Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Natuśka » 11 kwie 2012, 13:00

TigeR, współczuję... :/
Miałam podobnie tyle, że u mnie był to taki pulsacyjny ból głowy. Na to robiłam chłodne okłady. Pomagało-nie pomagało ale jakoś lepiej to znosiłam...
A co do bezsenności i ogólnego pobudzenia to...niestety nie miałam specjalnego patentu... :/

A ciśnienie mierzyłeś? Ja miałam skoki RR przy Encortonie... :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 11 kwie 2012, 14:22

TigeR pisze:Ogolnie strasznie mnie boli glowa, jestem mocno pobudzony, pamietam, ze jak pierwszy raz bralem encorton to az tak zle nie bylo. Do tego duza bezsennosc.
Leki przeciwbolowe raczej nie pomagaja.
Myślę że powinieneś zgłosić to jak najszybciej swojemu lekarzowi prowadzącemu - gastrologowi.Powinien sprawdzić poprzez analizę krwi czy coś się nie dzieje. Leki przeciw bólowe zapewne poleci Tobie apap, aczkolwiek na mnie one w cale nie działają.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie

Post autor: TigeR » 11 kwie 2012, 16:44

Natuśka pisze:A ciśnienie mierzyłeś?
120/80

Badania ide zrobic dopiero w pon, wczesniej nie dam rady. Wizyta u gastro dopiero 28 kwietnia, poczekam jeszcze tak max dwa dni, nie bedzie poprawy, to bede sie wczesniej kontaktowal.
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

"The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow."

Martti
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Martti » 11 kwie 2012, 16:57

TigeR, miałam identycznie :smutny:
Ból głowy, problemy ze snem (większość nocy spędzałam na chodzeniu po pokoju), dziwne trzęsienie się głowy, pobudzenie. Minęło jak zmniejszyła się dawka.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 11 kwie 2012, 17:25

Wiem wiem. Jak wspomnialem, wczesniej juz bralem encorton (wtedy zaczynalem od 60mg) i nie bylo tak zle. Byc moze ma tez wplyw moje zaostrzenie.
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

Katarzyna
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie
miasto: Krosno Odrzańskie

Post autor: Katarzyna » 09 maja 2012, 18:07

Pomocy... Nie pamiętam czy rano wzięłam encorton a jestem na 30 mg :/ jakie mogę mieć skutki jeżeli pominę dawkę? bo zaczynam się bać.. nigdy mi się to nie zdarzyło a dzisiejszego poranka nie jestem pewna czy wzięłam czy tez nie:/

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 09 maja 2012, 18:34

Katarzyna pisze:Pomocy... Nie pamiętam czy rano wzięłam encorton a jestem na 30 mg
spokojnie,weźmiesz jutro i będzie ok. :wink:
Dziś nie ma sensu brać,nie ma sensu się dołować więc wyluzuj,odpręż się...
po co się martwić jeśli nic z tym nie możesz zrobić ?
Co najwyżej odpuściłaś jeden dzień,a co to jeden dzień w kuracji wielomiesięcznej ?

Spoko.....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 09 maja 2012, 19:17

Katarzyna pisze:Pomocy... Nie pamiętam czy rano wzięłam encorton a jestem na 30 mg :/ jakie mogę mieć skutki jeżeli pominę dawkę? bo zaczynam się bać.. nigdy mi się to nie zdarzyło a dzisiejszego poranka nie jestem pewna czy wzięłam czy tez nie:/
Odpowiedziałam Ci wątku o Entocorcie w którym pisałaś to samo :) Powiem jeszcze tyle, ze jak jak nie byłam pewna czy wzięłam lek to go nie brałam i po problemie (nie ma ryzyka przedawkowania) a na drugi dzień normalna dawka :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Katarzyna
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie
miasto: Krosno Odrzańskie

Post autor: Katarzyna » 09 maja 2012, 19:35

dzięki troszkę mnie uspokoiliście :) wiem że pisałam w poprzednim wątku bo sie pomyliłam :/ te dwa leki sa bardzo do siebie podobne w nazwie.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽

Post autor: TigeR » 09 maja 2012, 19:57

Katarzyna pisze:te dwa leki sa bardzo do siebie podobne w nazwie.
Tak. Tez mialem problem z rozroznieniem na poczatku :)

W zasadzie, nie powinno Ci nic byc (ja jedynie raz zle rozdzielilem sobie dawki, przez co mnie glowa bolala, nic poza tym). Takze spokojnie, bez paniki. W kazdym razie, nie umrzesz :P

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 09 maja 2012, 20:07

TigeR pisze:
Katarzyna pisze:te dwa leki sa bardzo do siebie podobne w nazwie.
Tak. Tez mialem problem z rozroznieniem na poczatku :)

W zasadzie, nie powinno Ci nic byc (ja jedynie raz zle rozdzielilem sobie dawki, przez co mnie glowa bolala, nic poza tym). Takze spokojnie, bez paniki. W kazdym razie, nie umrzesz :P
Dokładnie i to najważniejsze :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica

Post autor: wiolla » 16 maja 2012, 20:01

Przechodzimy od jutra z Encortonu 10 na 20 , dwa razy dziennie . Dyszka nie przyniosła poprawy , mimo iż rok temu pomogła w kilka dni .

rozpruwacz
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: rozpruwacz » 21 cze 2012, 13:46

Pisałem już w innym wątku, że zaczynam właśnie przygodę z Encortonem. W zeszłym roku przy zaoszczeniu brałem Metypred - pomógł. Zaczynałem od dziennej dawki 48mg jak dobrze pamiętam i po poprawie długo schodziłem do 0.

Tym razem lekarz zdecydował się na Encorton - 20mg.
Wczoraj była pierwsza "porcja" i muszę przyznać, że jak ręką odjął.

Jeszcze tego samego dnia ustąpiły bóle i "kolki" w podbrzuszu. Nie słychać żadnego "burczenia" i "przelewania". Temperatura, która od ponad dwóch tygodni wahała się pomiędzy 37 a 39 się unormowała, poprawił się nastój. Rano miałem małą biegunkę, ale dosłownie 5% z tego co było jeszcze wczoraj oraz poprzednie dni. Teraz wraca apetyt i chce się żyć :D

Mam nadzieję, że stan poprawy się utrzyma i szybko uda się bez nawrotów odstawić sterydy. Trzymam też kciuki, aby efekty uboczne były 'co najwyżej' takie jak przy Metypredzie (wtedy był to trądzik, pobudzenie, trudności ze spaniem, które jednak nie przekładały się na zmęczenie jak przy typowej bezsenności, wilczy apetyt i trądzik - więc bajka). Przynajmniej zapowiada się, że będzie podobnie, bo już wczoraj ciężko było mi zasnąć, a dzisiaj jestem pobudzony ponad normę.

Ps. mam też nadzieję, że taka szybka poprawa nie jest efektem "placebo", który zaraz minie :/

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽

Post autor: wiolla » 25 cze 2012, 15:38

Podczas schodzenia z encortonu , pojawiła się minimalna ilość krwi na papierze toalet , co to oznacza , czy to powinno nas zaniepokoić ?
Być może to skutek zażycia Apapu ( silny ból głowy)?

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽

Post autor: wiolla » 26 cze 2012, 10:13

Z encortonu schodzimy bardzo ostrożnie , co dwa tyg o 5 mg mniej , sama nie wiem co o tym myśleć , być może to krew z hemoroidy . Kurcze , wszystko szło tak gładko , unormowały się stolce , nawet nabrały kształtu , a tu masz .............., ale nie ma co panikować zawczasu .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”