Imuran

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: Natalka » 24 maja 2008, 14:50

Kiarah pisze:Tylko czy biorąc Imuran można sie po prostu poopalać ?
Niektóre osoby biorące Imuran mają uczulenie na słońce, tak słyszałam. Ja go biorę już ponad rok i w tamte wakacje się smażyłam na plaży i nic mi nie było :wink: zobaczymy co będzie w tym roku. Ale w tamten weekend jeździłam sobie na rowerku, słoneczko prażyło, więc wystawiłam swoje blade członki, dwa dni później takie małe swędzące coś mi wyskoczyło na ramionach. No i w sumie nie wiem czy to przez Imuran, czy przez to że był to pierwszy kontakt ze słońcem w tym roku :neutral:
Kiarah pisze:Dziś mija tydzień od mojej pierwszej dawki Imuranu
Imuran działa dopiero po kilku tygodniach albo i miesiącach, więc nie wydaje mi się żeby to był powód Twojego osłabienia. Ale może nich ktoś bardziej kompetentny to oceni.

Awatar użytkownika
podblond
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: podblond » 24 maja 2008, 15:30

Czy ktoś z Was nietolerując Azatiopryny dostał jakąś inną immunosupresję, np. 6- merkaptopurynę i mu się polepszyło na dłużej???
Nie bój się cieni. One świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło...

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 26 maja 2008, 21:16

Hej... a czy to jest normalne że widać mi krew i jelitka bolą przy przyjmowaniu Imuranu? Bo właśnie takie dolegliwości odczuwam :smutny: Czytałam ze lek zaczyna działać dopiero po kilku tygodniach no ale co do tego czasu jeśli leci krew?

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 26 maja 2008, 22:10

No w ulotce Imuranu jest tak napisane:

Reakcje nadwrażliwości
Po podaniu preparatu Imuran, obserwowano następujące objawy, które wydają się być
spowodowane indywidualnymi reakcjami nadwrażliwości:

ogólne złe samopoczucie, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę, gorączkę, dreszcze, wykwity skórne, wysypkę, zapalenie naczyń, bóle mięśni i stawów, zaburzenia czynności nerek, spadki ciśnienia krwi, zaburzenia czynności wątroby i zastój żółci.
w sumie o Twoich objawach tu nie ma, w dalszej części ulotki też nie ma nic o krwi i bólach jelit :neutral:
a Ty bierzesz tylko Imuran czy coś jeszcze?

edit:
jeszcze cuś takiego znalazłam:
PRZEDAWKOWANIE
Objawy
Zakaៀenia nieznanego pochodzenia, owrzodzenie gardᐠa, wybroczyny i krwawienia sၐ
gᐠównymi objawami przedawkowania preparatu Imuran, spowodowanymi supresyjnym
dziaᐠaniem leku na szpik kostny, które moៀe osiၐgnၐၰ najwiᆐksze natᆐៀenie po 9-14
dniach. Wystၐpienie powyៀszych objawów jest bardziej prawdopodobne po
przedawkowaniu przewlekᐠym,
niៀ po przyjᆐciu pojedynczej, duៀej dawki leku.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2008, 22:21 przez Natalka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 27 maja 2008, 17:18

Tylko Imuran biorę, bez sterydów (narazie)
Wyniki krwi mam w normie w sumie, tylko płytek powyżej normy bo ostatnie badanie wykazało 475 [norma: 140 - 424]
Wystraszyłam sie trochę tymi objawami przedawkowania, przecież biorę to od 2 tygodni dopiero w dawce 75 mg - taką mi zapisali w szpitalu ŚUM na Ligocie. Cóż chyba będzie sie trzeba z tym przejść do lekarza, może przepiszą mi sterydy znów choć jestem sterydozależna.

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 27 maja 2008, 18:41

Kiarah pisze:Wystraszyłam sie trochę tymi objawami przedawkowania, przecież biorę to od 2 tygodni dopiero w dawce 75 mg
hej :roll: przepraszam Cię Kiarah nie miałam zamiaru Cię wystraszyć gdy cytowałam tą ulotkę :oops:
ja biorę Imuran w dawce 2*50mg czyli 100mg na dobę, a ważę ponad 50kg, nie wiem ile Ty ważysz, ale Twoja dawka nie jest za duża, no chyba że ważysz mniej niż 30kg :wink:
no i za krótko to trwa moim zdaniem.
Może te krwawienia wkrótce ustąpią :neutral: szkoda że jesteś sterydozależna ;/
pewnie najlepiej będzie się zapytać lekarza o te objawy co masz.

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 27 maja 2008, 20:58

Tak też zorbie, w najbliższym czasie pójdę do lekarza.
Hehe nie ważę 30 kilo... ważę ok 49kg - trochę więcej niż duży kurczak:)
Dzięki za pomoc :*

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 27 maja 2008, 22:59

Kiarah pisze:Dzięki za pomoc
nie ma za co, polecam się na przyszłość :]
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 02 cze 2008, 20:54

Mijają kolejne dni kuracji a ja czuje sie kiepsko, tzn jakość mojego życia znacznie sie pogorszyła, teraz bardzo często odwiedzam kibelki, już nawet boje sie z domu wychodzić bo ciągle muszę "korzystać" :/ Nie wiem czy to tylko początek terapii tak wygląda czy zawsze już tak będzie :cry: O niebo lepiej było na sterydach, tylko że od nich jestem już zależna no i nie wiem co mam robić, ale tak dalej jak jest być nie może :cry:

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 03 cze 2008, 12:15

Kiarah pisze:Nie wiem czy to tylko początek terapii tak wygląda czy zawsze już tak będzie
myślę, że musisz uzbroić się w cierpliwość, bo Imuran działa dopiero po kilku tygodniach brania. Wiem, że łatwo jest tak gadać i radzić komuś, ale naprawdę musisz po prostu poczekać. U mnie Imuran działa świetnie, mam remisję i czuję się tak, jakbym wcale nie była chora. Mam nadzieje, że wkrótce będziesz też mogła tak o sobie powiedzieć :wink: trzymaj się :przytul:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 03 cze 2008, 15:44

Kiarah u mnie Imuran zaczął działać po 1,5 miesiąca. Tak jak napisała Natalka, poczekaj jeszcze troszkę.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Renata2
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 04 cze 2008, 18:09

Jak juz pisałam w innym miejscu, jestem uczulona na AZA i imuran :smutny: . Nieczęsto to się zdarza, ale się zdarza, może Ty też :?: Nie wiem tylko czy mozna sprawdzić ze to uczulenie. :arrow: Może jeszcze poczekaj :?: :neutral:
Renata2
asamax 500g 2-0-2
vedolizumab- lek biologiczny, 3 stopień programu
controloc 1-0-1
rutinoscorbin 2-0-2
witaminy

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 05 cze 2008, 21:03

Wczoraj byłam u swojego lekarza, przepisał mi dodatkowo sterydy - powiedział ze to ostatni raz bo i tak jestem od nich zależna, czyli jak biorę je to jest ok ale jak przestaje od razu mam zaostrzenie. Może one mnie wyprowadzą szybciej z zaostrzenia a wtedy Imuran zacznie już działać jak trzeba i podtrzyma mi już tą upragnioną remisję. Czas pokaże, mam nadzieje ze w końcu będzie dobrze:) W dodatku czekam na wyniki hist-pat bo rok temu miałam dysplazje niską i średnią i to w sumie jest ważne żeby teraz sie to nie pogłębiło bo chyba nie muszę mówić co to może oznaczać. Jestem dobrej myśli bo tylko to mi zostało.

Awatar użytkownika
Dyziu
Debiutant ✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: łódzkie

Post autor: Dyziu » 05 cze 2008, 21:54

Z tego co wiem imuran zaczyna działac po 6 tygodniach u Dominika wycofywane były sterydy-Encorton ale jednoczesnie podawany był imuran(na sterydach od 17.12.07,a na imuranie od ok29.01.08)Niestety koło 12 marca po kolejnej kontroli krwi okazało sie ze podwyższone ma próby watrobowe,no i po tygodniu powtórka wiec odstawiono.Na szczescie chyba wszedł w remisje,własnie wybieramy sie na wizyte.
Dominik ur 11.02.2000
berze;salofalk2-0-2,leczenie biologiczne od 27.11.2011

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 06 cze 2008, 00:10

Kiarah pisze:Może one mnie wyprowadzą szybciej z zaostrzenia a wtedy Imuran zacznie już działać jak trzeba i podtrzyma mi już tą upragnioną remisję.
no to życzę Ci szybkiej i trwałej remisji takiej jak moja :wink:
Kiarah pisze:Jestem dobrej myśli
i tak trzymaj :spoko: będzie dobrze :smile:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”