Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vir00z1
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: vir00z1 » 16 cze 2016, 22:38

Dzięki za szybką odpowiedź :) Na szczęście w moim przypadku zostało mi przepisane jedno opakowanie Cortimentu, także na pewno je dokończę, ponieważ sam lek działa doskonale :)

vir00z1
Debiutant ✽

Post autor: vir00z1 » 19 cze 2016, 13:51

Jeszcze jedno pytanie. Czy podczas kuracji mogę korzystać ze słońca ? Opuchlizna ogranicza się na całe szczęście tylko do okolic kostek, a ja nie czuje innych negatywnych skutków. Wiem, że przy sterydach ogólnych słońce nie jest wskazane, a jak to wygląda w tym przypadku ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 19 cze 2016, 14:11

sterydy i słońce było u mnie ok.
Ale..gdy pojawiła się Azathioprine (Imuran) to już koniec...znaczy ograniczona ekspozycja na słońce i to w tych godzinach,kiedy mniej było aktywne.A i tak miałem z tym problemy.
Oczywiście pamiętamy...dużo wody małymi łykami :wink: bo tak łatwo się odwodnić.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 19 cze 2016, 15:47

Przy siedzącym trybie życia i pracy oraz sterydach - uwaga na zakrzepicę ( nawet na bardzo niebezpieczną zakrzepicę żył głębokich a jej objawy to puchnięcie nóg, towarzyszące tym bóle nóg o raz wysoka temperatura jak w anginie ) bo może być ona skutkiem ubocznym :idea:
Ja tak miałem...2 lata temu.

vir00z1
Debiutant ✽

Post autor: vir00z1 » 19 cze 2016, 16:54

Studiuję dziennie, pracuję w weekendy, do tego chodzę na siłownię, także raczej nie mam problemów z siedzącym trybem życia, ale wielkie dzięki za sugestie :)

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 19 cze 2016, 18:55

vir00z1
Ruch to nie praca czy krzątanie się...
ruch to:
a) basen
b) chodzenie dziennie od 1-2 h
c) siłownia
d) rower
e) inne systematycznie uprawiane rekreacyjnie sporty ( nie musi to być wyczyn)
Właśnie ja piszę po dreptu, dreptu ... ze spaceru 6 km ( codziennie obecnie 4-6 km ) by zapobiec nawrotowi zakrzepicy.

Katarzyna
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie
miasto: Krosno Odrzańskie

Post autor: Katarzyna » 21 cze 2016, 20:51

Po 15 dniach brania cortimentu nie mam żadnej poprawy a raczej jest coraz gorzej. Dzisiaj miałam kolonoskopię i cała lewa strona jelita jest zajęta w fazie aktywnej. Pomimo tego że 4 lata temu miałam ogromny problem z zejściem z encortonu lekarz zalecił mi od jutra dawkę 40 mg. Boję się że znowu będą problemy z zejściem... Inny gastro twierdził że ta droga powinna byż zamknięta i nie wracać do encortonu. Po jakim czasie mieliście poprawe na cortimencie? Z dnia na dzień słabnę i jest coraz gorzej a mam 15 miesięczne dziecko i nie mogę sobie pozwolić na pogarszanie mojego stanu...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 cze 2016, 20:57

BO encorton to terapia skuteczna i szybko działająca. Nie powinno się jej stosować długo ze względu na działania niepożądane. Jeśli budesnid MMX nie przyniósł poprawy, to jedyną alternatywą dla sterydów ogólnych są wlewki z hydrokortyzonu.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Katarzyna
Początkujący ✽✽

Post autor: Katarzyna » 21 cze 2016, 21:01

mam wlewki ale salofalku czyli mesalazyna

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 21 cze 2016, 21:31

a stosujesz je ? A inne leki ?
też bym nie czekał z tym encortonem w tym przypadku.
Oczywiście tematem jest co jest tym zaostrzeniem ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Wiolanowa
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: Wiolanowa » 21 cze 2016, 21:55

Katarzyna pisze:Po 15 dniach brania cortimentu nie mam żadnej poprawy a raczej jest coraz gorzej. Dzisiaj miałam kolonoskopię i cała lewa strona jelita jest zajęta w fazie aktywnej. Pomimo tego że 4 lata temu miałam ogromny problem z zejściem z encortonu lekarz zalecił mi od jutra dawkę 40 mg. Boję się że znowu będą problemy z zejściem... Inny gastro twierdził że ta droga powinna byż zamknięta i nie wracać do encortonu. Po jakim czasie mieliście poprawe na cortimencie? Z dnia na dzień słabnę i jest coraz gorzej a mam 15 miesięczne dziecko i nie mogę sobie pozwolić na pogarszanie mojego stanu...
Kasiu, ja tak jak pisałam wcześniej miałam problem taki, że encorton na mnie nie działał a brałam 60 przy wadze 46kg. Dopiero po włączeniu azy cortiment zadziałał, ale po 5-6 tyg dopiero była lekka poprawa. Jednak po 2 mies po odstawieniu odrazu nawrót i obecnie biorę 4 miesiąc. Wkrótce mam zaprzestać brania i tego się boję.

vir00z1
Debiutant ✽

Post autor: vir00z1 » 21 cze 2016, 22:14

W moim przypadku Cortiment zaczął działać natychmiast

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 22 cze 2016, 10:45

U mnie takie fajne efekty było widać w połowie terapii, czyli po miesiącu. Skończyłam brać pod koniec marca i do dziś wciąż jest ok chociaż klinicznie, bo kalprotektyna najwyższa.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Katarzyna
Początkujący ✽✽

Post autor: Katarzyna » 22 cze 2016, 13:38

Ja po dwóch tygodniach nie miałam poprawy i stan się pogarszał. Teraz nie ma nawet "kupy" tylko żywa krew żadnych grudek. dzisiaj wziełam 40mg encortonu i zobaczymy, jutro powinnam zaobserwować jakąś poprawę. Mam nadzieję że pomoże ale obawiam się schodzenia. Przez 3 tyg 40mg potem co dwa tygodnie zmniejszać o 5mg. Więc pół roku będę na encortonie przy dobrych układach. Strasznie długo.. a jak będzie znowu problem z zejściem... strach pomyśleć...

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 22 cze 2016, 18:29

Ad vocem Katarzyna Encorton działa dobrze tylko

te ech skutki uboczne ... u mnie przy stałym braniu pozwolił na 8 lat w miarę normalnej pracy - 1 rok remisji a tak remisje od 2-mcy do 2 tygodni.

Cortimentu ( budesonidu) jak na razie nie brałem a starcza jak na razie Salofalk zalecza objawowo ( ale leczenie Salofalkiem to było 11 tygodni wlewek + równolegle 10 tygodni czopków czyli ostro strzelono mesalazyną ).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”