colitis chronica!

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: colitis chronica!

Post autor: Szaraja » 18 lut 2007, 22:33

Niezłą kasę zdziera z ciebie Twoj lekarz, chyba Rydzewska, konsultant krajowy o ile wiem tyle nie bierze. Ansir leczyła swoje dziecko na śląsku, teraz przeniosła się z Olą za moją radą do dr Sładek, z tego co wiem jest zadowolona, bo Ola zaczęła normalnie funkcjonowac po zmianie dawek leków
pozdrawiam serdecznie
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
anisr
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: anisr » 18 lut 2007, 23:12

Dodam,że Olga jest leczona jak przy Crohnie-zdaniem lekarki to jest Crohn :(.Tłumaczyła nam ostatnio,że taki obraz sie zdarza często, zwłaszca u dzieci.Poza tym dochodza do tego dane kliniczne-np Olga miała kiedys przetokę okołoodbytniczą co dla Crohna jest typowe.
Pozdrawiam Ania
------------------------------------------------------------------
Olga 9 lat, 136 cm, 27 kg, obecnie 3*0,5 g salofalk, czopki salofalk 1*0,25, dicoflor, Clinutren junior w trakcie diagnozy i zmiany leczenia

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: gwiazdeczka1972 » 19 lut 2007, 11:53

A mam jeszcze jedno pytanie, jesli te wycinki byly raz juz zbadane, to w celu ich odebrania powinnam zadzwonic do tego laboratorium czy moze do lekarza prowadzacego leczenie, ktory wykonywal bad. kolonoskopijne?

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 19 lut 2007, 12:37

Zobaczice co znalazlam. Moze to co mam to nie Crohn.

Niespecyficzne zapalenia jelita grubego stanowi grupę chorób, które należy definitywnie wyodrębnić od typowych zapaleń jelit Inflammatory Bowel Disease (IBD), jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Chociaż niektóre objawy kliniczne mogą być podobne, to jednak obraz endoskopowy i badania mikroskopowe pozwalają różnicować oba typy zapaleń jelit. Zapalenia niespecyficzne są zwykle zapaleniami powierzchownymi, nie powodują destrukcji i przebudowy gruczołowej, nie zaburzają normalnej architektoniki błony śluzowej i podśluzowej jelita. Do zapaleń niespecyficznych należy m.in. zapalenie limfocytowe, eozynofilowe, plazmatyczno-komórkowe. Dotychczas tylko wyjątkowo rozpoznawano postać olbrzymiokomórkową, histiocytarną, w której udział biorą komórki wykazujące dodatnią reakcję z przeciwciałami anty-CD68, wskazującą na mobilizacjê linii histiocytarnej, czyli makrofagów tkankowych zwanych „piankowatymi” (foamy celihistiocytes). Obesność tych komórek w dużej liczbie może błędnie sugerować rozpoznanie choroby Whipple’a, dysplazji neuronalnej jelit, AIDS lub chorób bakteryjnych wywołanych pałeczkami Salmonella, a nawet klasycznych postaci colitis ulcerosa.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 lut 2007, 13:59

To bardzo ciekawe, ale proszę jak cytujesz to podawa źródło.
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
anisr
Początkujący ✽✽

Post autor: anisr » 19 lut 2007, 17:58

Oooo, mnie to tez zainteresowało....Cos więcej bardzo poproszę :) Czy żby lekarze o tym nie wiedzieli?? :?:
Pozdrawiam Ania
Olga 9 lat, 136 cm, 27 kg, obecnie 3*0,5 g salofalk, czopki salofalk 1*0,25, dicoflor, Clinutren junior w trakcie diagnozy i zmiany leczenia

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 19 lut 2007, 22:17

No wlasnie, pozniej znalazlam opis poszczegolnych tych chorob. Zaraz wkleje. Wszytko jest z encyklopedi umieszczonej na onecie.

Zapalenie kolagenowe: przeważają kobiety w wieku > 60 lat. Zapadalność: 10,0-15,7/100000.
Zapalenie limfocytowe: choroba występuje u osób w różnym wieku i z taką samą częstością u obu płci. Zapadalność: 3,1-14,4/100000.
Szacuje się, że około 20 % przypadków rozpoznawanych jako zespół jelita drażliwego jest mikroskopowym zapaleniem okrężnicy.
Etiopatogeneza
Etiopatogeneza nie jest znana. Niektóre badania sugerują udział niesteroidowych leków przeciwzapalnych w wywoływaniu zapalenia kolagenowego. Inne teorie dowodzą istnienia w tej chorobie zaburzeń immunoregulacji i nadmiernego wytwarzania tlenku azotu. Podkreśla się też rolę kwasów żółciowych i toksyn bakteryjnych. Być może choroba ma charakter genetyczny. Obserwowano występowanie mikroskopowego zapalenia okrężnicy u osób spokrewnionych.
Główną cechą zapalenia kolagenowego w badaniu histologicznych jest pogrubienie warstwy kolagenu u podstawy komórek nabłonka. Jest ono dobrze widoczne w preparatach barwionych hematoksyliną i eozyną.
Zapalenie limfocytowe - zwiększona liczba limfocytów śródnabłonkowych (głównie komórek T CD8).
W obu zapaleniach w blaszce właściwej błony śluzowej występuje umiarkowany naciek z limfocytów i plazmocytów.
Mechanizm biegunki w zapaleniu kolagenowym polega zapewne na blokowaniu wchłaniania wody w okrężnicy przez podnabłonkowe złogi kolagenu oraz na działaniu produktów zapalenia, takich jak prostaglandyny i tlenek azotu.
W zapaleniu limfocytowym biegunka jest raczej związana z działaniem prostaglandyn i leukotrienów.
Objawy
• wodnista biegunka - wypróżnienia obfite, ale rzadko dochodzi do odwodnienia
• kurczowy ból brzucha
• wzdęcie
• zmniejszenie masy ciała
Choroby towarzyszące
Mogą towarzyszyć:
• zapalenie stawów
• celiakia
• choroba Leśniowskiego-Crohna
• wrzodziejące zapalenie jelita grubego
• choroby układowe:
o reumatoidalne zapalenie stawów
o toczeń rumieniowaty układowy
o twardzina
o zespół Sjogrena
• łuszczyca
• zapalenie wątroby
• cukrzyca
Rozpoznanie
Na podstawie obrazu histologicznego.
Różnicowanie
• zespół jelita drażliwego
• nietolerancja laktozy
• nadużywanie leków przeczyszczających
• skrobiawica
• nowotwory hormonalnie czynne
• zaburzenia krążenia kwasów żółciowych
Leczenie
Kolagenowe zapalenie okrężnicy:
• sulfasalazyna, mesalazyna
• budezonid
• inne glikokortykosteroidy
• antybiotyki:
o metronidazol
o erytromycyna
• preparaty bizmutu
• cholestyramina
• loperamid
W cięższych przypadkach leczenie operacyjne.
Limfocytowe zapalenie okrężnicy:
• sulfasalazyna
• prednizon

EOZYNOFILOWE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO
Występowanie ( ze względu na wiek )
• grupa wiekowa niemowlęca (średnia wieku 2 miesiące). Występuje niezależnie od sposobu karmienia
• grupa dzieci i młodzieży wieku dojrzewania i młodzi dorośli.

Klasyfikacja
I. Pierwotne: alergiczne a. atopowe, b. nieatopowe
II.Wtórne zapalenia jelita grubego: eozynofilowe: a. eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, b. HES i nie eozynofilowe: celiakia, scleroderma, jatrogenne, infekcje, IBD, Vasculitis ( Churg-Strauss Syndrom)

Przyczyny:
Colitis rzadko powstaje na tle mechanizmu IgE-zależnego . Najczęstszą przyczyną schorzenia są pokarmy (prawdopodobnie mechanizmy komórkowe, późne) , wśród nich mleko, soja - jakkolwiek każdy pokarm może być przyczyną choroby

Objawy: biegunka (klasyczny objaw), anemia , bóle brzucha, utrata wagi (brak przyrostu wagi), anoreksja

Diagnostyka:
1. podobna jak w każdym z wyżej opisanych schorzeń eozynofilowych wyższych segmentów przewodu pokarmowego (pasożyty,grzyby, alergeny, szczególnie działające w późnych mechanizmach)
2. endoskopia: najczęściej widoczne są zmiany bliżej rectum ale mogą obejmować całe jelito grube, wyspowe zaczerwienienie śluzówki jelita grubego, utrata rysunku naczyniowego, przerost grudek limfatycznych i gruczołów wydzielniczych
3. Histopatologia: struktura błony śluzowej na ogół zachowana, obecność miejscowych skupisk eozynofilów w lamina propria, kryptach , mięśniówce, czasem widoczne wielojądrzaste komórki olbrzymie w warstwie podśluzówkowej.
Leczenie:
Przyczynowe.
W niemowlęctwie leczenie jest łatwe i skuteczne (indywidualna dieta eliminacyjna, dieta elementalna- Nutramigen, leczenie pasożytów i grzybic)
W wieku dorosłym dieta nawet dobrze ułożona nie zawsze jest pomocna (większość reakcji jest mediowana innymi mechanizmami immunologicznymi niż powszechnie znana i diagnostycznie dostępna alergia IgE-zależna). Mechanizm późnej alergii z udziałem limfocytów jest prawdopodobny (mechanizm późny komórkowy IV typ, mediowany poprzez czynnik transkrypcyjny STAT6 ?).
Objawowe: steroidy w kapsułkach uwalniające się w jelicie grubym, kromolyny ( Nalcrom), antyleukotrieny( Singulaire), NSAID
W cięzkich postaciach konieczne jest żywienie pozajelitowe, steroidy ogólne, supresja (azatioprin, 6-merckaptopuryny)

Prognoza
W dzieciństwie bardzo dobra. Po zastosowaniu właściwie dobranej diety, systematycznie i dokładnie stosowanej (1-3 lat) - schorzenie ustępuje.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 19 lut 2007, 22:23

Niestety nic nie znalazlam na temat zapalenie plazmatyczno-komorkowego.

Wlasnie tak sie zastanawiam na tym colitis chronica non specifica, bo wszedzie gdzie nie wejde to pisze ze jest to rzadka i dosyc lagodniejsza forma NZJ, ktora nalezy oddzielic od CU czy CD. W sumie pisze ze niespacyficzne zapalenie jelit leczy sie podobnie jak przy wrzadziejacym czy Crohnie, chyba ze na tle alergicznym to podaje sie Cropaz G lub Nalcrom, a tak to mesalazyne lub sulfalasalazyne.

Awatar użytkownika
anisr
Początkujący ✽✽

Post autor: anisr » 20 lut 2007, 11:18

Kurcze, to ciekawe....Zwłaszcza ta prognoza by mnie cieszyła :roll: Ale żaden z lekarzy nigdy mi o tym nie wspominał :smutny:
Tyle,że tu nic nie pisze na temat krwii w stolcu-która Olga miewała-nie często ale jednak...
Pozdrawiam Ania

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 20 lut 2007, 17:32

Ja tez mialam krew w stolcu widziana golym okiem rowniez pozytywnie wyszedl mi wynik na krew utajona. Moze warto byloby powtorzyc te badanie na krew. Swoja droga trzeba spytac sie lekarza o co chodzi z tym wszystkim.

Awatar użytkownika
anisr
Początkujący ✽✽

Post autor: anisr » 21 lut 2007, 12:54

A jeszcze jedno pytanko-czy w innych wycinkach tez miałaś zmiany?Bo doczytałm że Olga miała tez ileitis chronica, enterititis chronica...Czyli nie jest to ograniczone tylko do jelita grubego.
Pozdrawiam Ania

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 21 lut 2007, 14:15

Tak w innych wycinkach wyszło mi inflammatio chronica intenstini crassi.
Jestem ciekawa czy lekarze podejrzewali u twojego dziecka Zespol Jelita Drazliwego? Mi tak wmawiali, ale po tych wynikach z kolonoskopii odpuscili sobie, widzac ze problem lezy gdzies indziej.

A czy twoje dziecko badane bylo pod katem celiaki? Ja wlasnie postanowilam sie przebadac może czegos nietoleruje hmm i stad te zapalenie itd.

Awatar użytkownika
anisr
Początkujący ✽✽

Post autor: anisr » 21 lut 2007, 14:44

Dokładnie:))) Własnie to podejrzewano, nawet po wynikach kolonoskopii oprócz standardowego leczenia nzj (sulfa, mesa) wprowadzono full leków regulujacych jak przy ibs-ie :neutral: Co doprowadziło do ewidentnego pogorszenia ...i zmiany lekarza, który leki te kazał wyrzucic a wzial się za agresywne leczenie colita.
Celiakia to było pierwsze podejrzenie-wykluczona po biopsji i badaniach markerów.Tak samo alergię wykluczono...
To został im jedynie nzj :razz: co hist-pat potwierdził...a co dalej-okaże sie za rok-dwa po kontrolnej kolonoskopii.Oby sie okazało że to nie Crohn... :roll:
Pozdrawiam Ania

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 21 lut 2007, 23:00

Jakbym czytala o sobie:) Najpierw zrobilam wszystkie badanie na grzyby i bakterie, wszystko wyszlo ujemnie, pozniej umowilam sie z lekarzem, ktora stierdziala ze przyczyna moga byc antybiotyki, ktore bralam wczesniej, dala debridat i enterol. Zamiast lepiej, znacznie sie pogorszyly, na tyle ze moja psychika poupadala. W koncu skierowano mnie do szpitala z podejrzeniem rzekomobloniastego zapalenia jelit. Wypisano stwierdzeniem, ze to IBS i mam brac Duspastalin. Zrobilam badanie na krew utajona w kale i wyszedl wynik dodatni. Wyszlo w koncu tak, ze leki kupila, ale nie wzielam. Umowilam sie na kolonoskopie, musialam wypic jednego dnia 4 litry i drugiego dnia 4 litry fortransu (moglam jesc rosol bo lekarz bal sie, ze sie odwodnie) do tego dwie lewtywy. Takie mialam zaparcia, ze hoho. Ale udalo sie zbadac i wyszlo te niespecyficzne zapalenie i przewlekle, lekarz zbytnio nie podejrzewa Crohna czy wrzadziejacego zapalenie, gdyz jego zdaniem jest to jedna z chorob ktore wymienilam wczesniej... ciekawe czy istnieja jakies szersze badania, zeby stwierdzic ktora to choroba, bo jak juz sie bedzie wiedzialo jaka to i leki dostowaloby sie odpowiednie.
Mnie lecza Asamaxem 500 3x2, dwa razy sprobowalam zejsc do mniejszej dawki, ale objawy powracaly. A Olge czym lecza? Mnie sie po Asamaxie kreci w glowie, nie wiem moze trzeba bedzie zmienic na inne.

Trzeba wierzyc, ze chorujemy na cos co da sie wyleczyc i nie jest to tym najgorszym:)))

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 21 lut 2007, 23:05

Jak ja pomysle, ze zamiast isc od razu na kolonoskopie jak juz bylo w pierwszych paru dniach zle z moimi jelitami, to ja zlekcewzylam i chodzilam tak schorowana przez 4 miesiace, zanim poszlam sie zbadac (lekarze twierdzili ze tam wszystko ok) to sama jestem na siebie zla, ze tak pozno :mad: !!!

:roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”