Zakład pracy CHronionej

Tu piszemy o wszystkim, co dotyczy: rent, orzeczeń o niepełnosprawności, odliczeń za leki i dofinansowań do sanatoriów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Aga
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Zakład pracy CHronionej

Post autor: Aga » 22 lut 2006, 20:59

Pozdrawiam wszystkich i mam pytanie czy moze ktoś wie czy posiadajac grupę (stopień umiarkowany II na rok) można starać się o pracę w zakładach pracy chronionej? i czy takowe jeszcze istnieja?
:)

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: Zakład pracy CHronionej

Post autor: Szaraja » 22 lut 2006, 21:58

Cześć, nie znam dokładnie tematu, ale z tego co się orientuję, to jesli cię przyjmą nie ma problemu z ztrudnieniem.
zakłady pracy chronionej nadal istnieją , a ponadto, jesli zakład zatrudniający powyżej 20 pracowników zatrudnia osobe niepełnosprawną, to ma z tego tytułu ulgi we wpłatach na PFRON. Generalnie, jeśli nie będziesz brać często zwolnień i nie masz problemów w parcy, to bedziesz dobrze widzinym pracownikiem. Często w ofertach pracy jest zaznaczone, że dobrze jest widziana grup[a inwalidzka
Pozdrawiam Szaraja
Na razie innych tematów nie mogę rozwinąc, jestem totalnie zarobiona, tak chyba będzie do końca kwietnia
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 23 lut 2006, 22:56

Oczywiscie ze istnieja...ja sama pracuje w takim...2ga grupa to dla nich nawet lepiej bo wieksze pieniadze za to dostaja.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 28 lut 2006, 17:49

poza tym osoba z 2 grupą - tak jak ja- moze starac sie tez o prace na normalnym stanowisku. Ja teraz bede próbowac do Domu Dziecka jako ze mam kwalifikacje (dyplom opiekunki dziecięceji obecnie licencjat z pedagogiki).
W zakladzie pracy chronionej powiedzieli mnie, ze miejsce sie zwoli za okolo 5 lat
super persepktywa

pozdrawiam
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shima » 30 mar 2006, 00:20

I to jaaakie nadużycia!!!!
Np.nie wolno chorować(!!!!)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shima » 27 maja 2006, 23:50

Jolu-25lat tradycji to oznacza ze to Prawdziwy ZPCHr :D
Moj to PRYWACIARZ wiec tu obowiazuje prawo dzunglii...znamy swoje prawa...ale coz...Prezes twierdzi ze ludzi u nas dostatek czeka za brama...wiesz umowy na czas okreslony a jesli ktos np choruje to nie to ze "zwalniaja"poprostu umowa wygasa i juz.Poza tym czasem tez "nie wyrabiasz sie"ze wzgledu na swoja chorobe i wtedy to samo :(
No tak...skoro maja zniknac to ja juz moge szykowac sobie"sznureczek"...moj małżonek zreszta też :cry:

Awatar użytkownika
Niki
Początkujący ✽✽

Post autor: Niki » 12 sie 2006, 22:08

Mam pytanko do Was. Pracuję na etat w firmie prywatnej. Chcę się ubiegać o grupę niepełnosprawności (najbardziej zależy mi na odliczeniach na lekach, dofinansowaniu sanatorium). Jeżeli faktycznie przyznają mi takową grupę, co mam robić. Czy mam powiadomić o tym mojego pracodawcę (w chwili obecnej nie ma zatrudnionej takiej osoby), czy on też ma jakieś ulgi jeżeli dalej zatrudniałby mnie ale już z tą grupą niepełn. Czy wręcz odwrotnie będzie chciał mnie zwolnić. Naprawdę nie wiem jak wygląda zatrudnienie osoby z grupą niepełnospr. w normalnym ( nie w ZPCH) zakładzie pracy.
Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: Tomy » 13 sie 2006, 22:44

Witaj Niki,
Moim zdaniem trzeba się tu mocno zastanowić, bo to co pisze Żabusia o ulgach dla pracodawcy, to oczywiście sama prawda (jak zwykle zresztą), ale to tylko Ty możesz wiedzieć jakim człowiekiem jest właściciel firmy i czy już wie, że chorujesz na chorobę przewlekłą. Bo jeżeli nikt w firmie tego nie wie, a szef nie jest z tych idealistów, to ja na Twoim miejscu absolutnie bym o tym nie informował. Tym bardziej, że jak piszesz nie ma zatrudnionej jeszcze takiej osoby. Tu nie ma prostej zasady, ja przez pięć lat zajmowałem się w prywatnym biurze pośrednictwa pracy rekrutacją pracowników dla różnych pracodawców. I osób z chorobami przewlekłymi, jeżeli nam to podały w kwestionariuszu osobowym, pracodawcy nie chcieli przyjmować. Jeżeli to wychodziło póżniej, to też umów im już nie przedłużano. To jest brutalne, ale tak niestety jest. Ale zdarzali się też bardziej ludzcy przedsiębiorcy, którzy np. dobrych fachowców z np. cukrzycą przyjmowali.

No i trzeba też popatrzeć od strony pracodawcy. To fakt, że firma dostanie dofinansowanie, ale to dla niego dodatkowe formalności w urzędach, jeżeli pracowałabyś siedem godzin, to na tę jedną musi Cię ktoś zastąpić, jeżeli weżniesz dodatkowy urlop, to tak samo, a jeszcze może się przecież przydarzyć częste L-4.

Dlatego moja rada, jeżeli nikt w firmie nie wie że chorujesz, to bym tego nie zgłaszał. Jeżeli natomiast szef o tym wie, to poszedłbym na szczerą rozmowę i przedstawił wszelkie korzyści dla niego i dla Ciebie i jeżeli jest z tych ludzkich szefów, to powinien nawet to docenić, że stawiasz sprawę jasno i jakby co, to nie będzie mógł się czuć zaskoczony.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 13 sie 2006, 22:51

Tomy, bardzo trafnie to ująłeś- wszystko zależy od szefa. sama nim jestem i nie wiem czy byłabym zachwycona urlopem dłuższym o 10 dni. Bo to dla mnie jedyny mankament. Ale samemu trzeba to ocenić. Tzn, jak zareaguje szef.
Życzę trafnej decyzji i pozdrawiam Szaraja
Ps, pewnie wyszłam na krwiopijcę, ale lepsza prawda niż mydlenie oczu.Byle była z tego korzyść.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
Niki
Początkujący ✽✽

Post autor: Niki » 14 sie 2006, 16:57

Kochani dziękuję Wam za wszelkie porady. Ja też się zastanawiałam nad tym jak zareaguje mój szef i stwierdziłam, że nie warto tym bardziej, że ja też mam już swój wiek i gdzie później znajdę pracę. Podjęłam już ostateczną decyzję, nie będę się starać. Ale dziękuję Wam bardzo, bo Wasze spostrzeżenia i uwagi ułatwiły mi podjęcie decyzji, nie mam co do tego wątpliwości. Pozdrowionka dla wszystkich.
Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi

Misia

Post autor: Misia » 14 sie 2006, 22:06

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 14 sie 2006, 23:25

Ale ja się zgadzam i z Żabusią i z Misią (spróbował bym się nie zgadzać, to przechlapane :lol: ). To co pisałem powyżej, to była odpowiedź na pytanie Niki, dotyczące jej konkretnej sytuacji. Była by pierwszym „rodzynkiem” w firmie i dlatego ciężko ocenić, co by się mogło stać.

Są oczywiście firmy, które wręcz starają się o pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Ale są to firmy z kilku branż, np. ochroniarskie, które cały swój system doboru kadr mają na takich ludzi ukierunkowany, znają wszystkie przepisy z tym związane, przyjmują całą grupę takich pracowników do prostych prac, gdzie zastąpienie każdego pracownika nie jest problemem. Nie można też patrzeć z tej perspektywy na każdego pracodawcę jak na krwiopijcę, bo są rodzaje prac, gdzie osób niepełnosprawnych nie powinno się zatrudniać, mimo że przepisy na to pozwalają. Znam sytuacje, gdzie pracodawcy są na poziomie i zatrudniają takie osoby, ale inni pracownicy czują się pokrzywdzeni częstymi zastępstwami. Dalej jednoosobowe stanowiska np. kierownicze – to jest katastrofa dla każdego szefa, jeżeli taki pracownik idzie na dłuższe L-4. Z naszymi chorobami na takich stanowiskach sami sobie szkodzimy – sam się o tym przekonałem.

Ja pisałem o sytuacji takiej, jaką widziałem. Możemy się obrażać na rzeczywistość, ale tylko na krótko. Potem trzeba samemu myśleć o przekwalifikowaniu się i nastawieniu się na pracę w takich branżach, gdzie będzie to wszystko do pogodzenia.

No i to też powinno dać do myślenia naszej forumowej młodzieży nad tym, co chce i będzie mogła w przyszłości zawodowo robić.

Żabusiu, ja na możliwość regulowania tego przez państwo bym bardzo nie liczył, bo wzory idą z zachodu, a tam wcale lepiej nie mają. Akurat w tej sprawie stawiał bym na ostrożny pragmatyzm.

mal(a)gocha
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Post autor: mal(a)gocha » 15 sie 2006, 17:43

Ja tylko w sprawie tych 7 godzn pracy dla rencistów. Nie wiem jak to jest teraz, ale gdy kilka lat temu byłam na rencie to z tego co pamiętam dostarczałam zaświadczenie od lekarza, że mogę pracować 8 godzin. Mnie było to na rękę (mam bardzo łagodną postać Crohna), a niestety inaczej ten zakład pracy by mnie nie zatrudnił. Myślę, że dla niektórych rencistów jest to korzystne, czasem lepiej nie mieć przywilejów, ale za to możliwość pracy :)
pozdrawiam
-gocha-

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 15 sie 2006, 23:23

No to chyba wykombinowałyście dziewczyny z tą kosmetologią optymalnie. Zawód z przyszłością i pozwalający na samodzielne zorganizowanie sobie miejsca pracy. No i CU nie będzie przeszkadzało.

Ja też bym bardzo chciał, aby to, o czym mówimy szybko się zmieniało, ale że pracodawcy na rozkaz państwa to zmienią, to na to nie ma co liczyć.

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 17 sie 2006, 08:45

Tomy, bardzo dobrze to ująłeś. Nie chodzi o to, że każdy pracodaca będzie niezadowolony, problem jest przy stanowiskach, gdzie pracownik nie może być zastąpiony, a długie okresy choroby dezorganizują pracę w firmie. Dlatego tak jak Żabcia marzę o tym, że moje dziecko będzie samo regulować sobie czas pracy- czyli będzie pracodawcą. A w każdym razie znajdzie zawód i pracę które pozwolą na normalne funkcjonowanie z chorobą.
Jeszcze jedno- przy małych firmach do 20 pracowników obowiązują jeszcze inne zasady , owszem można uzyskać refundację z tytułu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, ale firmy nie korzystają z innych ulg bo np. nie musza odprowadzać składek na PFRON.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady Prawne”