CD a kurs sedziego pilki noznej.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

CD a kurs sedziego pilki noznej.

Post autor: TigeR » 08 lis 2010, 19:39

Witam.

Niedawno zapisalem sie na ow kurs, z czego jestem bardzo szczesliwy. Z racji tego ze nie moge juz trenowac i grac w klubie, postanowilem zajac sie czyms podobnym.
Sedzia pilkarski (przynajmniej w tych nizszych ligach) nie musi tyle biegac i dbac bardzo o kondyche co zawodnicy w klubach takze to jest dla mnie plus.

Jednak problem zaczyna sie przy biegach sprawnosciowych. (raz na rok musze sie poswiecic i podejsc do takiego testu by utrzymac licencje).

Sa to biegi interwalowe (150m w 30 sec, potem 80m w 30 sec i tak w kolko; 10 okrazen) oraz 40m w 6,3sec. Tyle ze nie pamietam ile razy ta 40 musze zrobic, czy raz czy dwa...

Ogolnie moja sytuacja.
Czuje sie dobrze, do tej pory gralem w pilke nozna, nie tak intesywnie jak kiedys, ale jak gralem raz czy dwa razy na tydzien ze znajomymi to staralem sie dawac z siebie wszystko i nic mi takiego nie bylo.

Problem polega na tym, ze ostatnio jak bylem biegac, to chyba za "bardzo przycislem", bo w weekend czulem sie srednio. Teraz sie zastanawiam, czy to faktycznie z tych biegow, czy moze dlatego ze cos zjadlem i mi nie podpasowalo.

W kazdym razie. Na kursie mi strasznie zalezy, nie chce byc niewolnikiem swojej choroby.
Prawdopodobnie pojde jeszcze pobiegac i sprawdzic czy to faktycznie przez intensywniejszy bieg niz zawsze.

W kazdym razie, moje pytanie brzmi, czy taki zestaw "testu sprawnosciowego" nie jest tak czasem za mocny, szczegolnie ze musze go powtarzac co rok.
Czy ktos tutaj biega/biegal i moglby mi dac jakies rady, rowniez prosze o ogolne rady bo nie wiem co zrobic zbytnio. Strasznie mi zalezy na tym, ale tez nei chce tego bardzo przeplacic zdrowiem.
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

"The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow."

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Re: CD a kurs sedziego pilki noznej.

Post autor: tom-as » 08 lis 2010, 19:46

TigeR pisze:Problem polega na tym, ze ostatnio jak bylem biegac, to chyba za "bardzo przycislem", bo w weekend czulem sie srednio. Teraz sie zastanawiam, czy to faktycznie z tych biegow, czy moze dlatego ze cos zjadlem i mi nie podpasowalo.
jak długo nie intensywniej nie ruszałes to i zdrowego ludzia mogło by po wiekszym wysiłku .. no slowa mi brakuje.. ale chodzi o to ze zdrowy tez moze odczuc to.

systematycznie sie ruszaj, ale z wyczuciem. wtedy powinno byc ok. ale wiesz. kazdy jest inny i reakcje moga byc inne.

Raz na rok to nie duzo. pracuj nad kondycja systematycznie i sam zobaczysz czy dasz rade i jak na to twoje flaki. :tak:

-edycja
latem jak z kumplami wsiadamy na rower to zawsze dostaje 'w kosc' od nich. po takiej wycieczce jestem zmeczony okropnie, ale jelito jets w miare spokojne

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 08 lis 2010, 20:42

Oczywiscie, jak w tym roku nie przystapie do biegow to nic sie nie stanie, moge go zdac na wiosne, albo nawet pozniej.Kurs konczacy sie testem (teoria) jest caly czas wazny jak go zdam.

Staram sie biegac w miare regularnie, tak by moj organizm nagle nie przezyl "szoku" ^^".

W kazdym razie, napisalem, by sie upewnic, czy te testy sprawnosciowe, oraz ich czestotliwosc, nie sa ze tak powiem... zbyt "mocne" jak na osoby z crohnem.

Wiem, ze ta choroba u kazdego inaczej wyglada, jednakze, chcialbym poznac opinie i rady osob, ktore znaja sie na rzeczy jezeli chodzi o ten temat ;)

W kazdym razie, dzieki za rade tom-as ;)
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 08 lis 2010, 21:02

TigeR pisze:Staram sie biegac w miare regularnie,
jak organizm świruje po lekkim juz biegu po sprawdz chocby jakis marsz (ale nie leniwy spacer), a lepiej to by bylo jeszcze z kijaszkami pochodzic bo i gorną czesc ciala pracuje :tak:

spokojnie powoli ale systematycznie

Awatar użytkownika
Golfi
Doświadczony ❃
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: Golfi » 08 lis 2010, 21:58

Przerzuciłem się z piłki nożnej właśnie na bieganie- takie dość spokojne po lesie hehe... muszę przyznać że ani razu mi to nie zaszkodziło. Przypuszczam że jeśli nie będziesz mocno "naciskał" to dasz rade bawić się w sędziowanie. W piłce nożnej wykańczał mnie balans ciałem i mocne wyginanie się... potem musiałem tydzień dochodzić do siebie. Bieg jest bezpieczniejszy , o ile nie ma " zaostrzonego dnia " Także życzę powodzenia i wierze że będziesz porządnym sędziom hehe :) pozdrawiam

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 09 lis 2010, 21:14

Dziekuje za rade, dobre slowa i... wspracie ^^"

xentrix
Początkujący ✽✽

Post autor: xentrix » 24 sty 2011, 23:31

Witam ,

Jako byly sedzia piłkarski przedstawie Ci sytuacje pokrótce ...

TigeR pisze:Witam.

Sedzia pilkarski (przynajmniej w tych nizszych ligach) nie musi tyle biegac i dbac bardzo o kondyche co zawodnicy w klubach takze to jest dla mnie plus.
tutaj sie mylisz ...jesli zdasz egzamin to zaczniesz od trampkarzy lub jesli zdasz go bardzo dobrze i bedziesz nadzieją regionalnego OZPN to dostaniesz na poczatek może juniorów . Piszesz ,ze nie trzeba az tyle biegac w nizszych ligach ..tutaj sie mylisz ..niewiem jak jest obecnie , bo sedzią byłem z 10 lat temu (albo i wiecej )ale na meczach trampkarzy i juniorów nie było ( moze dalej nie ma ) sedziów liniowych - z racji finansów. Wtedy sedziami liniowymi zostają kierownicy obu druzyn , ktorzy pokazuja spalone i czy pilka wyszla za linie ...mozesz sie domyslac jak to czasem wyglada ...tak naprawdę to musisz zasuwac od pola karnego do pola karnego by wyłapac te "błedy" przybranych liniowych .....wiec na ulge i luz z kondycja /bieganiem nie licz.
TigeR pisze:Jednak problem zaczyna sie przy biegach sprawnosciowych. (raz na rok musze sie poswiecic i podejsc do takiego testu by utrzymac licencje).

Sa to biegi interwalowe (150m w 30 sec, potem 80m w 30 sec i tak w kolko; 10 okrazen) oraz 40m w 6,3sec. Tyle ze nie pamietam ile razy ta 40 musze zrobic, czy raz czy dwa...
z tego co pamietam to byly takie biegi , ponadto biegalo sie naokolo boiska i miales 12 minut na przebiegniecie kilku okrazen ...nie mogles sie zatrzymac, musiales caly czas biec szybko lub truchtem ale bez zatrzymania ...pamietam , był to horror ......
Dla nas chorych sytuacja jest gorsza niz dla zdrowych , bo taki wysilek jest b.ciezki a organizm walczacy z chorobą nam tego nie ułatwia ...
Wszystko zalezec bedzie od twojego samozaparcia , checi i przede wszystkim od stanu twojego zdrowia .....czy pozwoli Ci to na sedziowanie meczy. Jesli chodzi o to ,ze czules sie nienajlepiej po ciezkim treningu to zapewniam , ze kazdy zdrowy tez by sie tak czul po takiej katordze ...

tak czy siak ...zycze powodzenia i oby Ci sie udało osiagnać swój cel jakim jest licencja sedziego ...

ps. ja swoja przygode zakończylem ze wzgledu na studia zaoczne i prace takze w soboty ( jak wiadomo mecze sa zazwyczaj w soboty i niedziele)

pozdrawiam

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011, 07:45 przez xentrix, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 25 sty 2011, 22:08

Dzieki za informacje.

Prezes nam mowil wlasnie jak to wyglada na juniorach, ale myslalem, ze troche wyolbrzymia ^^"

Ojciec mojego przyjaciela nadal jest sedzia, w tym podokregu co ja. Duzo mi opowiadal jak to wyglada. Fakt, czasami sie boje ze moj organizm moze po wiekszym wysilku dawac bardzo o sobie znac, aczkolwiek staram sie go juz przygotowywac na cos mocniejszego.

Na meczach juniorow nadal nie ma liniowych, wiec musza byc przygodni, to sie dalej nie zmienilo. Ja mam tylko nadzieje, ze jakos uda mi sie przebrnac ten okres.

Mam nadzieje, ze mi sie uda, zalezy mi strasznie na tym. Jezeli polegne to znaczy ze znow choroba ze mna wygrala ;/

Mimo wszystko dziekuje za rady i za "kubel zimnej wody", ktory tak naprawde, przydal sie, poniewaz wiem, na co sie szykowac.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011, 22:29 przez TigeR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 25 sty 2011, 22:19

We wlasnym zakresie... niestety.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 25 sty 2011, 23:04

Od czegos trzeba zaczac, trampkarze, juniorzy, whatever... ;D

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 26 sty 2011, 17:36

pawelhks pisze:dodam ze mecze juniorow nierzadko sedziuja panie
co za policzek wymierzony w meskie ego. kobita rządzi całą grupą facetów. i jeszcze się muszą jej słuchać :D

hm.. a jak panie sędzina jest wyjątkowo przednia to kto tam z juniorów ma piłkę w głowie :hyhy:

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 26 sty 2011, 20:16

Slyszalem ze takie panie nie grzesza uroda xD

xentrix
Początkujący ✽✽

Post autor: xentrix » 28 sty 2011, 16:32

TigeR pisze:Dzieki za informacje.

Prezes nam mowil wlasnie jak to wyglada na juniorach, ale myslalem, ze troche wyolbrzymia ^^"

Na meczach juniorow nadal nie ma liniowych, wiec musza byc przygodni, to sie dalej nie zmienilo. Ja mam tylko nadzieje, ze jakos uda mi sie przebrnac ten okres.

Mam nadzieje, ze mi sie uda, zalezy mi strasznie na tym. Jezeli polegne to znaczy ze znow choroba ze mna wygrala ;/

Pozdrawiam.

Ja bym z wiekszym spokojem i rezerwą do tego podszedł ....Jesli Ci sie nie uda jako sędzia to nie mozna powiedziec , ze choroba z tobą wygrała ....inaczej wyglada sytuacja z boku jak sie oglada sędziego i mysli jak to fajne , łatwe i przyjemne i jeszcze bedą za to płacić . To naprawdę ciezka praca zarówno fizycznie jak i psychicznie za marne grosze ( nie mowie o szczeblu centralnym - 1 i 2 liga ) . Wielu ludzi zdrowych odpuszcza ....bo widzą ,ze inaczej to z boku wygląda a calkiem inaczej w praktyce.

Co do ubioru i sprzętu to za moich czasów sie samemu kupowało - i tutaj udziele Ci dobrej rady - nie inwestuj na poczatek w sprzęt adidasa / nike itp itd...bo wykosztujesz sie b.dużo a nie wiesz jak bedzie dalej - po 1-sze choroba , po 2-gie może sie okazać , że to nie dla Ciebie ,ze inaczej sobie to wyobrażales ... Lepiej na poczatek kupic tani sprzęt - buty , strój - bo to najdroższe a później jesli bedzie wszystko szło po twojej mysli to kupisz sobie sprzęt full wypas....tak to widzę ..

del
Debiutant ✽

Post autor: del » 30 sty 2011, 11:28

...
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2012, 12:42 przez del, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Golfi
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Golfi » 13 mar 2011, 10:36

TigeR, jak tam leci kariera sędziowska ?
"Nic, co ma wielką wartość w życiu nie przychodzi łatwo."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Aktywność”