Strona 1 z 1

problem z odstawieniem ecortonu

: 09 wrz 2012, 18:41
autor: martinez
Witajcie,
Leśniowskiego-Crohna zdiagnozowano u mnie w czerwcu tego roku. Od tego czasu stopniowo schodzę ze sterydów. Zaczynałem od 2 dawek Encortonu dziennie po 20mg. Co tydzień schodziłem o 5mg. Na końcu lekarz prowadzący wskazał mi, że mam brać 10 dni ostatnią dawkę 5mg i jeszcze 6 dni po 2,5 mg. Problem w tym że już przy zejściu poniżej 5mg pojawiły się silne bóle. Zrobiłem od razu badania krwi. CRP w surowicy mam prawie 23 mg/l ale OB-Odczyn Biernackiego 7 mm/h czyli niby w normie. Nie wiem co teraz ze sobą robić. Przedłużyłem kilka dni dawkę 2,5 mg żeby całkiem się nie rozłożyć i wytrzymać do wizyty w poradni, ale to jeszcze 2 tygodnie. Poza Encortonem przyjmuje 3 razy 2 tabletki Pentasy i 2 tabletki Immuranu oraz 1 tabletkę Controloc. Czy sensowne jest zwiększenie dawki Immuranu w miejsce Encortonu? Wiem, wiem że to zupełnie inne leki, ale zauważyłem, że część osób na forum przyjmuje większe dawki Immuranu, może ja też powinienem? Encorton to zło koniecznie. Naczytałem się o sterydach i koniecznie chcę je już odstawić. Proszę doradźcie co robić.

Re: problem z odstawieniem ecortonu

: 09 wrz 2012, 21:55
autor: Mamcia
Możesz nie schodzić ze sterydu, albo nawet powrócić do dawki 5 mg, ale lepiej zrobić to po telefonicznej konsultacji z lekarzem.
Azatiorpyna działa ze sporym opóźnieniem. Natomiast 2 tabletki imuranu to nie nic nie mowią, bo ważne jest jakie tabletki (mg) oraz ile ważysz.

Re: problem z odstawieniem ecortonu

: 10 wrz 2012, 08:02
autor: martinez
Hej Mamcia,
Moją wagę podałem w stopce - 90kg. Imuran biorę 50mg (czyli 2 tableki dają 100mg).
Dzięki za podpowiedzi, ale perspektywa zostania na 5mg encortonu nie bardzo mi się podoba.

Re: problem z odstawieniem ecortonu

: 10 wrz 2012, 20:29
autor: Mamcia
Dawka AZA ni4e jest terapeutyczna i powinna być stopniowo zwiększana do 2-2,5 mg/kg

Re: problem z odstawieniem ecortonu

: 11 wrz 2012, 12:46
autor: martinez
Ok. Zmniejszenie dawki do 2,5 mg ale potem co? Jakie leki poza Pentasą i Imuranem? Co jeśli znów pojawią się bóle? Znów Encorton?

Moje pytanie do Was bardziej doświadczonych. Czy jest alternatywa do leczenia sterydami? Czy powracające zapalenie można w inny sposób uleczyć?

Re: problem z odstawieniem ecortonu

: 11 wrz 2012, 17:33
autor: martinez
Sterydozależność. Pięknie. Po prostu pięknie. Dopiero teraz do mnie dochodzi jak ciężką chorobę mam... Dzięki za wyjaśnienie. Może kiedyś wymyślą jakieś lekarstwo i wszystkim nam przejdzie...

Re: problem z odstawieniem ecortonu

: 12 wrz 2012, 20:23
autor: Mamcia
Aby zadziałała AZA potrzebny jest czas i dawka terapeutyczna. Nie wpadaj w panikę, poczytaj i pomyśl, że dziś są już inne leki.
A choróbsko wredne - to nie grypa i trzeba nauczyć się z tym żyć.