Zwężenie jelita, a błonnik

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
SonicAL
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Zwężenie jelita, a błonnik

Post autor: SonicAL » 04 lip 2007, 15:07

Witam!
Mam pare zwężeń na jelicie cienkim. Chce dostosować optymalną dietę. Ale ostatnio już całkowiecie się pogubiłem. Jak to jest z tym błonnikiem... niby nie powinno się go duzo spożywać (dlaczego?), ale z drugiej strony ułatwia on wypróżnianie i ogólnie jest bardzo korzystny dla organizmu.
Wszędzie pisze, żę błonnik pomaga zarówno w zaparciach jak i biegunce. Jak dla mnie jest to sprzeczność na pierwszy rzut oka, ale pewnie sie myle ;)
Mógłby mi ktoś rozjaśnić nieco zagadnienie jak wygląda "status" błonnika w chorbie Crohna?

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Re: Zwężenie jelita, a błonnik

Post autor: aleksandra12 » 04 lip 2007, 15:15

Ze strony J-elity, autorstwa Mamci.
Osobnego wyjaśnienia wymaga zalecenie nie spożywania pokarmów bogatych w błonnik. Do grupy tej należą takie produkty jak: pieczywo z pełnego ziarna (razowe, grahamki) grubo mielone kasze (jęczmienna, jaglana, gryczana), bogato błonnikowe warzywa (korzeniowe, papryka, kukurydza). Wiadomo jednak, że błonnik jest konieczny do prawidłowego trawienia, a jego obecność w diecie warunkuje prawidłową przemianę materii i zapobiega powstawaniu nowotworów jelita grubego. Wyniki badań klinicznych, mówiące o pozytywnym wpływie prebiotyków i probiotyków na przebieg zarówno chL-C jak i wzjg, omówiono w dziale poświęconym tym zagadnieniom. Aby pogodzić te dwa, pozornie przeciwstawne zalecenia, błonnik powinien pochodzić z młodych, delikatnych warzyw i dojrzałych owoców. Zalecane jest usuwanie z nich skórki i pestek oraz ich rozdrabnianie. Spożywanie soków, przecierów, nektarów, musów i puree powoduje lepszą przyswajalność składników pokarmowych i nie wpływa drażniąco na jelita. Zaobserwowano, że u pewnej grupy chorych soki z owoców cytrusowych mają działanie drażniące na jelita, a sok grapefruita jest niewskazany dla chorych leczonych doustnie budesonidem (Budenofalk, Entocort).
Pozdrawiam, Aleksandra

Misia

Post autor: Misia » 05 lip 2007, 22:58

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

SonicAL
Debiutant ✽
województwo: śląskie

Post autor: SonicAL » 05 lip 2007, 23:56

Dziękuje za wskazówki. O żywieniu to ja się już naczytałem tyle ze az w głowie się lasuje ;) (ten poradnik także)
No cóż... będziemy walczyc

lucypah
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: lucypah » 06 lip 2007, 12:34

aleksandra12 pisze:a sok grapefruita jest niewskazany dla chorych leczonych doustnie budesonidem (Budenofalk, Entocort).
ja tylko dodam, ze bardzo niewskazany( bardzo szkodliwy, sam sie o tym przekonalem) jest rownierz przy braniu cyklosporyny

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 06 lip 2007, 23:29

Dodam kilka słow od siebie.

Mimo wielu zalet błonnika ja niestety musze sie ograniczać bardzo w jego spożywaniu(właściwie to musiałam kiedy miałam zwężenie i silne zaostrzenia)
Teraz unikam(lata prób i błedów)poprostu tego co powoduje podrażnienie i parzące biegunki...i niestety jest to wiele"błonnikowych"rzeczy.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
FiZia miziA
Debiutant ✽

Post autor: FiZia miziA » 12 mar 2008, 20:10

czasem mam dola ze majac 20 lat musze zyc z ta choroba :smutny: ale nic juz nie poradze..jak narazie jadam warzywka gotowane i otreby pszenne.platki owsiana i tez chlebek z pelnego ziarna ale naj naj jest aktivia jogurt :roll: mniami
FiZia miziA

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 12 mar 2008, 20:29

Hmmm nie wiedziałam o tym że nie można błonnika przy zwężeniu...
FiZia miziA pisze:czasem mam dola ze majac 20 lat musze zyc z ta choroba :smutny:
Dzieci też chorują...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 mar 2008, 20:38

To jadasz nienajlepiej. poczytaj o błonniku w poradniku i na stronach J-elity.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
FiZia miziA
Debiutant ✽

Post autor: FiZia miziA » 14 mar 2008, 13:42

oki wiem...glosno myslalam :razz:
FiZia miziA

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 14 mar 2008, 20:20

Mamcia pisze:To jadasz nienajlepiej. poczytaj o błonniku w poradniku i na stronach J-elity.
Moja lekarka na temat owoców, warzyw i produktów z większą ilością błonnika powiedziała tylko tyle że w większej ilości powodują biegunke, a na jelita nie ma żadnego szkodliwego działania, więc mogę jeść w małych ilościach żebym nie miała biegunki.

Nic o tym że ten błonnik pęcznieje w jelitach, mimo tego że zwężenie, na moje nieszczęście posiadam...

Renata2
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 25 mar 2008, 12:01

Otręby pszenne są chyba "ostre". Najlepiej jeść warzywa, ciemny chleb, jogurty, Nie próbować twardych rzeczy, których nie pogryziemy dokładnie. Ale to wszystko zależy od stadium choroby. Przy zaostrzeniu wszystkie te potrawy odpadają, a w remisji można jeść. :roll:
Renata2
asamax 500g 2-0-2
vedolizumab- lek biologiczny, 3 stopień programu
controloc 1-0-1
rutinoscorbin 2-0-2
witaminy

Awatar użytkownika
Marta XXX
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Marta XXX » 25 mar 2008, 18:20

lucypah pisze:
aleksandra12 pisze:a sok grapefruita jest niewskazany dla chorych leczonych doustnie budesonidem (Budenofalk, Entocort).
ja tylko dodam, ze bardzo niewskazany( bardzo szkodliwy, sam sie o tym przekonalem) jest rownierz przy braniu cyklosporyny
chciałam zapytać jak się objawia spożycie soku z grapefruita przy braniu cyklosporyny????

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 25 mar 2008, 19:52

Marta XXX pisze: chciałam zapytać jak się objawia spożycie soku z grapefruita przy braniu cyklosporyny????
Z tego co wiem to w jakiś sposób zwiększa dawke tego leku...

Awatar użytkownika
podblond
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: podblond » 26 mar 2008, 11:46

Kiedyś przeczytałam, że w soku z grejfrutów są jakieś substancje, które niszczą enzym z jelit neutralizujący działanie leków w organizmie... Czyli leki działają silniej w obie strony (dobre i uboczne skutki wzmagają się).
Nie bój się cieni. One świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło...

Zablokowany

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”