czy was tez bola wnetrznosci po wyjsciu z wc??

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

czy was tez bola wnetrznosci po wyjsciu z wc??

Post autor: niunia » 14 lip 2006, 18:58

Witam was serdecznie!!

Potrzebuje pomocy! jak juz gdzies tam pisalam od ponad m-ca mam nawrot choroby,niestety nie wiem z jakiego powodu! Lekarz, zaznaczam ze rodzinny bo u niego sie lecze od poczatku choroby czyli od jakiegos 1,5roku, nie wie skad pochodzi nawrot i tylko zwiekszyl mi dawke sulfosalazin en z 2dziennie na 3x2tabl. Nie mam pojecia co ze soba robic, bo po wyjsciu z wc mam takie bole ze chwilami nie daje rady!! Ale zdarza sie ze nic mnie nie boli! Najchetniej nic bym nie jadla i wtedy nie byloby problemu, ale tak nie idzie :(

Mam jeszcze jedno pytanie! Jak idziecie do szpitala to co wam tam robia?? ja bylam tylko raz-wtedy sie dowiedzialam ze choruje na cu,mialam tylko kolonoskopie i do domu,w sumie bylam 3dni.

Za odpowiedzi bardzo bede wdzieczna!! Pozdrawiam papa

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: czy was tez bola wnetrznosci po wyjsciu z wc??

Post autor: Mamcia » 14 lip 2006, 20:25

Po pierwsze powinnaś być pod stałą opieką gastroenterologa, a rodzinny może wypisywać recepty jak wszystko jest OK. Po drugie skutecznośc terapi powinna być monitorowana (np. badanie kału na obecnośc krwi utajonej, badania endoskopowe, itp). Po trzecie celem terapii jest rwmisja, a nie zażywanie coraz większych dawek leków. Czyli jeżeli leczenie sulfą nie przynosi pożądanych efektów, trzeba właczyć inne leki. Po czwarte nie załamuj się.
Z tego co wiem, to bóle po pobycie w WC nie są typowe. Wypróżnienie poinno przynosić ulgę, ale na ten temat powinny zię wypowiedzieć osoby chore.
Jak chcesz pogdać - zadzwoń.
pozdrawiam
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: niunia » 14 lip 2006, 21:07

Wielkie dzięki Mamcia!! No to musze poszukać jakiegoś gastroenterologa w moim małym miasteczku!

Postaram sie nie zalamywac :smutny:

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Miki » 14 lip 2006, 21:16

To dziwne że na CU leczy Cię lekarz rodzinny... Ja się leczę u garstrologa, jak mam rewmisję to chodzę co 3 miesiące. W szpitalu zazwyczaj robią kolonoskopię, badania krwi, jak masz biegunkę z krwią to pewnie masz niedobór żelaza.
Pozdrwaiam

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 14 lip 2006, 23:31

Tak jak napisały Mamcia i Magdalene, charakterystyczny dla CU jest ból, czy bolesne parcie przed, a nie po. Ale okresowo może się zdarzyć. Mnie też się kiedyś zdarzały, było to uczucie jakby tarcia, jakby jelita na nowo musiały się ułożyć i trwało nie dłużej niż 15 minut. Możesz doraźnie wypróbować No-Spę, może to są skurcze nie związane z CU. No i na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi gastro.

Co do znalezienia przyczyn, które powodują kolejne zaostrzenia, to jest to praktycznie niemożliwe. Można dokładnie obserwować swoje reakcje na różne stresowe zdarzenia, na potrawy które szkodzą, na zastosowane leki i odpowiednio to modyfikować. Ale nawet ten super specjalista, którego sobie znajdziesz, nie powie Ci, skąd pochodzi obecne zaostrzenie, bo gdyby to było wiadomo, to już dawno znaleziono by na to skuteczne lekarstwo.

Leczeniem CU na pewno powinien zajmować się gastroenterolog, taki który ma stałą praktykę szpitalną. Mnie kiedyś leczył gastrolog, który ma własną prywatną poliklinikę, ale sposoby leczenia, dawki leków, czy wykonywanie badań, stosował jak sprzed wielu lat, kiedy jeszcze pracował w szpitalu.

Jeżeli będziesz poszukiwać nowego specjalisty, to warto od razu zadbać o to, aby to był lekarz, który osobiście wykonuje kolonoskopię i potem kontynuuje leczenie. Opis stanu jelita z kolonoskopii nie zawsze oddaje jego faktyczny stan, po prostu lekarze maja swoje utarte formułki i jeżeli potem inny lekarz zabiera się za ustawianie leków, to może przesadzić w jedną albo w drugą stronę. No i ciężko mu odpowiedzieć na szczegółowe pytania o stanie jelita wewnątrz, a takie szczegółowe rozmowy są potrzebne, żeby samemu dużo wiedzieć i niepotrzebnie się nie załamywać.

Dobrze jest też aby ten lekarz miał swoją praktykę prywatną, bo wtedy jest zawsze osiągalny, nie trzeba czekać na wizytę 3 miesiące i biegać rano do przychodni, a wtedy przecież CU najbardziej daje w kość. No i na kolonoskopię, jeżeli jest potrzebna, czeka się tydzień a nie miesiącami. I bez problemu kolonko jest w znieczuleniu ogólnym.

Aby jednak takie leczenie się nie było zbyt drogie, to trzeba mieć sympatycznego lekarza rodzinnego, który wypisuje recepty i skierowania na badania laboratoryjne. Mój rodzinny też na początku chciał mnie sam leczyć, ale jak zarzuciłem go całą serią szczegółowych pytań, to sam skapitulował i przyznał, że nie ma w tym praktyki. I teraz bez szemrania wypisuje recepty i skierowania na badania takie, jakie przynoszę na karteczce od lekarza gastro.

To powyżej, to spostrzeżenia z wielu lat praktyki, aby żyć wygodnie z CU, stres jest przecież u nas szczególnie niewskazany :) W szpitalu nigdy nie byłem, więc w tym punkcie nie będę się wymądrzał.

Pozdrawiam :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 lip 2006, 21:23

Z tego co wiem to najleprzym adresem jest klinika na Przybyszewskiego w Poznaniu.
Tomy jak zwykle ma rację. Każdy z was powinien mieć swojego gastro i najlepiej zaczepionego w dobrym szpitalu
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: niunia » 19 lip 2006, 16:26

Hejka, wielkie dzięki za wszystkie informacje, dostałam już skierowanie do gastroenterologa ale niestety najbliższy jest w Lesznie, więc wizytę mam nadzieje będę miała dopiero za tydzień w środę albo w czwartek :( POzdrawiam

anula
Debiutant ✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: anula » 24 lip 2006, 13:16

a mnie boli nawet jak idę siusiu cały brzuch czy to normalne?

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: niunia » 24 lip 2006, 13:58

Z tego co tu wyczytałam to chyba to nie jest normalne, ale nie znam się na tym :(
Trzymaj się cieplutko :wink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”