Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szamanek23
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: szamanek23 » 27 wrz 2018, 11:51

Witam
Czy u Was burczenie i przelewanie się w brzuchu zawsze oznacza nawrót choroby ?
Biorę Cortiment okolo 40 dni i od 4-5 dni zaczyna mi cały dzien burczeć i przelewać się w brzuchu . Trochę mnie to dziwi ponieważ biorę steryd a o ile pamiętam zawsze u mnie oznaczało to nawrót choroby małymi krokami . A jeszcze nigdy nie miałem tak że w czasie brania sterydu choroba się zaostrzyła .Co wy na to ?
Marcin_Bielsko

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 18 lis 2018, 15:38

u mnie tak jeszcze wzdecia pełnosc po jedzeniu
protokół immunologiczny,5 praw natury ,dieta antyhistaminowa i przeciw grzybiczna :roll:
Obrazek
Obrazek

BlackRose
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 11 gru 2018, 11:42

A budesonid jest teoretycznie tylko miejscowo działający, czy na cały organizm tez oddziaływuje? Jak to w końcu jest??

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 11 gru 2018, 11:49

Jeżeli chodzi o Cortiment to miejscowo na jelito grube .Choć mnie też pomógł na bóle stawów
Marcin_Bielsko

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 11 gru 2018, 11:56

BlackRose pisze:
11 gru 2018, 11:42
A budesonid jest teoretycznie tylko miejscowo działający, czy na cały organizm tez oddziaływuje? Jak to w końcu jest??
W ok. 10% działa na organizm, tak w uproszczeniu.
Pisałam o tym kiedyś np. tutaj: link
Skopiuję:
Noelia pisze:
07 wrz 2017, 13:14
To jest steryd miejscowy - w przypadku Cortimentu problemem nie są jakieś poważne działania niepożądane - tylko bardziej to, że u wielu osób w ogóle nie przynosi efektu i po prostu nie działa.
Biodostępność budezonidu (obecność we krwi) to tylko 10%, a tradycyjnych, systemowych sterydów jak Metypred czy Encorton to 80-90%.
Kosmiczna różnica na korzyść Cortimentu.

Jeśli lekarz zalecił nowoczesny Cortiment zamiast ogólnego sterydu to nic, tylko się cieszyć.
U dzieci też jest jak najbardziej stosowany, tylko wtedy nie ma refundacji - jest pełnopłatny, niestety.

W tym Kwartalniku możesz przeczytać artykuł o budezonidzie ("Glikokortykosteroidy działające miejscowo w leczeniu NZJ") - wiele istotnych info.
Cytat z powyższego Kwartalnika J-elity:
Ta biodostępność, czyli obecność aktywnej cząsteczki we krwi wynosi 10%, a biodostępność glikokortykoidów konwencjonalnych szacowana jest na poziomie 80-90%.
Dlatego też ryzyko wystąpienia klasycznych steroidowych objawów niepożądanych przy leczeniu budezonidem jest wielokrotnie niższe niż przy stosowaniu glikokortykosteroidów konwencjonalnych (hydrokortyzonu, prednizonu, prednizolonu, metyloprednizolonu).
Poza tym artykułem w Kwartalniku jest to też wyjaśnione w ulotce ChPL, czyli w Charakterystyce Produktu Leczniczego na stronie producenta (fragment "Właściwości farmakokinetyczne"):
Cortiment ChPL
Dostępność ogólnoustrojową budezonidu po podaniu pojedynczej dawki produktu leczniczego CortimentMMX zdrowym ochotnikom porównano z dostępnością ogólnoustrojową produktu leczniczego Entocort i wyniki były podobne, około 10%, z powodu metabolizmu pierwszego przejścia w wątrobie. Maksymalne stężenie budezonidu w osoczu wynosi około 1,3-1,8 ng/ml w 13-14 godzin od podaniu. Podawanie tabletek CortimentMMX równocześnie z jedzeniem nie miało klinicznie istotnego wpływu na wchłanianie.
Gdyby W OGÓLE nie działał na cały organizm, to NIKT nie miałby ogólnoustrojowych skutków ubocznych po tym leku, a jednak wiele osób takie działania niepożądane odczuwa, można o tym poczytać np. w tym wątku właśnie.
szamanek23 pisze:
11 gru 2018, 11:49
Choć mnie też pomógł na bóle stawów
Jest to jak najbardziej możliwe, właśnie z uwagi na te 10% :tak:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

BlackRose
Początkujący ✽✽
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 11 gru 2018, 12:09

O dzięki Wam za odp. O to mi właśnie chodziło 🙂🙃 noelia a mogłabym to podlinkować na jednej grupie? Bo moje pytanie było zainspirowane pewna zaciekła dość dyskusją na jednej grupie, na której Ciebie akurat chyba nie ma (??)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 11 gru 2018, 12:18

BlackRose pisze:
11 gru 2018, 12:09
O dzięki Wam za odp. O to mi właśnie chodziło 🙂🙃 noelia a mogłabym to podlinkować na jednej grupie? Bo moje pytanie było zainspirowane pewna zaciekła dość dyskusją na jednej grupie, na której Ciebie akurat chyba nie ma (??)
Ja osobiście to absolutnie nie mam nic przeciwko - pewnie, że możesz to przekopiować czy podać link :roll:
Podawanie linków do naszego Forum jest ze strony Forum wręcz mile widziane, bo sama kiedyś o to pytałam Administrację tutaj.
Oczywiście w pozytywnym sensie ;) - jako link do przydatnej info czy jako zachęcanie, zapraszanie na Forum.
Natomiast nie wiem, co na to Administracja danej grupy FB.
Akurat nie kojarzę takiej dyskusji, także nie wiem, o której grupie piszesz.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

theLeftpocket
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Post autor: theLeftpocket » 06 sty 2019, 12:00

Witam serdecznie,
z góry przepraszam za moje laickie pytanie, ale jestem początkującym użytkownikiem leków sterydowych :]
Od dłuższego czasu poziom kalprotektyty nie chce spaść (dobrze było wiosną, latem, na jesień zaostrzenie, chyba też tak macie, prawda?) ano więc lekarz włączył mi Cortiment MMX. Powiedziano mi, że mam brać max 8 tygodni, dostałem dwa opakowania, jestem przy początku drugiego. Czy ten lek powinno się powoli odstawiać? Co to w ogóle znaczy, że sterydy się odstawia? Teraz biorę 1 tabletkę dziennie czyli w pewnym momencie mam zacząć brać co drugi dzień, a potem co trzeci czy jak? Lekarz specjalista nie powiedział, trudno się w ogóle dostać, terminy na za 4 miesiące i tak już byłem parę razy ,,na partyzanta'' po godzinach przyjęć ale teraz nie mam możliwości się urwać z pracy i jechać.
Przeczytałem cały wątek i inne ale jeszcze brakuje mi wiedzy w tym zakresie.
Z góry dziękuję za pomoc.

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 06 sty 2019, 13:46

Witam.
Cortiment możesz odstawić od razu z dnia na dzień . Stopniowo odstawia się inne sterydy np. Metypred co 4 mg.co tydzień
Cortiment bierze się jedną tabletkę dziennie . Ja brałem to 3 miesiące
Pozdrawiam
Marcin_Bielsko

theLeftpocket
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Post autor: theLeftpocket » 06 sty 2019, 20:08

Dzięki za radę :-)
Pomógł Ci Cortiment? Ja jestem w połowie cyklu i czuję, że dopiero teraz zaczynam się jako tako stabilizować. Tj. pojawia się normalna kupa... czasami.

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 06 sty 2019, 21:44

Mi pomógł po pierwszej dobie .Tylko że zaostrzenie nie było jakieś mega a 4/5 stolcy na dzień z krwią.W cortimencie chodzi o to by go podać w odpowiednim momencie gdy zaostrzenie nie przybierze na sile czyli na samym jego początku bo gdy stolcy jest już 10 czy 15 to Cortiment jest za słaby by coś zdziałać i wtedy włącza się sterydy mocniejsze takie jak metypred .
Marcin_Bielsko

romek
Początkujący ✽✽
miasto: warszawa

Post autor: romek » 09 sty 2019, 14:07

Mój gastro (podobno bardzo dobry) kazał mi brać cortiment przez dwa miesiące, z tym, że ostatnie 10 tabletek co drugi dzień, żeby powoli odzwyczajać organizm

szukam.pomocy
Debiutant ✽
Choroba: kwasochłonne zap. j.
województwo: małopolskie

Post autor: szukam.pomocy » 31 sty 2019, 17:07

Chciałam zapytac czy Cortiment jest refundowany na eozynofilowe zapalenie jelita grubego ?

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 01 lut 2019, 00:10

Info ze stron https://refundowaneleki.pl/ i http://www.bartoszmowi.pl

Cortiment MMX

Zakres wskazań objętych refundacją: Indukcja remisji u dorosłych pacjentów z łagodną do umiarkowanej, aktywną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, gdzie leczenie preparatami 5-ASA jest niewystarczające.

Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją:

<1>postać jelitowa choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi; mikroskopowe zapalenie jelit;
<2>indukcja remisji u pacjentów pediatrycznych z łagodną do umiarkowanej, aktywną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, gdzie leczenie preparatami 5-ASA jest niewystarczające;
<3>indukcja remisji u pacjentów pediatrycznych z łagodną do umiarkowanej, aktywną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna z zajęciem jelita grubego, gdzie leczenie preparatami 5-ASA jest niewystarczające

Nie potrafię powiedzieć czy eozynowe zapalenie jelita grubego jest rodzajem mikroskopowego zapalenia jelit pozwalającym na refundację :nie:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

szukam.pomocy
Debiutant ✽
Choroba: kwasochłonne zap. j.
województwo: małopolskie

Post autor: szukam.pomocy » 01 lut 2019, 08:06

Dzięki Orzelek za odpowiedz . Syn miał przepisany Encorton ale miał dusznosci zawroty głowy i dzis mam jechac po recepte na inny ...wspomnial cos o budezonicie wiec bylam ciekawa czy refundowany . Pozdrawiam ☺

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”