Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: Alis » 09 gru 2010, 21:37

Bardzo proszę o odpowiedź. Mam zwykłe zapalenie jelita grubego, przez które musiałam przerwać studia dzienne. Moja matka również choruje i jest na rencie. Jest nam bardzo ciężko, leczę się dopiero 4 miesiąc i jak narazie nie ma dużej poprawy. Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie od państwa. Piszecie tu o orzeczeniu ale nie wiem czy ja mogę się o nie ubiegać, czy lekarz ma mnie tam pokierować, czy może przy zwykłym zapalenieu nic się nie należy?? Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka

Post autor: ita71 » 09 gru 2010, 23:41

Alis pisze:nie wiem czy ja mogę się o nie ubiegać, czy lekarz ma mnie tam pokierować,
Trzeba pobrać wniosek z PCPR-u i dać go lekarzowi prowadzącemu do wypełnienia,
następnie składasz go w PCPR i czekasz na wezwanie na Komisję Orzekającą.
Dokładnie tak ,jak to opisała Shima 2 posty wyżej.
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 10 gru 2010, 14:45

W wyniku badania kolonoskopii rozpoznanie to zapalenie jelita grubego.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 10 gru 2010, 15:07

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Tak zrobię! Dzięki za pomoc

zawadzkiego
Debiutant ✽
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: zawadzkiego » 15 gru 2010, 20:12

Witam, dziś bylem na komisji ZUS i mam orzeczenie że jestem częściowo niezdolny do pracy do 31.12.2011, co to oznacza? Czy będę miał dalej rentę? Czy muszę wyrabiać orzeczenie o niepełnosprawności w PCPR. Zastanawiam się czy to nie za mało bo choruje na crohna i mam wyłonioną stomie :smutny:

afka_aga
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: afka_aga » 16 sty 2011, 18:26

Mam pytanie, czy w przypadku orzeczonego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jest możliwośc pracy w nadgodzinach?
I co w sytuacji, gdy osoba z orzeczonym umiarkowanym stponiem niepełnosprawności ma na nadgodziny?
Z drugiej strony czasem jest konieczność wyjścia w trakcie pracy w celach prywatnych a później trzeba to odpracować, czy to odpracowanie też jest pracą w godzinach nadliczbowych?
-----------------------------------------------------------------------------------
Salofalk 500 2x2, w 2001 r. resekcja wstępnicy i jelita krętego w 2001 r. (diagnoza Crohna), przy okazji innej operacji, od tego czasu crohn w remisji

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Missgrey » 26 sty 2011, 16:39

Ja też w poniedziałek dołączyłam do grona osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności- orzeczono mi stopień umiarkowany na dwa lata. W/g komisji, powodem takiego orzeczenia jest fakt, że od 23 lat mam rentę, ale że to jest stara "trójka", to więcej mi się nie należy. Nieco się zdziwiłam, no ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Ale nie o tym chciałam pisać; otóż pan, zapewne lekarz, choć się mi nie przedstawił, stwierdził, że w zasadzie karta parkingowa mi się nie należy, bo nie mam schorzeń układu ruchu, np. RZS. Na to mu odpowiedziałam, że w moich papierach jak byk stoi, że mam nie tylko RZS, ale zesepół nakładania: toczeń rumieniowaty, RSZ i zespół Sjoegrena, nie licząc oczywiście NZJ w trakcie diagnozowania. Ponoć taka kombinacja jest mniej "chora" niż pojedynczo występujące w/w choroby? Poza tym, komisja w Mińsku Mazowieckim była najbardziej zainteresowana moim wykształceniem i z detalami wypytywała nie tylko o wszelki ukończone studia, ale też o wszystkie szkolenia i posiadane uprawnienia? Może nie wszystko rozumiem, w końcu jestem prosta siła dydaktyczna, ale jaki to ma związek z moim stanem zdrowia?
Na koniec mam pytanie natury prawnej: powiedziano mi, że należy mi się 10 dodatkowych dni urlopu i tę część rozumiem, natomiast od razu na komisji próbowałam się dowiedzieć jak to się ma do faktu, że jestem nauczycielką, ale na to odpowiedzi nie otrzymałam. Liczę więc, że może ktoś z Forumowiczów zna odpowiedź?
I drugie pytanie, sprawdziłam na stronie ZTM, że należy mi się 50% zniżka na transport miejski (i tak ją miałam), ale czy również na koleje mazowieckie w granicach 2 strefy? Renciści takiej ulgi nie posiadają.[/code]

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 11 lut 2011, 19:03

mam pytanie chciałabym z lekkkiego stopnia niepełnosprawnosci przejsc na umiarkowany
czy daja stopień niepełnosprawnosci umiarkowany na całe zycie?gdzie pobrac papiery i kto wypisuje rodzinny czy specjalista gastrolog?
duzo pracodawców chce z umiarkowanym stopniem
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Missgrey » 11 lut 2011, 19:57

Z tymi pracodawcami to nie tak łatwo!
Moja Dyrekcja była bardzo niezadowolona i ciupasem zostałam wysłana do lekarz medycyny pracy by orzekł, czy w ogóle mogę pracować! Na szczęście, pan doktor nie miał wątpliwości, ale lekki strach pozostaje.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 11 lut 2011, 23:19

a jezeli orzeczenie o umiarkowanym jest np na 5 lat to moga potem cofnac znowu na lekki?wg ich opinii ,
nie wymog pracodawcy,to chyba juz nie lekki :smutny: 19 lat z cu
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 13 lut 2011, 12:23

leila pisze:mam pytanie chciałabym z lekkkiego stopnia niepełnosprawnosci przejsc na umiarkowany
czy daja stopień niepełnosprawnosci umiarkowany na całe zycie?gdzie pobrac papiery i kto wypisuje rodzinny czy specjalista gastrolog?
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
na ostatniej komisji w zeszlym roku ,potwierdzono mi stopien umiarkowany ,na stałe.
Wniosek wypisywal lekarz rodzinny,ale na podstawie opini specjalistow (roznych),
po prostu on na jednej opini zrobil "zbiorówke".
Papiery takie same jak poprzednie,warto pamietac by w wniosku zaznaczyc odpowiednie miejsca czego sie oczekuje,np.karty parkingowej czy jakis innych potrzeb,chocby ortopedycznych ,nawet troche na wyrost,np.udzialu w przeszkoleniach itp.

Ten staż chorobowy to jednak wg mnie jest jakims pomocniczym opisem do choroby,bo przeciez swiadczy ,ze pomimo uplywu lat choroba sie poglebia -> poprostu sa lekarze w komisji,ktorzy nie zawsze dobrze orientuja sie w naszych chorobach (wiem co pisze),nasz "dojrzaly"wiek wraz z dlugim okresem chorobowym,nieuleczalnoscia choroby,brak remisji itd. to wlasnie dobre elementy wlasciwej opini lekarskiej kierujacego lekarza,odpowiednia "podkladka" do komisji.
Najwazniejsza jednak i tak bedzie rozmowa z lekarzem na komisji,a tam trzeba bezposrednio juz wprost mowic czego sie oczekuje,np.stopnia umiarkowanego na stałe :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 13 lut 2011, 14:56

obyty nie wiem co zrobic czy zostac przy lekkim czy starac sie o umiarkowany na stałe?czy z moim stazem choroby ,brakiem remisji moge dostac na stałe?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃

Post autor: Carl » 13 lut 2011, 19:02

leila, ja myślę że to wszystko zależy niestety od szczęścia i od lekarza na którego trafisz :-)

Szanse masz dostać, ale pewności nie ma
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 13 lut 2011, 20:26

u nas niestety duzo do pracy chca z umiarkowanym ofert
Obrazek
Obrazek

afka_aga
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: afka_aga » 14 lut 2011, 15:23

a ja mam takie pytanka, czy to prawda, że zmieniają się, czy też już się zmieniły, przepisy dotyczące tygodniowej normy czasu pracy osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?
-----------------------------------------------------------------------------------
Salofalk 500 2x2, w 2001 r. resekcja wstępnicy i jelita krętego w 2001 r. (diagnoza Crohna), przy okazji innej operacji, od tego czasu crohn w remisji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”