allegro

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Posty: 1624
Rejestracja: 26 cze 2007, 15:56
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary Śląskie/Żory
Kontakt:

allegro

Post autor: Shadowka » 15 paź 2011, 12:39

mam takie pytanie :)
Czy ja jako osoba prywatna kupując rzecz od drugiej osoby prywatnej przez allegro mam prawo rozwiązania umowy do 10 dni od jej zawarcia? i dalej jeżeli ta osoba prywatna nie poinformowała mnie o takiej możliwości to mam czas 3 miesięcy do rozwiązania takiej umowy?

Czy jeżeli są to dwie osoby prywatne to ta sprzedająca nie musi dawać takiej informacji ,że do 10 dni możesz to zwrócić? Czy ta osoba musi to dać na piśmie czy wystarczy słowne powiedzenie? Ewenatualei czy pojaiwa się problem udowodnienia tego, że nie powidziała tej formułki czy można spokojnie zwrócić ?:)
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: allegro

Post autor: taloca » 15 paź 2011, 17:20

magdalene pisze:Mnie sie wydaje, ze to dziala tylko w przypadku zakupow od firmy - sklepy internetowe itp.
Ale nie dam sobie reki obciac, ze tak jest.
Mnie się też tak wydaje. W przypadku osób fizycznych raczej mają zastosowanie przepisy kc dotyczące rękojmi (art 556 i następne) i gwarancji. Więc moim zdaniem osoba fizyczna (sprzedawca) nie musi przyjąć zwrotu towaru (bo się np. rozmyśliłaś) jeśli nie ma ku temu powodu. Nawet jeśli sprzedawcą jest firma a towar został zakupiony w drodze licytacji przepisy o których pisałaś też nie mają zastosowania. Chyba że kupiłaś przez "kup teraz" wtedy mają one zastosowanie ale sprzedawcą musi być firma.
A wynika to wszystko z tego, że osoba fizyczna odpowiada w ramach rękojmi (przepisy kc), a przedsiębiorcę obowiązuje ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Podsumowując zwrot towaru zakupionego na allegro bez podania przyczyny jest możliwy (w terminach przez Ciebie wspomnianych) tylko wtedy gdy kupiłaś go od firmy przez opcję kup teraz.
Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłam jeśli tak to pewnie i tak mnie ktoś poprawi :P

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Posty: 1624
Rejestracja: 26 cze 2007, 15:56
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary Śląskie/Żory
Kontakt:

Re: allegro

Post autor: Shadowka » 16 paź 2011, 22:55

dobra to mam jeszcze jedno pytanie?
czy ustne odstąpienie od umowy jest ważne?
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: allegro

Post autor: taloca » 17 paź 2011, 09:04

Shadowka pisze:czy ustne odstąpienie od umowy jest ważne?
Powinno być pisemne.
Art.7 Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny:
"1. Konsument który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni w sposób określony w art.10 ust.1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem."
Najlepiej wysłać listem poleconym i zostawić sobie potwierdzenie nadania :) poza tym ja jestem zwolenniczką wszystkiego na piśmie można sobie wiele kłopotów zaoszczędzić :P ale tez bez przesady.

Zablokowany

Wróć do „Inne”