Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: atabe » 15 gru 2016, 19:20

Wyniki mogą być dobre/niektórzy tak mają/, ale ból świadczy ,że coś się dzieje. Szczególnie jeśli jest coraz większy. Może trzeba zmienić leczenie

Colo
Debiutant ✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: Colo » 16 gru 2016, 10:58

Gastrolog kazał mi brać do końca ten Cortiment. Jeszcze 2 tygodnie

Wiolanowa
Początkujący ✽✽

Post autor: Wiolanowa » 17 gru 2016, 06:46

Ja często wyniki ok a źle się dzieje. U mnie już nie działa cortiment. Odstawiłam

martinder
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: martinder » 26 sty 2017, 18:58

3 tyg poprawy na Crotiment MMX, później tylko gorzej :(

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 26 sty 2017, 19:17

A ja wciąż jestem tym przypadkiem, gdzie Cortiment był strzałem w dziesiątkę. Rok temu wzięłam dwumiesięczną kurację i do dziś jestem w remisji. :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

elvirka91
Debiutant ✽

Post autor: elvirka91 » 26 mar 2017, 23:05

Hej :smile:

Bierzecie cortiment wraz z wlewkami, czopkami, czy najpierw je konczycie, a nastepnie zaczynacie steryd? Do tego mam jeszcze ortanol przepisany. Nie pamietam dokladnie co powiedziala Pani doctor i teraz nie wiem czy czekac z tym sterydem az skoncze wlewki I czopki.Moze ktos bral podobne leki? Rano mam czopki z salofalku a wieczorem wlewki z salofalku do tego asamax.
Grunt to pozytywne myślenie :)

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 27 mar 2017, 00:43

elvirka91 pisze:Hej :smile:

Bierzecie cortiment wraz z wlewkami, czopkami, czy najpierw je konczycie, a nastepnie zaczynacie steryd? Do tego mam jeszcze ortanol przepisany. Nie pamietam dokladnie co powiedziala Pani doctor i teraz nie wiem czy czekac z tym sterydem az skoncze wlewki I czopki.Moze ktos bral podobne leki? Rano mam czopki z salofalku a wieczorem wlewki z salofalku do tego asamax.

ja sugeruję do Pani doktor na ponowną konsultację który lek kiedy ?
My nie znamy stanu Twojego jelita a takie bez znajomości stanu jelita rady to czyste szamaństwo :wink:

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 27 mar 2017, 16:37

A wlewki masz ze sterydem, czy mesalazyną.

elvirka91
Debiutant ✽

Post autor: elvirka91 » 27 mar 2017, 19:03

Z mesalazyna.
Wizyta za 3 miesiace a nie mam zadnego kontaktu do niej, dlatego napisalam tutaj. Narazie wstrzymuje sie z przyjmowaniem lekow. Biore jedynie asamax. Jesli chodzi o stan mojego jelita to jest zajete w koncowej czesci (esica, odbytnica).
Grunt to pozytywne myślenie :)

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 28 mar 2017, 19:48

Cortiment jest sterydem miejscowym, działa w jelicie grubym. Nie ma takich skutków ubocznych jak steryd ogólny . Jeśli wlewki z mesalazyną to ja bym brała wszystko w komplecie. Po co czekać aż się choróbsko rozkręci. Sam asamax może nie dać rady. Wlewki bardzo wskazane jeśli masz zajęty koniec jelita. Wspomogą działanie sterydu.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 28 mar 2017, 23:41

atabe pisze:Cortiment jest sterydem miejscowym, działa w jelicie grubym. Nie ma takich skutków ubocznych jak steryd ogólny . Jeśli wlewki z mesalazyną to ja bym brała wszystko w komplecie. Po co czekać aż się choróbsko rozkręci. Sam asamax może nie dać rady. Wlewki bardzo wskazane jeśli masz zajęty koniec jelita. Wspomogą działanie sterydu.
Popieram
choć ze sterydami ostrożnie...mnie zakrzepica tego nauczyła :smutny:
Wlewki z Salofalku 4 g ( mesalazyna) są Ok nawet ja ostatnio zastanawiam się nad chwilowym powrotem do nich.
Pomogły mi wlewki bardzo w moim CU ale to mi ... niektórym nie pomagają :smutny: .

brq
Debiutant ✽

Post autor: brq » 08 kwie 2017, 12:19

Ech, u mnie mija właśnie 3 tydzien na Cortimencie...i przyznam ze mam dość poważny kryzys.

Samo, dość intensywne niestety, zaostrzenie trwa już chyba 2 czy 3 miesiąc, trochę późno wybrałam się do lekarza (po pierwszej remisji w życiu dość długo trwało zaklinanie rzeczywistości, iż "może przejdzie"..no, nie przeszło).
tym razem dostałam Cortiment (2 opakowania) + adnotacja że przy braku odpowiedzi biologia (wszystko inne było już grane, mam sterydozależność, immunosupresja odpadła z tytułu powikłań itp).
Poza tym na stałe wlewki salofalk 4g i asamax.

no i aktualnie problem mam tego typu, że kompletnie nie umiem stwierdzić czy już pora na bardziej radykalne kroki czy jeszcze czekać...

podobną sytuacje miałam z budesonidem - po 3 tyg nie było odpowiedzi, wyniki krwi jakies beznadziejne, ledwo sie na nogach trzymalam - była wiec kwalifikacja do biologii. budesonidu nie odstawialam jeszcze..i wyszlo tak ze zaskoczyl doslownie w przeddzien podania biologii, absolutnie nagle. wycofano sie wiec wówczas z biologii.

już nie mam siły, jestem totalnie wyczerpana zaostrzeniem, krew się leje równo, wyniki lecą (może nie dramatycznie szybko, ale przyśpieszają pikowanie w dół dość sukcesywnie) - to zdecydowanie osłabia cierpliwość w czekaniu na efekty Cortimentu. mam więc poważny wewnętrzny dylemat czy przemęczyć się jeszcze z tydzień, chociaż do miesiąca na Cortimencie, czy jednak skapitulować i grzecznie podreptać na oddział.

acha, dla całości informacji - od 5 lat mam CU, lewostronne (choć ostatnio mam obawy, że zasięg się już zwiększył.)
skutki uboczne na Cortimencie - lekkie/umiarkowane, zdecydowanie mniejsze niż na sterydach ogólnych.

oczywiście nie oczekuje ostatecznej odpowiedzi zamiast wycieczki do lekarza - bardziej dziele się doświadczeniami, gdyby ktoś był w podobnej sytuacji może moje przeboje coś wniosą ;)

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie

Post autor: biedronka24 » 29 kwie 2017, 10:17

Ja dostałam cortiment na limfocytarne zapalenie jelita grubego. Biorę od 3 dni. Jednocześnie biorę salofalk w tabletkach. Mam też przewlekłe zapalenie żołądka i na to jest controloc i gaviscon. Pomimo tych leków - żołądek bardzo mi dokucza po sterydzie. Bolą mnie też mięsnie. Czy możliwe, że skutki uboczne pojawiają się po trzech dniach?
Salofalk 500 2 x 3 tabl., Contracid 40 mg, Telfexo 180, Cortare 250, Oxodil, Ventolin.

brq
Debiutant ✽

Post autor: brq » 03 maja 2017, 14:32

mi się najbardziej nasiliły skutki uboczne od Cortimentu w pierwszym tygodniu. potem jakby się uspokoiło.
ale nadal - to zupełnie nieporównywalna skala do skutków od sterydów ogólnych.
(np. o ile na cortimencie żołądek u mnie jeszcze jako-tako, tak już na ogólnych bez dużych dawek controlocu itp się nie obejdzie.)

acha, ostatecznie Cortiment nic u mnie nie dał, podejrzewam że to po prostu lek nie na taką skalę zaostrzenia..
w pierwszym tygodniu pojawiła się minimalna poprawa - i koniec. potem zero jakichkolwiek zmian.
w związku z tym teraz jadę już z innym leczeniem.

myślę sobie jednak, że na jakieś lekkie zaostrzenia to może być niegłupie rozwiązanie..

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie

Post autor: biedronka24 » 11 maja 2017, 21:40

Minęły dwa tygodnie na cortimencie. Powiem szczerze - jelitowo jest koszmarnie. Mam biegunkę i silne bule brzucha. Poza tym rozchorowałam się. i wiążę to ze sterydem - ponieważ ponad rok nie chorowałam. A tutaj mam jakąś kosmiczną infekcję z kaszlem i gorączką. nie wiem, czy brać dalej czy odstawiać :cry:
Salofalk 500 2 x 3 tabl., Contracid 40 mg, Telfexo 180, Cortare 250, Oxodil, Ventolin.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”