Strona 1 z 1

LOW FODMAP -dieta

: 30 lis 2018, 15:12
autor: e1231
Czy macie doświadczenia z tą dietą?


Poprawiłam temat zg. z regulaminem

Re: LOW FODMAP

: 03 gru 2018, 17:23
autor: Noelia
Ani ja, ani mąż nie stosowaliśmy tej diety, także nie wypowiem się tak z praktyki, ale w tym Kwartalniku J-elity (nr 1 z 2017) jest bardzo fajny artykuł o FODMAP w kontekście NZJ:
FODMAP a jelita – jeść czy unikać?

Skopiuję wnioski na końcu tego tekstu:
Mając w planach stosowanie diety low FODMAP, należy rozważyć czy wyeliminowanie (zwłaszcza na dłużej) pewnych produktów spożywczych nie przyniesie nam więcej szkody niż korzyści.
Czy unikając produktów mlecznych, nie ograniczymy podaży wapnia, którego niedobory i tak często występują w chorobach jelit? Pamiętajmy również, że fermentowane napoje mleczne to także źródło żywych kultur bakteryjnych, korzystnie wpływających na florę bakteryjną naszych jelit.

Eliminując produkty zawierające gluten, bez wcześniejszego potwierdzenia lub wyeliminowania celiakii, narażamy się na utrudnioną diagnostykę tej choroby w późniejszym czasie lub związanych z nią powikłań.

Powinniśmy sobie także odpowiedzieć na pytanie czy, bez względu na stan naszych jelit, potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania cukru, słodzonych kolorowych napojów, słodyczy, które są źródłem tzw. pustych kalorii. W żywności wysoko przetworzonej mamy też sztuczne barwniki, substancje słodzące czy bardzo niezdrowe izomery trans.

Dieta low FODMAP, na pewno nie wyleczy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ani choroby Leśniowskiego-Crohna, najprawdopodobniej nie wyleczy także zespołu jelita drażliwego. Może natomiast pomóc w złagodzeniu objawów lub pozbyciu się przykrych dolegliwości. W przypadku zespołu jelita drażliwego pozbycie się pewnych objawów może świadczyć o wyeliminowaniu z diety określonego produktu, którego dana osoba akurat nie toleruje.
Zastosowanie diety low FODMAP nie zwalnia nas z szukania przyczyny, jaka spowodowała nasze dolegliwości.
Trzeba pamiętać, że każdy człowiek to odrębny organizm i reaguje indywidualnie na tę samą żywność, a stosując dietę eliminacyjną trzeba dbać, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych.

Re: LOW FODMAP

: 30 gru 2018, 08:05
autor: artur11
Ja próbowałem i musze powiedzieć, że miałem super efekty. Po odstawieniu produktów z listy z wysokim FODMAP przeszły mi wszystkie wzdęcia i gazy. A to był bardzo duzy problem u mnie, ponieważ w czasie remisji codziennie męczyłem się bardzo z tym dyskomfortem.
Jedyny problem jest taki, że wyeliminowało to z mojej diety kolejne produkty, a że i tak diete mam ubogą, bo jeszcze choruję na trzustke, to zacząłem powoli tracić wagę ( a na celu mam przytycie), więc bądz tu mądry co robić :D

Re: LOW FODMAP -dieta

: 30 gru 2018, 20:01
autor: Noelia
artur11 pisze:
30 gru 2018, 08:05
Ja próbowałem i musze powiedzieć, że miałem super efekty. Po odstawieniu produktów z listy z wysokim FODMAP przeszły mi wszystkie wzdęcia i gazy. A to był bardzo duzy problem u mnie, ponieważ w czasie remisji codziennie męczyłem się bardzo z tym dyskomfortem.
No właśnie, ponoć ta dieta pomaga przede wszystkim przy wzdęciach i nadmiarze gazów.
A akurat mąż o dziwo nigdy nie miał z tym problemów, ani w remisji, ani w zaostrzeniu.
Jedynie kilka razy, ale były to przykre konsekwencje konkretnych grzeszków, np. winogron, czy pizzy, albo piwa 😉
Pomógł Simetigast Forte (o wiele większa dawka simetikonu niż w popularnym Espumisanie), a takich grzeszków już więcej nie popełni i po sprawie 😉
Jego CU to silne bóle, skurcze i wodniste biegunki - a wzdęć praktycznie zero.
Także dieta LOW FODMAP zbyt dużego sensu chyba nie ma w jego przypadku.