METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Re: METYPRED

Post autor: Tubisia » 16 lip 2014, 23:01

Rafal, to powiedz farmaceucie, że po sterydach masz, ale bardzo wątpię, by jakiś "zwykły" lek antyalergiczny pomógł. Sama obecnie borykam się alergią po metotrekascie i dostałam na to Rupafin (na receptę) bo mnie swędzi masakrycznie.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Lvica
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Lvica » 17 lip 2014, 09:10

Przyjmuje sterydy trzeci dzien, wczoraj już nawet mniej biegalam do WC , czułam się zdecydowanie lepiej ... Ale za to noc miałam ciężka... powtórnie pojawily sie gazy i bol, których już nie miałam jak przeszłam na dietę SCD.
Mam pytanie: :?:
czy to może być wynik przymowania sterydow? Czy raczej szukać przyczyny w ostatnim jedzonku?
Pozdrawiam.
Lvica.
CU od 2005r
Salofalk 500 tabletki 3x2, wlewki i czopki salofalk,
od 14.07.2014 zmiana - po raz pierwszy wlaczone
leczenie sterydowe:metypred 12/4/0 i schodze,
imuran 50/50/50.
REMISJA :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 lip 2014, 17:44

A to ty włączyłaś do diety pieczarki?? Jeśli tak to i zdrowego po grzybach brzuch zaboli.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 17 lip 2014, 19:06

Lvica, przyjmowanie metypredu w różnych porach czasem pomaga. Niektórzy nie mogą przyjmować sterydów rano, ale wieczorem już jest ok (tak jest u mnie z entocortem, a wcześniej było z metypredem) wszystko indywidualnie trzeba rozpatrywać. W jakich godzinach przyjmiesz leki?
A to ty włączyłaś do diety pieczarki?? Jeśli tak to i zdrowego po grzybach brzuch zaboli.
To tez :D

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Rafal
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Post autor: Rafal » 17 lip 2014, 21:20

Ja Metryped biorę po obiedzie, ale wszelkie jazdy mam w nocy tj. jakoś bardziej brzuch boli (a jem ciągle to samo) i muszę siku chodzić częściej niż dawniej :P
Najgorzej bo na noc zarzucam Pentase w czopkach więc nadmiar gazów nie bardzo mam jak upuścić :D

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 17 lip 2014, 23:08

Rafal, spróbuj brać zatem rano, może pomoże, a jak nie może zmiana sterydu?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 lip 2014, 23:45

Dawka sterydu powinna być podawana rano lub podzielona, ale zdecydowanie więcej rano, bo to przypomina rytm wydzielania kortyzolu przez nadnercza. Spróbuj więc rano.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Rafal
Początkujący ✽✽

Post autor: Rafal » 18 lip 2014, 12:53

lekarz specjalnie dal mi to po obiedzie bo na rano niby juz sporo biore. Za tydzien mam konsultacje u innego gastro wiec pytne go oto dawkowanie.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 18 lip 2014, 13:14

Rafal pisze:lekarz specjalnie dal mi to po obiedzie bo na rano niby juz sporo biore.
nie krytykuje lekarza,bo on ma więcej wiadomości,a zgadzam się z
Mamcia pisze:zdecydowanie więcej rano, bo to przypomina rytm wydzielania kortyzolu przez nadnercza
U mnie jest wtórna niedoczynność nadnerczy i muszę brać hydrocortyzon,właśnie rano,bo tak działa organizm.Teraz schodzę do minimum z dawek popołudniowych i zostanę tylko na rannych.

Te "niby dużo" to takie trochę bez sensu,leki się bierze żeby działały w odpowiednim czasie,a nie w zależności od ilości .
No chyba że są jakieś inne powody.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Lvica
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: Lvica » 18 lip 2014, 19:22

Mamcia pisze:A to ty włączyłaś do diety pieczarki?? Jeśli tak to i zdrowego po grzybach brzuch zaboli.
Nie, Mamciu, ja pisałam ze grzyby są ciezkostrawne i raczej nie zamierzam ich jeść. Kiedyś jadalam tylko podczas dłuższych remisji i w stopniu b.ograniczonym

Skupiam się na tym co lekkostrawne, wszystkie owoce i warzywa jakie jem gotuje, marchewki nawet 4 godz. Dodaje poszczegolne elementy diety i sprawdzam reakcje organizmu, muszę sobie pomoc i jak najszybciej stanąć na nogi, bo było już zle.
Zastanawiam sie tylko czy takie sprawdzanie reakcji organizmu na wprowadzane produkty do mojej diety zdaje egzamin w czasie, kiedy biorę sterydy. :?:
Lekarz powiedział, ze przy tej dawce sterydow, dieta ma mniejszy wpływ na moje samopoczucie.,

Choruje 9 lat, wcześniejsze zaostrzenia miały lżejszy przebieg, także pierwszy raz jestem na
sterydach. Czytam Was i zawsze jak jest u mnie zle wracam tutaj z prędkością światła i
JESTEM SZCZĘŚLIWA, ze JESTEŚCIE. Czytam i chlone przekazywana tutaj wiedze, szukajac
tego co dla mnie ważne, odzywam sie jeśli potrzebuje pomocy od bardziej doświadczonych,
za co BARDZO PIEKNIE DZIĘKUJE.
Pozdrawiam.
Lvica.
CU od 2005r
Salofalk 500 tabletki 3x2, wlewki i czopki salofalk,
od 14.07.2014 zmiana - po raz pierwszy wlaczone
leczenie sterydowe:metypred 12/4/0 i schodze,
imuran 50/50/50.
REMISJA :)

Rafal
Początkujący ✽✽

Post autor: Rafal » 18 lip 2014, 21:27

obyty.z.cu pisze: Te "niby dużo" to takie trochę bez sensu,leki się bierze żeby działały w odpowiednim czasie,a nie w zależności od ilości .
No chyba że są jakieś inne powody.
Tak jak wspomniałem wcześniej , za tydzień mam wizytę u innego gastrologa, więc przedyskutuje z nim to, bo faktycznie jak to różnica łyknąć jedną tabletkę rano więcej przy czym jej działanie ma wówczas większy sens.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: mosterdziej » 21 lip 2014, 22:15

Hej,

czy np. niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zapobiec nawrotowi stanu zapalnego w jelicie przy sterydozależności?
Czy tylko immunosupresja/biologia/operacja/przewlekłe przyjmowanie sterydów jest rozwiązaniem?

Na razie sobie tylko gdybam, bo czekam cierpliwie na badanie jelita, bo nie wiadomo, w jakim jest stanie, ale najprawdopodobniej czeka mnie sterydoterapia (moja druga). Mam tylko wątpliwości, czy aby nie jestem sterydozależny (co mój przypadek jeszcze bardziej komplikuje, bo i tak nie jest już zaciekawie...).
Przy schodzeniu z dawki kilkunastu mg (nie pamiętam ilu dokładnie) poczulem się dzień lub dwa gorzej (przy czym u mnie gorzej=jedno- lub dwurazowe pójście do ubikacji z wodnistym stolcem, przemijający ból brzuch związany z "biegunką") i potem zacząłem gorzej tolerować niektóre pokarmy (te, które mi szkodzą najbardziej na jelita).
Po zmniejszeniu dawki i przyjmowaniu jeszcze przez kilka miesięcy sterydów (2-3 tyg. schodzenie z kilkunastu do 4 mg i pół roku te 4 mg) czułem się tak samo. Tak samo się czułem przez bardzo długi czas po odstawieniu sterydów. Dwa miesiące po ich odstawieniu była niewielka zmiana w końcowej części jelita cienkiego, w histopatologii wyszedł silny naciek zapalny i coś z kosmkami i krwawieniem (ogólnie zapalenie, gołym okiem było "tylko" przekrwienie). Zakładam, że ta zmiana pojawiła się właśnie po zmniejszeniu dawki sterydów.
Czy to oznacza sterydozależność? Wspomniałem o tym lekarzowi i pewnie do tematu się powróci, jak przyjdzie ponownie łykać sterydy (brałem metypred), ale tak w sumie do żadnego takiego wniosku nie doszedł (pewnie z racji moich niewielkich objawów). Ale skoro są niewielkie, to należy je bagatelizować?

I jeszcze jedno: zaostrzenie choroby (w wyniku sterydozależności przy odstawieniu/zmniejszaniu dawki)=nawrót jakiegokolwiek stanu zapalnego? Czy zaostrzeniem można też nazwać częściową remisję (wyniki/objawy w normie, ale w jelitach jest niewielka, postępująca zmiana zapalna). O to będę pytał lekarzy, gdy przyjdzie pora, ale po prostu już teraz zżera mnie ciekawość, a wiele osób tutaj ma dużą wiedzą na temat chorób jelit.

Czytałem w którymś artykule o pozytywnym wpływie tych nowych probiotyków przy sterydozależności, ale tylko w odniesieniu do CU, więc pupa blada. :(

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 lip 2014, 08:51

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywołać zapalenie jelita, a nie przedłużyć remisję. Ich zażywanie w NZJ jest wysoce niewskazane. Mimo, że meslazyna jest lekiem przeciwzapalnym i nie jest sterydem, nie możemy uogólniać jej działania na inne NLPZ, które szkodzą w NZJ. To drobna uwaga w kwestii nomenklatury.
Co do reszty to dość trudno odpowiedzieć na twoje pytania, bo za mało wiem, ale przy lekozależności wprowadza się immunosupresję. Jeśli zmiany są tylko w okolicy kątnico-krętniczej to skuteczny jest budesonid (entocort) steryd o działaniu miejscowym.
Zawsze należy dążyć do uzyskania pełnej remisji również śluzówkowej. Z badań wynika, że wtedy trwa ona dłużej.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: mosterdziej » 22 lip 2014, 09:48

Tak, wiem - chodziło mi właśnie o mesalazynę, czy jej wdrożenie (właściwie jelita miałem leczone tylko tym lekiem, sterydy przyjmowałem akurat w trakcie pełnej remisji) może zapobiec (np. w dawce podtrzymującej remisję) przy braniu sterydów wywołaniu z powrotem stanu zapalnego przy zmniejszaniu/odstawieniu sterydów przy rzeczonej sterydozależności.

O, tą opcją jestem pocieszony, o ile u mnie zmiany nie poszły bardziej. Wiem, że tak przyjmowane sterydy nie powodują tyle skutków ubocznych.
U mnie przypuszczam, że namieszał Metypred - może gdybym miał odstawioną samą mesalazynę to trwałaby pełna remisja (podkreślam może, bo teraz to takie gdybanie). Tylko myślałem, że przy remisji wystąpienie sterydozależności jest niewielkie/zerowe - pewnie duże dawki i długość przyjmowania zrobiły swoje (niestety, jak mus to mus). ;/

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 lip 2014, 21:55

Z twojego wywodu nie zrozumiałam dosłownie nic. Piszesz
sterydy przyjmowałem akurat w trakcie pełnej remisji
, ale tego się nie robi.
W zasadzie to nie napisałeś
1. gdzie masz miany
2. o jakim nasileniu
3. jak byleś i jak jesteś leczony.
Wszystko jest zagmatwane i zawiłe, a posty czytałam 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”