Colitus chronicus?

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Horadoopka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Re: Colitus chronicus?

Post autor: Horadoopka » 18 lis 2009, 11:13

Melisa pisze:Witaj
Co powiedział ci lekarz na wizycie? Czym cię będzie leczył? Pozdrawiam
lakarz powiedział, ze mimo, że nie wyszło CU- może się okazać, że to jednak CU :smutny: na razie mam brać Salofalk (którego niegdzie mnie moge dostać) i czopki Pentazy i zobaczymy za miesiąc jakie wyniki....

Paprotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: wielkopolskie

Post autor: Paprotka » 18 lis 2009, 22:27

Ja też mam z tym problem. Moja diagnoza to przewlekłe zapalenie jelita ogniskowo krwotoczne - to wynik badania histopatologicznego. Makroskopowo nie ma zmian.. Moje objawy to bóle brzucha, nie mam biegunek Lekarz zapisał mi sulfasalazynę, ale po dwóch tygodniach zmienił zdanie. Stwierdził, że może to jednak choroba czynnościowa i kazał odstawić lek. Ponad pół roku leczyłam się na IBS i wypróbowałam już wszystkie leki na tą chorobę bez najmniejszego efektu. Jestem załamana, dla mnie to krok do tyłu. Czy sulfasalazyna jest zarezerwowana tylko dla tych co mają CU? Czy dostanę ją dopiero jak dorobię się biegunek, krwawień, nadżerek albo wrzodów? Wydaje mi się, że dwa tygodnie to za mało żeby stwierdzić czy lek działa (i trochę chyba za szybko, żeby zmienić zdanie). Co o tym myślicie?
Pozdrawiam

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 18 lis 2009, 22:49

Moja diagnoza to przewlekłe zapalenie jelita ogniskowo krwotoczne - to wynik badania histopatologicznego. Makroskopowo nie ma zmian.
To chyba jakieś nieporozumienie bo w jaki sposób na podstawie wycinków określić ogniskowość krwotoczną, skoro pobieranie wycinków powoduje krwawienie. W wyniku powinien być opis makroskopowy, skąd pobrano wycinki i opis dokładny każdego z nich.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Paprotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita

Post autor: Paprotka » 19 lis 2009, 18:59

Mój opis kolonoskopii (cytuję za wypisem ze szpitala) : obejrzano całe jelito grube nie stwierdzając zmian patologicznych. Błona śluzową jelita o wyglądzie prawidłowym. Z okrężnicy pobrano wycinki do badania hist-pat. na życzenie lekarza prowadzącego.

Wynik badania hist-pat:
okolica : okrężnica [T-67800]
Colitis chronica focalis haemorrhagica [M-43000]

Nie wiem ile wycinków mi pobrano. Nawet nie widziałam lekarza, który robił badania. Kazali mi leżeć na lewym boku (tyłem do lekarza) jak wstałam lekarza już nie było. Tak więc nie miałam przyjemności go poznać ani nie dostąpiłam zaszczytu rozmowy.
Czy po tych oznaczeniach w nawiasie kwadratowym mona stwierdzic z ktorego odcinka pobrali wycinki?

[ Dodano: 19-11-2009 ]
Mamciu chciałabym przy okazji podziękować Tobie i wszystkim tym, którzy zaangażowani są w tworzenie forum za możliwość zadawania pytań i za to że nie pozostają one bez odpowiedzi. Lekarze (pewnie nie wszyscy, ale często) twierdzą że wiedza medyczna jest szkodliwa, ja jednak sądzę, że bardziej szkodzi niewiedza.
Pozdrawiam wszystkich jelitowców

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 lis 2009, 21:23

Zadajecie coraz więcej pytań o interpretację histopatplogii. Nie znam się na tym i nie mam czasu aby się douczyć. Lekarze mają obowiązek pisania po polsku, czego nie czynią. na dokładkę używają czasami dość dziwnej łaciny. Może niedługo powstanie takie miejsce - stroma dla pacjnetów na CD po patronatem Konsultanta Krajowego z możliwością zadania pytań lekarzom. mam nadzieję, że będziecie z tego korzystać z umiarem - czyli będą am wysyłane te pytanie, które tu nie znajdują odpowiedzi.
a tłumaczeni w mojej kiepskiej łacinie to przewlekłe zapalenie okrężnicy ogniskowo krwotoczne.
Z tym, że ja nie rozumiem co to znaczy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Monila
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: pomorskie

Post autor: Monila » 20 sty 2010, 23:28

Natalka, mam pytanie - mogłabyś mi rozszyfrować "colitis catharrhalis". Z góry dzięki :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 20 sty 2010, 23:36

Ostatnio zmieniony 20 sty 2010, 23:42 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kasinp
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 20 sty 2010, 23:37

znalazłam nieżytowe zapalenie, może Natalka lepiej sprecyzuje

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 20 sty 2010, 23:49

mogę najwyżej dopisać że zapalenie jelita grubego.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Horadoopka
Początkujący ✽✽

Post autor: Horadoopka » 04 lut 2011, 09:15

rok temu miałam colitis chronica magni gradus erosiva czyli
przewlekłe zapalenie jelita grubego dużego stopnia nadżerkowe
a po ostatniej kolonce
colitis chronica medii gradus
czyli chyba przewlekłe zapalenie jelita grubego średniego stopnia ?
czyli jest lepiej.
to dobrze....

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 lut 2011, 21:37

Nie jest opis histopatologiczny, który by wiele mówił. Czy w tym czasie byłeś leczony i czy ten opis pochodzi od tego samego histopatologa?

Awatar użytkownika
vvanka
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: vvanka » 20 lut 2011, 20:15

Witam serdecznie kochani :roll: moja diagnoza po kolonoskopii brzmi: Colitis chronica indeterminata. Do końca nie wiem co to tak naprawdę znaczy i czy prowadzi do CU albo CD. Ale niestety wiem jak się czuję i było i jest fatalnie. Od 11 dni biorę Sulfasalazin En i od kilku dni mam jakąś depresję, zamknęłam się w sobie, nie chcę mi się śmiać itd. Dnia dzisiejszego dostałam jakiś duszności, ciężko brać oddech. Jutro prawdopodobnie idę do lekarza o tym poinformować bo jak dalej tak będzie to wezmę sznurek i się powieszę. Mój stan psychiczny jest do du**. W czwartek mam pierwszą wizytę u lekarza od chorób nerwicowych, zobaczymy co mi powie, bo tak naprawdę nie mam pojęcia czego się spodziewać na tej wizycie. Objawów moich nie wypiszę bo nie wiem czy to odpowiednie miejsce. Miałam się tylko przywitać. Na pewno będę często na forum, gdyż od wczoraj je śledzę i są tu naprawdę wspaniali ludzie. Pozdrawiam

Horadoopka
Początkujący ✽✽

Post autor: Horadoopka » 22 lut 2011, 13:19

_Ray_ pisze:
Horadoopka pisze:rok temu miałam colitis chronica magni gradus erosiva czyli
przewlekłe zapalenie jelita grubego dużego stopnia nadżerkowe
a po ostatniej kolonce
colitis chronica medii gradus
czyli chyba przewlekłe zapalenie jelita grubego średniego stopnia ?
czyli jest lepiej.
to dobrze....
rozważali u ciebie limfocytarne zapalenie jelit ?
nie wiem czy to brali pod uwage, nie wiem tez czym się różni od 'normalnego' wrzodziejacego zapalenia jeli. (zaraz poszukam sobie w necie i poszukam info)
Generalnie dobrze reaguje na leki, biore tylko 4 tabletki sulfasalazyny na dzień i jest w miarę OK.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”