METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
laurcia
Debiutant ✽
Choroba: CD

Re: METYPRED

Post autor: laurcia » 05 wrz 2006, 09:42

kazdy tu pisze ze przybral na masie tylko nie ja :smutny: jak stanelam na 40-41 kg tak stoje w miejscu a tez zazywam sterydy od grudnia.Nie mam pojecia jak przybrac na wadze a by sie przydalo :roll: . Czy przy takich sterydach sie grubnie czy to tylko sprawa indywidualna kazdego z nas. :!: :!:

eMJot
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: eMJot » 20 wrz 2006, 15:29

Moje doświadczenia z Metypredem również nie obfitują w przybieranie na wadze, choć przydałoby się. Mam jednak inny problem. Nie wiem jednak czy to jest sprawa sterydów czy ogólnego osłabienia organizmu sprowodowanego chorobą. Od momentu kiedy zacząłem łykać Metypred mam większy apetyt ale przede wszystkim pocę się. Szczególnie w nocy bardzo obficie. Czy mieliście podobne doświadczenia? Czy można to tłumaczyć właśnie stosowaniem sterydów?

Awatar użytkownika
K8
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: K8 » 21 wrz 2006, 16:38

eMJOt Ja też po metypredzie nie przytyłam ... i też się straszliwie pociłam więc chyba ma to jakiś związek z braniem sterydów... ale jak przestałam brać to wszystko wróciło do normy :spoko:
Hakuna Matata ;)

Awatar użytkownika
chester
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: chester » 26 wrz 2006, 14:29

Jestem na Metypredzie ponad 20 m-cy. Na poczatku przytylem okolo 30 kg i wygladalem jak potwor :mrgreen: . Zaczalem od dawki 32, pozniej zjezdzalem pomalu i zatrzymalem sie na 8-ce. Kazda proba zmniejszenia dawki konczy sie pogorszeniem. Nocne poty mialem przed braniem Metypredu, ale w ciagu dnia pocilem sie nadmiernie, co mnie wk....alo :mrgreen: . Od kilku m-cy z poceniem jest jest jak u zdrowego czlowieka, a dawki nie zmniejszylem. Jezeli zas chodzi o wage, to w ciagu kilku miesiecy zgubilem 20 kg i teraz znowu powinienem przytyc. I tak fak, wkolo Macieju :mrgreen:. Z innych skutkow ubocznych brania tego sterydu moge wymienic; male nadcisnienie i osteoporoza. Ogolnie jestem zadowolony, ze zamienilem Encorton na Metypred :mrgreen:

mariusz
Debiutant ✽

Post autor: mariusz » 12 sty 2007, 20:28

I ja biorę metypred od 5 miesięcy. Waga mi wzrosła o 15 kg.Cieszę się z tego bo to akurat mi się przydało, ale od niedawna co niektórzy zaczęli się mnie pytać, czy ja czasami nie spuchłem? Twarz mi się zaokrągliła i obrączka na palec już nie wchodzi :smutny: A kilka dni temu skończył mi się ten lek,a wizytę u lekarza mam za 3 tygodnie. Więc postanowiłem przerwać przyjmowanie,ale po dwóch dniach zaczął mnie strasznie boleć brzuch. Więc poszedłem do lekarza rodzinnego po jedno opakowanie. Po zażyciu automatycznie wszystko wróciło do normy. Innych obiawów choroby nie mam. Czy długo będę musiał brać jeszcze ten lek?

sebaaa19

Post autor: sebaaa19 » 12 sty 2007, 21:59

hej!ja na metypredzie swego czasu bylem dosc dlugo(ok 10miesiecy) i powiem ze zle to wspominam.ten lek ma tak wczesniej piszecie wiele skutkow ubocznych miedzy innymi wlasnie "puchniecie" ale wg mnie gorsze jest odwapnianie sie kosci i zebow dlatego tak wzane jest by uzupelniac np wapn w diecie. pozatym metypred potrafi "uzaleznic", po prostu organizm sie tak do niego przyzwyczaja ze przy probie odstawienia praktycznie od razu pojawiaja sie bole brzucha, biegunka etc. jednakze na samego crohna podzialal dobrze i szczerze mowiac po rzadnym leku nie czulem sie tak dobrze i tak dlugo nie mialem remisji jak po kuracji metypredem.
aha eMJot ja mialem takie same obiawy tzn zwiekszony i to dwukrotnie apetyt i pocenie sie zwlasza na poczatku przyjmowania leku, a moj organizm wydzielal przy tym specyficzny niezbyt przyjemny zapach;( lista skutkow ubocznych sterydow jest jak widac dluga no ale kazdy to troche inaczej odbiera...

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 16 sty 2007, 18:47

A moje dorosłe dziecię bierze metypred od 2 lat!
Od 9 m-cy tylko dawke podtrzymującą - 4 mg ale lekarz nie chce go wycofać ( mimo wprowadzenia Imuranu) bo mimo remisji często mu się zdarzaj, epizody bólowe z mdlosciami a nawet wymiotami.

Kacper

Metypred a inne sterydy;/

Post autor: Kacper » 22 sty 2007, 13:35

Pierwszy wrzut sterydów miałem dożylnie jako Solumedrol w 2002 roku. Później doustnie jako Metypred zacząłem od byczej dawki 96mg/dobę przez miesiąc, by później schodzić o 4 mg z dawki popołudniowej co tydzień, aż do odstawienia:evil: :!: . W następstwie tego posypały się stawy: okropne bóle stawów, również w klatce piersiowej niczym nieuzasadnione. Ogromne puchnięcie. Wypryski z ropą i krwią na twarzy, torsie. Zaznaczam, że rzadko reaguję szablonowo na różne leczenie, czyli zgodnie z tym co napisane w ulotce. Nie spałem po 72h. Leżałem w łóżku albo siedziałem w Internecie.
Po tym jak bóle stawów zgłosiłem lekarzom przy kolejnym zaostrzeniu choroby, spuścili z tonu i wystartowaliśmy z Metypredem w dawce 48mg/dobę w dół o 4mg/tydzień. Oczywiście stawy dawały o sobie znać, nasiliły się problemy z chodzeniem. Osłonowo dostalem Vitrium Calcium + D3 z miernym skutkiem, w sytuacji złego wchłaniania :evil: .

Generalnie przygoda z Metypredem zakończyła się wizytą u ortopedy, który zalecił "od wczoraj" chodzenie o kuli oraz zaproszeniem na operacyjne wstawienie endoprotez :cry: .

Po trzech latach zabawy z Crohnem dowiedziałem się, że można było zamiast Metypredu zastosować Entocort, który działa miejscowo i jest wskazany w moim stanie. Chociaż wielokrotnie zadawałem pytania czy można stosować inne leki, padała negatywna odpowiedź - taka informacja zadziałała na mnie jak płachta na byka. Na adwokata również.. ale zostawiłem to.
To mnie czeka wózek, nie tych lekarzy :evil: . To ja mam osteoporozę, nie lekarze :mad: . Chociaż wierzę w cud, że zakupię jakieś auto, które odciąży stawy i odwlecze takie decyzje :smutny: .
Tak może się skończyć leczenie Metypredem w niesprzyjających okolicznościach.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2007, 16:49 przez Kacper, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BeataM
Początkujący ✽✽

Post autor: BeataM » 22 sty 2007, 19:06

Właśnie udało mi się zmniejszyć dawkę Metypredu do 4 mg. :jupi: Samopoczucie odrazu mam lepsze ,co prawda obrzęki nie poschodziły ale chociaż duszności mineły. Jelita na razie są spokoje więc mam nadzieje ,że całkiem z niego zejdę. Trochę za późno bo w badaniu wyszła mi osteopenia i zęby się posypały,ale może na tym się zatrzyma. Ulotkę o działaniach ubocznych przeczytałam gdy je poczułam . :doh: Niestety Enkorton również źle znosze więc i tak nie mam alternatywy :smutny:
Czym jesteśmy wobec wieczności?
zajrzyj tu
Witaj [you]!

milkusia11
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: milkusia11 » 31 sty 2007, 09:31

brałam metypred ponad miesiąc skutki były okropne spuchła mi twarz wyglądała jak księżyc w pełni, bolały mnie kości, dusiłam się ie mogłam złapać oddechu dostawałam takiego jakby ataku ,zaburzenia miesiączkowe, grzybica gardła . Lek odstawiłam odrazu i skonsultowałam się z innym lekarzem stwiedził że miałam za duża dawke leku do swojej wagi!!!! Opuchlizna schodziła stopniowo i po miesiącu twarz wróciła do normy inne dolegliwości też ustąpiły
Milkusia11

Malutka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

odgrzeje ten watek....

Post autor: Malutka » 26 mar 2007, 12:58

Biore Metypred od 3 tygodni.

Najpierw dawka 40 mg przez tydzien,
obecnie 32 mg - tak mam brac przez 4 tyg,
nastepnie 22 mg przez kolejne 2 tyg i kontrola.

Nie zauwazylam naraznie puchniecia, zwiekszonego apetytu, przyrostu wagi.

Ale... czasem mam uczucie kolatania serca, czasem brakuje mi powietrza, "zatyka mnie", kluje w okolicach mostka. Czuje sie jakbym oddychala "nie do konca", tzn niepelna piersia.
Jestem w trakcie badan serducha, tak dla swietego spokoju, ale lekarz zasugerowal, ze to wlasnie sterydy moga miec wplyw na takie samopoczucie.
Najgorzej, kiedy dopada mnie to w nocy, nie moge spac:(

Czy ktos mial tego typu klopoty???

I jeszcze na temat zaburzen miesiaczkowania: czy te klopoty znikaja po odstawieniu sterydu, czy juz po zmniejszeniu dawwki? Bo u mnie chyba tez sie na to zanosi...

Z gory dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam cieplutko!

milkusia11
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: milkusia11 » 26 mar 2007, 13:05

dokladnie mialam tak samo!!!!i to zazwyczaj rano po przebudzeniu nie moglam zlapac do konca oddechu i balam sie ze sie udusze bolalo w mostu czasem bardzo...miesiaczke maialm 3 razy w miesiacu do tego inne objawy bole kosci,grzybica okazlaos ie ze przedawkowali mi sterydy
Milkusia11

Malutka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Malutka » 26 mar 2007, 13:11

o kurcze!
Ale rozumiem, ze dobrze sie skonczylo, tzn kiedy zaczelas brac mniejsza dawke to juz bylo ok?
To moze i ja biore za duzo? Nie wiem, jak to sprawdzic, waze obecnie prawie 52 kg...

A z miesiaczka to u mnie chyba w druga strone: brak:(

milkusia11
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: milkusia11 » 26 mar 2007, 13:13

no i twarz mi tak spuchla ze wstydzilamsie wychodzic z domu..po tych wszystkich dolegliwisciach sama odstawilam sterydy i pojechalam do innego lekarza powiedzial ze jestem "przesterydowana" ty lepiej tez idz pewno zmniejsza ci dawke
Milkusia11

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: niunia » 26 mar 2007, 14:52

Ja też mam dziwne bóle w okolicach mostka a czasem serduszko mnie boli :( na szczęście nie zdarza się to często :P i mam nadzieję że tak będzie!! ja też w chwilo obecnej biorę 32mg metypredu i za 2 tygodnie mi zmniejszą dawkę!! mam nadzieję że nie zdążę opuchnąć bo dopiero co pozbyłam się opuchlizny i nie chcę jej znowu!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”