Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Noelia » 05 lip 2018, 19:25

Z kolejnych postów utworzyłam wątek Moja historia CU
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Awatar użytkownika
Rose
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Rose » 16 lip 2018, 14:29

Czy Cortiment mmx 9 mg zatrzymał u którejś z Was miesiączkę?

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie

Post autor: biedronka24 » 16 lip 2018, 19:55

Dziś po raz kolejny dostałam Cortiment. To już chyba 3 podejście w ciągu roku. Jak biorę - jest lepiej. odstawiam - wszystko wraca. Jak się nie polepszy tym razem to dostanę Encorton.
Salofalk 500 2 x 3 tabl., Contracid 40 mg, Telfexo 180, Cortare 250, Oxodil, Ventolin.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 19 lip 2018, 16:25

Posty na temat leku Allergoval przeniosłam tutaj:
Allergoval - czy ktoś stosował?
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Syx11
Debiutant ✽
województwo: lubuskie

Post autor: Syx11 » 27 lip 2018, 13:05

Cześć. Po latach wracam na forum. Piszę w tym wątku bo m.in. dotyczy Cortimentu. 8 lat remisji i powrót. Jak czytam Wasze wypowiedzi w różnych wątkach to zadaję sobie pytanie. Czy na pewno mam CU? Boli mnie brzuch - skręca albo jak atak kolki i na czczo i po jedzeniu. Nie ważne co zjem czy bulkę pszenną z masłem czy bigos.. Nie zawsze jest biegunka. Krwi nigdy nie było. Od porodu (11 lat) mam nadwagę i nie chudnę. Ale wracając. Zrobiłam kolonoskopię u chirurga nie gastrologa. Wycinków pobrał 3 i wynikło z nich zapalenie jelita cienkiego i grubego. Gastrolog stwierdził że za mało żeby cokolwiek stwierdzić. Robiłam badania krwi, wszystko platne. Wykluczył crohna, celiakie, hashimoto i raka i inne trzewne. Retroskopia bez żadnych zmian. Dostałam salofalk 8x500, który zadziałał cuda w 2009roku. Teraz wręcz pogorszył sprawę. Dostałam Cortiment i po 1 tabulce był nagły spokój. Jakby świat nabrał kolorów. Ale już po 5 tabletce poczułam pierwsze bóle. pomału wszystko wraca. Jestem w połowie opakowania. Za tydzień wyjeżdżam za granicę na 2 tygodnie. Nie mogę już zrezygnować a czuję że będzie źle. czy jest jeszcze szansa że wróci poprawa? Nie wiem też co dalej z leczeniem. Jeśli będzie gorzej to jakie są jeszcze opcje?
Leki: Salofalk 500 x6
Cortiment

Klinika Zdrojowa ZG
CU
Lubuskie choruszki u kogo się leczycie i jak to wygląda?

vir00z1
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: vir00z1 » 07 sie 2018, 15:38

Cześć chciałbym Was zapytać o opinię. Kończę właśnie drugie opakowanie Cortimentu. Nie jest idealnie, co kilka wypróżnień pojawia się krew, jednak nie w jakiejś dużej ilości. Dodatkowo biorę wlewki Salofalk oraz Asamax w dawce 8 tabletek dziennie. Wcześniej Cortiment doprowadził mnie dwa razy do fajnych rocznych remisji, potwierdzonych kolonoskopiami. Chciałbym zapytać czy ma sens poczekanie dajmy na to tygodnia i rozpoczęcie kolejnej kuracji Cortimentem, w nadziei, że tym razem zaskoczy w 100%? Mój lekarz skłania się do Metypredu, a ja mam bardzo złe wspomnienia z innym sterydem, Encortonem. Niesamowite opuchlizny, do tego problem z zejściem do 0. Mój stan raczej jest łagodny, bo oprócz niedużej ilości krwi właściwie nie ma innych objawów. Wizyty w toalecie regularne, wyniki krwi też w normie itd.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 08 sie 2018, 10:56

vir00z1 pisze:
07 sie 2018, 15:38
Mój lekarz skłania się do Metypredu, a ja mam bardzo złe wspomnienia z innym sterydem, Encortonem. Niesamowite opuchlizny
Metypred to nowa pochodna Encortonu, ma takie same skutki uboczne, ale zazwyczaj mniej nasilone - opuchlizna, "chomiki" itp. będą zdecydowanie mniejsze po Metypredzie niż po Encortonie.
Potwierdza to zarówno praktyka (inni chorzy, z którymi rozmawiałam + wypowiedzi na tym Forum + opinia gastro), jak i teoria:
We wszystkich tabelkach, porównaniach, badaniach, eksperymentach itd. Metypred ma zawsze przewagę, tzn. jest korzystniejszy dla organizmu.
Cytat ze strony Medycyny Praktycznej:
Metyloprednizolon
Metyloprednizolon - Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie.
Cytat z oficjalnej ulotki:
Metypred 16 mg tabletki
Metyloprednizolon jedynie nieznacznie nasila retencję soli i wody.
I z tej strony:
Kortykosteroidy
Metyloprednizolon – silniejsze działanie przeciwzapalne, nie zatrzymuje jonów Na
Poza tym Metypred działa silniej przeciwzapalnie niż Encorton, więc potrzebna jest mniejsza dawka, co też ogranicza działania niepożądane.
4 mg metyloprednizolonu = 5 mg prednizonu, czyli przelicznik dawek z Encortonu na Metypred to 0,8.
Czyli gdy ktoś ma zlecone np. 40 mg Encortonu, to Metypredu wystarczy 32 mg (0,8 x 40 = 32).
Mąż Encortonu nigdy nie weźmie, bo po co ma być leczony jednym z najstarszych sterydów, skoro jest bardziej nowoczesna i mniej szkodliwa opcja.
A wskazania są oczywiście te same, można te leki zamieniać, przeliczając dawki.
Nawet w trakcie kuracji Encortonem można poprosić lekarza o zmianę na Metypred, gdy te opuchnięcia, nadmiar wody, chomiki itp. są bardzo nasilone.
Także tego Metypredu się aż tak nie obawiaj, jakieś działania niepożądane się być może pojawią, ale zapewne mniejsze niż podczas Twojej poprzedniej kuracji Encortonem, którą tak źle wspominasz.
vir00z1 pisze:
Wcześniej Cortiment doprowadził mnie dwa razy do fajnych rocznych remisji, potwierdzonych kolonoskopiami. Chciałbym zapytać czy ma sens poczekanie dajmy na to tygodnia i rozpoczęcie kolejnej kuracji Cortimentem, w nadziei, że tym razem zaskoczy w 100%?
Mąż zbyt długo odwlekał przejście z Cortimentu na Metypred, co skończyło się bardzo nieciekawie, szpital itd., ale on miał wówczas o wiele bardziej nasilone objawy CU (krew + biegunki + ból) i kiepskie wyniki badań.
Ty napisałeś, że oprócz tej "niedużej ilości krwi co kilka wypróżnień" jest ok (brak objawów i dobre wyniki badań).
Z drugiej strony nie ma sensu tego przeciągać w nieskończoność, bo jedna krótka, ale intensywna kuracja Metypredem może wprowadzić w długą remisję, a na samym Cortimencie może być cały czas "tak sobie", czyli takie lekkie zaostrzenie, albo wręcz może się nagle pogorszyć.
vir00z1 pisze:
Mój stan raczej jest łagodny, bo oprócz niedużej ilości krwi właściwie nie ma innych objawów. Wizyty w toalecie regularne, wyniki krwi też w normie itd.
W tak "łagodnej" sytuacji mąż dałby jeszcze jedną szansę Cortimentowi i wolałby przedłużyć tę kurację o jedno opakowanie - ale jeśli po tym kolejnym miesiącu nadal nie byłoby poprawy, to już by dłużej nie zwlekał z tym Metypredem.
Ale to już sam musisz to przemyśleć i zdecydować, ja tylko piszę, co my byśmy zrobili na Twoim miejscu.
vir00z1 pisze:
czy ma sens poczekanie dajmy na to tygodnia
Jeśli lekarz się zgodzi i przepisze Ci kolejne opakowanie Cortimentu, to taka tygodniowa przerwa nie ma uzasadnienia ani sensu, od razu się zaczyna kolejną serię.
Te 2 miesiące kuracji opisane w ulotce są umowne, bo tak były prowadzone badania kliniczne.
Ale dłuższa, kilkumiesięczna terapia jest jak najbardziej możliwa i najprawdopodobniej bezpieczna.
Tyle, że nie ma jeszcze dokładnych wyników badań na ten temat - ale nie ma też wyników badań u dzieci, a lek ten jest dzieciom bardzo często zlecany jako steryd pierwszego wyboru i oczywiście słusznie, bo jednak ma nieporównywalnie mniejsze skutki uboczne niż sterydy ogólnoustrojowe i praktycznie nie wpływa na wzrost, rozwój czy dojrzewanie.
W tym wątku sporo osób pisało, że były leczone Cortimentem o wiele dłużej niż ulotkowe 2 miesiące, nawet 14-latek - syn S_Gosi :roll: - też miał zleconą taką dłuższą kurację.
Także jest to możliwe i ma sens przy łagodnych objawach choroby, bo może pomóc, a przy tym nie ma ryzyka działań niepożądanych typowych dla ogólnych sterydów.

Oczywiście musisz sam rozważyć korzyści vs. ryzyko takiego wyboru.
I podyskutuj też z lekarzem na ten temat, bo widać, że Twój gastro zna się na NZJ i wie, co robi - zlecił Ci dobrą dawkę mesalazyny w postaci odpowiedniej dla CU + leczenie miejscowe (dobre wlewki) + Cortiment jako steryd pierwszego wyboru + zaproponował dobry steryd ogólny (czyli ten Metypred) jako ewentualny następny krok.

Do tej decyzji przydałby się też wynik kalprotektyny, bo jej oznaczenie ilościowe bardzo dokładnie obrazuje, jak bardzo nasilony jest stan zapalny w jelicie.
Niektóre osoby praktycznie nie mają objawów choroby, a zapalenie szaleje, śluzówka owrzodzona, nadżerki itp. - wtedy czasem warto "raz a dobrze" wprowadzić ten steryd ogólny, zamiast w nieskończoność przedłużać "takie słabsze (chociaż bezpieczne) leczenie".
Wszystko zależy od ostatnich wyników endoskopii lub kalprotektyny.
Doradca CU

vir00z1
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: vir00z1 » 08 sie 2018, 12:16

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Podczas ostatniej wizyty kontrolnej, pani doktor zrobiła mi częściowe sprawdzenie jelita po wlewce. Bylem na początku drugiego opakowania. Oceniono odbytnicę i dystalny odcinek esicy, gdzie według pani doktor wszystko wyglądało super. Miałem kilka dni zupełnego spokoju od krwawień, jednak potem powróciły.

Kupiłem dzisiaj Cortiment, dostałem receptę od lekarza pierwszego kontaktu. Mam zamiar wziąć jeszcze jedno opakowanie wraz z wlewkami. Jeśli się pogorszy, włączam Metypred, jeśli nie, czekam do kolonoskopii, którą mam mieć 3 września.

szamanek23
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: szamanek23 » 29 sie 2018, 16:41

Witam
Czy kogoś po Cortimencie swędziała skóra ?
Biorę od 10 dni .Na jelito zaczął działać już po dobie ale po tygodniu zaczęła mnie swędzieć skora głównie nogi i dłonie
Marcin_Bielsko

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 29 sie 2018, 18:24

przy sterydach tak jest często, ..i to obojętnie jakich.
Lepiej unikać gorących kąpieli, gorącego prysznica, słońca, bo to nasila ten stan.
Pomaga zaś ..atarax, hydroksyzyna ,,,poważnie
, szczególnie wieczorem pozwala zasnąć bez drapania .
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

szamanek23
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: szamanek23 » 30 sie 2018, 05:30

Dziękuję za odpowiedź "Obyty".Jak zawsze można na Ciebie liczyć :)
Marcin_Bielsko

paniczq
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: paniczq » 10 wrz 2018, 15:49

Witam Wszystkich,
Choruje na CU 11lat. Do tej pory miałem 4 zaostrzenia (2007/2009/2017/2018)
W 2017 pomógł mi Cortiment MMX już po tygodniu była poprawa. Brałem lek 2 miesiące.
Był spokój do 15 sierpnia 2018. Obecnie biorę Cortiment MMX już 4 tygodnie i brak poprawy. Czy warto dać szansę temu lekowi jeszcze przez kolejny miesiąc? Czy już czas na zmiany? Miał ktoś podobną sytuację? Z góry dziękuje za pomoc,
początek 10.08.2007

mari
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Post autor: mari » 10 wrz 2018, 17:46

tak ,brałam pierwszy raz 8 tygodni zadziałał od razu,kolejny raz kiedy był zlecony zadziałał po 7 tygodniach, stosowałam go wtedy przez 5 miesięcy było ok.

brq
Debiutant ✽

Post autor: brq » 17 wrz 2018, 19:27

hm, z tym Cortimentem to jest trochę dziwnie u mnie zawsze - raz zaskoczy (ale bardzo późno), raz nie zaskoczy itp

co istotne - na pewno jak się przegapi moment na włączenie Cortimentu to potem już może nie mieć sensu.

Także jeżeli ktoś z Was ma robić pierwsze podejście do Cortimentu ale boi się go jako sterydów - nie bójcie się, jak przeciągniecie temat to potem te "poważne" sterydy mają zdecydowanie gorsze i bardziej dotkliwe skutki uboczne (a raczej za pierwszym większym rzutem już i tak nie da się tego ominąć), a z Cortimentem na początku zaostrzenia macie jakąś szansę uniknąć postępowania objawów.

Helga Ta
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Helga Ta » 21 wrz 2018, 08:50

Syn znowu ma chyba zaostrzenie choroby, nie wiem dlaczego ale jak wstaje to odrazy boli go brzuch, trzyma go tak przez parę godzin......

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”