Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ograniczone do odbytni

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ograniczone do odbytni

Post autor: obyty.z.cu » 13 maja 2012, 12:30

Czytanie wymaga pewnego skupienia ,żeby zrozumieć swego interlokutora.
hm....
ewkunia pisze: ja mam zmiany w odbytnicy, a lekarz powiedział, ze 'każdy tak ma' reszta jelita ok.
takajedna pisze:Nie każdy.Choruję na CU i u mnie zmiany są od odbytnicy i sięgają 60 cm jelita grubego. Dalej jest Ok.
takajedna pisze:To znaczy ni mniej ni więcej ,tylko to ,że ja tak nie mam. A to znaczy,że "nie każdy tak ma". Ot co.
takajedna, nie zrozumiałaś chyba jednak do końca.
W CU zawsze zajęta jest odbytnica ( i o tym pisała ewkunia i o tym mówił jej lekarz)i co dalej to już zależy od tego, jak się choroba rozwija,czasem ma się zajęte całe jelito grube.
Ale... to wcale nie znaczy,że w całym jelicie jest stan zapalny,czasem ten stan zapalny obejmuje jakiś odcinek,a reszta jelita,pomimo że jest "chore" nie jest zapalne.

Trochę więcej spokoju i nie doszukiwanie się wycieczek osobistych ułatwia wiele,np. zrozumienie w czym sprawa,albo po prostu dopytanie się.
Bo jak rozumiem,tę cała lekturę w poradnikach już masz opanowaną.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

takajedna
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: takajedna » 13 maja 2012, 13:08

W CU zawsze zajęta jest odbytnica ( i o tym pisała ewkunia i o tym mówił jej lekarz)i co dalej to już zależy od tego, jak się choroba rozwija,czasem ma się zajęte całe jelito grube.
Ale... to wcale nie znaczy,że w całym jelicie jest stan zapalny,czasem ten stan zapalny obejmuje jakiś odcinek,a reszta jelita,pomimo że jest "chore" nie jest zapalne
Napisałam,że mam zajętą odbytnicę,ale nie tylko. U mnie stan zapalny błony śluzowej z owrzodzeniami pokrytymi włóknikiem i krwawiące, mam w jelicie grubym do wysokości 60cm. Pozostały odcinek jelita jest bez zmian.Więc choroba nie ogranicza się tylko do odbytnicy ale nie przeczę , że tak może mieć większość chorujących na CU. Może ja jestem jakimś wyjątkiem, bo przetoki przy CU też rzadko występują.

P.S. Nie robię osobistych wycieczek do nikogo , ale proszę zauważyć,że Mamcia strofuje wszystkich nowych userów na tym forum. My tu szukamy porady i pomocy , a nie tego ,żeby ktoś nakazywał nam byśmy się kształcili, bo Ona jest już zmęczona.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 13 maja 2012, 16:50

No rzeczywiście forum jest po to żeby rozmawiać, wymieniac się doświadczeniami i nie każdy zna się super dobrze na chorobie, wychodze z założenia, że zawsze warto zapytać choćby 10 razy niż potem ząłowac, że sie nie zapytało.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 maja 2012, 18:36

Nie po to są poradniki i kwartalnik, aby ich nie czytać. Jeśli komuś się nie chce, to niech nie wymaga poświęcani mu czasu, bo mi go szkoda. Minimum wysiłku. Obejrzenie 1 rysunku z % wyjaśni kiedy jest proctitis, a kiedy pancolitis, a kiedy stany pośrednie. A przetoki w Cu pojawiają się dużo rzadziej niż w CD, ale w zależności od populacji od 2 do nawet ponad 5%.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 maja 2012, 20:47

Zawsze oznacza 98%, a potem wchodzimy w strefę nieokreślonego zapalenia jelita grubego. poza objawami i kolonko są jeszcze wyniki hist-patu dla postawienia rozpoznania kluczowe.
Co do odpowiadania to ja mogę się wyłączyć całkowicie. Rozumiem, że Corleone zastąpi mnie w kompetentnym udzielaniu porad.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 14 maja 2012, 11:24

No sory ja czytałam poradnik i kwartalniki ale widocznie za tempa i głupia jestem i wszystkiego nie rozumiem skoro muszę się dopytywać...

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 14 maja 2012, 13:26

Alis pisze:No sory ja czytałam poradnik i kwartalniki ale widocznie za tempa i głupia jestem i wszystkiego nie rozumiem skoro muszę się dopytywać...
Przepraszam ale muszę się wtrącić, bo czytać już tego nie nie mogę... :neutral: Najwyżej ktoś wydzieli... :/

Po pierwsze: nikt nie jest głupi, tępy, ect. chodzi tylko o sam fakt czytania poradników, kwartalników ale nie tylko. Czasem swoją wiedzę trzeba poszerzyć o inną literaturę. Niekiedy zdarza się na Forum, że ludzie wyskakują z tak banalnymi pytaniami, że gdyby za każdym razem Mamcia czy ktoś z Użytkowników miałby odpowiadać na Forum to powstałby tutaj istny śmietnik. Z jednej strony można powiedzieć, że najłatwiej jest kogoś odesłać do wymienionej literatury i mieć spokój ale to nie chodzi tylko o to. Chodzi też o wkład osobisty owej osoby.

Po drugie: ja osobiście podziwiam Mamcię, że mimo swoich codziennych obowiązków angażuje się jeszcze w życie Forum. I jest jeszcze na tyle cierpliwa, że nie zwiała od nas :wink:

Nie wiem o co te zgrzyty się, nie rozumiem motywacji. Być może czyjaś duma została urażona, być może ktoś po prostu źle się poczuł. Weźmy to na dystans-
jesteśmy ludźmi :smile:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

takajedna
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: takajedna » 15 maja 2012, 18:52

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Właśnie, wrzuć na luz i nie prowokuj.

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 15 maja 2012, 20:14

no i wystarczy wzajemnych upomnień, wracamy do tematu wątku
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
MartynaT
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: MartynaT » 17 maja 2012, 15:16

Ok, po kłótniach nadchodzę ja ;) colitis proctitis ;)
W końcu po miesiącu od pobytu w szpitalu dostałam się do gastrologa i już wiem dokładnie co mi dolega i co mam robić.
Otóż ;)
Zajęty mam tylko odbyt i to nie jakoś bardzo bardzo. Lekarz polecił dalsze stosowanie Pentasy (1g czopek na noc), bo poprawa może nastąpić dopiero za jakiś czas (przypominam, że Pentasę stosuję miesiąc). Wytłumaczył też swoja decyzję tym, że mam colitis proctitis czyli nie muszę wrzucać w siebie tabletki, która będzie działała na całe jelito, bo nie ma takiej potrzeby - potrzeba jest na działanie miejscowe, co jego zdaniem czopek zapewnia.
Dieta. Ze względu na to, że mam zaparcia muszę jeść dużo błonnika, ale "gładkiego" dużo warzyw i owoców bez pestek, twardych skórek, które mogą mi poharatać odbyt, jeśli wyższa część układu pokarmowego ich dokładnie nie strawi. Nie mogę dopuścić do zaparć i wzdęć. Dietę muszę dobrać sobie sama na zasadzie prób i błędów, ale co z powyższego wynika muszę wyeliminować pokarmy wzdymające jak brokuły, fasolę, kapustę, no wiadomo :) Ze względu na to, że zajęty jest odbyt, a nie całe jelito grube, nie umrę jak czasem (nie często!) zjem coś smażonego, albo z listy zabronionych. Mam jeść dużo jogurtów/kefirów żeby unormować florę bakteryjną w jelicie (btw leki probiotyczne na florę jelitową dostępne w aptekach bez recepty są tylko picem na wodę i lepiej kupić sobie zgrzewkę jogurtów)
Teorię mojego lekarza rodzinnego, że długotrwałe stosowanie czopków powoduje rozluźnienie zwieracza hemoroidy obalił, twierdząc, że nie ma żadnych badań klinicznych, które by to potwierdzały. Ale to temat nie na ten wątek :)
Radził wizytę u psychologa i pracę nad reakcjami na stres, jogę.
Co oznacza dla mnie choroba? oprócz stałego przyjmowania leków - niewiele. Po prostu jest upierdliwa. No chyba, że mi się pogorszy, ale tego nie można przewidzieć. U mnie choroba jest w takim stadium, że może to dawać nadzieję, że nie posunie się dalej w jelito grube, ale jeśli zapalenie będzie często powracać jest duża szansa na raka odbytu, jego usunięcie itp. Ale przy usunięciu odbytu nie jest tak źle - po 1 bez odbytu można żyć, po 2 są sztuczne odbyty :) ale to tak w ramach czarnowidztwa tylko ;)
Więcej grzechów nie pamiętam i wszystkich serdecznie pozdrawiam :*
CU + zaparcia, zajęta tylko odbytnica. Pentasa 1+1g nie pomogła, nieudana próba z Asamaxem. Wlewki Corhydron + Pentasa 1+1 pomogły. Teraz próbuję Wlewki z Salofalku, długo trwało żeby uzyskać efekt

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 17 maja 2012, 17:13

No to w sumie dobrze, że nie musisz tabletek łykać, ale skoro mi wyszły stany zapalne w końcówce cienkiego i rejonach odbytu, to tabletki muszą być, żeby w tym cienkim działać, jak dostane wyniki to może uda mi sie uprosić jakiegoś gastro o czopki, no w sumie teraz nie powinni mnie lekceważyć i mówić że jestem w remisji, bo są aktywne stany zapalne.

Awatar użytkownika
MartynaT
Początkujący ✽✽

Post autor: MartynaT » 18 maja 2012, 10:24

Mnie na logikę wychodzi, że jeśli czopek działa miejscowo (tam gdzie go wciśniesz, czyli do odbytnicy, bo przecież nie do nosa ;)), a stan zapalny masz również w jelicie cienkim, no to chyba niestety jesteś skazana na tabletki :(

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 18 maja 2012, 15:29

MartynaT pisze:Mnie na logikę wychodzi, że jeśli czopek działa miejscowo (tam gdzie go wciśniesz, czyli do odbytnicy, bo przecież nie do nosa ;)), a stan zapalny masz również w jelicie cienkim, no to chyba niestety jesteś skazana na tabletki :(
No logiczne, ale czopki też powinny być.

Miczy
Debiutant ✽

Post autor: Miczy » 20 maja 2012, 20:54

Dzięki MartynaT :) Dokladnie o takie informacje mi chodziło ;)

Awatar użytkownika
MartynaT
Początkujący ✽✽

Post autor: MartynaT » 21 maja 2012, 00:05

:) cieszę się, że pomogłam :)

[ Dodano: 25-05-2012 ]
Byłam u lekarza (u rodzinnego, bo mojego gastro aktualnie nie ma), bo od tygodnia gorączkuję, nie jakoś bardzo, ale utrudnia mi to życie, bo muszę pracować, chodzić na zajęcia, pisać magisterkę, zajmować się domem, a przez temperaturę jestem rozmemłana. Rezultat jest jak następuje.
Rodzinny (specjalizacja lekarz wewnętrzny, z tego co wiem, to CHYBA pracuje dodatkowo w szpitalu na oddziale zajmującym się brzuchami, ale to informacja nie potwierdzona ;) ) Dalej upiera się, żebym brała Asamax, bo skoro po 42 czopkach Pentasa nie działa, tzn że należy spróbować inny lek. Mój rodzinny decyzję o Asamaxie wytłumaczył tym, że nie ma znaczenia czy mam zajęte całe jelito, czy tylko odbyt, bo CU to choroba ogólnoustrojowa i skoro pojawiła się gorączka to znak, że z Pentasą coś jest nie tak. Poradził, żeby spróbowała brać Asamax przez miesiąc (przez pierwszy tydzień, półtora 3x2 tabl., później 2x2), jeśli będzie poprawa to przy nim się zostanie, jeśli nie, wrócę do Pentasy.
Ze względu na to, że mam dość gorączki, pojawił się brak apetytu, krwawienie jest nie wiele mniejsze, a do tej Pentasy jakoś się uprzedziłam postanowiłam spróbować, mimo że gastrolog mówił, że nie ma potrzeby działać na całe jelito. Doszłam do wniosku, że Asamax mnie przecież nie zabij i raczej nie pogorszy sprawy, przecież jest na CU, a nie na katar prawda? Dzisiaj zaczynam i będę zdawać relację z rezultatów "mojej" samowolki.

[ Dodano: 03-06-2012 ]
Rezultaty są następujące. Po 10tym dniu brania Asamaxu 3x2 brzuch spuchnięty, krwawienie większe, gorączka spadła do 37.1 w szczytowym momencie. We wtorek schodzę na 2x2 tak jak lekarz kazał. Dociągnę do końca opakowania. Jeśli nie będzie zmiany wracam do Pentasy...

[ Dodano: 11-06-2012 ]
18 dzień i wymiękłam... Wrzucam na noc Pentasę i już przy niej zostaję. Dziś rano jak zobaczyłam zawartość toalety to zwariowałam - jakbym wlała barszcz do środka, a wracając ze sklepu po południu chciałam puścić bąka, a poszła mi krew. Bielizna cała zachlapana. Wymiękam.

[ Dodano: 12-07-2012 ]
Po wczorajszej wizycie u lekarza, ze względu na brak wyraźnej poprawy mam brać Pentasę 1gx2 (rano i wieczorem) przez 2 tyg, jeśli dalej nie będzie poprawy mam przyjść 1go sierpnia i dostanę małą, uderzeniową dawkę sterydów, a potem powrót do normalnych leków, więc może wąs mi nie wyrośnie...

[ Dodano: 02-08-2012 ]
2g Pentasy nie pomogły, od wczoraj biorę wlewki z Corhydronu przez 2tyg, równocześnie z Pentasą rano i wieczorem.

[ Dodano: 14-08-2012 ]
Pomału kończę wlewki. Po ponad roku w końcu nie mam krwawienia! Brzuch trochę popuchnięty, ale bez szału - da się wytrzymać. Skutki uboczne - zapalenie pęcherza i boleśnie zatkane ucho. Ciekawe co będzie dalej.

[ Dodano: 16-10-2012 ]
Po corhydronie wytrzymałam trochę ponad miesiąc w remisji. Niestety krwawienia wróciły. Aktualnie mam wlewki z Salofalku. Pomagają niemrawo tj. czasem jeszcze, co kilka dni pojawiają sie małe krwawienia...

[ Dodano: 04-12-2012 ]
Salofalk pół wlewki na noc i Pentasa czopek rano ledwo ledwo podtrzymują remisję. Ledwo, ledwo, bo co jakiś czas pojawiają się krwawienia. Od ok 2 tyg mam bardzo silne bóle brzucha, a od jakiś prawie 2 mc bóle stawów. Na szczęście stolec się względnie uregulował i przez większość czasu jest raz dziennie. Ciekawą sprawą jest, że badania krwi mam idealne - OB, leukocyty, minerały, wszystko książkowo. o.O
CU + zaparcia, zajęta tylko odbytnica. Pentasa 1+1g nie pomogła, nieudana próba z Asamaxem. Wlewki Corhydron + Pentasa 1+1 pomogły. Teraz próbuję Wlewki z Salofalku, długo trwało żeby uzyskać efekt

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”