zapalenie krypt

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: zapalenie krypt

Post autor: Mamcia » 31 paź 2007, 17:50

Myślę, że poniższy cytat wyjaśni o co chodzi.

Błona śluzowa ma dwa piętra: górne, utworzone przez kosmki jelitowe i dolne, zajęte przez krypty jelitowe.

Kosmek jelitowy: palczasta wypustka błony śluzowej (ok. 1mm), pokryta nabłonkiem jelitowym. Zrąb kosmka tworzy bogatokomórkowa tkanka łączna wiotka, w którek znajduje się sieć naczyń włosowatych, ślepo zakończone naczynie limfatyczne i pęczek komórek mięśniowych gładkich odchodzący od muscularis mucosae (“pompowanie” limfy).

Krypta jelitowa (gruczoł jelitowy): cewkowe wpuklenie nabłonka jelitowego, zawiera komórki nabłonka jelitowego wymienione powyżej, a ponadto:
(4) komórki niezróżnicowane (macierzyste), odpowiedzialne za regenerację nabłonka,
(5) komórki Panetha, (w dnie krypty), produkujące substancje antybakteryjne i antypasożytnicze.

Dwunastnica jest jedynym odcinkiem jelita, zawierającym gruczoły również w błonie podśluzowej: gruczoły dwunastnicze (Brunnera), produkujące silnie zasadową wydzielinę neutralizującą kwaśną treść pokarmową przechodzącą z żołądka.

Jelito grube
Składa się z kątnicy wraz z wyrostkiem robaczkowym, wstępnicy, okrężnicy, zstępnicy, esicy i prostnicy.
Nie posiada kosmków – błona śluzowa zajęta jest przez głębokie i regularne krypty jelitowe, w których jest bardzo dużo komórek kubkowych, natomiast nie ma komórek Panetha. Zewnętrzna warstwa mięśniówki nie jest ciągła – ma formę trzech taśm. W jelicie grubym nabłonek wchłania wodę i wydziela śluz, co prowadzi do formowania i zagęszczania mas kałowych.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 lis 2007, 10:30

To nie jest diagnoza tylko opis badania. leczenie typowe dla CU rozległości i nasilenia.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 29 cze 2012, 12:01

Widzę ze temat umarł ale podbijam bo właśnie dostałam wynik hist-pat, w którym jest stwierdzenie ze w kryptach widoczna jest mukopemia.
Googlowałam, szukałam na forum, ale nigdzie nie ma tego określenia, wiec nie mam pojęcia co to takiego ta mukopemia. Jest to sprawa dość podejrzana, bo jak czegoś nie ma w googlach to przecież nie istnieje :mrgreen: A ze wizyta u lekarza dopiero za tydzień... :niepewny:
Czy ktoś z was spotkał sie juz z takim opisem hist-pat z kolonoskopii, moze ktoś wie co to takiego.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 cze 2012, 13:05

Chyba powinno być mucopenia
muco- od mucosa - blona śluzowa, śluzówka
penia -penae (łacińskie) or Penia - Πενία (greka) -oznacza ubóstwo, brak

Czyli na chłopski rozum zanik śluzówki

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: goniusia » 29 cze 2012, 21:10

martita pisze:dziekuje za odpis:)ale bardziej chodzi mi o to czy mial ktos to zdiagnozowane i jakie bral leki na to ! tak wiesz:)po ludzku i z autopsji:)pozdrawiam serdecznie
Moja pierwsza diagnoza: zaburzenie i zapalenie architektoniki krypt.
Leczenie sulfasalazin 3*2,colitan czopki 2*1

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 30 cze 2012, 18:46

Ja miałam...
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

ODPOWIEDZ