Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agata K.
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Agata K. » 22 lis 2007, 21:40

Zabusia,zrobiłabym dokładnie to samo co Ania,ale jeśli jest możliwość to skonsultowałabym się ze swoim doktorem,powiedz lekarzowi co się stało i że niewiesz co zrobić w takiej sytuacji.Pozdrowienia i uściski dla Smerfetki. :roll:
CU znowu się odzywa....zresztą od dłuższego czasu...

platyna
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: platyna » 23 gru 2007, 01:10

Hej ja bralam encorton przez okolo 3 lata z przerwami i z różnymi dawkami początkowymi . Rezultaty najpierw byly dobre mialam dużo sily i wogóle apetycik pierwsza klasa , ale z każdym następnym razem bylo coraz gorzej. Moje skutki uboczne brania sterydów to przede wszystkim krwotoki z noca , zaburzenie rtymu serca, omdlenia, osteoporoza, przypuszczam ,że i zapalenie stawów zrobilo mi się wlaśnie od tego , a także depresja maniakalna co bylo straszne, niespalam wogóle tylko ciągle myślalam , stąd strasznie bolala mnie glowa. Oczywiście mój wygląd zewnętrzny byl tragiczny mialam twarz jak balon i brzuch wzdęty monstrualnie. W desparacji sama odstawilam sterydy i myślę, że byl to bardzo dobry wybór .<oczywiście w moim przypadku ze względu na tyle skutków ubocznych>. Lekarz przepisal mi następne leki i tak uplynęly moje cztery lata bez encortonu , teraz jestem zupelnie inną osobą, pewna siebie i cieszę się ,że nie biorę tego :mrgreen:
człowiek zmienia się w zależności od ludzi, zdarzeń, okoliczności...jednak lepiej być pierwsza wersją siebie , niż drugą kogoś innego ...

Awatar użytkownika
Kiarah
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Kiarah » 24 gru 2007, 10:45

Ja encorton biore teraz w dawce 55mg (z początku 80mg - porażka całkowita) Dowalili mi taką dawkę jak bym była koniem :evil: Dość mam tego leku, co prawda nie mam stanu zapalnego (CRP 0 ) ale czuje sie jak bym cały dzień była na jakiś prochach, serce mi bije jak oszalałe, nie potrafie sie skupić, ręce mi sie trzęsą Wszystko do tego mnie irytuje... ehhh Pełen speed

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Patryśka » 26 gru 2007, 12:54

Teraz takze jestem na encortonie..I dzis wstalam z lozka i tak mi serce walilo jak oszalale..Myslalam ze wypadnie mi normalnie..Ale ogolnie nie narzekam innych skutkow ubocznych na razie nie ma.

Graga
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Graga » 27 gru 2007, 10:21

Ja też jestem na Encortonie i serce czasem wali jak oszalałe, niekiedy zbytnio sie nakręcam ,ale innych skutków ubocznych nie obserwuję. No cóż trzeba się cieszyć, że leki działają, chociaż lepiej byłoby mieć remisję...

Awatar użytkownika
Visenna
Debiutant ✽
województwo: lubelskie

Post autor: Visenna » 13 sty 2008, 18:40

Od kilku dni biorę encorton, dziś boli mnie głowa, strasznie, czy mogę wziąć coś przeciwbólowego? np paracetamol w czopku?

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 13 sty 2008, 18:50

ja biore paracetamol doustny

Awatar użytkownika
Visenna
Debiutant ✽

Post autor: Visenna » 14 sty 2008, 09:22

dzięki za odpowiedź ja wzięłam w czopku bo taki miałam w domu... skutków ubocznych nie zaobserwowałam no i głowa nareszcie przestała bolec :roll:

Awatar użytkownika
handi
Debiutant ✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: handi » 15 kwie 2008, 19:29

Biorę 40mg encortonu w dwóch dawkach dziennie. Jeszcze nie mam mowy o zchodzeniu... Po pierwsze, ktoś wspominał wcześniej, ze brał go na czczo. Czytałam w ulotce, że nie wolno go brać na czczo, trzeba koniecznie cos przegryźć wcześniej! A mam pytanie do was, co z uzupełnianiem białka i wapnia w trakcie brania tego leku? Da się to nadrobić rozsądnym jedzeniem?

Awatar użytkownika
handi
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: handi » 15 kwie 2008, 22:15

Lekarz nie mówił nic, sama wyczytałam. Toleruję mleczko i jego przetwory, poza tym bardzo lubię i ciesze się że nie musze ich ograniczyć. Jeszcze czytałam że nalezy unikać cukru, cyt.:
"Chorym leczonym steroidami zaleca się stosowanie diety z ograniczeniem soli sodowej, węglowodanów (występują w ziemniakach, wszelkich produktach mącznych i produktach zawierających cukier) oraz tłuszczu, natomiast należy stosować produkty wysoko białkowe (nabiał, mięso) oraz dbać o uzupełnianie potasu oraz wapna.
Ze względu na zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych podczas stosowania Encortonu, zaleca się stosowanie preparatów ochronnych dla żołądka (np. Ranigast), należy również pamiętać aby leku tego nigdy nie przyjmować na czczo, przed przyjęciem leku należy zjeść przynajmniej mały posiłek."
Jak to wszystko połączyć z dietą to w czasie zaostrzenia pozostaje niewiele do jedzenia :smutny:

Awatar użytkownika
Jolcia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Jolcia » 09 maja 2008, 19:59

witajcie:)
mam ogromną prośbę... niestety i na mnie przyszedł czas potwornego zaostrzenia; po raz pierwszy zaczynam brać encorton (30 mg) ale równocześnie z imuranem i metronidalozel oraz oczywiscie controlokiem;

czy ktoś z Was miał takie połaczenie lekowe? jak sie czuliście?
Każdy może być szczęśliwy, tylko od niego to zależy

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 11 maja 2008, 01:29

Jolcia pisze:encorton (30 mg) ale równocześnie z imuranem i metronidalozel oraz oczywiscie controlokiem;
miałam wszystkie 3 ale bez tego ostatniego (do czego on służy ten controlok?) i czułam się bardzo świetnie po trzech dniach tej terapii, odzyskałam apetyt, humor :] i flaczki się uspokoiły :roll: a potem było już tylko lepiej i lepiej :!:
więc nic się nie martw Jolcia tylko łykaj te pigułeczki :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 11 maja 2008, 11:28

controloc z tego co wiem to lek ochronny na żołądek, zapobieganie wrzodom żoładka,

Kod: Zaznacz cały

Leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganie jej nawrotom, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona. Zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niewybiórczych niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków.
żródło: http://www.doz.pl/leki/p34-Controloc_tabletki

Ja dzięki temu, że oprócz encortonu mam włączony Aurex (1x 20mg) nie odczuwam tak bardzo negatywnych skutków działania sterydu na psychikę.

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

szymusxd94
Debiutant ✽

Post autor: szymusxd94 » 11 maja 2008, 12:43

ja mam w tej chwili cos takiego encorton 30mg imuran i sulfosalazyna troche tego jest ale narazie sie czuje w miare XD

agapb
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: agapb » 19 maja 2008, 23:20

Ja od dziś po 2,5 miesiącach spokoju (od ostatniej tabletki) zaczynam drugą przygodę z encortonem. ZA pierwszym razem przy dawce startowej 30 mg (2-2-2) poznałam to co piszą moim poprzednicy - byłam nakręcona, rozpierała mnie energia. Szkoda, że to była zima. Ale dzięki temu zaczęłam swoją przygodę z łyżwami. Teraz myślę, że jak mnie zacznie nosić to pójdę na rolki lub rower, czasem na basen. Może też w końcu zacznę prawo jazdy, tylko oby mnie nie cofnęli za używanie środków "dopingujących". Qrcze po dzisiejszej wizycie u brzusznika i diagnozie -nawrót - mam doła strasznego. Ale mam nadzieję, ze jutro rano uwierzę, że będzie dobrze, spojrzę na to z innej strony. Lepszej.
agapb

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”