Strona 1 z 1

Glutamina

: 25 sie 2014, 11:03
autor: szymon1221
Witam jestem chory na crohna od 2 lat mam 17 lat :) . Chcialbym sie zapytac czy ktos stosowal glutamine jak dziala czy pomaga jak sie po niej czujemy tutaj maly opis :
Glutamina pomaga organizmowi pozbyć się zbędnego amoniaku - produktu ubocznego rozkładu białek.
Wspomaga także rozwój mięśni w przypadku, gdy choroba powoduje wyniszczenie mięśni, do czego dochodzi czasami po wysokiej gorączce, długotrwałym stresie.
Zapewnia mózgowi istotne źródła paliwa w przypadku niskiego poziomu cukru we krwi.
Glutamina jest najważniejszym składnikiem odżywczym przewodu jelitowego. W czasie choroby organizm wykorzystuje glutaminę do naprawy tkanki w nerkach, jelitach i wątrobie. Glutamina także wspiera rozwój trzustki.
Obecnie częściej mamy do czynienia z syndromem „nieszczelnych jelit” ze względu na stosowanie leków przeciwzapalnych. To powoduje, że jelita stają sie bardziej przepuszczalne, co pozwala przeniknąć do obiegu substancjom i pokarmom, które w normalnych warunkach są blokowane. Mogą powstawać alergie pokarmowe, które powodują przykre doznania somatyczne i ból. Natomiast glutamina pomaga jelitom zagoić się i zmniejsza ich przepuszczalność.
Glutamina pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Pomaga oczyścić organizm ze zbędnych substancji przez nerki i wątrobę.
Osoby mające w perspektywie operację chirurgiczną powinny przyjmować glutaminę przed i po operacji. Chcialbym poznac wasza opinie na ten temat .
Dziekuje pozdrawiam , zdrówka :)

Re: Glutamina

: 25 sie 2014, 11:31
autor: kalka_96
szymon1221 pisze:Witam jestem chory na crohna
zmień sobie w profilu na CD - crohn disease
Wiem, że sugerowano, iż glutamina ma korzystny wpływ na choroby immunologiczne - (NZJ), ale nie mam pojęcia, czy robiono jakieś badania w tym kierunku i co z nich wynika

Ja raczej jestem dość sceptycznie nastawiona do takich niesprawdzonych eksperymentów, więc na razie nie stosowałam.

Opis brzmi jak cudowny lek. Zobaczymy, może w przyszłości coś z tego będzie. :roll:

Re: Glutamina

: 25 sie 2014, 21:48
autor: Maatylda
szymon1221, ktoś Ci to polecił? lekarz się wypowiadał na ten temat?

bierzesz to teraz?

Re: Glutamina

: 26 sie 2014, 00:33
autor: izo.sim
Ja ostatnio znalazłam artykuł opisujący badania nad stosowaniem glutaminy u chorych z NZJ i przy CU były pozytywne efekty, jednak przy CD mało, że nie było poprawy, to u kilku osób nastąpiło pogorszenie. Niestety nie potrafię w tej chwili tego odszukać.


Znalazłam - warto doczytać do końca, bo na początku są ochy i achy

http://translate.google.pl/translate?hl ... 6bih%3D610

Re: Glutamina

: 26 sie 2014, 20:49
autor: vegeta
Glutamina w ogóle jest kontrowersyjna, kupiłam swego czasu z zamiarem suplementowania podczas treningów siłowych. Po tygodniu z remisji wyszło zaostrzenie i musiałam zaprzestać brania tego supla, potem sporo o nim czytałam i wiem że jeżeli chodzi o kulturystkę to jedni twierdzą, że jest zupełnie zbędny i nic nie daję, a drudzy że jest podstawą w suplementacji. Ot tyle, można o nim czytać i w sumie na swój sposób interpretować.

Re: Glutamina

: 26 sie 2014, 20:57
autor: szymon1221
nikt mi tego nie polecil sam wpadlem na trop za miesiac ide do dietetyka i sie spytam w tej sprawie co i jak czy moge sie suplementowac :)

Re: Glutamina

: 26 sie 2014, 21:30
autor: kalka_96
szymon1221, wiem, że jedna z firm ma w swojej ofercie produktów do żywienia dojelitowego-doustnego taki preparat z glutaminą
jeżeli jesteś zainteresowany, to napisz na pw
dietetyk to najlepszy pomysł w tym przypadku :wink:

Re: Glutamina

: 27 sie 2014, 22:56
autor: Mamcia
Prac naukowych nie pamiętam. Było coś kiedyś, ale na modelach mysich i z efektem, którego nie pamiętam. Staram się pamiętać to co ważne.

Re: Glutamina

: 31 sie 2014, 16:57
autor: camilla
vegeta pisze:Glutamina w ogóle jest kontrowersyjna, kupiłam swego czasu z zamiarem suplementowania podczas treningów siłowych. Po tygodniu z remisji wyszło zaostrzenie i musiałam zaprzestać brania tego supla, potem sporo o nim czytałam i wiem że jeżeli chodzi o kulturystkę to jedni twierdzą, że jest zupełnie zbędny i nic nie daję, a drudzy że jest podstawą w suplementacji. Ot tyle, można o nim czytać i w sumie na swój sposób interpretować.
Po przeczytaniu tego wątku pobiegłam sprawdzić co dokładnie mam w składzie swojego suplemetu i co? L-Glutamia, więc założyłam profil zeby nikt nie popełnił tego samego błędu.

U mnie dokładnie tak samo jak u Vegety: po ok.tygodniu stosowania od razu zaostrzenie. Pytanie dlaczego? Zagadka rozwiązana.
A było już tak pięknie:), zawzięcie trenowałam po urlopie i przedobrzyłam.
Mądry Polak po szkodzie.

W skrócie: nie polecam przy naszych schorzeniach.

Re: Glutamina

: 05 wrz 2014, 09:24
autor: marcin820201
A to ciekawe bo tu jest np. zalecana:
http://umm.edu/health/medical/altmed/co ... ns-disease

Re: Glutamina

: 06 wrz 2014, 12:09
autor: camilla
marcin820201 pisze:A to ciekawe bo tu jest np. zalecana:
http://umm.edu/health/medical/altmed/co ... ns-disease
"While there is no evidence that glutamine specifically helps reduce symptoms of Crohn's disease, it may be good for overall intestinal health.

Source: Crohn's disease | University of Maryland Medical Center http://umm.edu/health/medical/altmed/co ... z3CWqek2Cn
University of Maryland Medical Center
Follow us: @UMMC on Twitter | MedCenter on Facebook

Kwestia sporna. Mi zaszkodziła.

Re: Glutamina

: 08 gru 2014, 22:06
autor: coobi
Stosowałem glutamina przez 2 miesiące w trakcie mocnego zaostrzenia - działała pozytywnie. Tyle ze stosowałem czystą glutaminę, bez żadnych dodatków (jak w sklepie poprosicie o czystą, to najprawdopodobniej dostaniecie z dodatkiem tauryny, nie mówiąc już o smakowych specyfikach). Czasami jest też l-glutamina ze związkami ułatwiającymi wchłanianie - jeśli COKOLWIEK jest innego niż 100% l-glutamina, to ja bym nie ryzykował. Ostatnio zacząłem ćwiczyć fizycznie i przypomniałem sobie o tym specyfiku, tak więc paczuszka 0,5kg jest w drodze. Tym razem z innej firmy, jeśli będą efekty w prawo albo w lewo, dam znać :)
Ahh - no i uciekać od glutaminy w kapsułkach, bo mogą być różne reakcje na stearynian magnezu czy też żelatynę.

Edit:

Ahhh, i ostatnio zobaczyłem coś takiego jak "N-Acetyl L-Glutamina" opisywana jako bardziej stabilna i biodostępna ale ja mam zaufanie tylko do mikronizowanej wolnej l-glutaminy.