Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 02 sie 2015, 23:31

Ja ważę nieco ponad 70 kg, zaleczam CU od 10 lat sterydami i to skutecznie a w życiu nie miałem większej dawki niż 45 mg ( moja max dawka byłaby 80 mg Encortonu).

Mi wygląda na to jeśli nie zareagujesz Matylda na dawkę 40 mg + poprawka, że leczenie sterydami u Ciebie jest do Bani, kitu czy itd. :smutny:

Powalcz może Matylda o leczenie biologiczne ale w UK bo u nas w Polsce jest takie leczenie trudno dostępne np. dla CU leczy się biologicznie w trudnych przypadkach aby zapobiec usunięciu jelita :cry: takie mam info od nowego lekarza.
gastro.
Ja jestem oburzony na takie diktum i przynajmniej uważam, że jak zaleczam 12 lat CU i 10 lat sterydami a trafił mnie zawał, trafiła zakrzepica, mam kamicę szczawianową zjadłem wagon mesalazyny oraz kg sterydów to powinna mi się należeć od NFZ jak psu próba czy kuracja biologiczna by mi nie pomogła ?
Dość się chyba nacierpiałem w mojej chorobie :mad:

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 04 sie 2015, 20:30 przez Jacekx, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: Maatylda » 02 sie 2015, 23:50

Jacekx, dziękję za odpowiedź, bardzo.

mi też wygląda to beznadziejnie i nie zamierzam się w to bawić. nie takim kosztem, nie przy tym co już mam i bez sterydów.

biologia odpada z innych powodów, poza tym na to co mi los dał w pakiecie biologia nie działa wg lekarzy, z którymi właśnie o tym rozmawiałam.

generalnie pozamiatane, wiem o tym.
ale nie będę sobie dodatkowo dowalać tak absurdalną dawką encortonu. trzeba chyba naprawdę nie mieć sumienia, żeby coś takiego zalecić i to młodej osobie z cukrzycą i osteoporozą.
wolę pożyć kró†ko, ale jako ja, a nie potwór-kaleka.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 03 sie 2015, 00:01

Ja bym jednak spróbował biologii chyba, że masz jakieś naukowe przeciwskazania... zawsze masz prawo dyskutować z lekarzem bo chory jest podmiotem a nie przedmiotem leczenia.
Do jutra heja...Rodzina wygania mnie :spac2:
Pozdrowienia i spokojnych snów spróbuj dla odprężenia posłuchać mojej ulubionej pieśniarki A. German na dobranoc.
~~~~~~~~~~~~~~
wklejam z innego postu~
piosenki Anny German
Uśmiechaj się do każdej chwili uśmiechaj na dzień szczęśliwy nie czekaj...
https://www.youtube.com/watch?v=j6cCHuc3aOA
:friends:
To była i jest jedna z moich ulubionych polskich pieśniarek bo z rosyjskich pieśniarek to Ałła Pugaczowa

http://pl.wikipedia.org/w...5%82a_Pugaczowa
https://www.youtube.com/watch?v=stMDYwdlWVk

Co prawda jest Ona nietuzinkową kobietą ale cóż za głos ...

http://www.fakt.pl/piosen...y,422436,1.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Trzymaj się Ciepło :friends:

fiona

Post autor: fiona » 05 sie 2015, 18:00

Cześć
Mam mały problem. Schodzę z dawki sterydu z 40 mg (od 30 mg mam obniżać dawkę o 5 mg co 7 dni) i teraz jestem na 15 mg, właśnie dziś rozpoczął się cały ''cyrk'' na nowo, nie ma jeszcze jakiejś tragedii. Nie mam możliwości dostania się i skontaktowania z lekarzem prowadzącym, a jestem za daleko od jakiegokolwiek oddziału gastro aby się zapytać
czy mogę powrócić na 20 mg na 7 dni i wtedy na nowo spróbować obniżyć dawkę?
może ktoś z was będzie wiedział.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 05 sie 2015, 18:53

oczywiście.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 05 sie 2015, 19:03

Zasada przy zaleczaniu sterydami pamiętam była jak potwierdza Obyty.z.CU 1 krok do przodu ...2 kroki do tyłu... itd.

Ja kiedyś po takiej długiej akcji --> do przodu do tyłu miałem nawet roczną remisję.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 05 sie 2015, 23:32

Tak przy okazji też schodzę ze sterydów i jestem na 15 mg Encortonu
ale : krwi nie ma :jupi: i 2 razy na dobę :wc2: czyli lajtowo ...
Mam marzenie by to się utrzymało dłużej niż 2 tygodnie po zejściu do 0 mg.
Z tym, że moje jelito zareagowało na delikatny strzał z 25 mg Encortonu z którego schodzę powoli 1 i 1/2 miesiąca.

fiona

Post autor: fiona » 06 sie 2015, 10:17

dziękuję za odpowiedź, tej metody nie znałam ;)

mam nadzieję, że dłużej się utrzyma na 0 mg niż 2 tygodnie ;)

skokszyk
Debiutant ✽
województwo: śląskie

Post autor: skokszyk » 08 sie 2015, 18:17

Mam zacząć brać Encorton ze wzgledu na moje zdiagnozowane CU. Mam zajęte całe jelito grubo ale odbytnica i esica w większym stopniu. Lekarz zalecił zacząc od dawki 60 mg i schodzić o 5 co 5 dni. Jednak ja boję się zacząc brać to świństwo. Mam jeszcze przepisaną wlewkę Pentasy więc moze najpierw z tym spróbuję... Nic mi lekarz nie wytłumaczył odnośnie sterydów i ich skutków ubocznych a nawet tego że nie można ich ot tak przerwać brać. Wszytko dowiedzialam się z neta.
Martela

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 sie 2015, 18:46

A poza wlewkami masz mesalazynę doustnie (Asamax, salofalk). Wlewki OK. Dawka 60 mg jest duża, ale rozumiem, że stan jest co najmniej średnio-ciężki i trzeba uderzyć z grubej rury. istotna jest też masa ciała.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

skokszyk
Debiutant ✽
województwo: śląskie

Post autor: skokszyk » 08 sie 2015, 18:59

Tak Asamax 500mg 4 tabletki rano a ta wlewka na noc. Jeśli chodzi o mój stan...objawy delikatne w postaci kilku wyprożnień rano z krwią i śluzem. Nic mnie nie boli. Kolonoskopia wykazała zapalenie aktywne na całości ale tak jak pisałam w pierwszych dwóch częściach w zwiększonym zakresie. Waże 72kg. Jeszcze skonsultuję ten encorton z jednym lekarzem bo boję się go bardzo więc chce świadomie podejść do sprawy.
Martela

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 08 sie 2015, 20:01

skokszyk pisze:Kolonoskopia wykazała zapalenie aktywne na całości ale tak jak pisałam w pierwszych dwóch częściach w zwiększonym zakresie.
to podstawa do dużej dawki leków,i to tabletek (a 4 tab. to wcale nie jest dużo) i wlewek doodbytniczych.
W tym stanie,z takim rozpoznaniem nie powinieneś za długo czekać z lekami...
skokszyk pisze:Jeszcze skonsultuję ten encorton z jednym lekarzem bo boję się go bardzo więc chce świadomie podejść do sprawy.
i dobrze,tylko im później włączysz leczenie tym gorzej dla jelita !!
CU to nie choroba z wirusa czy katar ,grypa itd., która przejdzie po podaniu leku.
To choroba na całe życie,im prędzej to zrozumiesz i "wyedukujesz się" na fachowych poradach ,tym prędzej podleczysz jelito.
Oby te czekanie nie skończyło się wielkim zaostrzeniem.
60 mg encortonu to dużo,ale lekarze takich dawek nie przepisują bez potrzeby.
http://leki.urpl.gov.pl/files/Encorton1_5_10_20.pdf
http://bazalekow.mp.pl/leki/item?item_id=74137

I mała uwaga- nie kombinuj ze zbyt szybkim odstawieniem,to naprawdę dobry lek,ale stosować go należy ściśle wg zaleceń.

Korzystając z opcji SZUKAJ znajdziesz na forum wiele stron o tym leku...zresztą o wlewkach też,..
po co pytać o coś,co było tu już wiele razy opisywane na forum.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 09 sie 2015, 11:47

Czy sterydy mogą pogarszać wzrok? Parę miesięcy temu miałam podciągniętą moc w soczewkach(astygmatyzm) i obecnie zaczynam odczuwać, że znowu są za słabe, a sterydy biorę już prawie 5 tygodni. Przed nimi tego nie odczuwałam :(
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Rafaello
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Post autor: Rafaello » 09 sie 2015, 12:17

patkaas, patrząc na taką listę
http://www.webmd.com/drugs/2/drug-6007- ... ideeffects
należałoby się raczej zastanawiać czego nie powodują niż na odwrót :zalamany:
I tak, może oddziaływać na wzrok. Powodować chociażby zamglone widzenie. U niektórych może powodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej, a to znacząco zwiększa ryzyko poważnych chorób oczu.
http://www.webmd.com/eye-health/feature ... ems?page=2

Brałaś już sterydy wcześniej? Jak dla mnie jest to jak najbardziej do niezwłocznego zbadania - choćby tak na wszelki wypadek.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Kontakt:

Post autor: patkaas » 09 sie 2015, 12:25

Rafaello pisze:Brałaś już sterydy wcześniej? Jak dla mnie jest to jak najbardziej do niezwłocznego zbadania - choćby tak na wszelki wypadek.
tak brałam dokładnie rok temu. na kontrolę wybrałam się jakoś na początku tego roku i wada się pogłębiła. aczkolwiek u okulisty byłam już bardzo dawno, bo akurat mój nie zajmuje się dobieraniem soczewek kontaktowych, które wolę nosić i z tym chodzę do optometrysty. nie pozostaje mi chyba nic innego, jak znowu wybrać się na kontrolę i podciągnąć moc...
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”