AZATHIOPRINE

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: asiulek » 27 sie 2008, 10:55

Witam :roll:
Azathiopirine biorę ponad rok codziennie i jak powiedział mi mój lekarz: niestety do końca życia. Nie mówił mi, że będę brała tylko przez jakiś czas. Chyba, że wymyślą jakiś inny specyfik :neutral: Tak myślę.
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: ewkunia » 27 sie 2008, 17:50

chyba z przerwami????? toż to killer organizmu .znaczy ja kocham Azkę, bo zyję w miar normalnie teraz, ale nie przesadzajmy :D
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽

Post autor: asiulek » 27 sie 2008, 20:58

:neutral: hmm niestety tak usłyszałam od mojego lekarza. Jest tylko rok starszy ode mnie, więc nie sądzę, że myślał o swoim końcu żywota :razz: .
Ale serdecznie dziękuję za porady.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2008, 23:18 przez asiulek, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.

Beata G.
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Post autor: Beata G. » 18 lis 2008, 21:20

Witam wszystkich ;)

Od 6 miesięcy biorę AZE, pod względem działania na mnie jest super, jelitka pracuja doskonale, nic nie boli, nie ma wzdęć, ani żadnych kłopotów z pójściem do :wc: . Jednak są skutki uboczne, na początku brania miałam straszne nudności i jadłowstręt (3x1 tabl.) Po zmniejszeniu dawki objawy ustapiły. Obecnie przyjmuję 1 tabletek dziennie (pół tabl. rano - pół tabletki wieczorkiem) jednak objawy uboczne mnie dobijają - straszne wysuszenie skóry, skóra przede wszystkim na piętach koszmar, o wypadaniu włosów juz nie mówie ;). Oprócz azy przyjmuję salofalk 500 (3x2tabl.) i kwas foliowy.
Czy mieliście przypadek podwyższonego żelaza ??? Przy ostatnich badaniach wyszło mi ponad normę.
Beata G.

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: morfi » 18 lis 2008, 21:54

Beata G. pisze:Obecnie przyjmuję 1 tabletek dziennie (pół tabl. rano - pół tabletki wieczorkiem)
Dlaczego nie bierzesz od razu jednej tabletki tylko po połowie ?
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 19 lis 2008, 00:26

A czy te tabletki w ogóle można dzielić na pół? :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 19 lis 2008, 00:28

jesli maja podzialke to mozna
Obrazek

Elcia
Początkujący ✽✽

Post autor: Elcia » 19 lis 2008, 00:45

Wyczytalam w ulotce od Imuranu (a Imuran i AZA to to samo) że nie mozna dzielić tabletek.

Beata G.
Debiutant ✽

Post autor: Beata G. » 19 lis 2008, 09:06

Lek ma podziałkę ;) Ulotki odnośnie czy można ten lek dzielić czy nie nie czytałam,szczerze mówiąc to nawet nie zastanawialam sie nad tym :roll: ale zajrzę wieczorkiem po pracy. A czemu nie mozna dzielić? Na poczatku Pani doktor chciala bym brala cala tabletke rano, ale po chwili namyslu stwierdzila ze po połówce ;)
Beata G.

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: morfi » 19 lis 2008, 09:10

Aza ma podziałkę. Zastanawiam się tylko czy jest jakiś sens dzielenia jej na pół i brania dwa razy dziennie(jeżeli dawka to wielokrotność 50mg) skoro jest to taki lek, którego cała dawkę można brać jednorazowo (ja biorę dwie tabletki rano).
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Beata G.
Debiutant ✽

Post autor: Beata G. » 19 lis 2008, 09:20

Kompletnie nie wiem co lekarka miała na myśli dzieląc na pół, choć przyznaje czasami zdarza mi sie wziąść całość rano. Nie wiem, może mniej obciąża sie żołądek? A bierzecie jakieś leki osłonowe na brzuszek?
Beata G.

Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽

Post autor: asiulek » 19 lis 2008, 20:54

Hmm... mnie za bardzo mdliło jak brałam rano tabletki (3tab.) i dlatego biorę je na noc :wink: Od razu lepiej znosi to mój organizm. Okresowo biorę Controloc.

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 19 lis 2008, 23:20

Na tabletkach Imuranu jest podziałka, a na ulotce jest napisane, że nie wolno kruszyć tabletek, o dzieleniu na pół nic nie ma. Niby dzielenie i kruszenie to nie to samo, ale to i tak się wiąże z przerwaniem powłoki, która ochrania żołądek. To ja już zgłupiałam :wink: i nie wiem jak to jest w końcu.
nic nie biorę osłonowo.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 20 lis 2008, 01:06

jesli ma podzialke to mozna dzielic
Obrazek

Beata G.
Debiutant ✽

Post autor: Beata G. » 20 lis 2008, 08:48

Ma ma podziałkę jak już wspominałam :wink: Ja też nie biorę nic osłonowo ale może zaczne. A zdarzyło się komuś mieć podwyższony poziom żelaza?
Beata G.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”