Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Web
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Web » 17 paź 2010, 17:45

Ja biorę dopiero czwarty tydzień, ale w pierwszym tygodniu byłem strasznie naładowany energią, nie umiałem spać w nocy, w ogóle przez cały tydzień chyba przespałem 9 godzin. A od tygodnia jest zupełnie odwrotnie. Czuję się okropnie ospały, rozleniwiony to złe słowo, ale dobrze oddaje stan rzeczy. Nie umiem się na niczym skupić, do tego bolą mnie stawy i mięśnie nóg.
Próbuję się uczyć na egzamin na jutro, ale wszystko przechodzi jakby obok mnie.
Apetyt mam straszny, ale jakoś bardzo nie przytyłem, bo jedynie półtora kilograma. Policzki i nogi mi spuchły, ale nie widać jakiś większych efektów przytycia.
Po to upadamy żeby powstać. Tak już jest.

Brałem: Asamax, Encorton, Imuran, Controloc, Fisioflor, Kwas foliowy, No-spa Forte, Colitan, Gasec, Cipronex, Metronidazol, Sulpiryd i wiele innych

Teraz biorę: Asamax, Duspatalin, Controloc, Mozarin, No-spa forte

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: toczka » 26 paź 2010, 14:28

Ja jestem juz drugi tydzien na 20tce encortonu plus Entocorcie (3x1). Ogolne samopoczucie ok, brzuch boli mnie czasami, szczegolnie rano. NIestety krew ciagle jest (ale tez tylko rano). Mimo ogromnego strachu przed przytyciem po sterydach- udalo mi sie zrzucic 2kg :) Twarz nie puchnie, obrzekow stop i rak nie ma.
Nie ma tez zadnego zastrzyku energii ani jej spadku.
Jakos tak bez echa (i oby tak pozostalo!!!). Jedyne co- jeszcze nigdy nie mialam tak gladkiej skory! I nie chodzi mi tylko o tradzik ale ogolnie. Jak u niemowlaka :lol:
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Raysha » 26 paź 2010, 14:33

toczka, spokojnie jest dużo czasu na efekty uboczne :twisted:
Mi się pojawiły własnie tak ok. 2-3tyg później :mrgreen:

Albo jesteś ewenementem :D

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽

Post autor: toczka » 26 paź 2010, 14:37

nawet nie strasz! :smutny:
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 26 paź 2010, 15:16

toczka pisze:20tce encortonu plus Entocorcie (3x1)
Swoją drogą, można brać dwa sterydy naraz? Czy toczka się pomyliła w nazwie?

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 26 paź 2010, 15:23

Każdy z nas inaczej reaguje na dany lek ,to sprawa bardzo indywidualna.
Jedni mogą faktycznie tyć - puchnąć przez zatrzymanie wody w organizmie, lecz nie jest to reguła. Zależy to także od dawki sterydu . Paradoksalnie niektórzy chwalą sobie ten efekt uboczny , gdyż przytyli podczas branie tych leków.

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Carl » 26 paź 2010, 15:29

Piciu pisze: Paradoksalnie niektórzy chwalą sobie ten efekt uboczny , gdyż przytyli podczas branie tych leków.
Ja bardzo sobie chwalę... 20 kilo w 3 msc i nie zamierzam na tym skończyć, choć z lusterka patrzy na mnie jakiś obcy koleś :-)
Mikrusia pisze:Swoją drogą, można brać dwa sterydy naraz? Czy toczka się pomyliła w nazwie?
Jakiś czas temu ktoś tez już pisał, że dostał dwa różne sterydy (niestety nie pamiętam kto), więc choć to rzadkość to chyba można :-)
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 26 paź 2010, 16:37

Carl pisze: 20 kilo w 3 msc i nie zamierzam na tym skończyć
- to nieźle poszedłeś z wagą , lodówka twoja :wink: Ile jeszcze zamierzasz przytyć :roll: ?

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Carl » 26 paź 2010, 17:28

Piciu pisze:Ile jeszcze zamierzasz przytyć :roll: ?
Jeszcze z 10 kilo, ale teraz to już wolno idzie... jem cały czas i nadrabiam stracone lata ;-)
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽

Post autor: toczka » 26 paź 2010, 18:39

Nie pomylilam sie :)
20mg Encortonu plus 3 razy dziennie po jednej tabletce Entocortu.

Awatar użytkownika
Agu
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Agu » 26 paź 2010, 19:56

Nie wiem czy to takie zdrowe, przytyc tyle w tak krótkim czasie mimo wszystko. To się źle odbija na organizmie- za duże obciążenie dla układu krwionośnego;) A po mądrościach powiem, że ja na sterydach przytyłam cały kilogramik :lol: Za to na wakacjach 3 :oops:
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 26 paź 2010, 20:23

20mg Encortonu plus 3 razy dziennie po jednej tabletce Entocortu.
Po 1. Entocort w CU nie jest refundowany, bo nie żadnych wskazań do jego stosowania - chyba, że jest to testowanie kliniczne nowej postaci budesonidu w formule dla j. grubego.
2. Jeśli już bidesonid dojelitowy to dawkowany 3 kaps jednorazowo.
3. Jeśli lekarz wypisał do na P to postąpił niezgodnie z prawem.
4. Zaszkodzić nie zaszkodzi, a w przypadku zajęcia wstępniacy może nawet pomóc.
I to nie jest to, że się wymądrzam tylko są wskazania rejestracyjne i wskazania refundacyjne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Agu
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Agu » 26 paź 2010, 22:24

Wiesz, ja z natury mam raczej wagę piórkową, i te 3 kg rzuca się w oczy;p
Obrazek

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽

Post autor: Missgrey » 26 paź 2010, 23:45

Ja też mam potężne obawy i w związku z tym kilka pytań odnośnie skutków ubocznych: sterydy biorę od siedmiu miesięcy (Encorton), najpierw było 30, potem 40, aż wreszcie wylądowałam z 60 mg. W tej chwili dochodzę do końca kuracji i zostały mi tylko 3mg. Jelita, jak jelita- zachowują się według widzi mi się i powoli się do tego przyzwyczajam. Problem leży gdzie indziej. Przede wszystkim zaczęłam tyć, ale dopiero gdy dawka znalazła się w granicach 30 mg i gdy zwolniłam schodzenie z 5 do 2,5 mg na tydzień. W tej chwili "urosłam" o jakieś 8 kg i jestem przerażona, bo do szczupaczków to ja nie należałam nigdy. Dziwi mnie to o tyle, że gdy miała najwyższe dawki, wtedy żarłam bez opamiętania, a na wadze widziałam spadki, minimalne, ale jednak. Zmniejszając Encorton, traciłam ten upiorny apetyt, ale za to zaczęłam przybierać na wadze w tempie ekspresowym. Na prawdę staram się jeść bardzo racjonalnie, nie za dużo i nie za późno, staram się omijać słodycze, a tu nic nie pomaga.
Z innych spraw, to na wysokich dawkach wpadałam w coś w rodzaju wibracji, trzęsły mi się mięśnie, nie mogłam czasami utrzymać sztuców, a nawet miałam zaburzoną mowę. Teraz już jest o niebo lepiej, choć czasami ręce mi drżą jak u starego alkoholika.
Od samego początku nic, tylko bym spała i czasami w wakacje spędzałam w objęciach Morfeusza i po 14 godzin na dobę i pewnie mogłabym więcej, gdyby mnie ludzie nie budzili.
Trądzik też mnie dopadł dopiero poniżej 30 mg, natomiast po jakimś miesiącu przyjmowania Encortonu miała skórę lepszą niż w niemowlęctwie, a w tej chwili zrobiła się masakra! Na łydkach mogłabym trzeć marchew i buraki. Przed zachorowaniem w lutym moja okrywa nie była piękna, bo mam choroby tkanki łącznej, ale tak źle nigdy nie było.
I na koniec psychika: tu jest źle, albo jeszcze gorzej! Cały czas sinusoida, od euforii do depresji i z powrotem. Gdyby nie to, że biorę Asertin (50 mg, antydepresant), to nie wiem, czy nie zrobiłabym czegoś głupiego! Najgorsze jest to, że nawet gdy mam napad euforii, to i tak nie mam na nic siły, jedynie mi humor dopisuje.
Czy ktoś miał podobnie?

Awatar użytkownika
Agu
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Agu » 27 paź 2010, 10:13

U mnie było dosyc podobnie ze sterydami, przy takiej średniej dawce (pierwszej mojej kuracji) nie miałam żadnych zauważalnych objawów. Za to jak mi później dali sporo większą- reakcja organizmu była bardzo szybka, o czym zresztą lekarze mi od razu powiedzieli. Pani doktor stwierdziła, że lek zmienia metabolizm i na pewno tłuszcz zacznie mi się kumulowac na brzuchu i zaokrągli mi się twarz (co zresztą było straszne, bo wyglądałam dośc dziwnie). Poza tym woda skumuluje się w organizmie no i zwiększy mi się apetyt, choc w moim przypadku mogę za dużo nie przytyc, bo mam drobną budowę i bardzo mało ważę (rzeczywiście tak było- wyglądałam jak zombie z wielką twarzą i brzuchem plus chude łapy i nogi). Trzymałam dietę naprawdę, bo się bałam, że będę wielkim balonem, ale to nic nie pomagało. Przypuszczam, że gdyby nie właśnie ta moja bardzo niska waga wyjściowa i (o dziwo) bardzo silna wola niejedzenia, przytyłabym dużo więcej. Napisałam tam wcześniej, że przytyłam tylko kilogram, no może max dwa, ale ważąc się rano. Pod koniec dnia ważyłam jeszcze ze dwa kilo więcej zawsze, bo cała woda z dnia zbierała się we mnie jak w gąbce.
A co do wzrostu wagi później, nie na początku kuracji, to duży wpływ ma jeszcze to, że jelitka mi się zregenerowały od sterydów i jedząc mniej w sumie wchłaniałam duuuużo więcej z tego jedzenia, a więc i waga ma prawo pójśc do góry.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”