Strona 19 z 46

Re: METYPRED

: 07 mar 2011, 01:00
autor: lila
ulkaaa pisze: Szukam chyba pocieszenia, że ktoś nie puchł przy takiej dawce jak ja na taki okres czasu ; D
No wiec ja nie po raz pierwszy mam do czynienia z metypredem i jak do tej pory chomikiem jeszcze nie bylam. Jak bedzie tym razem zobaczymy... Wczoraj zaczelam 32mg przez miesiac potem zjazd...

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 14:40
autor: Tomasz
Czy ktoś z was brał steryd przez 7 lat? Ja w listopadzie odstawiłem go po tym czasie. Nie zrobiłbym tego gdyby mnie żona nie wysłała na badania kontrolne do szpitala. Tam mnie postraszyli i odstawiłem. Nie wiem czy dobrze. Teraz kiepsko się czuje, a przez 7 lat chorobę miałem gdzieś.
Nie wiem co teraz robić. Czy ktoś ma takie długie doświadczenie ze sterydem?Może jakieś rady.

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 15:00
autor: Mamcia
A kto ten steryd przepisywał przez tyle czasu bez próby innej terapii? A kosteczki jeszcze się trzymają??
W jakie dawce były te sterydy. Rozumiem, że doustnie?

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 15:26
autor: Tomasz
Witam Cię Mamciu!
Ostatni raz pisaliśmy do siebie w 2004. Przed chwilą poczytałem sobie archiwalne zapisy. Przestałem wtedy pisać, przyszła remisja, poważne zmiany w życiu i tak to wyszło. Steryd przepisywali mi różni lekarze pierwszego kontaku. Na własną prośbę oczywiście. Lekarz u którego rozpocząłem leczenie sterydowe nic mi nie wspominał o tym , że nie wskazane jest długie stosowanie tego "leku". Zalecał zmniejszanie dawki a wrazie pogorszenia zwiększanie i loperamid doraźnie. No i Asamax. I tak sobie przez te lata zmniejszałem i zwiększałem. Zadnej dietki.

Sterydy były na początku (2004r.) czyba w dawce 16mg. Potem z tego schodziłem. Większość tych lat to było chyba 4 mg a pod koniec to nawet i 2 lub 1.

A co do kostek to nie wiem jaki jest stan. Postraszyli mnie trochę w szpitalu. Zastanawiam się czy nie zrobić badań na osteoporozę.

Wielkie dzięki za szybką ospowiedź

Co radzisz?

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 15:27
autor: dariah4
Jak można przez 7 lat brać sterydy? Lekarz się na to godził? Mi już po kilku tygodniach brania sterydów zaczęły się ujawniać skutki uboczne (przede wszystkim twarz mi mocno spuchła, ale też bolały mnie mięśnie, co mnie bardzo denerwowało).

A w ogole dlaczego brałeś sterydy aż tak długo? Dziwie się, że Twoje kości się jeszcze jakoś trzymają Tomasz.

[ Dodano: 08-03-2011 ]
Ja brałam sterydy 1,5 miesiąca i mój lekarz wysyła mnie na densytometrię, więc Tobie pewnie też by to badanie nie zaszkodziło :wink:

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 15:47
autor: Tomasz
Densytometria jest badaniem bezpłatnym na NFZ?

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 16:02
autor: obyty.z.cu
Tomasz pisze:Densytometria jest badaniem bezpłatnym na NFZ?
tak,trzeba wziąść skierowanie od rodzinnego do poradni osteoporozy.
Przynajmniej ja tak zrobiłem.
Terminy niestety odległe.
Z drugiej strony,kiedyś brałem od ortopedy takie skierowanie na badanie i miałem je zrobione w ciągu miesiąca w Poznaniu
,więc jest róznie,trzeba poszukać poradni z szybkim badaniem.

Metypred to kiedyś brałem tak z 3 razy terapia w roku,czyli tak z 9 m-cy,
i tak szło przez kilka lat.
Ostatnio unikam ,choć z różnym skutkiem.
Zawsze jednak schodziłem z dawki do zera,co prawda z kłopotami.bo były ciągłe nawroty.

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 16:21
autor: Tomasz
Czy oprucz badania na osteoporozę powinienem coś jeszcze zrobić. Coś zbadać?

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 16:31
autor: Tomasz
Jeśli aza to AZATHIOPRINE, to tam. Jakiś rok temu, ale się nie udało. Miałem dwa podejścia. Oba nie udane. Okropne bóle stawów.

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 16:38
autor: Tomasz
W sobotę byłem u lekarza. Strasznie dużo mi przypisał. Nie wiem co z tym zrobić. Najbardziej obawiam się Mercaptopurinum. Przypisał mi też Cipropol, Metronidazol, Ketokonazol, Asamax, no i suplementy- żelazo, Debutir, Omega forte, Calcium 500d.
Nie wiem co mam z tym zrobić. Na ulotce Mercaptopurinum przeczytałem, że nie powinno się go srosować z mesalazyną a tu Asamax.

Co o tym sądzicie?

[ Dodano: 08-03-2011 ]
martita pisze:a może te bóle to też spowodowane sterydami były.
To nie steryd. Przez 7 lat nic mnie nie bolało. To było po aza. Jak tylko odstawiłem tp przeszło.

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 16:45
autor: Natalka
Tomasz pisze:Na ulotce Mercaptopurinum przeczytałem, że nie powinno się go srosować z mesalazyną a tu Asamax.
poczytaj tutaj to może coś rozjaśni :wink: viewtopic.php?t=1454&highlight=merkapto ... mesalazyna

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 17:43
autor: Tomasz
Nie mam remisji. Odkąd odstawiłem steryd jest coraz gorzej. spadek na wadze (10 kg), biegunki, anemia. Słabo!!!

[ Dodano: 08-03-2011 ]
Jaki wpływ na mój organizm może mieć tak długi okres sterydoterapii?

Re: METYPRED

: 08 mar 2011, 19:06
autor: dariah4
Jeżeli Twój organizm tak reaguje na odstawienie sterydów, to wychodzi na to, że jesteś sterydozależny. Musiałbyś brać sterydy żeby mieć remisję, ale w tym samym czasie zaczać brać inny lek (tak jak w moim przypadku zaczęłam brać Imuran) i ten lek podtrzymałby remisję. Tak miałam ja, ale o wszystkim musi decydować lekarz.

Wiem że branie sterydów, zwłaszcza przez długi okres wpływa na rozwój osteoporozy i osteopenii i słyszałam też coś że sterydy nie są dobre dla wątroby, ale dokładnie nie wiem.

Re: METYPRED

: 09 mar 2011, 14:22
autor: dariah4
Ja się na lekach nie znam, własciwie to tylko znam te które biorę. Więc nie wiedziałam, że aza też jest immunosupresyjna.

Re: METYPRED

: 16 mar 2011, 00:27
autor: lila
U mnie jak zwykle po paru dniach brania metypredu lepiej ale troche zalamuje mnie fakt ze tylko na sterydach jestem w stanie funkcjonowac... :smutny: A w kosciach tak mi lupie ze boje sie ze jak kucne to nie wstane ... :cry: