Colitis a renta?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Handzia

Re: Colitis a renta?

Post autor: Handzia » 01 mar 2004, 23:06

Soniu! Renta przys3uguje osobie , u której niezdolno?a do pracy powsta3a nie pó?niej ni? 18 miesiecy od zaprzestania zatrudnienia.A wiec troche za du?o czasu mine3o.
Papuas! Tobie wystarczy3yby 3 lata pracy .
Aktualnie, bed?c na rencie mo?na zarobia 70% przecietnego m-cznego wynagrodzenia ,bez ryzyka obni?enia renty.
Wszystkim osobom maj?cym renty przys3uguj? ulgowe przejazdy MPK.
Darmowe przejazdy w zale?no?ci od sytyacji spo3ecznej.
A wiec nie wygl?da to ró?owo!

Sonia

Post autor: Sonia » 02 mar 2004, 07:03

A co z rentami socjalnymi?? czy jesli jestem chora a renta z Zus mi nie przysluguje to mam zostac bez grosza???? czy ktos sie orientuje w rencie socjalnej czy nalezy sie jesli jest sie na to chorym????

Handzia

Post autor: Handzia » 02 mar 2004, 13:36

Renta socjalna od zesz3ego roru jest równie? przyznawana przez ZUS.
Przys3uguje ona osobom ,u których niezdolno?a do pracy powsta3a :
-przed ukonczeniem 18 roku ?ycia
-w okresie nauki -przed ukonczeniem 25 roku ?ycia
O przyznaniu renty socjalnej decyduje lekarz orzecznik ZUS.
Do pa?dziernika 2003 roku te renty przyznawa3a Opieka Spo3eczna.
A wiec równie? pewnie nic z tego.Przykro!

Sonia

Post autor: Sonia » 02 mar 2004, 14:48

Wiec sie okazalo ze mi nic nie przysluguje nawet renat socjalna...To jak w takim razie sie leczyc? za co? Kochana Polska..tylko czemu nie daja normalnie w niej zyc..Chyba w takim razie zaloze prywatnie dzialalnosc gospodarcza i bede sama sobie oplacac skladki moze wtedy..kiedys..dadza mi ta rente bo w przeciwnym wypadku nie bede miala kiedys nawet na leki..a wiadomo ze jest to choroba do konca zycia i brac leki trzeba... :evil:

papuas
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Post autor: papuas » 02 mar 2004, 16:07

Pomysl dobry ale odprowadzac po 700 zl do jeb!#@#$@#% ZUSu co miesiac to ja dziekuje

Sonia

Post autor: Sonia » 02 mar 2004, 17:39

No dokladnie:) :D odprowadzanie prawie 700 zl co miesiac do ZUS to troche duzo:) Jest jeszcze jedno wyjscie..otwarty fundusz emerytalny.Wplacajac tam to wplacalibysmy do ZUS po kilku latach uzbiera nam sie niezla sumka..wiadomo im wiecej lat tym lepiej. A ubezpieczyc sie tez mozna w Urzewdzie Pracy..tzn.oni maja obowiazek to zrobic..to tak aby isc panstwowo do lekarza,,,poki co chodze prywatnie poniewaz moj lekarz gastrolog nie przyjmuje na kase chorych i przyjmuje tylko prywatnie.. :evil:

papuas
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: papuas » 08 mar 2004, 16:48

a gdzie o taka rente socjalna mozna sie ubiegac? i jakie warunki nalezy spelniac??

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 08 mar 2004, 17:16

Obecnie jestem na rencie socjalnej. Ubiega3am sie o ni? w MOPSie, teraz z tego, co wiem trza i?a do ZUSu. Moja pani doktor wype3nia3a karte, lekarz rodzinny te?, potem komisja i decyzja. Uda3o sie, bo mam rente czasow? do 2005 roku oraz drua grupe i legitymacje.

?ycze powodzenia
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

mietek

renta

Post autor: mietek » 18 mar 2004, 09:32

Z rent? to obecnie jest prawdziwa zgroza ! ZUS masowo "uzdrawia" wszystkich , nawet z naszymi chorobami, na które poprzednio nie by3o problemu z otrzymaniem renty. Ja mia3em II grupe od 1990 r. przez 12 lat , w po3owie 2002 r. zmieniono na III i tylko na 1/2 roku i po tym okresie odebrano ca3kowicie . Oczywi?cie odwo3a3em sie , ale sprawa utkne3a w s?dzie , zapisa3em sie w Urzedzie Pracy( z uzyskanych po znajomo?ci wie?ci wynika , ?e nic z tego nie bedzie) , zasi3ek skonczy3 sie , nikt nie chce przyj?a do pracy ( same "atuty" - 50 lat , 12 lat na rencie , choruje...) . Leki i to drogie trzeba ci?gle braa ... No i jak tu ?ya ?
Nie1le urz?dzi3a nas ta nowa rzeczywisto?a ... Skazuje sie na pewn? ?miera .

Go?ka49

Post autor: Go?ka49 » 18 mar 2004, 11:04

Makabra!Nie przera?ajcie mnie z tymi rentami.Ja mam 49 lat od 6 lat choruje i praktycznie lecze sie prywatnie, bo mnie jeszcze na to staa gdy? pracuje.Ostatnio jednak nie czuje sie najlepiej, czesto jestem na zwolnieniu, a jak pracuje to nie zawsze jest ze mnie po?ytek bo poprostu nie mam si3y.Szcze?liwie mam jeszcze kole?anki które mnie rozumiej?,ale w dzisiejszych czasach mo?e bya ró?nie i takiego s3abeusza nikt nie bedzie potrzebowa3.Wiec coraz cze?ciej zaczynam my?lea o rencie.Nie przypuszcza3am tylko ?e z tak naprawde uci?zliwymi dolegliwo?ciami mo?na robia a? akie trudno?ci z rent?.Najlepiej by by3o gdyby decyduj?cy o tym pochorowali sobie choa tylko przez miesi?c na nasze dolegliwo?ci to mo?e by3oby inaczej.Pozdrawiam.Nie mo?emy sie poddawaa.Go?ka

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 18 mar 2004, 12:56

Do Mietka !Ja jestem w identycznej sytuacji jak Ty.Te? mam rente od 1990 roku,ale mnie nikt nie wzywa3 na komisje i nie wyobra?am sobie ,?eby po tak d3ugim czasie choroby zabrano mi rente .Ja ju? nie pamietam jak sie pracuje.! Ciekawa jestem ,czy w ostatnim czasie przed wstrzymaniem renty bywa3e? w szpitalu ,bo jak wiem to dla nich ma du?e znaczenie.A swoja drog? , to gdyby? teraz nie wywalczy3 tej renty ,to mia3by? strasznego pecha ,bo wg planu Hausnera osoby pobieraj?ce rente d3u?ej ni? 10 lat nie podlegaj? weryfikacji.

Gość

Post autor: Gość » 18 mar 2004, 13:09

Handziu! masz racje, weryfikacji podlegaa bed? te osoby, które maj? rente od mniej ni? 10 lat, ale trzeba pomieaa, ?e osoby, które maj? przyznan? rente czasow? musz? same sk3adaa ponowne wnioski. Tego obowi?zku nie maj? tylko osoby, którym przyznano rente na sta3e, chocia? one i tak bed? weryfikowane je?li maj? j? krócej ni? 10 lat.

tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: tomato » 18 mar 2004, 13:33

Nasunela mi sie jadna my?l. Przecie? ?yjemy w jednym kraju a z tego co tu czytam w ró?nych cze?ciach Polski albo przyznaj? t? rente albo nie.
Tzw. "lekarze orzecznicy" na dobr? sprawe niewiele wiedz? o tej chorobie (jestem ?wierzo po komisji) bo pani z któr? rozmawia3em (starsza kobieta) niezabardzo kuma3a o co mi chodzi jak jej opowiada3em jak i co i ?e mam chorobe wspó3istniej?c? do CU, czyli te zapalenie stawów, no ga3y wywali3a i dobrze ?e umia3a czytaa to sobie zajrza3a w karty wypisowe ze szpitali, bi inaczej wiary by nieda3a.

Odnosze wra?enie ?e jest to jedynie jakie? widzimisie lekarzy którzy o tym decyduj? "daa albo niedaa, oto jest pytanie". Moim zdaniem te przepisy powinny bya znormalizowane w ca3ej Polsce.
Głowa do góry, niedajmy sie.

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 18 mar 2004, 13:48

Tomato jak ju? gdzie? pisa3am wg najnowszych przepisów rente przyznaje sie w zwi?zku ze stanem chorego ,a nie ze wzgledu na chorobe na jak? choruje,tak jak by3o kiedys.A wiec trzeba bya bardzo przekonuj?cym i dobrze przygotowanym ,z pe3n? dokumentacj? ,bo to od sposobu przedstawienia sprawy przez choruj?cego wszystko zale?y ,czyli tak naprawde od widzimisie orzecznika.
A weryfikacji nie podlegaj? renty ,których 3?czny okres ,a wiec razem z tymi czasowymi, przekracza 10lat.

tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: tomato » 18 mar 2004, 13:56

Handzia napisa3a.
bo to od sposobu przedstawienia sprawy przez choruj?cego wszystko zale?y ,czyli tak naprawde od widzimisie orzecznika.

Widze w tym sprzeczno?a, poniewa? tak defakto nawet nic niemusze mówia bo papiery przemawiaj? za mn?. I ja s3owo "widzimisie" pojmuje w negatywny sposób.

Mam raczej z3e do?wiadczenia z ZUS-em, mo?e dlatego tak reaguje, ale uwa?am ?e na nasze choroby, powinni dawaa renty bez szemrania.
Głowa do góry, niedajmy sie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”