METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: METYPRED

Post autor: Cinimini » 09 lip 2008, 18:57

genus pisze:nagle robi mi się strasznie gorąco, a zaraz potem zimno, a w nocy często budzę się zlana potem.
...mam to samo, ra zsie trzese mimo,ze za oknem jest slonce, a raz jestem rozpalona jakbym miala goeaczke...i tylko bym spala...
Dominik27 pisze:epiej miec skutki uboczne dlugotrwalego stosowania metypredu niz aza ktore sa owiele powazniejsze.
Aza stosuje juz trzeci rok, bez przerwy...encorton lub metypred mniej wiecej tak samo, ze sporadycznymi przerwami....
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 09 lip 2008, 21:56

A ja jestem przeciwnego zdania. Na ulotce są wszyskie działania niepożądane bez informacji np o częstości ich występowania. W kwartalniku, który jest przygotowywany do druku będzie artykół o sterydoterapii.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 10 lip 2008, 13:53

Cinimini pisze:...i tylko bym spala...
Mnie senność też czasem napada falami, ale czuje raczej pobudzenie, szczególnie w godz. rannych, tak ok 5 już się budzę, o dłuższym spaniu nie ma mowy.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 10 lip 2008, 17:28

genus pisze:czuje raczej pobudzenie
Ja tak mialam na poczatku, jak zaczelam brac sterydy. Przez pierwszy okres mialam takiego powdera,ze w miejscu usiedziec nie moglam...natomiast teraz, juz po dluzszym okresie "jedzenia" sterydow ta energia opadla i teraz jest raczej jej spadek.
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 11 lip 2008, 00:08

Dominik27 pisze:Witam !
Dawno mnie nie bylo na forum, poniewaz jestem szczesliwym posiadaczaem remisji.
Chcialem cos dodac o metypredzie, mianowicie mam dobra znajoma ktora jest lekarzem w jednym ze szpitali w USA - DETROIT.
Mozna powiedziec ze jestem informowany na biezaco o leczeniu cu.
duzo ludzi choruje na ulceratice colitis, podstawowym leczeniem jest immuran lub remicade, sama mi powiedziala ze bardzo malo jest przeprowadzanych kolektomi, oczywiscie mowie o usa.
A co do sterydow to powiem wam tylko to ze porownujac dwIeulotki czyli metypredu i aza sam stwierdzilem ze lepiej miec skutki uboczne dlugotrwalego stosowania metypredu niz aza ktore sa owiele powazniejsze.
Osobiscie stosuje metypred od 12 miesiecy i tez od tego czasu mam remisje, wyniki krwi czyli crp ob morfologia fosfataza czy biochemia mam idealne.
Czyli nie bujcie sie stosowac tego leku, dla przykladu ludzie z reumatoidalnym zapaleniem stawowo stosuja te leki nawet po 20 lat. POZDRAWIAM
Hmmm, dziwne bo zawsze mi tlumaczono, ze sterydy maja za zadanie doprowadzic do remisji, a nie ja podtrzymywac. :neutral:
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 lip 2008, 10:05

I dobrze Ci Molu tłumaczono.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Dominik27
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Dominik27 » 11 lip 2008, 22:58

Wiecie co smiac mi sie chce ja slysze ze steryd nie podtrzymuje remisji
A jak myslicie jak dziala steryd?
Skoro potrafi wyleczyc powazne zapalenie to waszym zdaniem nie moze juz mu zapobiec !!!!!!!!!!!!!????????
Niewiedza potrafi zabijac !!!!!
Co do " mamci" nie zgodze sie z nia, leki typu aza bieze sie wtedy gdy nie mozna brac sterydow, lub wystepuja ciezkie powiklania - poza tym leki immunosupresyjne mozna przyjmowac maxymalnie 5lat, w przypadku sterydow niema ograniczen chyba ze wystapia powiklania.
Pozatym lekarze w stanach sa bardziej doswiadczeni niz nasi ukochani prywaciarze.
Pozdrawiam
Stan: CU/NERD/ uczulenie na salicylany
Leki: Metypred, Polprazol, Laremid, Multitabs classic 2, Zyrtec, Wapń 1000 mg

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 12 lip 2008, 02:54

Dominik27 pisze:Wiecie co smiac mi sie chce ja slysze ze steryd nie podtrzymuje remisji
A jak myslicie jak dziala steryd?
Skoro potrafi wyleczyc powazne zapalenie to waszym zdaniem nie moze juz mu zapobiec !!!!!!!!!!!!!????????
Niewiedza potrafi zabijac !!!!!
Co do " mamci" nie zgodze sie z nia, leki typu aza bieze sie wtedy gdy nie mozna brac sterydow, lub wystepuja ciezkie powiklania - poza tym leki immunosupresyjne mozna przyjmowac maxymalnie 5lat, w przypadku sterydow niema ograniczen chyba ze wystapia powiklania.
Pozatym lekarze w stanach sa bardziej doswiadczeni niz nasi ukochani prywaciarze.
Pozdrawiam
Mam wrazenie, ze zle zrozumiales. Uzyje prostego jezyka - nie chodzilo mi o to co sterydy "moga" tylko o to, jak powinno sie je brac. Uzyskasz remisje - odstawiasz. Aza w takim przypadku jest po to, aby moc zejsc ze sterydow (zaleznosc) - czyli nie brac ich na podtrzymanie remisji. :-)
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 lip 2008, 12:00

Drogi Dominiku27,
ja się nie opieram na tym co jedna pani drugiej pani tylko EBM. Tak się składa, że większość tych badań, wchodzących w skład dużych metaanaliz, to badania amerykańskie. Dane na temat skuteczności leczenia sie zmieniają. I np obecnie uważa się że przyjmowanie mesalazyny w okresie remisji przdłuża ją w CU a nie w CD oczywiście w porównaniu z placebo.
Co roku okres przyjmowania AZA się wydłuża itp.
o sterydach przeczytaj w najnowaszym kwartalniku - może ci trochę rozjaśni w głowie, bo jeśłi chodzi o sterydy to rzeczywiście niewiedza może zabić..

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 12 lip 2008, 15:33

Dominik27 pisze:leki typu aza bieze sie wtedy gdy nie mozna brac sterydow,
A to ciekawe, bo ja juz od ok. trzech lat biore jedno i drugie ...jednoczesnie (aza bez przerwy , steryd z przerwami).

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Madziia
Początkujący ✽✽

Post autor: Madziia » 30 lip 2008, 17:28

Strasznie broniłam się przed sterydami.Słyszałam o tym,że można przytyć i w ogóle i sama się nakręciłam,że ze mną też tak będzie.
Obecnie jestem na metypredzie.Rano biorę 16mg,a po południ 4mg i stopniowo schodzę o 4.
Ogólnie to nie przytyłam,a wręcz przeciwnie-na początku zaczęłam tracić na wadze,co było niepokojące.
Apetyt mam straszny,non stop bym coś jadła.;]
Skutki uboczne?Minimalne problemy ze stawami,kołatanie serca.
W moim przypadku więcej mi pomagają niż szkodzą. ;) (na razie!) :P

Awatar użytkownika
magdusia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: magdusia » 02 sie 2008, 14:06

w zeszły tyg.skończyłam brać metypred,no i troczę przytyłam...
nadal biorę salazopyrinę i imuran...
powiedzcie mi czy po odstawieniu sterydów się chudnie czy nie???
Magda,CU & Celiakia (Marsh IIIa).
Leczenie:
Vedolizumab
Asamax tabl.3x2,
Imuran 125mg,
Remicade(III dawki),
Budenofalk rectal foam,
dieta bezglutenowa.W KOŃCU REMISJA
Lekarz prowadzący:szpital MSWiA W-wa

dżelka
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: dżelka » 19 wrz 2008, 13:50

HEJ :)
dziś minął miesiąc jak biorę METYPRED w dawce 16 mg. Bo wczesniejsze 4x 2 tabl Asamaxu 500 mg i Czopek Salofalk 250 mg nie przynosiły żadnych rezultatów, więc do tego wszystkiedo moj dr dołączył METYPRED. Efekt jest taki, ze już nie krwawie. natomiast jak bolało tak boli, jak sie przelawło w jelitkach- tak się przelewa. Przytyłam ze 3-4 kg ale najgorsze, ze puchne. Czasami mam wrażenie, że rozsadzi mi twarzi ręce. Mam nadzieje, ze powoli bede miała zmniejszaną dawkę a opuchlizna też będzie schodzić. No i jeszcze sprawa koncentracji i zapamiętywania....-latam ze 3 razy zeby sprawdzic czy wyłączyłam żelazko...:)-brzmi śmiesznie ale wcale takie śmieszne nie jest...
P.s Dziękuje ze jestescie i ze się wypowiadacie, radzicie i wspomagacie. jestem optymistką ale po 4 latach choroby mój optymizm zaczyna sie wypalać.....
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2008, 14:18 przez dżelka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 19 wrz 2008, 16:28

Cinimini pisze: Dominik27 napisał/a:
leki typu aza bieze sie wtedy gdy nie mozna brac sterydow.

Cinimini - A to ciekawe, bo ja juz od ok. trzech lat biore jedno i drugie ...jednoczesnie
bardzo ciekawe, bo ja tez jade na metypredzie i azie :)
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
Madziia
Początkujący ✽✽

Post autor: Madziia » 19 wrz 2008, 17:23

Wciąż jestem na Metypredzie,ale schodzę i obecnie biorę dawkę 4mg.Pomimo opuchlizny na twarzy,nie przytyłam.I moje pytanie jest takie,czy odstawiając całkowicie sterydy bywają skłonności do tycia?
Bo z tego co wiem,to się chudnie.A bywa wręcz przeciwnie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”