Strona 1 z 1

Choroba Crohna a zajście w ciąże

: 16 gru 2015, 22:17
autor: Monika
Witam

Mam takie pytanie, mam Chorobę Crohna. Zażywam póki co Salofalk 3 X 2 tabletki (500g). Chciałabym zajść w ciąże, powiedzcie mi czy zażywałyście ten lek w ciąży, czy były jakieś problemy, powikłania w ciąży z powodu tej choroby. I czy w razie zaostrzenia w ciąży można bezpiecznie dla dziecka zażywać sterydy? Proszę pomóżcie nie mam niestety narazie zaufanego gastrologa i każdy mówi mi inaczej.

Nie potrzebnie zakładasz dwa tematy i w każdym pytasz o to samo i w sumie w dwóch tematach tworzy się podobna lub taka sama dyskusja.
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=17907
ten temat zamykam

Re: Choroba Crohna a zajście w ciąże

: 16 gru 2015, 23:44
autor: Orzelek
Na stronach J-elity jest zaktualizowane wydanie poradnika o ciąży . Do ściągnięcia z tego linka:

http://j-elita.org.pl/images/upload/por ... a-2015.pdf

Wszystko bardzo konkretnie opisane :roll:

Re: Choroba Crohna a zajście w ciąże

: 18 gru 2015, 10:17
autor: -Ania-
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania w poradniku, to zadaj je tu.

Ania

Re: Choroba Crohna a zajście w ciąże

: 18 gru 2015, 21:51
autor: Marchewkowe_pole
Hej! Podczas brania sterydów miałam całkowity zanik owulacji. Sterydy odstawiam we wrześniu i obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży. Dodatkowo biorę Salofalk 500 1x2 i azathiopryne 75mg.
Jestem pod opieką gastrolog z MSWiA w Warszawie jak również w mieście rodzinnym mam zaufanego specjalistę. Oboje twierdzą że najważniejsze to utrzymać remisje. Jeżeli matka czuje się dobrze to dziecko tym bardziej. Trzeba pamiętać by już w momencie starania się o dziecko brać kwas foliowy ja biorę większą dawkę 0,8 actifolin. Co do sterydów w czasie ciąży bywa różnie lepiej ich unikać i zajść w ciążę w momencie wyciszenia co również nie daje pewności że nie będzie nawrotu choroby. Trzeba wierzyć że będzie dobrze i nie przejmować się co będzie gdyby. Dbać o dietę przyjmować zalecane leki.

Re: Choroba Crohna a zajście w ciąże

: 18 gru 2015, 21:57
autor: Mamcia
O dziecko należy starać się okresie remisji, a nie zaostrzania. To jest zasada nr. 1. Pozostałe w poradniku. Zasada 2. mniej szkodzi leczeni niż zaostrzenie. Od 2 są wyjątki co do przyjmowanych leków.