żelazo

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: Natuśka » 02 lut 2011, 21:51

W poniedziałek mam dzwonić do lekarza. Dziś dzwoniłam, ale jest do końca tygodnia na urlopie, a uprzedził panią rejestratorkę, żeby zwróciła na to żelazo uwagę i jak będzie nie tak to mam dzwonić jeszcze raz jak Dr będzie. Pewnie się na dożylnym skończy :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

grzegorzkos
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: grzegorzkos » 11 maja 2011, 08:28

witam,

czy jest możliwy szybki spadek żelaza praktycznie z dnia na dzien ??
miałem jakaś grypę żołądkowa lub zatrucie 2 dniowe
w drugi dzien zrobiłem badania żelazo 19 norma od 59
crp 47 norma 5
morfologia LImfocyty 14 norma od 20
neutrofile 82 powinno byc max 70
limfocyty 1 norma od 1.4

przeboje z bolem brzucha rozwolnienie dreszcze bóle mięśni minęły
ale za to zostalo oslabiebie i bóle głowy

to wszytko wydazyło sie z dnia na dzien
kazik

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 11 maja 2011, 09:36

Tak możliwe jest taka utrata żelaza z dnia na dzień, jeśli masz podkrwawienia z układu pokarmowego... A nie widziałeś, żadnej krwi w stolcu...?
Wyniki morfologii i podwyższone CRP świadczą o stanie zapalnym. Moim zdaniem jest to niestety zaostrzenie... Maszeruj szybko do gastrologa i nie zwlekaj.. Będzie dobrze.. :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

grzegorzkos
Debiutant ✽

Post autor: grzegorzkos » 11 maja 2011, 11:15

witam,

tez tak pomyślałem ale wszystko to sie stalo po tej sobocie
gdzie znajoma robila chinskie jedzenie z miesem z marketu ( potem mi powiedziala ze jest ciężkostrawne )
w niedziele i poniedziałek czołem się źle
ale teraz jest wszystko ok poza bólami głowy i osłabieniem

a krwi żadnej nie było
byłem u ogólnego i powiedział mi ze wyniki morfologi mogą świadczyć o jakimś wirusie wiec sam już nie wiem
możne poczekam jeszcze parę dni i zrobię badania krwi
kazik

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 11 maja 2011, 15:13

grzegorzkos no ale krew niekoniecznie musi być widoczna w stolcu..
Ja osobiście nie ufam lekarzom ogólnym w moim mieście... :)
Nie wiem na ile rozsądny jest twój lekarz.. :)
Jak masz kontakt do gastrologa to zadzwoń do niego i powiedz jaka jest sytuacja.. :)
Mnie niepokoiło by to niskie żelazo.. :neutral:
Musi albo krew uciekać gdzieś z bebeszków, albo źle się wchłaniać.. Ale ja stawiałabym na to 1.
Na stronie j-elity są prezentacje wykładowców. :) Znajdziesz tam o żelazie i wapniu.
Poczytaj sobie, mi bardzo pomogły, jak ja miałam notoryczne krwawienia z jelit.
Nawet nie musiałam łykać żadnych suplementów dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie :)
Ostatnio zmieniony 11 maja 2011, 15:57 przez Alutka86, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
elena
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: elena » 11 maja 2011, 15:34

grzegorzkos pisze:czy jest możliwy szybki spadek żelaza praktycznie z dnia na dzien
Możliwy bo właśnie mnie też tak spadło. Wachało się od 70 do 140, a tu nagle 30.Tyle że od kilku miesięcy nienajlepiej się czuję a właśnie przez kilka dni miałam ostrą wodnistą biegunkę. Krwi nie widziałam ,ale jak zobaczyłam poziom żelaza to zrobiłam test na utajaną i też wyszedł ujemny,więc wcale nie trzeba krwawić żeby nagle żelazo spadło. Teraz czekam na wizytę, może w poniedziałek lekarz mi to wyjaśni.

del
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: del » 11 maja 2011, 15:58

Oznaczenie samej ilości żelaza może być mylące i nie odzwierciedlać prawdziwego jego poziomu w organizmie. Jego duże wahania mogą się zdarzyć, np. ja raz miałam 30, a raz 180. Dlatego żeby sprawdzić rzeczywisty stan żelaza, czy jest go za mało czy za dużo warto zbadać poziom ferrytyny ;)

grzegorzkos
Debiutant ✽

Post autor: grzegorzkos » 11 maja 2011, 16:47

Chyba poczekam do ponidzialku i zrobie badania bo to dziwne dwa dni mialem przeboje ( wczesniej wszystyko ok ) wymioty rozwolnienie bole miesni glowa ( moze jakis wirus i dlatego mialem wysokie crp) a teraz jest wszystko ok oprucz glowy i oslabienia. Jem wszystko co ma zelazo dziś po pracy czeka mnie watrobka. Dzięki pozdrawiam
kazik

HelenaZielinska
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: HelenaZielinska » 11 wrz 2011, 17:41

"Niski poziom żelaza zwykle wymaga kilkumiesięcznej suplementacji. Liczba kapsułek w pudełku (30) jest standardowa, jednak w przypadku CHELA-FERR ® przyjmujemy 1 kapsułkę dziennie, inne suplementy wymagają przyjmowania nawet 6 razy dziennie; oznacza to, że jedno opakowanie wystarcza na 5 dni suplementacji. Nawet przy porównywalnych kosztach jednego opakowania- CHELA-FERR ® jest 5 krotnie tańszy.

Chętnie rozwinę wypowiedź o interesujące Panie informacje lub odpowiem na dalsze pytania.
Helena Zielińska
eRzecznik CHELA-FERR ®
http://www.chelaferr.pl/

Aga95
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Problem

Post autor: Aga95 » 20 lis 2011, 12:28

To ja zacznę od tego, że niedawno byłam u mojej pani gastroenterolog i przepisała mi Tardyferon ... Niestety po nim źle się poczułam... Powiedziała mi, że po żelazie mogą wystąpić zaparcia.. Sama dobrze o tym wiedziałam, ale powinnam zażywać, dlatego że moje wyniki nie są zadowalające .. W ten czwartek i piątek specjalnie wstałam sobie 20 minutek wcześniej ,że jeżeli jelitka chciałyby się wypróżnić to ,że będę miała na to czas, jednak oczywiście bestia odezwała się 10 minut przed wyjściem na autobus.. zdążyłam, więc z tego się cieszę, jednak wczoraj w ogóle nie byłam w ubikacji.. a dzisiaj ledwo się przebudziłam to od razu poszłam .. nadal miałam i mam zaparcia, ale troszkę opróżnić się dało i teraz cały czas chodzę z samymi resztkami :/ Bardzo mnie to denerwuje, bo sama już nie wiem co robić.. Jak nie zażywałam tego to wszystko było super...
Ostatnio zmieniony 21 lis 2011, 09:00 przez Aga95, łącznie zmieniany 3 razy.

agula80
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: agula80 » 12 mar 2012, 18:21

Jestem tu nowa i w trakcie diagnostyki.W środę jadę do Krakowa po ostateczną diagnoze czyli wyniki enterografii. Od dwóch lat mam niezagojoną przetokę skórną po laparotommi na brzuchu. 8 lutego miałam kolonoskopię i od tego czasu bardzo krwawi mi rana,opatrunki muszę zmieniać nawet 3 x dziennie
erytrocyty 3,94 ( 3,90-4,60)
hemoglobina 9,9 (12- 16)
hematokryt 31,4 (37- 45)
żelazo 1,8 (6,6- 27,5)
dodam że jestem bardzo slaba. Zastanawiam sę przy jakim poziomie można podać żelazo dożylnie bo w tabletkach to biorę praktycznie cały czas z krótkimi przerwami a efektów nie ma żadnych.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 mar 2012, 20:17

Jak się nie poprawia to już można, ale szpitale rożnie podchodzą.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Sari92
Początkujący ✽✽

Post autor: Sari92 » 12 mar 2012, 22:56

magdalene pisze:Kilka dni temu dowiedziałam się, że mam anemię spowodowaną niedoborem żelaza co jest normalne przy cu. Zbadano mi żelazo i wyszło, że mam 51 ug/dl (gdzie norma to 50-170). W związku z tym raz dziennie łykam Sorbifer i tak się zastanawiam jak to jest u Was z zawartością żelaza we krwi.
pzdr!
Ja mam poziom żelaza
18 gdzie norma to chyba 70-180 (Jeśli dobrze pamiętam)

piję sorbifer 2xD

agula80
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: agula80 » 18 mar 2012, 10:54

Witam ponownie. Wyniki badań potwierdziły Crohna Jeszcze do końca nie mogę się z tym pogodzić.Jutro idę do szpitala mam dostać żelazo i będę miała przetaczaną krew bo morfologia też nie najlepsza. A jestem coraz słabsza ostatnim razem tak źle się czułam następny dzień po operacji.

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Lemoni » 18 mar 2012, 13:05

a ja znowu mam niedobór żelaza :/ (i ogólnie średnie wyniki morfologii:P). 2,9 przy normie ok. 7-25. lekarz przepisał mi kwas foliowy (który mi przepisywał ZAWSZE bez względu na wyniki) i uznał, że anemii jako takiej nie ma sensu leczyć, skoro i tak krwawię.
co o tym myślicie :neutral: ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”