Choroba Crohna a rodzaj porodu

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
basiadab
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Choroba Crohna a rodzaj porodu

Post autor: basiadab » 07 kwie 2010, 21:06

Witam wszystkich!!!
Od 5 lat mam zdiagnozowaną chorobę Crohna. Do zeszłego roku zaostrzenia występowały u mnie dość często - średnio 4 razy w roku przy zmianie pór roku (tak zauważyłam). Od lutego zeszłego roku (po ostatniej serii sterydów) zaostrzeń nie miałam. Pierwszą ciążę przeszłam bez żadnych powikłań, pierwsze objawy choroby pojawiły się krótko po porodzie.
Ponieważ przez dłuższy czas nie miałam objawów, wyniki były dobre postanowiliśmy postarać się o drugie dziecko.
Obecnie jestem w 22 tygodniu ciąży.
Początki były super, dobrze się czułam, miałam apetyt ale nie przytyłam za dużo. Pomimo odpowiedniej diety często miewałam zaparcia.
Dzisiaj byłam u mojego gastroenterologa. Po badaniu odbytu stwierdził żylaki wewnętrzne i szczelinę. Wcześniej ginekolog stwierdził u mnie torbiel przy ujściu pochwy.
Boję się jak to może dalej wypłynąć na ciążę. Strasznie boję się porodu, kilka razy miałam zaparcia i to był koszmar. Cała zlałam się potem, miałam stan podgorączkowy i okropne bóle po oddaniu stolca.
Do tego mam anemię (hemoglobina 10.8 przy ostatnim badaniu) – biorę Ferrum lek.
Nie za bardzo mogę znaleźć w Internecie jednoznacznych informacji na temat rodzaju porodu przy takich okolicznościach. Oczywiście rozmawiałam o tym z moim gastro ale na razie jest za wcześnie, żeby podjąć decyzję.
Bardzo proszę o poradę jeśli ktoś może miał podobny problem. Z góry dziękuję.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Choroba Crohna a rodzaj porodu

Post autor: Mamcia » 07 kwie 2010, 21:35

przeczytaj poradnik na temat ciąży i porodu na stronach J-elity. szczelina odbytu i inne zmiany około-odbytowe są wskazaniem do cesarki. Nie jest to nakaz, ale wskazanie. Powinnaś bezwzględnie zadbać o leczenie anemii. Żelazo doustne, które bierzesz może powodować zaparcia. Powinnaś je mieć podawane w innej postaci.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Antonietta
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Antonietta » 08 kwie 2010, 09:03

Tez przyjmowalam w 1 ciazy zelazo i mialam straszne zaparcia. Moja lekarka powiedziala ze szczelina [w moim przypadku] nie jest wskazaniem do CC.
Kazdy przypadek jest jednak inny. Jesli chodzi o porod, u mnie po wielu godzinach skonczyl sie CC i samopoczucie jelitowe po tym wspominam bardzo zle, zaostrzenie ogromne i dlugie, wiec.... osobiscie nie jestem zwolenniczka CC , ciekawe co napisza dziewczyny ktore pierwszy porod mialy SN ? JAk sie mialy po...

Jesli chodzi o hemoglobine to w 1 ciazy mialam 7,8 .... pilam ziola i wyszlam z tego na 11, max 12 - wiec chyba ok.
"Mezny ten,kto w utrapieniu nie traci otuchy" [?]

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 08 kwie 2010, 16:01

ja bylam ostatnio na konsultacji u gastrologa w Poznaniu.

Mimo, że nie mam zmian okołoodbytowych, tylko przewęzęnia, przetokę międzyjelitową, lekarz stwierdził, że on uważa, że to wskazanie do cesarki i wypisał mi opinię, że zaleca takową.

basiadab
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: basiadab » 08 kwie 2010, 23:37

Pierwszy poród chociaż trwał drługo (około 22 godzin) dobrze wspominam - bólu w każdym razie już nie pamiętam. Po porodzie hemoroidy były ale nie dokuczały mi aż tak bardzo. Teraz strasznie boję się porodu naturalnego. Przypominam sobie zaostrzecia, po kolejnej wizycie w kibelku dosłownie płakałam z bólu. Teraz na szczęście zaostrzenia nie mam i jak na razie nic nie wskazuje na to, zeby miało się pojawić w najbliższym czasie. Czuję się dobrze. Zaparcia też minęły lub pojawiają się sporadycznie, niestety ból przy oddawaniu nawet lużnego stolca został. Dostałam od mojego gastro maść Posterisan, nie wypowiem się czy działa, bo dopiero drugi dzień jej używam. Przyzynam jednak szczerze, że wolałabym rodzić przez cesarkę. Wolę chyba kurować się po cięciu nić cierpieć z bólu i przechodzić zabiegi na odbycie. Nie wiem też czy ten torbiel w ujściu pochwy może mieć z tym coś wspólnego. Wszystkiego dowiem się na konsultacji za dwa tygodnie.
Miałam robione badania prenatalne i wtedy byłam na konsultacji u innego gastrologa ze szpitala w którym te badania były robione, powiedział, że dolegliwości jakie opisuje powinny wystarczyć do podjęcia przez lekarza prowadzącego decyzji o cesarce. Wiadomo, co lekarz to inna opinia. W każdym razie chyba bardziej komfortowo czułabym się wiedząc, ze będę miała cesarkę. Panicznie boję się naturalnego porodu. Nie wiem na chwilę obecną co będzie lepsze, ale chyba wolę cierpieć po cięciu niż po porodze, zamiast cieszyć się dzieckiem latać po lekarzach i przechodzić zabiegi żeby się wyleczyć. Zobaczymy co będzie, grunt, ze na razie dobrze się czuję a dziecko jest zdrowe.

Awatar użytkownika
Antonietta
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Antonietta » 09 kwie 2010, 11:52

Czy istnieja kobiety z CD lub CU pozytywnie przechodzace przez porod naturalny? Mi cesarka bardzo zle wplynela na samopoczucie jelitowe... wiec chyba trudno okreslic jednpo zdecydowane stanowisko..
"Mezny ten,kto w utrapieniu nie traci otuchy" [?]

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 10 kwie 2010, 13:22

na pewno cesarka nie jest super sprawą, mogą robić się zrosty, które też na jelita wpływają.

No i nie oszukujmy się, to jest operacja, a każda z nich może być niebezpieczna dla zdrowia.

Ja jednak wolałabym mieć cesarkę ze względu na dziecko, obawiam się przedłuzającego się porodu, który może być niebezpieczny dla mojego dziecka

lila
Początkujący ✽✽

Post autor: lila » 16 mar 2011, 01:27

Pierwszy porod 05.04.2004 SN wspominam baaaaardzo milo. 4 godzinki bez problemow super milo. Chlopak 3kg Po 3 miesiacach skret i szpital...
Drugi porod 24.11.2010 CC juz gorzej :/ po 14 godzinach na porodowce CC bo mlodej ucieklo tetno. Chudzina 2 kg 7pkt. Pogorszenie juz drugiego dnia po CC! I trzyma do dzis :cry:

Obie ciaze przechodzilam baaaaardzo dobrze pod wzgledem kiszkowym, caly czas bylam na AZA.
Wszyscy maja bloga....mam i ja www.matkawariatka.blogspot.pl

Mercaptopurinum 75mg, metypred 32mg, salofalk 500mg 2x3, wapno

Co mnie nie zabije to mnie wzmocni...

kaktus
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Post autor: kaktus » 16 mar 2011, 14:57

Ja jestem w 14 tygodniu ciazy i temat porodu tez juz wyplynal w rozmowie z lekarzem. Powiedzial, ze generalnie lepiej jest rodzic naturalnie, wlasnie ze wzgledu na zrosty po cesarce. Zaostrzenie przyjdzie po porodzie bez wzgledu na rodzaj porodu, poniewaz zmienia sie gospodarka hormonalna, oczywiscie nie musi to dotyczyc wszystkich. Po ostatnim porodzie wylazl mi hemoroid wielkosci pilki golfowej, to jest moja najwieksza obawa. Pamietam ten bol, a wtedy jeszcze nie bylam chora. Teraz to bedzie masakra. No i lekarz powiedzial tez, ze jest mozliwosc karmienia piersia, ale nie wiem czy chce pompowac leki w malenstwo juz od urodzenia. Wiec chyba jednak butelka.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 mar 2011, 19:52

To zależy jakie leki. karmienie piersią zmniejsza ryzyko CD u dziecka oraz ryzyko również innych chorób. Nie ma żadnej zasady co do zaostrzeń po porodzie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kaktus
Debiutant ✽

Post autor: kaktus » 16 mar 2011, 21:58

Wszystkie leki niestety przenikaja do mleka, wiec niewazne co lekarze mowia, bezpieczne czy nie, ja nie bede brac. Albo karmic, zalezy jak sie bede czula. Lialda jest na rynku dopiero od 8 lat, gdyby byla powiedzmy od 80 to wiadomo by bylo, jaki ma wplyw na cale zycie czlowieka. Aspiryna tez dawniej byla uwazana za bezpieczna w ciazy, pozniej sie okazalo, ze jednak nie jest.. Teraz nie mam wyboru, musze brac te wszystkie leki, ale jesli chodzi o karmienie piersia, to nie ma mozliwosci, zebym brala leki i karmila. Bardzo chcialabym odstawic chociaz na 2 tygodnie, zeby dac dziecku to pierwsze najbardziej wartosciowe mleko, moze sie uda, kto wie.

Awatar użytkownika
Małgosia
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Małgosia » 17 mar 2011, 09:06

W moim przypadku po porodzie nie miałam zaostrzenia. Wszystko z jelitkiem jest OK.
Biorę leki (Salofalk) i karmię (dziecko ma prawie 4 miesiące). Starszą córkę też karmiłam (do 11 mż) i brałam leki. Póki co obie dziewczyny są zdrowe a i ja nie mogę narzekać na moje CU.
Pozdrawiam
będzie dobrze :-D

kaktus
Debiutant ✽

Post autor: kaktus » 27 mar 2011, 21:14

Malgosiu, co to jest za lek Salofalk? Ja nie mieszkam w Polsce i tutaj leki maja inne nazwy, mimo, ze skladnik ten sam.

Pochwale sie, dzidzis zaczal dzis kopac! Tak troszke, jeszcze niesmialo i tylko z rana ale to juz to ! 15 tydzien!

Awatar użytkownika
minisia
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Post autor: minisia » 19 sie 2011, 21:49

Ja rodziłam naturalnie, ok 7 godzin bez znieczulenia. Po porodzie nic się nie działo :)Zaszłam w ciąże w czasie zaostrzenia, na szczęście nie miało to żadnego wpływu na synka.

Zablokowany

Wróć do „Przebieg Ciąży”