METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: METYPRED

Post autor: obyty.z.cu » 21 maja 2015, 15:59

no tak,ale to było w zeszłym roku,czyli dawno dawno temu,biorąc pod uwagę że CU od tamtego czasu może zająć całe jelito.
Wlewki "od dołu" to przy zmianach w ostatnim odcinku dolnym jelita grubego.Jeśli Twoja krew jest jasna,to oznacza właśnie że tam krwawi i tu trzeba podać miejscowo lek.
W szpitalu podają wlewki ze sterydami najczęściej,my możemy w aptece dostać gotowe wlewki z Salofalku 4 g mesalazyny.Pewnie że i można samemu podawać sobie i wlewki z np corhydronem zestawem kroplówki w domu,ale musi to zapisać lekarz,a i samemu zrobić sobie taki zestaw do podawania.
Ja mam teraz czopki z hydrokortyzonu 100 mg robione w aptece,ale ja mam zmiany w kikucie odbytnicy.
leila pisze:lekarz powiedział dziś ze jestem sterydozalezna
a to oznacza raz że kłopot w leczeniu,ale i konieczność badań przy długotrwałej sterydoterapii.
Trzeba sprawdzać jak pracują nadnercza,bo tu może być kłopot i to duży.
http://www.mp.pl/pacjent/choroby/79807, ... -nadnerczy
Mi w zeszłym roku właśnie stwierdzono że nadnercza nie produkują kortyzolu i musiałem je "suplementować",tzn. szedł Hydrokortyzon w różnych dawkach.Po roku dało się przywrócić ,ale to pod kontrolą lekarza.Odpowiednie badania robi się w trakcie pobytu szpitalnego.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 maja 2015, 18:49

w zeszłym roku kolonoskopia wykazala cała czesc prawa jelita zajeta

Prawa, czy lewa?? Myślę, że jednak lewa i leczenie powinno być wlewkami z mesalazyny i sterydu.
{Pytanie do obytego ile ty płacisz za wlewki i/lub czopki, bo z danych w necie wynika, że to niestety pełna odpłatność i wychodzi dość dużo.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 21 maja 2015, 19:31

czopki robione z Hydrocortyzonu "100 " szt.20 na receptę od gastro do zapłaty 17,60 ,a koszt brutto ok 90 zł.
Na fakturze opisany jako :lek niejałowy szt. 1
Wlewki mam Salofalku,ale to wiadomo R.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 21 maja 2015, 20:07

Leila a nie masz nic z leków immunosupresyjnych? Może trzeba by spróbować w tę stronę

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 21 maja 2015, 20:12

immuran kiedys ale nie pomagał
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Blue
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u partnera

Post autor: Blue » 22 maja 2015, 07:50

Pytanie mam: czy dobry miesiąc po odstawieniu całkowitym już metypredu mogą nawrócić objawy odstawienia [ból pleców, a nawet całego ciała i gorączka]??? :smutny:
Pozdrawiam :grin:
*** myśl pozytywnie *** myśl pozytywnie ***

Awatar użytkownika
alate
Moderator
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 22 maja 2015, 09:02

ja biorę od poniedziałku
w tym tygodniu mam dawkę
32 - 8 - 0
od następnego o 4 mg mniej i tak co tydzień redukując o 4 mam zejść do zera
na razie jest ok, nie pasuje mi tylko ten okrutnie gorzki smak tabletek. Muszę popić natychmiast po włożeniu tabletek do ust, a i tak pozostaje ta gorycz...Dotąd brałam Entocort, był w kapsułkach, więc bez smaku.
trochę mnie martwią opisy puchnięcia, bo miałam z tym problem jeszcze w ubiegłym tygodniu
a Metypred moja doktor zaleciła jako ten, który mam mniejszą skłonność do zatrzymywania wody, niż np. Encorton
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 22 maja 2015, 10:50

Blue pisze:Pytanie mam: czy dobry miesiąc po odstawieniu całkowitym już metypredu mogą nawrócić objawy odstawienia [ból pleców, a nawet całego ciała i gorączka]??? :smutny:
Hmmm ja bym zrobiła CRP, czy zapalenie nie wraca. Mi się kiedyś tak nawrót zaczął. Miesiąc to chyba długo, ja miałam przy odstawianiu już, no ale kązdy jest inny.
Zrób jednak wyniki.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 22 maja 2015, 10:52

alate pisze:a Metypred moja doktor zaleciła jako ten, który mam mniejszą skłonność do zatrzymywania wody, niż np. Encorton
Oj na pewno, bo ja zawsze brałam Encorton i chomik okrutny, a teraz Metypred i nie puchnę w ogóle. Na Encortonie puchłam niezależnie od dawki.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 22 maja 2015, 11:02

Blue pisze:Pytanie mam: czy dobry miesiąc po odstawieniu całkowitym już metypredu mogą nawrócić objawy odstawienia
tak,to często pierwsze oznaki powrotu stanu zapalnego w jelicie.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 22 maja 2015, 11:04

Brawurka,
dzięki, uspokoiłaś mnie nieco
już chodziłam niedawno prawie jak ten ludzik Michelin :wink:
baardzo niefajnie
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Blue
Początkujący ✽✽

Post autor: Blue » 22 maja 2015, 12:01

Brawurka pisze:
Blue pisze:Pytanie mam: czy dobry miesiąc po odstawieniu całkowitym już metypredu mogą nawrócić objawy odstawienia [ból pleców, a nawet całego ciała i gorączka]??? :smutny:
Hmmm ja bym zrobiła CRP, czy zapalenie nie wraca. Mi się kiedyś tak nawrót zaczął. Miesiąc to chyba długo, ja miałam przy odstawianiu już, no ale kązdy jest inny.
Zrób jednak wyniki.
obyty.z.cu pisze:
Blue pisze:Pytanie mam: czy dobry miesiąc po odstawieniu całkowitym już metypredu mogą nawrócić objawy odstawienia
tak,to często pierwsze oznaki powrotu stanu zapalnego w jelicie.
W wtorek biorą męża do szpitala :smutny: czy jest jakiś sposób, bym mogła mu ulżyć, ie wiem - podsuplementować?

... nienawidzę tej choroby :evil:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 22 maja 2015, 12:37

Blue pisze:czy jest jakiś sposób, bym mogła mu ulżyć,
żeby pomóc trzeba wiedzieć co się dzieje.
Pewnie dlatego w szpitalu zrobią badania.
Leczy się chorobę,ale nie chodzi że tylko chorobę.To wiele czynników na to się składa.
Chodzi o to,że nie ma prostej odpowiedzi dlaczego tak jest.

Awatar użytkownika
Blue
Początkujący ✽✽

Post autor: Blue » 22 maja 2015, 12:49

obyty.z.cu pisze:
Blue pisze:czy jest jakiś sposób, bym mogła mu ulżyć,
żeby pomóc trzeba wiedzieć co się dzieje.
Przez telefon jego lekarz postawił na odstawienie, na ale to telefonicznie...

Strasznie to trudne się dla mnie zrobiło :cry: a to, że tydzień temu pochowałam wuja, który zmarł na raka jelita grubego nie rozjaśnia obrazu :smutny:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 22 maja 2015, 12:53

sterydy to nie cukierki które się je albo nie.I nie są odpowiedzią na każdą zmianę w jelicie.
Rak to co innego...on nie robi się z dnia na dzień.
Bóle kręgosłupa mogą być też z innego powodu niż jelita i Metypred.On mógł ukrywać inne problemy.
Odpowiedź powinny dać konkretne badania sprawdzające.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”