wypieki,ciasta,gotowanie

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Cinimini » 21 maja 2011, 22:11

obyty.z.cu, zrobiłam dziś Twoja tartę serową z jabłkami - to moja pierwsza w życiu tarta - wyszła doskonale. Jest przepyszna... i nawet wygląda identycznie :D
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Agu
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Agu » 22 maja 2011, 22:06

Też już mam ochotę na tartę dzięki tym świetnym zdjęciom:P Zawsze robię zapiekankę w podobny sposób, czyli warzywa zalane "sosem" z kremówki, jajek itd., ale bez spodu, więc tym razem wypróbuje wersję ze spodem:P Albo od razu może tą serową...:P Aż się rozmarzyłam :roll:
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 24 maja 2011, 16:19

Cinimini pisze:robiłam dziś Twoja tartę serową z jabłkami - to moja pierwsza w życiu tarta - wyszła doskonale.
Ciesze sie ,ze wyszła super !
Agu, radze spróbować,tarty to nie wyczerpane zrodło możliwości.

U mnie tarty to naprawdę podstawowe danie na dni pt. "coś by się zjadło,a tu nic nie ma".

Ostatnio u mnie "niby" lepiej,więc pozwalam sobie na gotowanie z innych form.
Najlepiej mi wychodzi "gotowanie" z resztek,tak jak dzisiaj na obiad.

Od wczoraj zostały młode gotowane ziemniaki,wiec na patelnie je usmażyć,była w lodówce reszta salaty masłowej ,wiec do tego jogurt z dodatkami i ok....
ale,.. "z resztek lodówkowych" była końcówka czerwonej papryki,1,5 dojrzałego pomidora,2 rzodkiewki,resztka koperku zielonego,trochę cytryny => wiec surówka gotowa,wszystko skroić w drobna kostke,dołożyć kiszonego ogórka małosolnego z garnka (ten był przed ostatni :razz: ) tez skroić,całość zalać sosem -prościzna => cytryna,olej z oliwek,zielony koperek,pieprz,sol-....

Ale w związku z ...żoną ,musiało być coś ponadto ,bo przecież to tylko dodatki do obiadu :wink: ,czyli zadzwonić do niej,niech dowiezie pstrąga świeżego na obiad i będzie kompletny obiad.
Przygotować pstrąga każdy umie :oczyścić (u mnie musi być bez glowy :wink: znaczy żona inaczej nie zje,bo przecież nie będzie jadła ryby która "patrzy" na nią :razz: ),przygotować folie aluminiowa na długość ryby,posmarować olejem z oliwy "miejsce" przeznaczone na rybe,rybe skropić cytryna, srodek osolić,ciutke pieprzu,troche masła,kawalek koperku zielonego,zielony rozmaryn z ogródka,na zewnatrz podobnie,skropic cytryną,osolić,opieprzyć,obłożyć gałązka rozmarynu,dołożyć marchewki cienko skrojone,i coś jeszcze,np. ja dodaje seler naciowy skrojony w plasterki.
Folie złożyć na pół,uzyskując kopertę zamkniętą,z ryba w środku,zawinąć boki szczelnie.
Całość do piekarnika na 30 - 35 minut w temperaturze ok.200 C.

Przygotować talerze,coś do popicia i już obiad gotowy.

Pstrąg pieczony w foli z ziołami i warzywami.
Ziemniaki podsmazane na patelni (lub w piekarniku) z ziołami.
Surówka z świeżych warzyw.
Sałata masłowa z jogurtem.

Kieliszek białego wina (dla żony).
Woda mineralna (dla mnie) .

Deser: arbuz (dla żony).
Tarta z jabłkami z bakaliami (dla mnie )

:wink:

Zdjęć niestety brak.

Smacznego !

To taki zwyczajny dietetyczny codzienny obiad,godzina pracy i gotowe :razz:
Ostatnio zmieniony 24 maja 2011, 16:39 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 24 maja 2011, 16:34

obyty.z.cu jak tylko widzę, jak cokolwiek napiszesz w tym temacie to nawet nie zajrzę, a już dostaje ślinotoku :razz:
Mam nadzieje, że jeszcze trochę i będę mogła próbować twoich specjałów. :roll:
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 05 cze 2011, 20:13

w związku .... czyli jak zawsze,powód musi być,czyli były jabłka do zagospodarowania,zostałem znów sam,czyli należało zrobić to co zawsze,zeby coś jeść.
Pomogła sąsiadka,dała mi kilka rabarbarów,bo jak mówiła - "co ja mam z tym zrobić" :razz:
Reszta to już tylko pomoc nieba była,no bo zrobiła się burza,ulewa, wiec trza było z tarasu z komputerem zniknąć.

Wyszło piękne ciasto,choć tu mała uwaga,dla tych co będą piekli :
piec należ tyle,ile się zje !!
Jak się upiecze więcej .... to brzuch boli :razz: ,bo odmówić sobie nie sposób .

Zdjęć nie wrzucam,bo piekłem wg przepisów z :[URL=http://zeszytewy.blogspot.com/]http://zeszytewy.blogspot.com/[/URL]
tam też są piękne zdjęcia.
choć może jedno pokażę z tego bloga,ale naprawdę warto tam wejsc,bo i wiele tam jeszcze innych super przepisów.

Smacznego !!

no tak...po zastanowieniu się,uważam ,ze nastepne będzie chyba to:http://zeszytewy.blogspot.com/2011/04/napoleonki.html
ale to chyba będzie,jak się goscie zjadą ,czyli dzieciaki z wnukami na wakacje :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
anak
Debiutant ✽
Choroba: CU w rodzinie
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: anak » 05 cze 2011, 21:42

Obyty zawsze można na Ciebie polegać ,a teraz jeszcze te przepisy .No no brakuje słów zachwytu i wiem co jutro będę piekła , rabarbar w ogródku ,posłałbyś kilka jabłek bo niemam :razz:
Żyj!-powiedziała nadzieja ..- bez Ciebie nie mogę ..-odparło cichutko życie.....

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 05 cze 2011, 21:49

Przepisy extra, ja się czaję na tartę z rabarbarem i - albo truskawkami albo jabłkami.

Uwielbiam ciasta, w których można wykorzystać sezonowe owoce, mniam !
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 05 cze 2011, 22:07

anak, dawno Ciebie nie czytałem :wink: witaj !
anak pisze:posłałbyś kilka jabłek bo niemam

:smutny: niestety wszystkie poszły do ciasta :wink:
przy okazji,jabłka ktore ida do ciasta zawsze zakwaszam w wodzie z cytryną- wtedy zostają w ładnym kolorze.
maggie0278 pisze:Uwielbiam ciasta, w których można wykorzystać sezonowe owoce, mniam !
Na jutro wymyśliłem sobie nalesniki...mało roboty i są,tylko dokupie truskawki :oops:
Ale... napewno napiekę za dużo ,wiec na wtorek będa takie :
http://zeszytewy.blogspot.com/search/label/wrap

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 02 lip 2011, 22:50

Z powodu pogody i doliny jaką u mnie owa wywołała, postanowiłam oddać się "pracom kulinarnym".

Zrobiłam uwielbianą przez rodzinkę Krostatę (cytowaną przeze mnie na 1szej stronie) i muffinki.

A towarzyszyła mi pierwszej klasy pomocnica, moja 7letnia Zuzanka :roll: :

Obrazek
Obrazek
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 18 gru 2011, 16:19

idą święta....
a jak święta to odwieczny problem !
A co będziemy piec z wypieków.
Podstawą wszystkich świąt u nas są serniki ,wszyscy je lubią !
Dziś więc może przepis taki,który musi się udać każdemu :

SERNIK PUSZYSTY Z BAKALIAMI
na małą tortownice (taka 24 cm)

Masa serowa:

serek twarogowy 0,5 kg w pudełku
masło 10 – 15 dkg
jajka 5 szt.
cukier puder 1 niepełna szklanka
mąka ziemniaczana 2 łyżki
wanilia (cukier lub olejek) wg uznania
bakalie wg uznania
proszek do pieczenia 1 łyżeczka

Ciasto:

kruchy spód (mąka tortowa,jajka,proszek do pieczenia,cukier,masło lub margaryna) – z lodówki .Przepis uniwersalny do każdego ciasta pieczonego na spodzie.

Wykonanie:

1.Spód ciasta wyłożyć na blache i zapiec w piekarniku 10 min.w temp.180 C.

2.Masa – masło utrzeć z cukrem (zostawić 1 łyżke cukru do białek) na mase,dodać żółtka jajek,(osobno ubić białka na sztywno na koncu dodając 1 łyżke cukru),
ucierac do białości,dodać mąkę ziemn.,proszek do pieczenia,wanilia,ucierać .
Dodać bakalie (wcześniej zaparzone przez max.5 min i odcedzić),wymieszać.
Dodać i DELIKATNIE wymieszać białko z masą serowa.

3.Wylać na zapieczony spód.

4.Piec w piekarniku 60 min. W temp. 180 C.

Sernik "wykończyć wg uznania,polewa czekoladowa,puder,..albo nic ,bo tak chyba najlepiej smakuje !

Smacznego !
Załączniki
SERNIK PUSZYSTY Z BAKALIAMI.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Ostatnio zmieniony 20 gru 2011, 21:26 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.

lorema

Post autor: lorema » 18 gru 2011, 16:43

obyty.z.cu sernik wygląda pysznie :)

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: taloca » 18 gru 2011, 16:48

Wygląda smakowicie choć ja ostatnio sernikiem się przejadłam. U mnie jak co roku bedzie kupiona babka panettone i sama upiekę piernik :E pierwszy raz w życiu :E dostałam przepis od koleżanki (w jej wykonaniu jest genialny), a co najważniejsze nie musi być pieczony wcześniej bo od razu nadaje się do jedzenia :) i wydaje się być łatwy do zrobienia, ale to się okaże :lol:
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Lemoni » 19 gru 2011, 20:40

może w tym roku w końcu odważę się upiec sernik, przyznaję, nigdy nie piekłam i się boję;) (tzn piekłam dietetyczny ale to się nie liczy;)). tylko na pewno wybiorę przepis bez bakalii (nienawidzę;))

miałam dziś kulinarny dzień, poszło ciasto cytrynowe na mące kukurydzianej z białym ganache i cytrynowe muffiny klasyczne (oczwiście z białą czekoladą).
no cytryna jestem, nie :mrgreen: ?

powoli planuję co upiec na święta, jak zwykle nie wiem na co się zdecydować;). myślę o jakiejś tarcie, może Twoja serowa, obyty ;)? a może masz jeszcze jakieś inne przepisy na ten rodzaj ciasta? też mam silikonową formę i leży zakurzona :wink:

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Ala57 » 20 gru 2011, 07:53

obyty.z.cu, nie dajesz tłuszczu do kruchego spodu?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 20 gru 2011, 21:24

Ala57 pisze:nie dajesz tłuszczu do kruchego spodu?
:oops: no tak,ale wpadka.
Tzn. ..ja robie ciasto na spód zawsze więcej i porcjami zamrażam,więc w przepisie podałem taki skrót myślowy :oops:
Daje masło lub margarynę.
Te ciasto jest uniwersalne ,do tart i innych ciast,szarlotek.
Mam ochote na ciasto to wyjmuje z zamrażarki i po chwili już się piecze.
Już dopisuje w przepisie .

Alternatywą dla kruchego spodu mogą być też pokruszone kruche ciasteczka itp. :wink:

Tak przy okazji,do tego sernika ,do masy serowej można też dodatkowo dodać ubitą bitą śmietane ,na samym koncu.
Trzeba jednak pamiętać,że te WYMIESZANIE ma być naprawdę delikatne i KRÓTKIE czasowo,dosłownie ,żeby ta lekkość ciasta nie zginęła w mieszaniu !!
To kilkukrotne przegarnięcie mieszakiem ręcznym i starczy !!

I nie piec za długo,po upieczeniu otworzyć piekarnik na kilka minut i dopiero po chwili (około 10 min) można wyjąc z piekarnika.
Chodzi o to,żeby nie upadł ale i też żeby nie wysuszył się.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”