żelazo

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
loko
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: lubelskie

Re: żelazo

Post autor: loko » 14 maja 2008, 20:10

kurcze czytam tak o tym zelazie i ie zastanawiam jakich jeszcze pierwiastków, mikroskladnikow brakuje nam w organizmie. ja musze powiedziec ze po szkole jestem strasznie zmeczony a nie cwicze na wf i jak przyjde zjem o ide sie zdrzemnac. i non stop chce mi sie pic wody. ciekawe jeszcze jakich skladnikow oprocz zelaza jest malo? jak myslicie?

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: gabriella » 19 wrz 2010, 23:14

A mieliście podawane żelazo dożylnie? Jak reagowaliście?

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 20 wrz 2010, 10:19

Ja miałam podawane dożylnie.
Przerabiałam domięśniowo i doustnie.
I najlepiej toleruje dożylnie i domięśniowo - żadnych skutków

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 20 wrz 2010, 10:40

Miałam podawane żelazo dożylnie, w tym roku w marcu byłam 3 dni na oddziale gastroenterologii w MSWiA. W trakcie kroplówek(4 amp.Cosmoferu) byłam cały czas pilnowana z przyczyn wiadomych. Na szczęście w moim przypadku wszystko przebiegło bez problemów i powikłań.
Jeżeli chodzi o dietę, to najlepiej jeść czerwone mięso( krwiste befsztyki) ale jak wiadomo my mamy problem z wchłanianiem tego pierwiastka więc może to być niewystarczające.
Poza poziomem zwykłego żelaza, ważny jest również poziom ferrytyny oraz oczywiście hemoglobina. Przed podaniem żelaza dożylnie miałam 31ug/dl żelaza(norma od 37)CRP 27,90 mg/l ferrytyna 7ng/ml(norma od 15) hemoglobina 11,0g/dl fibrynogen 569,0mg/dl
Podobno nie było to jeszcze tak tragicznie, inni potrafią mieć gorsze wyniki badań.
Natomiast po żelazie to czułam się superowo, teraz niestety znów zaczyna spadać.....na wiosnę będę szykować się na ponowne podanie.
Tabletek doustnych mój organizm w ogóle nie tolerował, wystąpiło silne zaostrzenie, taka forma u mnie odpada.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 20 wrz 2010, 12:12

Mnie podano żelazo dożylnie w kroplóweczce dwa razy po 300mg w sierpniu tego roku i z 17jednostek wskoczylo mi na 90 jednostek , normy jakos mam w laboratorium od 27-157 czy jakos tak wiec teraz jest ok, skutków ubocznych - brak

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 20 wrz 2010, 14:23

Ja wiosna mialam wyniki zupelnie w dole, szczegolnie ferrytyna ponizej 4ng/ml. doustne podanie zelaza zakonczylo sie katastrofa :-) latem dostalam dozylnie dwie sesje ferrinject w odstepie miesiaca, po miesiacu mialam badanie kontrolne i poprawilo sie super. poza kiepskim samopoczuciem kilka dni po podaniu (do tygodnia metaliczny smak w ustach) nie bylo problemow.

Awatar użytkownika
Justysia90
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Justysia90 » 21 wrz 2010, 16:52

ja własnie skonczylam brac zelazo dozylnie , zadnych efektow ubocznych zadnych sensacji , bez problemowo bralam ;) przez 2 tygodnie
musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie łatwo. musisz nie dawać za wygraną i walczyć do samego końca. musisz pokazać kto nosi tu obcasy.

dethleffs

Post autor: dethleffs » 24 wrz 2010, 20:06

tola pisze:Choć w pierwszych dniach nie wiedzieć czemu częściej pędzę do wc.Nie wiem czy inni miewają tak.
właśnie dostaje żelazo w kroplówkach (dziś było trzecie podanie) i pędzi mnie do toalety, kurcze, a juz z miesiac było tak dobrze :cry: mam nadzieję, ze to przejściowe, tak jak u toli i ze to rzeczywiście od żelaza
mgiełkaa pisze:Przed podaniem żelaza dożylnie miałam 31ug/dl żelaza
ja 12

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃

Post autor: magda281 » 24 wrz 2010, 20:48

dethleffs pisze:ja 12
u mojej siostry jak miała 11 to nie dośc że dostawala żelazo to do tego miala przetaczaną krew :/
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

dethleffs

Post autor: dethleffs » 24 wrz 2010, 20:54

mój lekarz znał moje wyniki, twierdził, ze nie ma tragedii - ponieważ hemoglobina była coś 11 z przecinkiem, dlatego nie było paniki

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 wrz 2010, 21:20

Nawet żelazo 0 (widziałam taki wynik - był sprawdzony) nie jest powodem do podania krwi. Powodem tym jest anemia. Oczywiście przewlekły niedobór żelaza skutkuje anemią, ale nie każda anemia wymaga tak drastycznego leczenia jak przetaczanie krwi - to kat popularnie bo pełnej krwi się w zasadzie nie podaje.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

dethleffs

Post autor: dethleffs » 24 wrz 2010, 23:15

nie wiadomo na co chorowała siostra magda281, a ta jedenastka tyczyła sie chyba żelaza

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃

Post autor: magda281 » 24 wrz 2010, 23:22

dethleffs pisze:a ta jedenastka tyczyła sie chyba żelaza
Dokładnie -siostra miała podawane żelazo bardzo dlugo bez efektów ,miala przez to silna anemie i mdlała dlatego miała przetaczaną krew 2x i jak na razie był spokój 2 miesiące i znow ma anemię.Lekarze twierdzą że jej żelazo się niw wchłania czy jakoś tak.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 02 lut 2011, 18:59

Ja w listopadzie miałam żelazo na poziomie 43 przy suplementowaniu kwasu foliowego i witaminy C.
Od tamtej pory pochłaniałam spore ilości Ascoferu i lekarz postanowił sprawdzić sukcesywność stosowania żelaza i jak się okazało spadło do 25.... :smutny: Po trzech miesiącach stosowania :mad:
Hemoglobinę mam jeszcze w normie całe szczęście, nie jest mi słabo jakoś specjalnie, ale zdarzają mi się zawroty głowy... ;/
Echhhhhh... :(
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 lut 2011, 21:09

Bo w NZJ doustna suplementacja jest mało skuteczna, a często wręcz szkodliwa. Wtedy polecane jest dordzewianie dożylne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”