Dziurawiec a ciąża

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dziurawiec a ciąża

Post autor: Mamcia » 24 mar 2014, 11:33

Ziołowe preparaty zawierające dziurawiec mogą znosić działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zarówno pigułek, jak i implantów – informuje serwis „BBC News/Health”.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do brytyjskiej Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) wpłynęły dwa raporty sugerujące, że na skutek interakcji dziurawca i hormonalnych środków antykoncepcyjnych może dojść do nieplanowanej ciąży.

Ryzyko dotyczy zarówno pigułek zawierających sam progesteron, jak i kombinowanych, a także antykoncepcyjnych implantów. Nie wiadomo, jak jest w przypadku uwalniających hormony wkładek wewnątrzmacicznych.

Od roku 2000 MHRA odnotował 19 domniemanych interakcji dziurawca z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi – w 15 przypadkach doszło do nieplanowanej ciąży, w czterech pojawiły się nieregularne krwawienia.

Dziurawiec (Hypericum perforatum) jest stosowany w depresji i zaburzeniach trawienia (działa żółciopędnie). Jednak ten naturalny lek ma też działanie fotouczulające – sprzyja poparzeniu słonecznemu. Wchodzi w interakcje z licznymi lekami - zmniejsza działanie stosowanej w leczeniu astmy teofiliny, nasercowej digoksyny, przeciwkrzepliwej warfaryny czy stosowanej przy przeszczepach cyklosporyny.

Zmniejszona skuteczność leków może prowadzić do duszności w astmie, problemów z sercem, zaburzeń krzepnięcia, a w przypadku cyklosporyny - do odrzucenia przeszczepu. Gdy lekarz, dostrzegając pogorszenie, podniesie dawkę, a pacjent nagle odstawi dziurawiec, mogą się pojawić zaburzenia idące w drugą stronę - na przykład krwotoki wewnętrzne przy wysokich dawkach warfaryny. Dlatego zawsze trzeba informować lekarza o wszelkich przyjmowanych "ziołach".

W przypadku depresji dziurawiec może hamować działanie innych leków antydepresyjnych, co grozi pogłębieniem choroby i próbami samobójczymi. Dziurawiec nasila też niebezpieczne działanie leku, który często przyjmował Michael Jackson – propofolu. W połączeniu z walerianą czy przeciwbiegunkowym loperamidem dziurawiec może doprowadzić do delirium.(PAP)
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Przebieg Ciąży”