Objawy Crohn'a

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Re: Objawy Crohn'a

Post autor: ewkunia » 15 gru 2008, 19:35

a nie wiem Wolałabym jednak, żeby mi ktoś nazwal w koncu moje coś po imieniu. eh...
Ostatnio zmieniony 15 gru 2008, 19:35 przez ewkunia, łącznie zmieniany 1 raz.
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 15 gru 2008, 19:35

nie muszą być przewężenia. Ja na początku przewężeń nie miałam.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃

Post autor: ewkunia » 15 gru 2008, 19:38

no to w takim razie, co decyduje, że lekarz powie: tak to jest cd/cu? mam wrażenie, ze jestem faszerowana lekami w ciemno.
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 15 gru 2008, 19:41

ewkunia, liczne badania, obrazy endoskopowe i kolonoskopowe podczas zaostrzeń i remisji, inne objawy, reakcje na leki - wszystko co lekarzowi potrzebne. U mnie diagnoza trwała ok. 2-3lat.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 gru 2008, 19:41

Ja zachęcam do czytania np poradnika. Nie ma objawów CU, ani tym bardziej CD, które występują u 100% pacjentów. CD może mieć postać zapalną, z przetokamia i/lub przewężeniami.
Dośka i ewkunia piszecie, tylko nie do końca wiecie o czym. Albo trzeba poczekać na diagnozę, porozmawiać z lekarzem - bo może diagnoza jest tylko język, którym do was mówią jest niezrozumiały, albo zmienić ośrodek.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃

Post autor: ewkunia » 15 gru 2008, 19:46

no nie wiemy, a przynajmniej ja nie wiem, bo mi nic nie powiedziano w osrodku, a dociekliwość zbywana się tym,że inni pacjenci są w gorszym stanie, mają więcej wypróżnień i gorsze wyniki krwi. tak samo powiedziano mi o Crohnie- nie ma Pani przewężeń, pasaż ładny, więc to nie cd...

stąd zaczęłam sie zastanawiać...
jesli kogoś wprowadzilam w bląd postami - wybaczcie.

pozdrowienia:)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 gru 2008, 20:25

Na wypisie ze szpitala jest diagnoza. Lekarz mas obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania.
I cóż to za ośrodek, który leczy nie wiedząc co. Niestety, ale trudno mi w to wszystko uwierzyć, szczególnie, że leczenie jest dość typowe.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃

Post autor: ewkunia » 15 gru 2008, 20:33

hm leczenie typowe,ale w kierunku czego to nie wiem:) mam zawsze napisane: colitis chronica non specifica. To nie daje pełnej odpowiedzi - na żadnym dokumencie nie mam napisane konkretnej postaci. Mogę zeskanować i wysłać mailem :) Może coś mieszam - nie przeczę, ponieważ aż takim znawcą nie jestem :)

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃

Post autor: ewkunia » 15 gru 2008, 20:53

tylko ze to orzeknięto juz z 6lat temu,a badań nie ma:) eh no nic... przeżyję:)
PS : myślalam, że wg Was diagnoza oznacza KONKRETNĄ postać nzj:)

renataszneler
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie

Post autor: renataszneler » 15 gru 2008, 21:33

ja odwiedzilam 3 lekarzy ikazdy mowi co innego na kolonku jest ze przewlekle zapalenie jelita grubego a lekarz mowi zeby sie tym nie przejmowac bo zapalenie to bedzie zawsze i z tym umre a lekarstwa daje mi na jelito drazliwe bopowiedzial ze nie bedzie mnie faszerowal przeciwzapalnymi i co mam poczac czasem naprawde czuje sie zle a czasem tak jak by mi nic nie bylo

renataszneler
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie

Post autor: renataszneler » 15 gru 2008, 22:00

sama nie wiem co o tym wszystkim myslecprzeciesz ja lekarstw sobie nie przepisze a ni diagnozy nie postawie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 15 gru 2008, 23:09

Mamcia pisze:Dośka i ewkunia piszecie, tylko nie do końca wiecie o czym. Albo trzeba poczekać na diagnozę, porozmawiać z lekarzem - bo może diagnoza jest tylko język, którym do was mówią jest niezrozumiały, albo zmienić ośrodek.
ewkunia pisze:hm leczenie typowe,ale w kierunku czego to nie wiem:) mam zawsze napisane: colitis chronica non specifica. To nie daje pełnej odpowiedzi - na żadnym dokumencie nie mam napisane konkretnej postaci
czasem jest tak,ze objawy nie sa jednoznaczne,nawet badanie histopatologiczne..nie do konca wskazuje konkretnie....ale ,jesli wiadomo ze jest sie chorym..ustalono terapie....to znaczy ze jest ukierunkowane....tak sie sklada,ze czasem "wspolne"wyniki powoduja diagnozowanie..tyle ze np.roznia sie objawy...albo odwrotnie...medycyna to nie matematyka....dla mnie bardziej wazne byloby ,czy leczenie pomaga czy nie....wiem ,ze utrzymywanie sie w stresie,tylko poglebia,albo przyspiesza zaostrzenie.....wynik:colitis chronica jest jednoznaczny...tylko....brak jakby to okreslic ..podstawy..to tak,jak nikt niewie skad sie jednoznacznie bierze nasze CU....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 gru 2008, 10:04

no tak-w sumie zaburzenia czynnosciowe widac przy kolo a nawet mozna je wyczuc przy badaniu fizykalnym, a sstan zapalny jest wykrywany przy ocenie makro- i mikroskopowej.
Jest akurat na odwrót - stan zapalny często widać gołym okiem, a prawidłowy obraz makroskopowy i mikroskopowy przy utrzymujących się objawach może wskazywać na zaburzenia czynnościowe.
Błagam przeczytaj cokolwiek, bo każdy twój post jest mieszaniną półprawd i nieprawdy. Potem ludzie starają się prostować i wyjaśnić, a ty nic z tego nie rozumiesz, bo brak ci podstaw.
Poniżewj fragment z art prof. Rydzewskiej
Rozpoznanie
Do dnia dzisiejszego, niestety, nie ma żadnego biologicznego markera, za pomocą którego można by postawić rozpoznanie IBS. Chorobę rozpoznaje się na podstawie kryteriów opartych na objawach zebranych podczas szczegółowych wywiadów. Zespół jelita nadwrażliwego charakteryzuje się występowaniem przewlekłych dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, z towarzyszącymi zaburzeniami wypróżnień, bez stwierdzanych organicznych ani biochemicznych przyczyn dolegliwości. ... Obecnie powszechne akceptowane są tzw. kryteria rzymskie II, które od wcześniej stosowanych kryteriów Manninga i kryteriów rzymskich I różni wprowadzenie ścisłego kryterium czasu trwania dolegliwości. Według kryteriów rzymskich II [3] o zespole jelita nadwrażliwego świadczy ból brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej przez co najmniej 12 tyg. (niekoniecznie kolejnych) w ciągu ostatnich 12 mies. i charakteryzujący się co najmniej 2 z 3 cech:
1) zmniejsza się po wypróżnieniu,
2) ma związek ze zmianą częstości wypróżniania,
3) ma związek ze zmianą wyglądu lub konsystencji stolca (tab. 1.).

...Chorych pod wzglądem objawów można podzielić na 3 grupy: 1/3 chorych ma postać biegunkową, 1/3 postać zaparciową, a pozostała 1/3 prezentuje naprzemiennie oba objawy. Dolegliwości mają zmienną intensywność i lokalizację. Najczęściej najsilniejsze są po wstaniu z łóżka, po posiłkach oraz w okresie wzmożonego stresu emocjonalnego. Charakterystyczne jest, że w IBS bóle nie występują w nocy. Podstawowym objawom często współtowarzyszą dolegliwości ze strony innych narządów, takie jak bóle głowy, migrena, bóle w klatce piersiowej, uczucie parcia na mocz, zaburzenia seksualne czy choroba lokomocyjna [5].
Zasadniczo rozpoznanie powinno być postawione na podstawie spełnionych kryteriów pozytywnych choroby. W większości przypadków, aby wykluczyć organiczne podłoże dolegliwości, wystarczy wykonać morfologię krwi, OB, TSH oraz badanie kału na obecność krwi utajonej i jaj pasożytów. W postaci biegunkowej konieczne jest wykonanie posiewów kału, w razie wątpliwości wykonujemy sigmoidoskopię, a u osób powyżej 50. roku życia kolonoskopię, obydwa badania z pobraniem wycinków. Wyniki badań sugerują, że prawdopodobieństwo wykrycia u chorych podejrzewanych o zespół jelita nadwrażliwego takich chorób, jak rak jelita grubego, zapalenie jelit czy nietolerenacja laktozy, nie jest istotnie wyższe niż w populacji ogólnej [6]. Wyjątkiem może być diagnostyka w kierunku choroby trzewnej, gdyż istnieją doniesienia, że 5 proc. chorych z zespołem jelita nadwrażliwego może chorować na chorobę trzewną [7], a 20 proc. pacjentów z chorobą trzewną spełnia kryteria rozpoznania IBS [8]. Zanim jednak rutyną stanie się diagnostyka wykluczająca celiakię w zespole jelita nadwrażliwego, konieczne są dalsze obserwacje i badania. Powszechnie natomiast uznaje się konieczność wykonywania bardziej wszechstronnych badań w przypadku raka jelita grubego lub chorób zapalnych jelit w wywiadzie rodzinnym oraz pojawienia się objawów alarmowych, takich jak utrata masy ciała, dolegliwości nocne, krew w kale, gorączka czy początek objawów po 50. roku życia. Wówczas może istnieć konieczność różnicowania z szeregiem chorób o podobnej symptomatologii (tab. 2.).
W ostatnich latach coraz mocniej podnoszony jest również udział czynnika zapalnego u podłoża IBS [10, 11]. Z badań wynika, że u 7–31 proc. chorych pojawia się tzw. poinfekcyjny zespół jelita nadwrażliwego w związku z zakażeniami różnymi patogenami, w tym także pasożytami. Ściana jelita w tych przypadkach jest nacieczona limfocytami, komórkami tucznymi i enterochromatofilnymi, bogatymi w serotoninę, która, jak wiemy, zasadniczo wpływa na motorykę jelit. Niewielki wzrost stanu zapalnego opisywany jest również bez towarzyszących zmian histologicznych. Także wielu chorych w czasie remisji nieswoistych chorób zapalnych jelit zgłasza objawy typowe dla IBS.

dośka_82
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: świętokrzyskie

Post autor: dośka_82 » 16 gru 2008, 13:38

Mamcia pisze:Na wypisie ze szpitala jest diagnoza.
Na moim wypisie diagnoza brzmi"Podejrzenie choroby Crohna"
Mamcia pisze:I cóż to za ośrodek, który leczy nie wiedząc co.
Szpital MSWiA Warszawa.
Na tą chwile leczona jestem Pentasa.
Życie jest przewlekłą raną, która prawie nigdy nie przestaje boleć i nigdy się nie goi.

Awatar użytkownika
madziula
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: madziula » 16 gru 2008, 15:06

tez mialam kiedys na wypisie "podejrzenie choroby Crohna", ale u mnie kazdy pobyt w szpitalu konczyl sie inna diagnoza... Objawy, te ksiazkowe, jakkolwiek ich nie nazwac, bo tak tez mowia lekarze, pasuja do Crohna, natomiast wyglad jelita raczej nie. teraz czekam na wynik badania histopatologicznego mojej 5 kolonoskopii i zobaczymy co tym razem... ale tez chcialabym juz wiedziec, bo na diagnoze czekam ponad 5 lat.
kokodżambo i do przodu
podejrzenie choroby Crohna

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”