia
- to jedyna sprawa, której nie potrafię rozszyfrować. Mimo tylu doświadczeń nigdy nie wiem kiedy zaatakuje mnie stolec. Dodatkowo w zależności od stadium choroby prawidłowości są całkiem inne. Przypadki kiedy miałem normalny stolec mogę policzyć na palcach jednej ręki. Przeważnie mam rozwolnienie 2 -5 wypróżnień na dobę. Jednak kiedy robią mi się zwężenia załatwiam się 1 raz na 2-3 dni i gdyby nie towarzyszące bóle brzucha ta było by idealnie. Nigdy nie miałem krwi i śluzu w kale.

Bóle
Kiedy mam rozwolnienie nie odczuwam żadnego bólu. Nawet gdy mam niedrożności ból mi nie doskwiera Poza tym że wymiotuje choroba w takim stadium jest znośna. Ból odczuwam tylko wtedy gdy wezmę loperamid lub reasec (nie wiem czy tak się pisze nazwy tych leków). Biorę te medykamenty rzadko – tylko w przypadku dłuższej podróży. Dodatkowo kiedy są niedrożności brzuch rośnie mi punktowo. Treści pokarmowe zbierają się przed zwężeniem i nie znajdując ujścia wypełniają jelito.

Choroby towarzyszące
Do tej pory nic mnie nie złapało – oprócz okresowych (1-2 dniowych gorączek).

Niedobory Wagi i wzrostu
Wydaje mi się, że to jedyny punkt, w którym wszyscy mamy podobne doświadczenia.
Wzrost 176 cm waga 52-54 kg. W szczytowej formie ważyłem 58kg.

Dodatkowo zdarzają mi się dość często chwile, że nic mi się nie chce robić. Czuje się słabo i zupełnie nie mam apetytu.
W społeczeństwie funkcjonuje normalnie. Nie ma szans by choroba nade mną zawładnęła. Robie to co chcę i na co mam ochotę. W żaden sposób choroba mnie nie ogranicza (poza małymi wyjątkami).

Misia

Re: Objawy Crohn'a

Post autor: Misia » 17 mar 2006, 15:57

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 17 mar 2006, 16:14

a co to znaczy ze robia mi sie przewezenia?
albo je masz albo nie masz....
Ostatnio zmieniony 17 mar 2006, 19:04 przez ranka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Gośka
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Gośka » 17 mar 2006, 18:42

A ja Kamila rozumię.U mnie objawy b.podobne zeby nie powiedzieć dokładnie takie same.Przeweżenia według mnie się pojawiają ,ponieważ zależy to od stanu jelita.Jeśli jest w lepszym stanie w danym okresie przewęzenia może nie być,lub będzie niewielkie,jeśli natomiast w gorszym ,to jego sciany puchną i pojawia się wieksze zwęzenie światła jelita. I wtedy to dokuczliwe przepychanie treści, wzdęcia i stawianie się jelit.Zresztą tak mniej więcej tłumaczy mi to mój lekarz. A biegunki no cóż u nas to normalka, bo jednak te jelita nie są zdrowe i musimy się z tym pogodzić. Co do wagi to niestety nie mamy takiego dobrego wchłaniania jak i inni zdrowi no i na dodatek nie możemy sobie pozwalać na objadanie więc i nasza waga jest taka a nie inna.Ja tez nie należę do grubasów.Ale pomyślcie ile ci ostatni muszą sobie odmawiać zeby schudnąć.My w zasadzie jeśli coś nam nie szkodzi nie musimy sobie odmawiać.Podzielam zdanie Kamila ze trzeba jeść często i w niewilkich ilościach i to dobrze mielić w buzi - z pewnością nie zaszkodzi.Jeśli chodzi o napoje wyskokowe to też jest tak u zdrowych ze piwa nie mogą a np. wódeczkę owszem.Ja np. kieliszek czy dwa czystej wódki lub orzechówki domowej roboty chętnie sie napiję bo to mi poprawia trawienie.No a jeśli chodzi o dodatkowe inne dolegliwości to niestety mam ich trochę więcej ale w moim wieku to też normalka. A więc Kamilu objawy wg mnie typowe dla naszego Crohna ale przecież da się z nimi zyć.
I jeszcze jedno. Niektórzy "uczeni" mam na myśli lekarze, uważają ,ze nie powinno nam zaszkodzić nic na co mamy naprawdę wielką ochotę i smaka - oczywiście jak jest to w przyzwoitych ilościach.

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 18 mar 2006, 22:50

Ja mam ciut inne objawy, ja biegunki mam tylko w zaostrzeniach choroby, ale mam np. kilka chorob towarzyszacych ale to glownie przez to ze jedna ciagnie druga np mam osteoporoze (to logiczne skoro w swoim czasie wygladalam jak szkielet), jak zaczelam brac cos na osteoporoze mialam dosyc duze problemy z nerkami hypecalcurie (nie wiem jak sie pisze) i kamienie w nerkach , anemie mam ale to standard a skoro anemie do i tachykardie i cisnienie dosyc niskie, ostatnio zauwazylam ze jednym okiem troszke gorzej widze (ale to chyba przez leki) ale okulista nic nie zauwazyl, w sumie to chyba na razie tyle :P
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

agasl
Debiutant ✽

Post autor: agasl » 25 mar 2006, 20:00

u mnie występują objawy: goraczka w okresie zaostrzen, bule brzucha, oczywiście biegunka mam również niedokrwistość z braku żelaza, ropnie okołoodbytnicze, wczesniej tez mialam rumien guzowaty na nogach a czytalam, że jest to objaw pozajelitowy. No i tak ogolnie czuje sie kiepsko, brak mi sil, nic mi sie nie chce, dosyc czeste bule glowy ale te ostanie objawy chyba bardziej sa spowodowane anemia z braku zelaza.

Misia

Post autor: Misia » 25 mar 2006, 21:31

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

czarodziejka
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: czarodziejka » 06 lut 2008, 11:31

Hmmm, biegunki to typowy objaw crohna, czy tak? Ja crohna mam zdiagnozowanego jakiś rok temu, biegunki prawie wcale nie mam (tzn. tylko przed postawieniem właściwej diagnozy i podaniem leków miałam lekkie rozwolnienie i straszne bóle brzucha, ale to szybko minęło). Teraz raczej mam zaparcia, małe/średnie bóle brzucha (lub zupełny ich brak) i ciągłe stany podgorączkowe (do 38 stopni) z osłabieniem/zmęczeniem włacznie. Ob i crp też mam podwyższone, ale.... biegunki WCALE. Może po prostu mam bardzo łagodnego crohna? :razz:
Najwięcej posiada ten, kto najmniej potrzebuje.

kroballo
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: kroballo » 06 lut 2008, 15:15

czarodziejko, ja też rzadko miewam biegunki. Przed diagnozą, kiedy nie brałam żadnych leków częściej niż biegunki miałam właśnie zaparcia. Teraz leki unormowały stolce. Myślę, że Crohn nie zawsze oznacza biegunki.
Kasia: 165 cm/ 54 kg/ Entocort 3 mg; stan: droga ku remisji:)

Awatar użytkownika
madziunkaa
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: madziunkaa » 07 lut 2008, 00:34

Mój mąż też ma takie obiawy chyba wszystkich tutaj to dotyczy. W zaostrzeniach ma goraczke ok 38stopni. Ma tak samo uczucie przepychania pokarmu przez "przewężenie", bóle brzucha prawie po wszystkim.
Jak jest w stanie zaostrzenia to tez nic mu sie nie chce, jest zmęczony i spiący. A co do :wc: to tak samo nie wie kiedy to się zdazy i przeważnie dzieje się to w trakicie zakupów może boi się, że portfel mu schudnie :mrgreen: , wydaje mi się, że może to jest na tle nerwowym. Często miewa zaostrzenia podczas stresu. A co do wagi to muszę przyznać, że waży miej niż ja, niestety :oops:
Nie rezygnuj z marzeń w obawie przed przegraną.....

Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: doelli » 08 lut 2008, 01:16

U mnie zaczęło się od bólu w prawym dolnym boku, potem doszły wymioty, bóle stawów, stan zapalny przełyku, biegunki, ból, który zaczynał się pod żołądkiem, a porem promieniował pod lewa łopatkę i wieczny stan podgorączkowy, czego zwiastunem były dreszcze,chudnięcie, brak apetytu, brak energii i wiecznie było mi zimno. Tak do trzeciej popołudniu, to jeszcze jako tako egzystowałam, a im bliżej do nocy, tym miej chęci do życia. Opadałam z sił. Wiecznie miałam niskie żelazo. Zaostrzenia były, tak co 8, 9 10 tygodni i nie szło wtedy normalnie żyć. Ból był dominującym i najbardziej dyskonfortową oznaką choroby, odechciewało się wtedy wszystkiego...umiejscawiał się w dole brzucha po prawej stronie i najgorzej było, jak zaczynał promieniować na plecy pod prawą łopatkę. Nie można było leżeć, chodzenie pomagało na chwilkę, a o spaniu nie było mowy. Teraz, to już tylko biegunki zostały i stawy na nowo dają znać, ale brzuch nie boli, czasami mam dreszcze, ale nie mam jeszcze stanów podgorączkowych i bywa mi zimno.
madziunkaa pisze:Często miewa zaostrzenia podczas stresu.
z tego, co czytałam, to stres nie jest powodem choroby, może jedynie przyczynić się do ostrzejszego jej przebiegu.
Przyczyny tej choroby lekarze dopatrują w genotypie, a nie w sferze emocjonalnej.
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

czarodziejka
Debiutant ✽

Post autor: czarodziejka » 11 lut 2008, 18:44

A w jakim odstępie czasu od zdiagnozowania choroby crohna pojawiły się Wam skutki uboczne takie jak ból stawów, czy jest na to jakaś reguła? Ja na szczęście jeszcze nie mam żadnych.... :roll:

platyna
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: platyna » 11 lut 2008, 19:15

Hej czarodziejko. Moje bóle stawów rozpoczęly się po kilkukrotnym podawaniu i odstawianiu sterydów bylo to okolo 4 lat po zdiagnozowaniu choroby , jednakże myślę ,że nie ma na to jakiejś stalej reguly a każdy z nas jest indywidualnym przypadkiem ;)
człowiek zmienia się w zależności od ludzi, zdarzeń, okoliczności...jednak lepiej być pierwsza wersją siebie , niż drugą kogoś innego ...

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: aleksandra12 » 11 lut 2008, 21:46

czarodziejko, koleżanko po fachu, u mnie bóle stawów były na długo zanim wiedziałam, że mam Crohna.
Pozdrawiam, Aleksandra

Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: doelli » 12 lut 2008, 11:48

czarodziejka pisze:A w jakim odstępie czasu od zdiagnozowania choroby crohna pojawiły się Wam skutki uboczne takie jak ból stawów, czy jest na to jakaś reguła?
W tej chorobie nie ma reguł. U mnie stawy zaczęły się odzywać równoczesnie z początkami choroby i tak jest do dziś.
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”