Objawy Crohn'a

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Objawy Crohn'a

Post autor: Mamcia » 16 gru 2008, 17:33

o niestety tsk jest, że diagnoza CD trwa, nawet w USA, średnio dwa lata. To nie wasza wina, ani lekarzy - tylko tego choróbska. Są dwie szkoły, gdy jest podejrzenie CD ( falenicka i otwocka):
leczyć jak CD i patrzeć czy objawy ustąpią;
nie leczyć, aby objawy się rowinęły i dopiero po postawieniu doagnozy leczyć.
Moim zdaniem, a jetem przed przeczytanie książki pod red pof. Rydzwskiej i prof. Małeckiej-Panas o CD (pierwsza monografia po polsku, jeszcze niedostępna na rynku), to sprawa indywidualna. Lekarz z doświadczeniem powinien podjąć decyzję.
Jesli jesteś pod opieką MSWiA, to nie widzę problemu w porozmawianiu z lekarzem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 16 gru 2008, 23:45

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

i tak jest,ale czesto u mnie na wynikach badania pisza"wynik odpowiada fazie aktywnej colitis ulcerosa",czyli ni pies ni wydra,procz tego ze jelito ma stan zapalny,
chodzi o to,ze czasem zbyt wielka wage przykladamy do jednego slowa,pogodzmy sie ze mamy przewlekla chorobe i leki bedziemy brac zawsze...
szukanie dodatkowych wyjasnien,to szukanie nowych chorob,a tu juz zartujac ,kazdy lekarz cos u nas znajdzie !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

suhhar
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: suhhar » 20 sty 2009, 18:54

no dobrze a jak ktos nie ma materialu do badania hist. ? bo juz jestem po 2 kolonoskopiach i dalej nic nie wiadomo ze mna a boli mnie caly czas w prawym podbrzuszu i co ? W szpitalu powiedzieli ze sobie ten bol wymyslilem i dali mi psychotropy ;) porazka na maxa mowie wam
...marzenia...zdrowym być, mieć za co żyć, mieć dach nad głowa, modlić z bliską się osobą...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 20 sty 2009, 19:35

Zrobienie kolonka bez pobrania wycinków jest błędem w sztuce. [/quote][/code]
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 20 sty 2009, 19:46

suhhar pisze:nic nie wiadomo ze mna a boli mnie caly czas w prawym podbrzuszu i co ? W szpitalu powiedzieli ze sobie ten bol wymyslilem i dali mi psychotropy
niewiem jak to u Ciebie, kiedys chodzilem do lekarza "rejonowego" i mowilem, ze bardzo mnie boli pod lewym zebrem, lekarz odpowiadal, tam niec niema, lekarze sie zmieniali , a mnie bolalo coraz wiecej.Poszedlem wiec prywatnie do naszej "slawy" wtedy, ale prywatnie - 3 lata stracone i kasa, a na koncu operacja wyciecia woreczka zolciowego.Po operacji , okolo miesiac, bole, straszne, nowy lekarz rejonowy i znow, "tam nic niema", ale niech pan zrobi rektoskopie, w miedzyczasie, krew poleciala ze mnie tak, ze ech...rektoskopia potwierdziala, ze mam bardzo daleko zaawansowana CU.
Opisuje to wszystko dlatego, zeby uswiadomic Tobie, ze naprawde czasem trudno doczekac sie prawidlowej diagnozy.Poza tym, latwiej o szczegolowe ukierunkowane badania ludziom mieszkajacycm w duzych osrodkach, gdzie i klinika i wielu specjalistow lekarzy. Trzeba szukac swojego.

Co do psychotropow, to powinien je wypisac specjalista, a nie lekarz innej specjalnosci,
kiedys w szpitalu dano mi Clonozepan i dalej lekarz mi go wypisywal, bo tak bylo na wypisie, prawie sie odniego uzaleznilem.

Miales 2 kolonoskopie, wiec i byly opisy, nic nie piszesz o tym..?
niepobrano wycinkow do badan dlaczego ?

Bol w prawym podbrzuszu moze miec tez inne podloze niz jelita..
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Kamil P
Debiutant ✽
Choroba: CD

Post autor: Kamil P » 20 mar 2009, 10:59

U mnie wszystko zaczęło się od bólu w prawym podbrzuszu. Ale wcale to nie znaczy, że u Ciebie musi być tak samo. Zmień lekarzy ( Z tymi psychotropami to już ostre przegięcie, z drugiej strony nie miał bym nic przeciwko lekom, które wmówiły by mojej świadomości, że jestem zdrowy) i uzbrój się w cierpliwość. Zanim u mnie zdiagnozowano chorobę leczyłem się chyba na wszystko łącznie z wyrwaniem zdrowego zęba.

Awatar użytkownika
Visenna
Debiutant ✽
województwo: lubelskie

Post autor: Visenna » 21 mar 2009, 01:13

Większość z was ma biegunki ja dla odmiany mam je bardzo bardzo rzadko zazwyczaj mam wrażenie, ze moje jelita nie pracują wogóle, bez względu na to co jem mam wrażenie ogromnej cięzkości, czasem wzdęcia, często kolki jelitowe, megabolesne stolce zazwyczaj raz albo dwa co rano... Ma ktos tak?

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: ewkunia » 22 mar 2009, 11:01

hm. Powiedzmy,ze ja czasami.Teraz wyszlam z fazy szybszej przemiany materii na to co piszesz;p

Od biedy wolę to ;p Przynajmniej na zajęciach da sięwyrzymać. Mnie boli często brzuch już godzinę przed wyprożnieniem. Stolec ok, ale ból jest dziwny. :)

nie ustalono u mnie cd/cu :) mogę sie tylko podzielic wrażeniami;p
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

MałaMi
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: MałaMi » 23 mar 2009, 20:21

U mnie zaczęło się od biegunek o dziwnych porach - na początku nie zwracałam na nie uwagi, ale kiedy zaczęło się to dziać codziennie, codziennie miałam wrażenie utraty gruntu pod nogami i przestałam normalnie funkcjonować - zaczęłam chodzić po lekarzach. Postawienie prawidłowej diagnozy trwało rok. Na początku na odwal się 'zdiagnozowano' IBS. W międzyczasie miałam kandydozę. Leczyłam się na to, ale bylo tylko gorzej. Dostałam skierowanie do chirurga z sugestią na rektoskopię, ale chirurg rektoskopii nie wykonał tylko odesłał mnie na za miesiąc. Było coraz gorzej. Kiedy chciałam wyjść z domu wieczorem - od wieczora dnia poprzedniego postowałam na samej wodzie. Ból był potworny, ale przynajmniej do kibla chodzić nie musiałam. Diagnozę postawił mi lekarz w prywatnym gabinecie po tym, jak zapłaciłam z własnej kieszeni za kolonoskopię. Diagnozę potwierdziły badania histopatologiczne opłacone również z prywatnej kieszeni. Za okres tego roku schudłam 11 kg. Chudnę dalej.
Rise. Life is in motion. I'm stuck in line.
Rise. You can't be neutral on a moving train.
One day the symptoms fade. Think I'll throw these pills away.
And if hope could grow from dirt like me. It can be done.

Won't let the light escape from me.
Won't let the darkness swallow me.

So long.
http://www.youtube.com/watch?v=UN-MwovMrbI

NIC nie zażywam poza SANROBI

Awatar użytkownika
0gabik
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: 0gabik » 25 mar 2009, 10:23

A u mnie zaczeło się od bólu brzucha tak wysoko, że wydawało się jakby to był żołądek, potem pobolewanie zeszło nieco w dół. Ten ból nie był silny, to były takie epizodziki które szły w małe sekundy i pojawiały się ok 3 razy na dzień. Wcześniej już jakiś czas (ok. 2 lat wstecz) miałam luźniejsze stolce czasami - ale nie biegunki- z tym, że wiązałam to raczej ze stanem po cholecystektomii. Potem do bólu brzucha dołączyła ostra szczelina odbytu i wraz z jej się pojawieniem zaczęły się biegunki - ok 5 lub nieraz więcej bardzo skąpych stolców na dzień. Objawy pozajelitowe u mnie pojawiające się w momencie trwania biegunek a ustępujące wraz z nimi - ból stawów dużych i małych, znaczny i praktycznie unieruchamiający mnie, temperatura ok. 37,5 stopnia codziennie, wypryski na ciele.
Aktualnie mam jeszcze czynną przetokę jelitową. Zmiany mam w jelicie grubym w 2 miejscach, wcześniej były jeszcze w odbycie ale sie wygoiły, chwilę za esicą endoskop nie przechodzi bo jest przewężenie więc nie wiem co dalej mam.

Awatar użytkownika
barney
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: barney » 27 mar 2009, 12:47

Jak sięgam pamięcią i kojarzę,to pierwsze objawy crohna miałem w wieku 15 lat.Miałem wówczas,duże ilości śluzu z odbytu.Ale po jakimś czasie przeszło.Było to w sytuacji,stresowej.Dopiero w dorosłości w wieku 36 lat,również gdy były jakieś kłopoty życiowe.Historia była dużo poważniejsza,miałem biegunki i był stan zapalny.Ale wszystko wróciło do normy.Dużo poważniej,choroba ujawniła się w 2001r.był cały zestaw tj.gorączki po 37,5,biegunki ze śluzem 4 razy dziennie,najgorszy był guz w prawym podbrzuszu(zrosty i przetoka ropna z pępka).Sumując,stwierdzam że wyrzutom choroby towarzyszył stres i nerwy,jak to w życiu bywa. :neutral:

MałaMi
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: MałaMi » 27 mar 2009, 16:59

Dodając:

Prawdę mówiąc pierwsze objawy crohna miałam na początku liceum i po pierwsze: u mnie choroba prawdopodobnie jest dziedziczna (tylko wtedy tego nikt nie wiedział), po drugie zdarzyło się to bo bardzo trudnym okresie w życiu moim i mojej rodziny.
Na początku biegunka znienacka lub uczucie pełności, częste luźne stolce i dyskomfort w brzuchu.
Później było 4 lata spokoju aż do kolejnej zmiany no i proszę. Uderzyło tak mocno, że w rezultacie mam diagnozę.
Rise. Life is in motion. I'm stuck in line.
Rise. You can't be neutral on a moving train.
One day the symptoms fade. Think I'll throw these pills away.
And if hope could grow from dirt like me. It can be done.

Won't let the light escape from me.
Won't let the darkness swallow me.

So long.
http://www.youtube.com/watch?v=UN-MwovMrbI

NIC nie zażywam poza SANROBI

Gosiak23
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Gosiak23 » 29 mar 2009, 11:40

Czy krew na papierze toaletowym może być związana z Crohnem? bo wydawało by się że wszystko się uspokoiło po ostatnim zaostrzeniu,ale zaczęłam zażywać żelazo żeby zwalczyć anemię i zaczęły się zaparcia z bolesnymi wypróżnieniami, dziś po takim czymś dodatkowo troche krwi miałam na papierze. Wydaje mi się że to bardziej kwestia ciężkich wypróżnień, ale z drugiej strony to jeszcze nigdy w życiu tak nie miałam,nawet przy gorszych zatwardzeniach

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 mar 2009, 14:57

Takie krwawienie może być efektem zatwardzenia i pęknięcia naczynka w odbycie.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 mar 2009, 18:40

Wielu CUDaków nie może stosowań żadnych preparatów doustnych, a przyswajanie żelaza jest szczególnie w chL-C dość kiepskie. Nasza Panna bez systematycznego uzupełniania żelaza wlewami nigdy by nie osiągnęła przyzwoitego poziomu. Dziś wyszła z kolejnego odrdzewiania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”