METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Olek

Re: METYPRED

Post autor: Olek » 28 mar 2008, 13:26

Niedawno zszedłem dodawki metypredu 4mg raz na 2 dni. Teraz zaczęły się bóle brzucha. Lekarka chciała żebym przyjechał do szpitala i zostanę kilka dni NA OBSERWACJI (co znaczy że nie będą mi nic robić i poczekają az się to rozchula na dobre). Oczywiście się nie zgodziłem, bo skoro nic mi nie będą robić nie ma sensu leżeć w szpitalu, tym bardziej ze jeszcze nic strasznego sie nie dzieje. Ale mam teraz pytanie. Co się stanie jak zwiększe sobie sam metypred do 8mg dziennie? (przy takiej dawce czulem sie idealnie, nic mnie nie bolało)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 mar 2008, 14:58

A to ty dziecko sam się będziesz leczył???
A do szpitala idzie się w celu wykonania badań i podjęcia decyzji co dalej.
A niby co by Ci mieli robić - proponuję na stół. Wtedy byś poszedł?
Ciesz się, że jeszcze jesteś pod opieką pediatrów, bo za parę lat będziesz się modlił, aby cię do szpitala przyjęli.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

slonko
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: slonko » 28 mar 2008, 15:17

Jejku to nie tylko ja zauważyłam u siebie wąsy jak u faceta :cry: czyli nie należy depilować? Też biore sterydy i zastanawiam się już co robić z tymi wąsami, przecież wyglądam jak już nie powiem kto. Shima i na pewno wąsy mi znikną jak odstawię to cholerstwo? Bo ja mam czarne te wąsiki i okropnie to wygląda, jakbym się zaniedbała :smutny:
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 28 mar 2008, 15:22

slonko pisze:na pewno wąsy mi znikną jak odstawię to cholerstwo?
spokojnie, wszystko dojdzie do normalności jak odstawisz i poczekasz kilka...tygodni. też brałam sterydy i miałam chyba wszystkie możliwe objawy zewnętrzne i zniknęły. więc się tak nie martw tylko skup się na zdrowieniu, będzie dobrze :spoko:
i niczego nie depiluj, no chyba że chcesz już zawsze depilować te wąsiki :wink:

Olek

Post autor: Olek » 28 mar 2008, 20:04

Mamcia pisze:A to ty dziecko sam się będziesz leczył???
A do szpitala idzie się w celu wykonania badań i podjęcia decyzji co dalej.
A niby co by Ci mieli robić - proponuję na stół. Wtedy byś poszedł?
Ciesz się, że jeszcze jesteś pod opieką pediatrów, bo za parę lat będziesz się modlił, aby cię do szpitala przyjęli.
Do szpitala powinno się iść w celu wykonania badań i podjęcia decyzji co dalej. Tylko że jak leżałem na oddziale to widziałem tą ich obserwację. Nie robią żadnych badań (oprócz badania stolca na bakterie, które można spokojnie w domu zrobić i zanieść do sanepidu), nie zmieniają nic w leczeniu, tak jakby czekali na nawrót i żeby dopiero wtedy zwiększyć leki. Aha no i są przecież wizyty po południu, które wyglądają tak że lekarz pyta się czy sie dobrze czuje i wychodzi. To już wolę w domu czekać na nawrót niż w szpitalu.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 mar 2008, 20:30

Nie wiem kto cię prowadzi, ale moja wiedza na temat Prokocimia jest inna. Masz badania krwi, UDG i inne jeśli są potrzebne. Nasz NFZ tak zarządza, że nie wszystko można zrobić ambulatoryjnie. Jeśli nie widzisz symptoów nawrotu, to po co ten raban, a jak są i nie reagujesz to twój wybór.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 24 kwie 2008, 22:33

Mam pytanie odnosnie przejscia z encortonu na metypred.
Do tej pory bralam 20 mg. encortonu ...ale dzis moj profesor zamienil mi encorton na 16 mg.metypredu... Gapa ze mnie bo nie zapytalam jak nalezy przejsc na ta zmiane...W sensie , czy tak po prostu odstawiam jedno i biore drugie , czy raczej powinnam stopniowo zejsc z encortonu i dopiero wtedy wprowadzic metypred ... ?
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 25 kwie 2008, 07:55

Cinimini miałam taką samą sytuacje, brałam 25 mg encortonu i lekarz mi przepisał 16 mg metypredu. Jednak z encortonu schodziłam a nie go odrazu odstawiałam i przez jakiś czas brałam dwa rodzaje sterydów.

ps. miało to miejsce wtedy gdy był brak reakcji (poprawy) po encortonie.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 25 kwie 2008, 18:55

No tak...nie ma rady musze zawrocic w takim razie glowe p.doktorowi...Wlasnie u mnie tez encorton juz nie przynosi efektow i stad ten metypred...

No i juz sie skontaktowalam z doktorkiem...mam metypred zamienic na encorton...bez zmniejszania dawki...po prostu zamienic.
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

vian
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: vian » 06 cze 2008, 09:12

a u mnie ostatnio nie najlepiej - bo jak bralem metypred do bylo ok, a jak zsszeddlem zdecydowanie sie pogorszylo no i teraz znowu biore 8 mg i dupa - chyba bede musial zwiekszyc do 16 i tak juz z 9 miesiecy ciagne na sterydach...

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 03 lip 2008, 19:12

Kolejne pytanie odnosnie Metypredu....
Czy 8 mg. to duzo ? Wczesniej bralam encorton - 20 mg.pozniej 16 mg.metypredu - no i bardzo "napuchlam"...gdy zmniejszono mi do 8 mg.to bylam w pelni szczesliwa, ze jakis miesiac i "opuchlizna" zmniejszy sie...a tu nic...jestem juz na tej zmniejszonej dawce od ok.dwoch miesiacy i wciaz wygladam jak chomik... Ja juz nie chce...ja juz chce miec "swoja" buzie, buzie lederki/cinimin .... Kiedy to mi zejdzie ??

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 03 lip 2008, 23:03

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]...ja juz od roku swojej "buzki" nie widzialam...eh...mam podwojna brode.. :oops:

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

karolcia123
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: karolcia123 » 04 lip 2008, 17:47

witam, ja też jestem załamana opuchlizną i apetytem jaki dopada mnie po Metypredzie, przez tydz brałam dawkę 32, a od 4 dni przyjmuję 24 i przez te kilka dni przytyłam jakieś 8kg, nogi mam jak balony, kostek nie widać, do tego na brzuchu zrobiła mi się opona o twarzy nie wspomnę, czuję, że skóry mi zaczyna brakować taka duża się już zrobiłam, nie wiem już co robić, ale tą dawkę 24 mam brać przez 3 tyg czyli do 21 lipca, pęknę do tego czasu!!!!!!!!!!
biore:salofalk 500mg[2/2/2], encorton 40mg
waże: 63kg/ 175cm
pozdrawiam KR

Awatar użytkownika
Dominik27
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Dominik27 » 09 lip 2008, 12:14

Witam !
Dawno mnie nie bylo na forum, poniewaz jestem szczesliwym posiadaczaem remisji.
Chcialem cos dodac o metypredzie, mianowicie mam dobra znajoma ktora jest lekarzem w jednym ze szpitali w USA - DETROIT.
Mozna powiedziec ze jestem informowany na biezaco o leczeniu cu.
duzo ludzi choruje na ulceratice colitis, podstawowym leczeniem jest immuran lub remicade, sama mi powiedziala ze bardzo malo jest przeprowadzanych kolektomi, oczywiscie mowie o usa.
A co do sterydow to powiem wam tylko to ze porownujac dwIeulotki czyli metypredu i aza sam stwierdzilem ze lepiej miec skutki uboczne dlugotrwalego stosowania metypredu niz aza ktore sa owiele powazniejsze.
Osobiscie stosuje metypred od 12 miesiecy i tez od tego czasu mam remisje, wyniki krwi czyli crp ob morfologia fosfataza czy biochemia mam idealne.
Czyli nie bujcie sie stosowac tego leku, dla przykladu ludzie z reumatoidalnym zapaleniem stawowo stosuja te leki nawet po 20 lat. POZDRAWIAM
Stan: CU/NERD/ uczulenie na salicylany
Leki: Metypred, Polprazol, Laremid, Multitabs classic 2, Zyrtec, Wapń 1000 mg

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 09 lip 2008, 12:32

Ja też przyjmuję metypred od dłuższego czasu, 16mg dziennie, skutki uboczne nie sa aż tak odczuwalne u mnie - zero obrzęków, ale za to bóle głowy i zmęczenie, odczuwam natomiast dziwne zmiany jeśli chodzi o, jakby to ująć, termoregulację - nagle robi mi się strasznie gorąco, a zaraz potem zimno, a w nocy często budzę się zlana potem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”