Tłuszcze a CU ?

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Tłuszcze a CU ?

Post autor: Jacekx » 30 lip 2006, 00:06

Proszę o podzielenie się doświadczeniami z rekcji organizmu na tłuszcze w CU - wiem, że tłuszcze są odradzane przy CU.
Co sądzicie na temat diety tłuszczowej - chyba diety Wiśniewskiego a CU :?: .
Próbowałem golonki i tragedii nie było - 2 dni. Na więcej się nie odważyłem.

Wiem też, że diety w CU są indywidualne :wc:.

Stosowałem diety ekstremalne tzn. prawie przestałem jeść - schudłem 15-20 kg.
Próbowałem dietę "kosmonautów" a także marchewkową ( cera osiągnęła żólto pomarańczowy kolor) .
Nie próbowałem do tej pory diety wykluczjącej pszenicę - właśnie wdrażam.

Walczę z CU ponad 2 lata razem z lekarzami. Poza "kapsułkowaniem" przeżyłem :roll: wszystkie dostępne w kraju metody diagnostyczne stosowane w CU oraz gastroskopię.
Leki które wypróbowałem na sobie to sulfasalazyna, mesalazyna, wlewy mesalasyny, czopki z mesalazyny i Encorton (około rok czasu) w dawkach od 20 mg do 1 mg dziennie.

Awatar użytkownika
manka
Aktywny ✽✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Tłuszcze a CU ?

Post autor: manka » 30 lip 2006, 01:23

no raczej tluszcze nie sa dla nas, jak juz pisalam nie raz, moge jesc prawie wszystko i jest ok, ale jezeli chodzi o tluste zeczy to raz czy dwa jest w miare ok ale juz za 3 razem musze to odchorowac bulami brzucha i ogolnym oklapnieciem, tak wiec nie polecam, ale jak juz pewnie wiesz dieta w naszym przypadku jest w 100% indywidualna :)
RAZ JEST DOBRZE RAZ JEST ŹLE ALE ZAWSZE JEST JAKOŚ ;)

Misia

Post autor: Misia » 30 lip 2006, 11:37

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 30 lip 2006, 15:27

Pozwolę sobie dolać oliwy do ognia.
Dlaczego interesują mnie tłuszce. Nie jestem specjalistą ale wiem, że karetenoidy rozpuszczają się w tłuszczach (patrz karoten). Także część witamin jest związanych z tłuszczami ( np. patrz olej sojowy). Nas wypłukuje z witamin i różnych pierwiastków.
Ogólnie chodzi o to by uzupełniać ich braki. Dlatego myślę, że dobrze byłoby uporządkować naszą wiedzę.
Zdaję sobie sprawę, że istnieją strony www tematyczne ale mogą byc one ogólne bądź za szczegółowe. Nie muszą też być poparte przykładami skutków działania składników odżywczych na ludzi chorych na CU czy CD. My jesteśmy kopalnią doświadczeń.
Wybaczcie, za śmiałość jako początkującemu za przedstawienie pewnych wniosków na forum.
Wnioski:
a) stworzyć miejsce wiedzy dostarczonej "w pigułce" ( nie mylić z rzeczywistą pigułką)
b) to forum jest dośc często odwiedzane przez ludzi szukających pomocy
c) dobrze byłoby wciągnąć do dyskusji dietetyków - może sami nimi jesteście bądź studiujecie czy uczycie się w tych zawodach a może macie znajomych, krewnych czy rodziców uprawiających ten obszar wiedzy
d) należaloby usystematyzować przedstawiane tematy w tym dziale np. CU i CD a tłuszcze, węglowodany, pierwiastki np. Ca, Zn, , Na , K, Mg ..... itd
e ) przedstawić wariantowo propozycje diet np. jesli tłuszcze to jakie itd.
f) połączyć teorię z praktyką czyli naszą wiedzą o skutkach np w naszej indywidualnej diecie np. tłuszców, węglowodanów , ....
g) okreslić dawki np. tłuszczów, węglowodanów, ......., witamin i pierwiastków chemicznych
dla chorych na CU i CD niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mimo choroby.
Pozdrawiam wszystkich uczestników Forum jak i gości i zapraszam do dyskusji.

Misia

Post autor: Misia » 30 lip 2006, 16:22

Misia

Post autor: Misia » 30 lip 2006, 20:45

Jolka
Debiutant ✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Jolka » 30 lip 2006, 21:32

Dzisiaj po dłuższej przerwie zajrzałam na forum, bo szczerze mówiąc ostatnio nie miałam na nic czasu. Zmieniłam prace i na dojazdy tracę codziennie 3 godziny. Byłabym wdzięczna za wskazówki w jaki sposób przyłączyć się do was. Czy należy wypełnić jakąś deklaracje?
U mojej córki stwierdzono Crohna. Próbuje odnaleźć się w sytuacji.
Pozdrawiam

Misia

Post autor: Misia » 30 lip 2006, 21:38

Misia

Post autor: Misia » 30 lip 2006, 21:40

Jolka
Debiutant ✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Jolka » 30 lip 2006, 21:48

Dzięki za informację. Możliwie szybko prześlę deklarację. W środę idziemy na kolejną kontrolę. Poprzednio lekarz stwierdził, że organizm nie reaguje na Pentase, ale jeszcze przez miesiąć kazał ją przyjmować. Mimo to wspominał o ewentualnej zmianie leku. Ciekawa jestem i trochę niespokojna co powie tym razem.

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Miki » 07 sie 2006, 14:09

Ja choruję na CU od 7 lat, ze swojej diety wyelinowałam potrawy smażone, potworny i długi ból po kotlecie schabowym czy mielonym, męczarnia w nocy, no i :wc: Także pozostają mi potrawy pieczone, duszone, gotowane :wink: chociaż schabowego i mielonego piekę w piekarniku :lol:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 12 sie 2006, 08:33

Ja choruję na Crochna 7 lat i ogólnie dusze potrawy,jedynie rybke i kotleciki smaże,kurczaka piekę w piekarniku i duzych sensacji nie mam jedynie lekkie pobolewania. :mrgreen:

Zablokowany

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”