ciąża i azathiopryna

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: ciąża i azathiopryna

Post autor: niunia » 04 lut 2009, 16:46

Kurde z tą Azathiopriną to same problemy, też chętnie bym ją odstawiła bo mam zamiar nie długo zacząć starać się o dziecko ale nie mam lekarza do którego mogłabym się zgłosić, a trudno o jakiegoś dobrego ;/

Wyderka
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: Wyderka » 04 lut 2009, 21:05

ja na szczęście mam lekarza gastrologa który rozumie moje obawy. On twierdzi ze kobiety biorące AZA rodzą zdrowe dzieci i nie ma dowodów/badań że AZA wpływa na wady genetyczne u dzieci. A ja że nie ma badań które by to wykluczały :wink: I tak mimo że on jest zdania, żebym brała AZA to jak powiedziałam że "chcem" mieć dzidziusia to odstawił mi ją, bo wiedział jak się tego obawiam (jakiś rok trwały te rozmowy o planowanej ciązy :roll: ). Zrobił to chyba dla mojego komfortu psychicznego i dlatego że mam "stabilną" wydaje się remisję. Za co jestem mu bardzo wdzięczna. Problem w tym, że on twierdzi że wystarczy 3 miesiące odczekać a tu wyczytałam że aż pół roku. I nie wiem która wersja jest prawdziwa...
Stan: :D normalność :D
Leki: brak :D
Lekarz: prof. Paradowski

Mag_Jez
Debiutant ✽

Witam

Post autor: Mag_Jez » 22 lut 2009, 23:31

Pragne powiedziec kilka slow ktore moze przydadza sie wam.
Azatiopiryne zarzywam od jakis 10 lat, jestem mama 9-cio miesiecznej coreczki. Aza zarzywalam przez cala ciaze i urodzilam zdrowe dziecko. :roll: Ja rowniez mialam wiele obaw przed zdecydowaniem się na dziecko. Lekarz prowadzacy od poczatku leczenia Aza przestrzegal mnie przed efektami ubocznymi tego leku na ciaze ale w ostatnim czasie otrzymalam od niego informacje ze z najnowszych doniesien medycznych wynika ze lek ten nie ma wplywu na ciaze i ewentualne wady plodu. Informacje o negatywnym dzialaniu Aza w czasie ciazy wynikaja z faktu ze nie byly przeprowadzone badania w tym kierunku. Nie nalezy odstawiac Aza w czasie ciąży ponieważ może nastąpić nawrot choroby i to wlasnie może stanowic zagrozenie tak dla ciazy jak i dla plodu. Nie moglam zazywac Aza podczas karmienia piersia.

Ps. Jestem w szoku ze tak wiele osob ma podobne problemy jak ja, choruję na Leśniowskiego Crohna i sadzilam ze jestem ewenementem w skali kraju ...

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Re: Witam

Post autor: morfi » 23 lut 2009, 09:01

Mag_Jez pisze:Ps. Jestem w szoku ze tak wiele osob ma podobne problemy jak ja, choruję na Leśniowskiego Crohna i sadzilam ze jestem ewenementem w skali kraju ...
No i w końcu ktoś pojawił się z Kalisza na forum :D Mag_Jez jeżeli masz Crohna to zmień ustawienia w profilu na CD a nie CU ;)
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Misia

Post autor: Misia » 23 lut 2009, 13:31

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

basias
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: basias » 25 lut 2009, 09:53

Mag_Jez, czy mogłabyś napisać dlaczego nie mogłaś karmić? Czy odradzili Ci to lekarze którzy rzeczywiście się znają? W artykuje z Ginekologii Praktycznej w ubiegłym roku czytałam że AZA przechodzi do mleka matki w mikroskopijnych ilościach i nie obserwuje się u dzieci działania surpresyjnego.

Ja jestem w 13 tygodniu ciąży i też biorę AZA (Imuran, 2*50mg). Jeśli tylko to możliwe to chciałabym karmic bo karmienie jest korzystne dla błony śluzowej jelit dzidziusia a o nie muszę przecież dbać.

Czy mogłabyś napisać jaką dawkę AZA brałaś?
Pozdrowienia
Basia
aktualnie choroba w remisji, bez leków

Awatar użytkownika
Doris
Początkujący ✽✽

Post autor: Doris » 27 lut 2009, 12:44

ja jestem w 4 miesiacu ciazy i lekarz kazal mi przyjmowac caly czas AZA w takich samych dawkach jak wczesniej
Crohn

basias
Początkujący ✽✽

Post autor: basias » 03 mar 2009, 11:06

Doris, czy mogłabyś podać jakie dawki bierzesz? Ja biorę 2*50mg Imuranu, nie zmniejszono mi dawki gdy zaszłam w ciążę, jestem w 14 tygodniu ciąży i jak dotąd nie ma problemów
Basia

Awatar użytkownika
Doris
Początkujący ✽✽

Post autor: Doris » 03 mar 2009, 11:13

hej Basia AZA biore 50mg czyli jedna tablete :). jestem teraz w 18 tyg i tez jest ok :))))
Crohn

basias
Początkujący ✽✽

Post autor: basias » 03 mar 2009, 14:00

Dzięki za odpowiedź, mniej mam wątpliwości kiedy widzę że jest trochę takich mam które dobrze przechodzą ciążę biorąc AZA :-)
Basia

Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: megi_25 » 03 mar 2009, 14:30

Moja gastrolog stwierdziła,że u kobiet rzeczywiście branie azy w czasie starań i w czasie ciąży,o tyle u mężczyzn już niekoniecznie :smutny: Mąż super się czuje przy azie,bierze ponad rok,mamy małego synka i chcemy za jakiś czas mieć drugie dziecko.Będziemy mieć na pewno duży dylemat,czy starać się przy azie,czy jednak odstawić i ryzykować u męża pogorszenie.Ale mamy jeszcze trochę czasu,więc może temat brania azy przez mężczyzn bardziej się wyjaśni.
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

ulcia
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: ulcia » 06 kwie 2009, 21:41

Ja przed ciążą AZY nie brałam. Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą lekarz odstawił mi Pentasę, bo miałam remisję. Powiedział że już więcej nic nie muszę robić tylko zachodzić w ciążę. W ciąże zaszłam i urodziłam piękną córeczkę ale niestety malutka urodziła się z wadą wrodzoną. Teraz lekarze mi mówią, że przy Crohnie źle przyswajamy kwas foliowy a Zuzi wada może być spowodowana jego brakiem. Dlatego może oprócz zapytań o leki jakie można brać w ciązy warto poprsić lekarza żeby sprawdził czy przyswajamy kwas foliowy i czy nie powinnyśmy brać dodatkowych dawek kwasu foliowego jeśłi planujemy ciąże.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Słonko » 27 maja 2009, 07:28

Ja się strasznie boję, bo mam 29 lat, operację za sobą, nie mam jeszcze dzieci, biorę azę i budenofalk (leczę zwężenie). Jakoś nie mam odwagi decydować się na dziecko. Jak miałam kilkuletnią remisję to jeszcze nie chciałam dzieci, a teraz się obawiam, czy nie jest już zbyt późno - najpierw odstawienie leków, potem ciąża jak się uda i strach, czy wszystko będzie dobrze. Jakoś mi ciężko z tym :cry:

basias
Początkujący ✽✽

Post autor: basias » 27 maja 2009, 15:49

Słonko nie martw się, obecnie kobiety zachodzą w pierwszą ciążę nawet po 35 roku życia, masz jeszcze czas. Dbaj o siebie. Ja urodziłam pierwsze dziecko mając prawie 31 lat więc możesz mnie jeszcze przegonić :-) Ale nie czekaj zbyt długo
Basia

Awatar użytkownika
Doris
Początkujący ✽✽

Post autor: Doris » 01 cze 2009, 14:40

hej dziewczyny :) u mnie juz leci 31 tydzien ciazy....... AZE i Pentase biore caly czas pomimo remisji............jsli chodzi o kwas foliowy to biore 15 mg i dodatkowo Centrum Materna gdzie tego kwasu jest w miare duzo........... poczatkowo mialam lekki spadek zelaza ale teraz jest juz ok............. pozdrawiam
Crohn

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przebieg Ciąży”