Imuran

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Imuran

Post autor: Słonko » 27 sty 2009, 11:33

Raczej miałam na myśli słońce i chłoniaka...

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 23 mar 2009, 17:16

Mam pytanie - czy ktos przy braniu Imuranu zaobserwowal u siebie wzrost kreatyniny?

Odebralem dzis wyniki i jest nieznacznie ponad norme (1.16), a norma to 0.6-1.1, w zeszlym roku w marcu mialem 1.07, czy sa zatem jakies powody do obaw?
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 23 mar 2009, 20:54

Nie ma. Kreatynina to jeden z mierników funkcji nerek( i to nie jej poziom, ale klirens) , ale jak wszystkie inne parametry zależy też od wielu innych czynników np diety, gdyż jest to naturalny metabolit przemiany białkowej.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 23 mar 2009, 21:15

Dzieki za info Mamciu :)
Obrazek

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: ita71 » 23 mar 2009, 22:24

Syn od 4 lat bierze imuran jest coraz bardziej apatyczny,
brak koncentracji i ogromne problemy z pamięcią.
Moje pytanie:czy ma to związek z imuranem?
Słyszałam,że ponoć tak czy to prawda?
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 16 kwie 2009, 19:18

Moja córcia też ma podobne objawy jak Twój synek, ita71.
Brak koncentracji, problemy z pamięcią, apatyczność, bóle stawów, a imuran bierze dopiero 9miesięcy.
Za to teraz mamy najniższy poziom leukocytów odkąd zaczęła brać ten lek, bo WBC=2,1 :smutny: :smutny:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 16 kwie 2009, 21:27

Nie przeziębia się zbyt często ale aktualnie coś zaczyna się dziać.
Od 4 dni ma podwyższoną temp.37-37,5, bóle stawów, ogólne osłabienie, ale żadnych innych objawów infekcji nie ma (typu katar, kaszel). Pediatra ją badał i osłuchowo jest o.k, gardło też o.k, więc trzęsę się ze strachu, że jakieś zaostrzenie idzie :smutny:
Tymbardziej, że od dziś pojawiły się bóle brzucha, woda ze śluzem zamiast zwykłego stolca...
Imuran zażywa od 9 miesięcy, więc wcale nie długo i przez cały ten czas było dobrze aż do dziś...

Napisałam maila do lekarza prowadzącego i czekam jak na boskie zmiłowanie co odpisze i jaka będzie decyzja :smutny:

Szukam ukojenia czytając forum i to mi bardzo pomaga!
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 kwie 2009, 22:39

Dlaczego podawana jest pentasa doustnie? czy podawano 5-ASA lub sterydy we wlewkach/ czopkach, jak cześć jelita jest/była zajęta procesem zapalnym?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 16 kwie 2009, 22:56

[cytat usunięty na prośbę użytkownika][cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Odebrałam maila od lekarza i jest dokładnie tak jak napisałaś Żabusiu-kontrolować morfo co tydzień i konsultacja tych wyników a dodatkowo lekarz zalecił metronidazol 2x 250mg przez 10 dni.
Byłyśmy we wtorek u pediatry i wszystko o.k, na przeziębienie to raczej nie wygląda, ani kataru, kaszlu, gardła czerwonego-nic.

Dzięki bardzo za dobre słowo, postaram się być dobrej myśli! :roll:

[ Dodano: 16-04-2009 ]
Mamcia pisze:czy podawano 5-ASA lub sterydy we wlewkach/ czopkach, jak cześć jelita jest/była zajęta procesem zapalnym?
Były sterydy we wlewkach (z hydrokortisonu), była pentasa we wlewach, były czopki i salofalk na samym początku doustnie i wiecznie NIC. Przez rok krwawienie non-stop.

Córka ma "masywne zmiany zapalne w postaci zniesienia rysunku naczyniowego, masywnych owrzodzeń, ze wzmożoną krwawliwością kontaktową. W dystalnym odcinku esicy osłabienie rysunku naczyniowego, liczne wybroczyny śródścienne z nadżerkami i owrzodzeniami. Dalsze fragm. jelita grubego do kątnicy makroskopowo prawidłowe"-to stan na luty 2008

Rok czasu minęło zanim ustalono diagnozę. Na koloskopii w P-niu w listop. 2007 nie było żadnych wrzodów a w CZD w W-wie w lutym 2008 takie właśnie "cuda".....

Wrzody jako cud jednej chwili...

kasiaz
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: kasiaz » 20 kwie 2009, 07:49

u mojego syna też spadaja leukocyty - obecnie jest na immuranie po niedawnym powrocie do tego leku ( wcześniej merkaptopuryna). Niestety po tygodniu podawania immuranu ( dawka 37,5) leukocyty spadly do 3,8 ( Tak samo było z merkaptopuryną). Czy ktoś ma jakiś pomysł na zatrzymanie spadku leukocytów inny niż odstwianie leków????? Innych niepokojących obajwów nie zaobserwowałam

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 20 kwie 2009, 19:48

klaudiapodg byłabym za podawaniem leków doodbytniczych - czyli w tej sytuacji wlewek. Pentasa w tabletkach słabo działa w tym rejonie. celem leczenia jest wprowadzenie w remisję, której tutaj nie osiągnięto. To, że w listopadzie było OK,a w lutym nie nie mówi nic złego o diagnostach. Taka natura choroby, szczególnie u dzieci

kasiaz
Początkujący ✽✽

Post autor: kasiaz » 21 kwie 2009, 13:40

Dobry pomysł z tym czosnkiem, chociaż słyszałm opinię , że przy crohnie nalezy ograniczyć spożycie czosnku .

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 21 kwie 2009, 14:17

kasiaz pisze:że przy crohnie nalezy ograniczyć spożycie czosnku .
to zależy, jednym szkodzi innym nie, najlepiej wypróbować. Tu opisaliśmy swoje wrażenia na temat czosnku:
viewtopic.php?t=2207&highlight=czosnek
viewtopic.php?t=3879&highlight=czosnek
viewtopic.php?t=692&highlight=czosnek
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Marta27
Debiutant ✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Skutki uboczne stosowania Imuranu

Post autor: Marta27 » 06 maja 2009, 16:39

Mi ten lek szkodzi z pewnością! Biorę Imuran w połaczeniu z mesalazyną od 8 miesięcy i właśnie mam 7 infekcję, czyli średnio raz w miesiącu. Dobija mnie to, bo wystarczy krótki kontakt z osobą chorą, a mnie już rozkłada. Ile można? :cry: Niebardzo mogę przejść na sterydy, bo mam stan przedcukrzycowy, więc za chwilę skończyłabym z cukrzycą sterydową. :smutny: Wyniki morfologii jak do tej pory miałam ok. Czy ktoś z Was ma podobne problemy?
Marta27

"I w ciężkiej chorobie tkwi dobro. Kiedy ciało słabnie, silniej czuje się duszę."- Lew Tołstoj

Awatar użytkownika
Marta27
Debiutant ✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Marta27 » 06 maja 2009, 17:03

No unikam sterydów Żabusia, ale na pewno wiesz jak mocno upierdliwe są ciagłe infekcje. Kota można dostać. A z tą biostyminą chyba sama też wypróbuję. W końcu tylko eksperyment daje postęp nauce :wink: Mam jeszcze pytanie, czy Twojej córce w czasie infekcji kazali odstawić immunosupresanty? Pozdrawiam
Marta27

"I w ciężkiej chorobie tkwi dobro. Kiedy ciało słabnie, silniej czuje się duszę."- Lew Tołstoj

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”