Strona 1 z 3

Zasiłek opiekuńczy

: 14 paź 2013, 17:52
autor: Noire
W OPS powiedzieli mojej mamie, że może dostać zasiłek opiekuńczy (czy jak to się nazywa) z racji tego, że z powodu mojej niepełnosprawności musi się mną opiekować (mama nie pracuje). Mama złożyła w związku z tym wniosek, bo panie powiedziały, że raczej powinna go dostać. Potem powiedziały, że nie są pewne czy dostanie i ciągle każ donosić nowe papierki. Moje pytanie jest takie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby coś takiego dostać, bo zastanawiamy się czy jest sens dalej się o to strać. Panie w OPS każ non stop donosić jakieś nowe papierki, a my w mieście nie mieszkamy a wiadomo, że to kosztuje czas i pieniądze. A szkoda by było gdyby się okazało, że tyle załatwiania spełzło na niczym i pieniądze jednak nie przysługują...

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 15 paź 2013, 13:18
autor: ita71
Noire pisze: może dostać zasiłek opiekuńczy (czy jak to się nazywa) z racji tego, że z powodu mojej niepełnosprawności musi się mną opiekować (mama nie pracuje).
A nie chodzu Ci o Świadczenie pielęgnacyjne?
Jeżeli tak to musisz mieć orzeczenie o niepełnosprawności, nie wiem od kiedy chorujesz.
Do 16 roku życia dostaje się Orzeczenie bez stopnia niepełnosprawności, ale żeby mama mogła dostać Świadczenie pielęgnacyjne, musi być na Orzeczeniu w punkcie 6 i 7-"wymaga".

Od 16 roku życia są już stopnie niepełnosprawności i jeżeli masz stopień znaczny,
także mama może sie ubiegać o Świadczenie pielęgnacyjne, pod warunkiem że nie
będzie pracować zawodowo.
Nie wiem czy napisałam to z sensem :wink:
Tu masz szczegółowe wyjaśnienie:
http://opspszczyna.pl/p,23,27.html

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 08 gru 2013, 18:05
autor: izo.sim
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Ni idioci Żabusia, tylko bezlitosne bestie, które dbają tylko o własną kieszeń, a zwykłych ludzi mają w głębokim poważaniu.

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 08 gru 2013, 19:28
autor: obyty.z.cu
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
żeby się tam dostać trzeba mieć poparcie wyborców i to dużo,
więc domniemanie było by,że i oni takimi są,a to chyba nie tak.
Z programów partyjnych nic nie zostaje,kiedy góra partyjna widzi tylko swoje sondaże.
Inna sprawa,że zbyt wielu ekspertów zostaje uciszonych przez ekspertów od ekonomii,
tzn. nie da się wszystkim dać,a najlepiej zabrać tym maluczkim ,oni przecież wstydzą się mówić o swojej ..biedzie.
Bogaty zaś chętnie opowiada ile mu państwo bierze złotówek z jego milionów,stać go na lobbistów.

Naprawdę wkurza mnie ten urzędniczy dyktat,
nawet jak nie mają prawa,to sami sobie te prawa stwarzają bezprawnie.

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 08 gru 2013, 22:20
autor: izo.sim
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Niestety... Część z tych ludzi przed wyborami ma szczytne ideały, szlachetne cele, a po wyborach... dyscyplina partyjna.

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 08 gru 2013, 23:53
autor: Dżordż
Ten nierzad sprzyja bogatym. Wiekszsc zmian prawa w imie zasady bogaci bodatsi a biedni biedniejsi. Wiadomo nic za darmo w zamian sa korzysci. A biedota won na szczaw i mirabelki, o czym nadworny blazen przypomina. Gdyby nie ta zawiklana choroba dawno by mnie by tu nie bylo w polandi. Bo to kraj kolonialny taniej sily roboczej i rynek zbytu. Moze lepiej nie pisze eiecej bo wyjdzie że marudze.

Świadczenie pielęgnacyjne

: 10 sty 2014, 19:44
autor: katzo1
Właśnie dzisiaj odebrałam orzeczenie o niepełnosprawności wydane na synka. Udałam się z nim do MOPS, celem uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnującego, (z końcem lipca po urlopie wychowawczym, zostałam zwolniona z pracy-redukcja etatu). Okazało się, iż aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne musi być spełniony pkt. 7 i 8, ów orzeczenia(wpis - wymaga). U mnie w pkt. 7 jest - konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji -nie wymaga. Pani z MOPSU poradziła aby napisać odwołanie, może ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwestii i pomógłby napisać takie odwołanie. Dodam iż synek na 4 lata, chodzi do przedszkola (próbuje),średnio idzie 2 dni, potem jest chory przez 2-3 tyg. - bardzo źle reaguje na leki, nawet syropy na kaszel powodują u niego albo biegunkę, albo zaparcie (jego choroba - polega na tym iż podawanie leków ograniczam prawie do 0, dziecko po prostu samo walczy z infekcjami- dlatego tak długo to trwa, a lekarstwa to ostateczność), - jak tu człowiek ma pracować i normalnie żyć. Może ktoś ma jakiś pomysł, na odwołanie mam 14 dni.

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 10 sty 2014, 21:28
autor: izo.sim
katzo1 pisze:Pani z MOPSU poradziła aby napisać odwołanie, może ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwestii i pomógłby napisać takie odwołanie. Dodam iż synek na 4 lata, chodzi do przedszkola (próbuje),średnio idzie 2 dni, potem jest chory przez 2-3 tyg. - bardzo źle reaguje na leki, nawet syropy na kaszel powodują u niego albo biegunkę, albo zaparcie (jego choroba - polega na tym iż podawanie leków ograniczam prawie do 0, dziecko po prostu samo walczy z infekcjami- dlatego tak długo to trwa, a lekarstwa to ostateczność), - jak tu człowiek ma pracować i normalnie żyć. Może ktoś ma jakiś pomysł, na odwołanie mam 14 dni.
Nie chcę Cię martwić, ale z powodu powtarzających się infekcji trudno będzie uzyskać "wymaga" w punkcie 7. Prędzej powodem mogłoby być CU - jednak musiałabyś udowodnić, że przebieg u Twojego dziecka jest ciężki. Warto dołączyć do tego odwołania wyniki badań, wypisy szpitalne itp.

pkt. 7

: 10 sty 2014, 22:05
autor: katzo1
Akurat ciężkiego przebiegu nie da nam się udowodnić, od 1,5 roku jesteśmy na imuranie i efekt leczenia zadawalający. Lekarz prowadzący w CZDZ każe Bogu dziękować że tak ładnie wyszliśmy, a było już z nami bardzo źle. Szkoda ze wydający ów orzeczenie nie wiedza jak się żyje z tą chorobą, jak jej zmienność i nieprzewidywalność potrafi uprzykrzyć życie nie tylko choremu ale całej jego rodzinie. Mimo wszystko spróbuję coś napisać, nie mam nic do stracenia.

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 11 sty 2014, 16:11
autor: Karaoke
izo.sim pisze:Część z tych ludzi przed wyborami ma szczytne ideały, szlachetne cele, a po wyborach.
... zależy od punktu siedzenia
i dlatego wszystko się zmienia :lol:
katzo1 pisze:konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji -nie wymaga
dla mojego syna to standard. Zawsze tak dostaje nawet "wspaniałomyślnie" na 3/4 lata. Potem robimy odwołanie do Wojewódzkiego i już po :lol: kilku miesiącach czasami 3 jest komisja.
To co napiszesz jest dość indywidualne i zależy od przebiegu choroby, zastosowanego leczenia. Mój Adam ma np nauczanie indywidualne (dziecko do lat 12 nie może być bez opieki nawet w domu) - wymagane zaświadczenie lekarskie, że nie może uczęszczać do szkoły/przedszkola z powodu zagrożenia zdrowia (częste infekcje, leczenie immunosupresyjne....), bierze dość dużo lekarstw - żadna przedszkolanka w twoim przypadku- nie może ich podawać. Mogą to być czynności higieniczne, kontrola stolców na obecność krwi...

Oczywiście, aby to mądrze napisać potrzeba nieco więcej info

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 12 sty 2014, 09:26
autor: katzo1
Dziękuję za pomoc, może się uda.

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 15 kwie 2014, 21:38
autor: katzo1
Długo się nie odzywałam, ale chciałam wszystkim serdecznie podziękować za pomoc. Odwołanie napisałam, wyszło bardzo dluuuugie - opisałam dosłownie wszystko co się wiąże z moim synem i jego chorobą. Potem ponowna komisja i udało się pkt. 7 i 8 spełniony.
Dziękujemy. :super:

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 15 kwie 2014, 22:21
autor: Baby
katzo1, gratulacje :)

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 15 kwie 2014, 22:55
autor: langusta
katzo1 super, Gratuluję!

Re: Zasiłek opiekuńczy

: 24 paź 2014, 20:40
autor: obyty.z.cu
Uzależnianie przyznania opiekunowi świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją - orzekł 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza?
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2 ... 23.10.2014
czyli jak zawsze,urzędnicy podzielili ludzi na 2 kategorie,opieka jednych kosztuje więcej a drugich mniej,a to wszystko w zależności od tego,czy niepełnosprawny to dziecko czy rodzice.
Opiekę nad rodzicami wyceniono mniej...
Teraz będą dyskusje w Sejmie co z tym zrobić,pewnie wyrównają,przy okazji ograniczając liczbę świadczeń,no bo ...budżet to rzecz święta.
Stopień cywilizacji zależy od tego jak opiekujemy się dziećmi ,osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
O mądrości i uczuciach się nie mówi,posłom chyba i jednego i drugiego brakuje widać po dyskusji przy okazji tego wyroku.