Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: toczka » 31 paź 2010, 09:41

Nie ma sprawy :) My jestesmy tutaj po to, aby sie wzajemnie wspierac :)

Dla pocieszenia powiem Ci jeszcze, ze pytalam sie dermatologa jak to faktycznie jest z tym tradzikiem posterydowym. Okazalo sie, ze ktos musialby przyjmowac bardzo duze dawki leku przed dlugi czas. A male dawki dzialaja wrecz hamujaco na tradzik :) (ja jeszcze nigdy nie mialam tak gladkiej cery jak teraz!).
Jesli poczujesz sie lepiej mozesz zaczac troszke sie ruszac :) Coprawda nie powinno uprawiac sie jakis ogromnych wysilkow fizycznych przy zaostrzeniu, ale spokojne aeroby jeszcze nikomu nie zaszkodzily :) Grunt to kontrolowac nadmierny apetyt!
Sterydow nie bedziesz przyjmowac przez cale zycie. To tylko chwilowe rozwiazanie. Szybko wejdziesz w remisje i bedziesz mogla wrocic do zdobywania swiata! :))) Powodzenia!
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 31 paź 2010, 10:49

Ten steryd dziala z opoznieniem, wiec chyba po dwoch dniach nawet nie zdazy zareagowac na jelita, a co dopiero dac jakies skutki uboczne
Budesonid dlatego ma mało działań niepożądanych, że po jednym pasażu przez wątrobę 90% jest dezaktywowane. To oznacza jego działanie miejscowe. Natomiast sterydu ogólne mogą dawać nieoczekiwane działania od razu to są reakcje indywidualne.
Jak widzę u was strach ma więcej działań niż same leki. Daltego badania kliniczne przeprowadza się na próbach zaślepionych randomizowanych, aby wyeliminować efekt placebo.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Maalgorzata
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: Maalgorzata » 31 paź 2010, 10:51

wlasnie a propos tradziku, to ja tez raczej na + zaobserwowalam zmiany :) Cera gladka :)

[ Dodano: 02-11-2010 ]
czy stan ogolnego rozedrgania, trzesace rece, uczucie kolatania serca, to moga byc skutki uboczne sterydow? czy powinnam sie raczej przebadac?
Obrazek

gregtech

Post autor: gregtech » 03 lis 2010, 19:37

Maalgorzata pisze:czy stan ogolnego rozedrgania, trzesace rece, uczucie kolatania serca, to moga byc skutki uboczne sterydow? czy powinnam sie raczej przebadac?
Tak to jest skutek uboczny sterydów. Zmniejszyła sie wchłanialność minerałów, a przede wszystkim POTASU, stąd takie rewelacje, musisz suplementować przede wszystkim potas, magnez.

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 04 lis 2010, 12:50

na dalszą dyskusję o suplementacji magnezu zapraszam do wątku p.t. Magnez tutaj
viewtopic.php?t=5629&postdays=0&postorder=asc&start=30
:]
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 07 lis 2010, 23:28

Jutro schodzę o 5mg. z Encortonu. Biorę go dopiero tydzień. Biegunek zero. Apetyt wilczy. Myślę tylko o żarciu, a w szczególności o słodyczach. Przytyłam 7kg, gęba spuchnięta.
Czy to możliwe żeby przez tak krótki czas tyle przytyć? Biegunek nie mam ale brzuch jak balon, wyglądam na ciężarną.... . Teraz mam normalne zaparcie, wczoraj nawet mleka się napiłam (pierwszy raz od roku) i nic mnie nie ruszyło. Co robić?
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 08 lis 2010, 12:05

Mam nadzieję. Czuję się tak pełna jakbym miała za chwilę pęknąć. Poza tym obserwuję dziwne akcje z siusianiem, tzn. poranne zatrzymanie moczu, ból w dolnej części brzucha, a po 2-3 godzinach siusianie na maxa. Po prostu najpierw wszystko blokuje się, a potem leci ze mnie i leci, muszę często biegać do łazienki co godzinę mniej więcej. Też tak ktoś miał?

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 08 lis 2010, 12:22

no to wszystko w normie. widocznie sterydy tak działają. Wszystko to nic jeśli jest nadzieja na uzyskanie remisji. Lepiej późno niż wcale :wink:

Awatar użytkownika
BananowySong
Debiutant ✽

Post autor: BananowySong » 08 lis 2010, 15:22

martita pisze:mgiełkaa napisał/a:
Po prostu najpierw wszystko blokuje się, a potem leci ze mnie i leci, muszę często biegać do łazienki co godzinę mniej więcej. Też tak ktoś miał?

i znów ja :wink:
ja również się dołączam do tego grona :wink:
Tylko u mnie w nocy raczej jest latanko na siku po 4-5 razy.W dzień się jakoś normuje. Teraz mam encorton 35 mg dziennie- 1,5kg na plusie, wielki brzuch, spuchnięte policzki. Ale mnie już stawy tak nie pobolewają. Nie wiem czy to, że tyle sikam zależy od tego, że tyle jem (zwłaszcza zup) czy od sterydów. :neutral:
"Tylko przez zimę dochodzi się do wiosny"
Gottfried Keller

Wszystko zawodzi. Czas na biologiczne!
(od 26.06.12)
cel: remisja bez sterydów pierwszy raz od 2 lat i pozbyć się tych "koksów" ;)

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 08 lis 2010, 18:42

do tego wszystkiego ząb mnie rozbolał, spuchłam więc dodatkowo i teraz mam inny problem ( wyczytałam wszystko na temat Dalacinu). Jak myślicie czy Encorton mógł spowodować stan zapalny w zębie? Tzn. czy mógł go uaktywnić (ząbek nie był zdrowy, czekał na leczenie).

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 09 lis 2010, 20:38

martita, ja już nic oprócz bólu nie czuję....na ten temat napisałam w innym wątku...
Nie mam już problemu z jedzeniem bo odechciało się z bólu natomiast siusianie na maxa ale mimo to jestem spuchnięta tak, że długich kozaków nie mogę dopiąć od połowy łydki ( 3 dni temu były oki) nie mówiąc o innych częściach ciała, które zrobiły się jak u Pudziana...
A bużka to tak jak pisaliście pućki chomika. Wszystko rozumiem ale żeby w tak krótkim czasie? Natomiast biegunki zero nawet po Ibuprofenie ( na własne ryzyko, nam nie wolno).

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 09 lis 2010, 21:44

mgiełka do pokoju lekarskiego w MSWiA jest telefon i możesz ze swoim prowadzącym się skonsultować.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 10 lis 2010, 23:53

Dzięki. To jest dobra myśl i rada. Tak zrobię.

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽

Post autor: toczka » 11 lis 2010, 10:35

A ja mam znowu troche glupie pytanie.... :oops:

Czy 'piekne' rumiane pyzy zmniejszaja sie juz przy redukcji dawki sterydu czy dopiero po calkowitym odstawieniu?
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 11 lis 2010, 15:00

toczka pisze:Czy 'piekne' rumiane pyzy zmniejszaja sie juz przy redukcji dawki sterydu czy dopiero po calkowitym odstawieniu?
u mnie było tak, że po redukcji dawki powoli się zmniejszały, ale doszły do normy dopiero z miesiąc po całkowitym odstawieniu, albo i z dwa miesiące po, nie pamiętam dokładnie, bo to już dawno było :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”