METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asienka8848
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: lubuskie
Kontakt:

Re: METYPRED

Post autor: asienka8848 » 24 cze 2013, 10:45

Biorę Metypred od jakiegoś miesiąca i niestety nie działa na mnie w ogóle... zamiast mieć apetyt to raczej przewaga jest na jego brak :( poza tym nie działaja na mnie te tabletki bo jestem sterydozależna :(
Pozdrawiam wszystkich :*

figa
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: figa » 31 paź 2013, 11:48

Mam pytanie odnośnie Metypredu,naczytałam się tyle złego o tym sterydzie ,że się go boję jak ognia . Zastanawiam się czy faktycznie lekarz wylorzystał wszystkie metody leczenia w moim przypadku i czy miał rację zapisując sterydy ? Otóż choruję na cd ,stwierdzone na podstawie kolonoskpii i wycinków, w tym roku ,w lipcu (od maja do początku lipca miałam po kilkanaście biegunek dziennie i gorączkę do 39 st.,kurczowy ból brzucha).Oprócz tego miałam bardzo silną aftozę jamy ustnej i zapalenie śluzówki żołądka (gastroskopia lipiec 2013) .Lekarz przpisał mi Pentazę 3 razy po 2 i Controloc 40 raz dziennie ,objawy ustąpiły . Było dobrze do połowy pażdziernika ,niestety póżniej wróciły biegunki i bóle brzucha .Lekarz postanowił wprowadzić Metypred 16 mg raz dziennia przez 2 msc . A potem po zejściu ze sterydu Azatropinę .Czytałam na forum ,że lekarze czasmi nie wykorzystują wszystkich metod ,a ja powiem szczerze nie wiem co robić? Dzięki za wszelakie sugestie :smile:

McCarty

Post autor: McCarty » 31 paź 2013, 12:55

@Figa, spokojnie, w końcu Metypred to też lekarstwo. Nie martwił bym się na zapas :wink: , że to steryd, i że szkodzi. Zaobserwujesz jak twój organizm będzie reagował na Maetypred.

Awatar użytkownika
Pt100
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: Pt100 » 01 lis 2013, 11:21

Witaj figa,
Brałem metypred chyba przez 3 miesiące (zdaje się, że max 64mg). Muszę powiedzieć, że czułem się super. Nie mówię tylko o braku problemów jelitowych, ale ogólnie miałem mnóstwo energii, mogłem spać tylko 6h i mi wystarczało. Jedynym problemem był ból kolan, nie mogłem zbyt długo chodzić, stać i miałem trochę problemów z klękaniem, ale poza tym rewelacja. Zaleczyły mi się wszystkie stare kontuzje (powybijane palce, skręcona kostka) zniknęły problemy z zatokami. Oczywiście problemy z kolanami nie były w stanie przeszkodzić mi w regularnym chodzeniu na kosza :)
Jako bonus dostałem trądzik, wysypało mi całe czoło, ramiona, ale jak mnie ktoś pytał, to tłumaczyłem, że to normalne przy dojrzewaniu ;)
Po odstawieniu wszystko wróciło do normy, skoro lekarz zaleca, to trzeba łykać :)
pozdrawiam
Beton, żeliwo, solidność !

figa
Początkujący ✽✽

Post autor: figa » 01 lis 2013, 13:50

Bardzo Wam dziękuję za te uwagi . Ale czy rzeczywiście nie można innym sposobem podleczyć stanu zapalnego ,podobno steryd w piance działa mniej inwazyjnie, a skutecznie . Po drugie ciekawa jestem dlaczego teraz lekarz mi przepisuje steryd skoro czuję się całkiem dobrze ,nie mam gorączki i tylko do 7 biegunek dziennie . W maju i czerwcu miałam po kilkanaście wypróżnień dziennie ,gorączkę ,tragiczny potas i żelazo i jakoś nikt mi tego sterydu nie przepisał. Wtedy to faktyczie czułam się jak rozjechany śledż ,teraz o wiele lepiej się czuję ,nawet ból brzucha mi już nie przeszkadza . Dlatego też szukam jakiejś innej łagodniejszej metody leczenia .
Kota tutaj na tym forum naczytałam się o sterydach o opuchliznach ,nadpobudliwości , pryszczach ,sterydozależności ,bezsenności ,wypadaniu włosów itp.itd. :oops: :cry:
i dlatego zapytałam o jakąś alternatywę :neutral:

kalka_96
Znawca ❃❃

Post autor: kalka_96 » 01 lis 2013, 14:20

figa pisze: Ale czy rzeczywiście nie można innym sposobem podleczyć stanu zapalnego ,podobno steryd w piance działa mniej inwazyjnie, a skutecznie .
tak, jeżeli zmiany masz w odbycie, esicy, zstępnicy , ogólnie w końcówce jelita grubego, a tak to niewiele pomoże
figa pisze: tutaj na tym forum naczytałam się o sterydach o opuchliznach ,nadpobudliwości , pryszczach ,sterydozależności ,bezsenności ,wypadaniu włosów itp.itd.
kazdy organizm inaczej reaguje! ja biore humire i też ma prawie trzy strony skutków ubocznych i jakoś u mnie nie wystapiły.

Awatar użytkownika
puphead
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: puphead » 01 lis 2013, 14:32

U mnie po metypredzie tak wzmocnil sie zarost, ze do dzisiaj tempie na nim zyletki. Poza tym po 2 tygodniach powywalalo mi syfy na calych plecach, rekach nawet na nogach i zaczely mi obrastac ramiona. Teraz syfow juz nie mam, zostaly blizny ale klaczki dalej jak u wilkolaka :mrgreen: Jesli natomiast chodzi o samopoczucie to daje on takiego kopa, ze sypialem po pare godzin na dobe. Gorzej gdy zaczelo sie odstawianie. Niestety w moim przypadku pomimo rewelacyjnego samopoczucia podczas kuracji po jej skonczeniu wszystkie objawy choroby powrocily :smutny:

McCarty

Post autor: McCarty » 01 lis 2013, 14:51

@puphead, A jak dlugo stosowales leczenie metypredem?

Awatar użytkownika
puphead
Początkujący ✽✽

Post autor: puphead » 01 lis 2013, 14:53

40mg przez 2 tyg, schodzilem po 5mg co tydzien czyli jakies niecale 3 m-ce jak dobrze pamietam.

McCarty

Post autor: McCarty » 01 lis 2013, 15:05

3 miesiace w sumie nie dlugo. Ja co prawda nie stosowalem Metypredu, ale ze sterydemi tez mialem do czynienienia :wink:

figa
Początkujący ✽✽

Post autor: figa » 01 lis 2013, 18:26

Wredna Tubisiu nie wiem czy mogę pisać nazwiska lekarzy prowadzących ,jednego mam w przychodni na Śniadeckich i mam z nim dosyć ograniczony kontakt ,choć wrażenia pozytywne . A drugiego mam w Lux medzie ( tam ubezpiecza mnie firma ,w której pracuję ) i z nim mam kontakt nieograniczony ,ale ponieważ jestem na początku swojej potyczki z chorobą to sama nie wiem co myśleć .Powiem szczerze czuję się rozbita i dobita i jeszcze niepogodzona z chorobą . :cry: A i trochę wkurzona na los ,że tak a nie inaczej zadecydował. :mad:

McCarty

Post autor: McCarty » 01 lis 2013, 19:49

@figa, @WrednaTubisia widze, ze leczycie sie w Krakowie na Sniadeckich :roll:
Znam dobrze tam realia :wink:

Co do Metypredu, to jak to jest dawki sie roznia od tych co np. Entocortu?

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 01 lis 2013, 20:39

WrednaTubisia pisze:
McCarty pisze:Co do Metypredu, to jak to jest dawki sie roznia od tych co np. Entocortu?
No właśnie też chciałabym się dowiedzieć. Nigdzie nie znalazłam przelicznika tego typu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kortykosteroidy tutaj jest tabelka z przeliczeniem dawek.
[center]Trzymajmy się ramy, to się nie posramy![/center]

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 01 lis 2013, 22:42

McCarty zdaje się zastanawiał nad tym jak się mają do siebie dawki sterydów. Twoją odpowiedź WrednaTubisiu, zrozumiałem podobnie, dlatego wkleiłem link :) Wynika z tego, że 16mg Metypredu odpowiada 20mg Encortonu. Zaznaczone jest tam również, że chodzi o równoważność działania przeciwzapalnego, domyślam się, że ogólnoustrojowego stąd budezonidu raczej w takim zestawieniu nie znajdziemy. Porównanie takie raczej nie miałoby większego sensu :)

Oczywiście mogłem ja coś źle zrozumieć bo ostatnio jestem trochę wsteczny... :D
[center]Trzymajmy się ramy, to się nie posramy![/center]

loczek
Początkujący ✽✽

Post autor: loczek » 01 lis 2013, 22:56

jeśli chodzi o entocort i metypred, to coś mi się zdaje, że jak się skończył mój prywatny entocort to przynieśli mi metypred i jadłem taką samą dawkę :E

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”